
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2019 року 11:10Справа № 280/1088/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., за участю секретаря судового засідання Мащенко Д.В.,
представників:
позивача ОСОБА_1 ,
відповідача Уфімцевої К.Ю.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради (вул. Зелінського, буд. 3, м. Запоріжжя, 69037) про визнання протиправним та скасування припису,
ВСТАНОВИВ:
15.03.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (далі - позивач) до Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати припис відповідача №0030 від 06.02.2019.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що вона на праві оренди користується спеціалізованим причепом. Розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району за адресою парк Вознесенівський, каскад фонтанів «Райдуга», позивачу відведене місце для розміщення об`єкту пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі - автопричепу з продажу продуктів харчування терміном з 26.09.2018 по 25.09.2019. На підставі зазначеного розпорядження укладений договір на право користування місцем для розташування засобу дрібно роздрібної торговельної мережі та сфери послуг, терміном дії з 26.09.2018 по 25.09.2019. Проте, 06.02.2019 співробітниками відповідача, за наслідками обстеження, було встановлено, що самовільне розміщення зазначеного автопричепу, оскільки у позивача відсутні дозвільні документи на розміщення цього об`єкту. У зв`язку із чим був складений оскаржуваний припис, яким позивача було зобов`язано провести демонтаж (транспортування) тимчасової споруди, яка розміщена за адресою: м. Запоріжжя, Прибережна автомагістраль, парк Вознесенівський, каскад фонтанів «Райдуга». Позивач вважає оскаржуваний припис протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою від 18.03.2019 позовна заява була залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позову.
02.04.2019 від позивача до суду надійшла заява на усунення недоліків позову.
Ухвалою від 03.04.2019 у справі відкрите спрощене позовне провадження, судове засідання призначене на 08.05.2019.
Відповідач позов не визнав та 24.04.2019 подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що актом №0030 від 06.02.2019 було виявлено самовільно розміщений об`єкт - тимчасову споруду для провадження підприємницької діяльності, що розміщена за адресою: м. Запоріжжя, Прибережна автомагістраль, парк Вознесенівський, каскад фонтанів «Райдуга» (територія, що прилягає до автостоянки ландшафтного парку Вознесенівський), яка встановлена позивачем без паспорту прив`язки. Також зазначає, що в листі Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 05.12.2018 №1187/18 було зазначено, що 04.12.2018 в ході виїзду на територію Прибережної автомагістралі (на території, що прилягає до автостоянки ландшафтного парку Вознесенівський) фахівцями Департаменту було виявлено факт розміщення споруди, яка обшита металевим профільним листом коричневого кольору, розмірами 3,5 х 3,6 м, встановлена на ґрунт на металевих опорах. Паспорт прив`язки на розміщення цієї споруди не видавався. За зовнішнім виглядом ця споруда не відповідає жодному з архітектурних типів, затверджених рішенням виконавчого комітету №427 від 11.08.2018. у зв`язку із тим, що зазначена споруда є самовільно розміщеною, вважає оскаржуваний припис правомірним, просить відмовити у задоволенні позову.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача заперечив проти позову.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та її обставини, суд встановив наступне.
01.09.2018 року позивач уклала з фізичною особою-підприємцем Ревяцьким Р . Г. Договір №01/18 щодо передання в строкове платне користування спеціалізованого причепу № АР3035ХО, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, парк Вознесенівський, каскад фонтанів «Райдуга». Термін дії договору з 01.09.2018 по 01.09.2019.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 21.09.2018 №449/40 позивачу був наданий дозвіл на порушення об`єкта благоустрою на території загального користування за адресою м. Запоріжжя, Прибережна магістраль, парк «Вознесенівський», з метою проведення земляних або монтажних робіт, не пов`язаних з прокладанням, перекладенням, ремонтом інженерних мереж і споруд, з виконання замощення тротуарною плиткою. Встановлений термін дії дозволу строком на один рік з дати набрання чинності цим рішенням.
На підставі цього рішення позивачу виданий дозвіл №262 від 28.09.2018, терміном дії з 29.09.2018 до 28.09.2019.
Розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району від 03.10.2018 № 604р «Про відведення місця фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 для розміщення засобу пересувної мережі за адресою парк Вознесенівський, каскад фонтанів «Райдуга»», позивачу відведено місце для розміщення об`єкту пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі - автопричепу з продажу продуктів харчування за адресою парк Вознесенівський, каскад фонтанів «Райдуга», терміном з 26.09.2018 по 25.09.2019. Площа об`єкту складає 6 кв. м.
На підставі цього розпорядження між районною адміністрацією Запорізької міської ради по Вознесенівському району та позивачем було укладено Договір № 162 від 03.10.2018 на право користування місцем для розташування засобу дрібнороздрібної торговельної мережі та сфери послуг. Договір укладено з 26.09.2018 по 25.09.2019.
Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради звернувся до відповідача із листом від 05.12.2018 №1187/18, в якому просив здійснити перевірку для складання акту самовільно розміщеного об`єкту - тимчасова споруда по Прибережній автомагістралі (на території, що прилягає до автостоянки ландшафтного парку Вознесенівський), розташованої без дозвільної на це документації, для подальшого його демонтажу. Також в цьому листі зазначено, що 04.12.2018 в ході виїзду на територію фахівцями Департаменту виявлений факт розміщення споруди. Дана споруда обшита металевим профільним листом коричневого кольору, розмірами 3,5 х 3,6 м, встановлена на ґрунт на металевих опорах. Зазначено, що місце розташування тимчасової споруди на вищезазначеній території не передбачено змінами до Комплексної схеми розміщення ТС в м. Запоріжжі, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 11.08.2017 №427 «Про внесення змін та доповнень до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Запоріжжі та їх архітектурних типів, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.01.2014 №17, зі змінами та доповненнями». Паспорт прив`язки на розміщення тимчасової споруди по Прибережній автомагістралі (на території, що прилягає до автостоянки ландшафтного парку Вознесенівський) не надавався (за інформацією містобудівного кадастру), зовнішній вигляд даної споруди не відповідає жодному з архітектурних типів, затверджених рішенням виконавчого комітету від 11.08.2018 №427.
Актом №0030 від 06.02.2019 фахівцями відповідача встановлено, що під час проведення обстеження території / перевірки стану благоустрою території м. Запоріжжя, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, Прибережна автомагістраль, парк Вознесенівський, каскад фонтанів «Райдуга» (територія, що прилягає до автостоянки ландшафтного парку Вознесенівський), на площі приблизно 0,0030 га, яка належить до комунальної власності, виявлено самовільно розміщений об`єкт - тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності встановлена без паспорту прив`язки. Дана споруда обшита металевим профільним листом коричневого кольору, розмірами 3,5х3,6 м, встановлена на ґрунт на металевих опорах, перебуває у задовільному технічному стані. Зазначений об`єкт належить позивачу. Відомості щодо наявності (відсутності) документів, які підтверджують право власності на об`єкт (майно), щодо наявності (відсутності) документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою, на якій розміщено об`єкт (майно), а також щодо наявності (відсутності) передбаченого чинним законодавством документу, який надає право на розміщення об`єкта (майна) - відсутні. У зв`язку із чим особи, які склали цей акт, дійшли висновку про порушення вимог законодавства у сфері благоустрою - тимчасову споруду встановлено у супереч Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 4.3.10, п. 4.3.33, п. 11.2, п.11.3 «Правил благоустрою території м. Запоріжжя», затверджених рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 №41. У зв`язку із чим позивачу запропоновано самостійно провести демонтаж (транспортування) самовільно розміщеного об`єкта у встановленому Правилами благоустрою території міста Запоріжжя порядку.
Крім того, 06.02.2019 посадовою особою відповідача був складений припис №0030, яким приписано протягом 5 днів з дня отримання припису самостійно провести демонтаж (транспортування) самовільно розміщеного об`єкта, а саме тимчасової споруди, яка розміщена за адресою: м. Запоріжжя, Прибережна автомагістраль, парк Вознесенівський, каскад фонтанів « Райдуга» (територія, що прилягає до автостоянки ландшафтного парку Вознесенівський).
Вважаючи зазначений припис протиправним позивач звернулась до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В обґрунтування оскарженого припису покладене порушення позивачем вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 4.3.10, п. 4.3.33, п. 11.2, п.11.3 «Правил благоустрою території м. Запоріжжя», затверджених рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 №41.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об`єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об`єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 42 зазначеного Закону до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у самовільному зайнятті території (частини території) об`єкта благоустрою населеного пункту.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів.
Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом: 1) проведення перевірок території; 2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян; 3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; 4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об`єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.
Положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною або міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Рішенням Запорізької міської ради від 31.01.2018 №50 затверджене Положення про інспекцію з благоустрою Запорізької міської ради. Відповідно до п. 3.2 Положення про Інспекцію з благоустрою Запорізької міської ради до функцій відповідача належить організація проведення рейдів та перевірок, крім іншого, території та об`єктів міста щодо стану їх благоустрою; порядку розміщення або встановлення об`єктів зовнішньої реклами, торговельних лотків, павільйонів, кіосків тощо.
Правила благоустрою території міста Запоріжжя, затверджені рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 №41 (із доповненнями внесеними рішенням Запорізької міської ради від 27.03.2013 №13) розміщені в публічному доступі в мережі Інтернет за посиланням - https://zp.gov.ua/uk/page/pravila-blagoustroyu.
Відповідно до приписів п. 2.1 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, затверджених рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 №41 (із доповненнями внесеними рішенням Запорізької міської ради від 27.03.2013 №13) (далі - Правила благоустрою) тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Підпунктами 4.3.10, 4.3.33 Правил благоустрою визначено, що на об`єктах благоустрою юридичним особам (їх філіям, представництвам, відділенням), фізичним особам-підприємцям, а також громадянам забороняється: самовільно розміщувати конструкції, які мають рекламний або інший характер, інформаційно-рекламні плакати, торговельні лотки, кіоски, павільйони; самовільно встановлювати малі архітектурні форми, об`єкти зовнішньої реклами.
Пунктами 11.2, 11.3 Правил благоустрою визначено наступне:
«11.2. Положення даного розділу розповсюджуються на випадки виявлення самовільно розміщених об`єктів.
Під терміном «самовільно розміщені об`єкти» (далі - СРО) в цьому Положенні розуміється:
безхазяйне майно - майно та речі, які відповідно до статті 335 Цивільного кодексу України не мають власника або власник яких невідомий;
самовільно розміщені об`єкти, механізми, стаціонарні та пересувні тимчасові споруди, малі архітектурні форми, кіоски, павільйони, лотки, палатки, конструкції іншого типу і виду, засоби пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі та пересувні об`єкти з надання послуг, інше майно торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - тобто розміщені з порушенням вимог нормативно-правових актів, що встановлюють порядок їх розміщення або порядок відведення місць для розміщення засобів пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі та пересувних об`єктів з надання послуг;
покинуті будівельні матеріали і конструкції (у тому числі рекламні), транспортні засоби, механізми, які самовільно розміщені фізичними та /або юридичними особами і які захаращують об`єкт благоустрою і довгий час не використовуються за призначенням особою, що їх розмістила;
транспортні засоби, які використовуються для здійснення підприємницької діяльності торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого напрямку і встановлені в місцях, які не визначені відповідними виконавчими органами Запорізької міської ради як зони для розміщення пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі та об`єктів з надання послуг поза приміщень.
11.3. Звільнення території міста Запоріжжя від СРО відбувається у випадку самовільного розміщення цих об`єктів з порушенням вимог нормативно-правових актів, що встановлюють порядок їх розміщення або порядок відведення місць для розміщення засобів пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі та пересувних об`єктів з надання послуг та/або без оформлення у встановленому законом порядку права власності чи права користування на земельну ділянку, на якій розміщено цей об`єкт».
Відповідно до п. 11.8 Правил благоустрою
«11.8. На підставі акту, зазначеного в п. 11.5. цього розділу, одночасно зі складанням цього акту, уповноважена особа Інспекції з благоустрою міста Запоріжжя надає власнику (користувачу) СРО, якщо його особа встановлена, один примірник припису про усунення наслідків порушення Правил благоустрою території міста Запоріжжя шляхом самостійного проведення демонтажу та/або транспортування майна (об`єкту) у п`ятиденний термін з дня одержання такого припису. На примірнику припису, що залишається у уповноваженої особи Інспекції з благоустрою міста Запоріжжя, повинна міститися відмітка вручення одного екземпляру цього припису власнику (користувачу) майна (об`єкта) під його особистий підпис.
У разі відмови власника (користувача) СРО отримати припис та/або поставити свій підпис, в ньому робиться відповідна відмітка, яка підкріплюється підписами свідків (осіб, що були присутні при складанні припису).
У разі, якщо під час складання акту, передбаченого в п. 11.5. цього розділу, буде зроблено висновок про наявність порушення вимог законодавства у сфері благоустрою, уповноважена особа Інспекції з благоустрою міста Запоріжжя складає відносно власника (користувача) СРО Протокол про адміністративне правопорушення у сфері благоустрою населених пунктів України».
Судом встановлено, що об`єкт торгівлі було розміщено позивачем на підставі розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району від 03.10.2018 №604р. Зазначене розпорядження видане на рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 №52 «Про затвердження Положень, що регламентують правовідносини функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та об`єктів дрібнороздрібної торговельної мережі на території міста Запоріжжя» (наявне в публічному доступі в мережі Інтернет за посиланням - https://zp.gov.ua/uk/sessions/33/resolution/4776).
Підпунктами 1.4.1, 1.4.2 Положення про порядок розміщення засобів дрібнороздрібної торговельної мережі та сфери послуг у м. Запоріжжі, яке є додатком 2 до рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 №52, наведене значення термінів, вживаних у цьому положення, а саме:
засоби пересувної мережі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та пересувних об`єктів з надання послуг;
засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі - автомагазини, автокафе, авто розвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки), розноски, лотки, столики.
Згідно із пп. 2.2.11 зазначеного положення для засобів пересувної мережі цілорічного терміну функціонування встановлений термін функціонування - протягом року.
Судом встановлено, що розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району від 03.10.2018 №604р видане на виконання Положення про порядок розміщення засобів дрібнороздрібної торговельної мережі та сфери послуг у м. Запоріжжі, яке є додатком 2 до рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 №52. Відтак, твердження відповідача про те, що позивачем самовільно розміщений засіб пересувної дрібнороздрібної торгівлі не відповідає дійсності.
При цьому суд критично ставиться до посилання відповідача на те, що засіб, в якому здійснює підприємницьку діяльність позивач, встановлений на ґрунт на металевих опорах, оскільки жодного належного доказу на підтвердження цього суду не надано (з доданих до відзиву фототаблиць не можливо встановити відсутність у даного засобу коліс, а так само наявність металевих опор). Крім того, в судовому засіданні представник відповідача зазначив, що безпосередньо особи, які проводили перевірку, обмірів площі засобу торгівлі не здійснювали, факт наявності металевих опор, а так само відсутності коліс не встановлювали. Зазначена інформація була взята з листа Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 05.12.2018 №1187/18.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду з даним позовом, позивачем було сплачено судовий збір в сумі 1921,00 грн., який слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Фізичної особи - підприємця Дементьєвої Марини Вікторівни ( АДРЕСА_1 ) до Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради (вул. Зелінського, буд. 3, м. Запоріжжя, 69037) про визнання протиправним та скасування припису задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради від 06.02.2019 №0030.
Судові витрати в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок присудити на користь Фізичної особи - підприємця Дементьєвої Марини Вікторівни ( АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради (вул. Зелінського, буд. 3, м. Запоріжжя, 69037; код ЄДРПОУ 37573204).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений 07.08.2019.
Суддя Р.В. Кисіль