
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
07 серпня 2019 р. Справа № 120/1934/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом керівника Бершадської місцевої прокуратури (вул. Шевченка, 4, м. Бершадь, Вінницька область, 24400) до Степанівської сільської ради Теплицького району Вінницької області (вул. Миру, 10, с. Степанівка, Теплицький район, Вінницька область, 23814) про зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся керівник Бершадської місцевої прокуратури (далі - прокурор) до Степанівської сільської ради Теплицького району Вінницької області з позовом про зобов`язання вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, а саме дитячих майданчиків, що розташовані в селах Степанівка, Важне, Марківка, Кублич, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаних об`єктів благоустрою, зокрема затвердити технічні паспорти на вказані об`єкти благоустрою.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що під час проведення вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів на території Теплицького району Бершадською місцевою прокуратурою було встановлено, що на території Степанівської сільської ради знаходяться чотири дитячі майданчики, балансоутримувачем яких є відповідний орган місцевого самоврядування. Проте, всупереч вимогам чинного законодавства, відповідач допускає бездіяльність, яка полягає у не прийнятті рішення по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації зазначених майданчиків. Крім того, відповідно до затвердженого плану сільською радою не проведено інвентаризацію та паспортизацію цих об`єктів благоустрою, в тому числі не затверджено технічні паспорти на них. Водночас така бездіяльність відповідача, який є відповідальним за забезпечення благоустрою на території відповідних населених пунктів, може негативно позначитися на технічному стані дитячих майданчиків та ставить під загрозу життя і здоров`я неповнолітніх громадян, які користуються ними. Відтак інтерес держави у цьому випадку полягає в захисті прав та інтересів невизначеної кількості дітей та підлітків, які проживають на території сіл Степанівка, Важне, Марківка, Кублич Теплицького району, що полягають у можливості користуватися безпечними ігровими об`єктами та обладнанням на дитячих майданчиках, а також запобігання можливим нещасним випадкам з травмування дітей. Крім того, прокурор зазначає, що в правовідносинах у сфері дотримання законодавства щодо благоустрою населених пунктів відсутній відповідний орган, який уповноважений державою представляти вказані інтереси в суді. Тому прокурор вважає, що з цих підстав він набуває статусу позивача, який звертається до суду за захистом інтересів держави.
Ухвалою суду від 20.06.2019 року позовну заяву прокурора прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін. Відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
05.07.2019 року на адресу суду від голови Степанівської сільської ради Теплицького району надійшла заява, у якій сільський голова просив задовольнити заявлений позов.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, судом встановлено, що на території Степанівської сільської ради Теплицького району Вінницької області розташовані чотири дитячих майданчики (у селах Степанівка, Важне, Марківка, Кублич), які перебувають на балансі вказаної сільської ради.
Відповідно до листа Степанівської сільської ради №164 від 22.04.2019 року рішення про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації зазначених об`єктів благоустрою радою не приймались.
Прокурор вважає неправомірною бездіяльність відповідача у не прийнятті рішення по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації дитячих майданчиків, а також щодо вирішення питання про їх інвентаризацію та паспортизацію, в тому числі затвердження технічних паспортів на ці об`єкти благоустрою. Відтак, з метою захисту інтересів держави, що полягають у захисті прав та інтересів невизначеної кількості дітей та підлітків, які проживають на території сільської ради та користуються відповідними дитячими майданчиками, прокурор звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується наступним.
Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради, передбачені у статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Так, відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 цього Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Благоустроєм населених пунктів відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Водночас в силу положень ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» об`єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування, майданчики та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об`єктів благоустрою відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 вказаного Закону є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об`єктів благоустрою необхідно розуміти складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
З огляду на викладене суд зазначає, що організацію благоустрою територій населених пунктів Степанівської сільської ради повинен забезпечувати відповідач, до компетенції якого віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Для підтримання об`єктів благоустрою у належному стані Закон України «Про благоустрій населених пунктів» зобов`язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов`язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
За змістом наведених вище положень Закон України «Про благоустрій населених пунктів» та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів Степанівської сільської ради є компетенцією відповідача.
Крім того, саме на відповідача покладено обов`язок з вирішення питання про проведення технічної інвентаризації та паспортизації тих об`єктів благоустрою, що перебувають на балансі Степанівської сільської ради, в тому числі дитячих майданчиків в селах Степанівка, Кублич, Важне, Марківка Теплицького району Вінницької області.
Крім того, суд бере до уваги те, що відповідно до статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві (частина перша). У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог (частина четверта).
З огляду на викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги про зобов`язання відповідача вчинити дії щодо проведення інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що розташовані в селах Степанівка, Кублич, Важне, Марківка Теплицького району Вінницької області, в тому числі затвердити технічні паспорти на ці об`єкти благоустрою, належить задовольнити.
Щодо судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.142 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Дана норма кореспондується з ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір", згідно якої, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченому при поданні позову.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду за подання позовної заяви сплачено судовий збір в сумі 1921 грн., що підтверджується відповідним платіжним дорученням №899 від 03.06.2019 року.
Враховуючи те, що відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме - 960,50 грн.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Степанівську сільську раду Теплицького району Вінницької області вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою - дитячих майданчиків, що розташовані в селах Степанівка, Кублич, Важне, Марківка Теплицького району Вінницької області, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаних об`єктів благоустрою, в тому числі затвердити технічні паспорти на вказані об`єкти благоустрою.
Повернути з Державного бюджету України на користь Бершадської місцевої прокуратури (вул. Шевченка, 4, м. Бершадь, Вінницька область, 24400, код ЄДРПОУ 02909909) п`ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме в розмірі 960 (дев`ятсот шістдесят) грн. 50 коп., що сплачені згідно платіжного доручення №899 від 03.06.2019 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - керівник Бершадської місцевої прокуратури (вул. Шевченка, 4, м. Бершадь, Вінницька область, 24400).
Відповідач - Степанівська сільська рада Теплицького району Вінницької області (вул. Миру, 10, с. Степанівка, Теплицький район, Вінницька область, 23814).
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна