Постанова № 83468115, 06.08.2019, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
372/2621/19
Номер документу
83468115
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 372/2621/19

Провадження № 3-986/19

П О С Т А Н О В А

іменем України

06 серпня 2019 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Зінченко О.М., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 .

по ч.1 ст.188-46 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 20-29/2/19 від 11.07.2019 р., особа яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в термін до 06 червня 2019 року та станом на дату складення протоколу дміністративне правопорушення № 20-29/2/19 від 11.07.2019 р. не виконала законні вимоги (припис) Національного агентства з питань запобігання корупції щодо усунення порушень законодавства про запобігання і протидію корупції - припис Національного агентства від 17 травня 2019 року № 1428 про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону, внесений рішенням Національного агентства від 17 травня 2019 року № 1428, чим порушила вимоги абзацу другого частини другої статті 12 Закону України «Про запобігання корупції», та вчинив адміністративне правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 188-46 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилась, про розгляд справи про адміністративне правопорушення повідомлялась належним чином, подала до суду клопотання про відкладення розгляду справи.

Суд, враховуючи строки розгляду справи, неодноразові клопотання особи яка притягається до адміністративної відповідальності про відкладення розгляду справи , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, прийшов до наступних висновків.

Явка особи, що притягується до адміністративної відповідальності в судове засідання на розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.188-46 КУпАП, згідно ч. 2ст. 268 КУпАП, не є обов`язковою.

Відповідно до п. 6 частини першої статті 12 Закону Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право отримувати заяви фізичних та юридичних осіб про порушення вимог цього Закону, проводити за власною ініціативою перевірку можливих фактів порушення вимог цього Закону.

Уповноваженими особами Національного агентства відповідно до направлення на перевірку Національного агентства від 01 квітня 2019 року № 20-11/31/19 з 08 квітня по 07 травня 2019 року включно проведено позапланову перевірку дотримання вимог Закону в Українській міській раді Обухівського району Київської області (далі - Українська міська рада) щодо можливих порушень вимог Закону в частині організації проведення спеціальної перевірки стосовно ОСОБА_1 , обраної секретарем Української міської ради, за результатами якої складено Акт позапланової перевірки від 11 травня 2019 року.

Відповідно до частини першої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови або пропозицією не менш як половини депутатів від загального складу відповідної ради, за обставин, визначених частиною першою цієї статті.

Згідно з абзацом третім статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду секретаря сільської, селищної, міської ради здійснюється шляхом обрання відповідною радою.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством, проводиться спеціальна перевірка, у тому числі щодо відомостей, поданих особисто.

Рішенням Національного агентства від 17 червня 2016 року № 2, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19 липня 2016 року за № 987/29117, затверджено Перелік посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків (далі - Перелік посад).

Згідно із пунктом 6 Переліку посад до посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків належать посади секретарів міських (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим, районного значення), сільських, селищних рад.

Крім того, відповідно до частини третьої статті 5 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" стосовно осіб, які обрані (затверджені) відповідною радою на посади, зазначені в абзаці третьому статті 3 цього Закону, а також стосовно осіб, які претендують на зайняття зазначених в абзаці четвертому статті 3 цього Закону посад в органах місцевого самоврядування, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».

Порядок проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №171 (далі - Порядок).

Згідно з частиною другою статті 56 Закону та пунктом 3 Порядку організація проведення спеціальної перевірки покладається на керівника (заступника керівника) державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування або їх апарату, на зайняття посади в якому претендує особа, крім випадків, установлених законом. Для забезпечення організації проведення спеціальної перевірки керівник відповідного державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування або їх апарату може визначити відповідальний структурний підрозділ.

Рішенням тридцятої сесії VII скликання Української міської ради від 21 вересня 2017 року достроково припинено повноваження Українського міського голови Козирєва П.Г. 30 жовтня 2017 року.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської, селищної, міської ради у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови.

За результатами опрацювання отриманої під час проведення перевірки від Української міської ради інформації та копій документів встановлено, що рішенням п`ятдесятої (позачергової) сесії VII скликання Української міської ради від 21 листопада 2018 року ОСОБА_1 обрано секретарем Української міської ради з 21 листопада 2018 року.

Пунктом 2 вказаного рішення Української міської ради Кучер Т.М. введено до складу виконавчого комітету Української міської ради.

Пунктом 3 вказаного рішення Української міської ради доручено посадовим особам, відповідальним за кадрову роботу, оформити працевлаштування ОСОБА_1 відповідно до законодавства про працю.

Обраним секретарем Української міської ради Кучер Т.М. видано розпорядження виконавчого комітету Української міської ради від 28 листопада 2018 року № 165-к про призначення ОСОБА_1 на посаду секретаря Української міської ради з 28 листопада 2018 року.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону та пункту 21 Порядку в разі якщо призначення, обрання чи затвердження на посади здійснюється місцевою радою, спеціальна перевірка проводиться у встановленому цим Законом порядку стосовно призначених, обраних чи затверджених на відповідні посади осіб.

Частиною третьою статті 56 Закону та пунктом 5 Порядку визначено відомості про особу, які підлягають спеціальній перевірці.

Згідно з частиною першою статті 57 Закону та пунктами 6 і 7 Порядку спеціальна перевірка проводиться за письмовою згодою особи, яка претендує на зайняття посади, у строк, що не перевищує двадцяти п`яти календарних днів з дня надання згоди на проведення спеціальної перевірки.

Відповідно до частини другої статті 57 Закону та пункту 21 Порядку особи, які зазначені в абзаці сьомому частини першої статті 56 Закону, подають передбачені цією частиною статті документи для проведення спеціальної перевірки протягом трьох робочих днів з дня відповідного обрання або затвердження.

Особа, яка претендує на зайняття посади, також подає до Національного агентства в порядку, визначеному частиною першою статті 45 цього Закону, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З огляду на наведене ОСОБА_1 , після обрання 21 листопада 2018 року на посаду секретаря Української міської ради повинна була надати згоду на проведення спеціальної перевірки протягом трьох робочих днів, тобто до 26 листопада 2018 року включно.

Водночас ОСОБА_1 надала згоду на проведення спеціальної перевірки 28 листопада 2018 року (зареєстрована в Українській міській раді за вх. № КЗ03/0/8-18).

Таким чином. ОСОБА_1 в порушення вимог частини другої статті 57 Закону та пункту 21 Порядку надала згоду на проведення спеціальної перевірки з порушенням визначеного цією статтею Закону строку.

Крім того, ОСОБА_1 не подала в порядку, визначеному частиною першою статті 45 Закону, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (декларацію кандидата на посаду).

Так, відповідно до підпункту 4 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089 (зі змінами), декларація суб`єкта декларування, який є особою, що претендує на зайняття посад, зазначених у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 Закону, особи, зазначеної у пункті 4 частини першої статті 3 Закону, подається до призначення або обрання особи на посаду. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа (партія) подала заяву на зайняття посади (участь у конкурсі, реєстрацію кандидата), якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Частиною третьою статті 57 Закону та пунктом 10 Порядку визначено, що після одержання письмової згоди особи, яка претендує на зайняття посади, на проведення спеціальної перевірки орган, на посаду в якому претендує особа, не пізніше наступного дня надсилає до відповідних державних органів, до компетенції яких належить проведення спеціальної перевірки відомостей, передбачених у частині третій статті 56, або до їх територіальних органів (за наявності) запит про перевірку відомостей щодо особи, яка претендує на зайняття відповідної посади, за формою, яку затверджує Кабінет Міністрів України.

Органи, що проводять спеціальну перевірку та компетенції цих органів визначені у частині четвертій статті 57 Закону та пункті 9 Порядку.

Згідно з частиною третьою статті 58 Закону та пунктом 14 Порядку орган, на посаду в якому претендує особа, на підставі одержаної інформації готує довідку про результати спеціальної перевірки за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Водночас Українською міською радою, після одержання 28 листопада 2018 року згоди ОСОБА_1 на проведення спеціальної перевірки, запити щодо проведення стосовно неї спеціальної перевірки до відповідних державних органів, уповноважених на проведення спеціальної перевірки, не направлялися, чим порушено вимоги частини третьої статті 57 Закону та пункту 10 Порядку.

Як наслідок, станом на початок проведення Національним агентством позапланової перевірки довідка про результати спеціальної перевірки стосовно ОСОБА_1 за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, не складалась.

Відповідно до абзацу шостого частини другої статті 58 Закону та пункту 21 Порядку повноваження особи, зазначеної в абзаці восьмому частини першої статті 56 Закону, достроково припиняються без припинення повноважень депутата ради, а відповідна особа звільняється з відповідної посади без прийняття рішення відповідної ради у випадку, якщо вона не пройшла спеціальну перевірку або не надала у встановлений Законом строк згоди на проведення спеціальної перевірки.

Враховуючи вказане, у зв`язку з порушенням ОСОБА_1 , вимог частини другої статті 57 Закону та пункту 21 Порядку (ненадання у встановлений строк згоди на проведення спеціальної перевірки), повноваження секретаря Української міської ради Кучер Т.М. мали бути достроково припинені, а ОСОБА_1 звільнена із займаної посади відповідно до абзацу шостого частини другої статті 58 Закону, а також абзацу третього частини першої статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону))

Під час проведення перевірки, з метою отримання інформації, необхідної для проведення перевірки, Національне агентство направило письмові запити до державних органів, визначених у частині четвертій статті 57 Закону, щодо проведення ними спеціальної перевірки стосовно ОСОБА_1 , обраної секретарем Української міської ради.

Також запитано письмові пояснення у секретаря Української міської ради Кучер Т.М. та посадової особи, відповідальної за організацію проведення спеціальної перевірки в Українській міській раді, зокрема, щодо причин не проведения спеціальної перевірки стосовно секретаря Української міської ради Кучер Т.М. після надання нею 28 листопада 2018 року згоди на проведення спеціальної перевірки.

За результатами опрацювання отриманої від державних органів інформації, копій документів, письмових пояснень секретаря Української міської ради Кучер Т.М. від 06 травня 2019 року № 1006/0/3-19, письмових пояснень головного спеціаліста з кадрових питань та квартирного обліку виконавчого комітету Української міської ради Кондратенко О.В. від 06 травня 2019 року № 1005/0/3-19 та долучених до пояснень копії довідки про результати спеціальної перевірки щодо ОСОБА_1 встановлено, що секретарем Української міської ради Кучер ОСОБА_2 . під час проведення Національним агентством позапланової перевірки 10 квітня 2019 року повторно надано згоду на проведення спеціальної перевірки, яка зареєстрована Українською міською радою за вхідним № К63/0/8-19.

Крім того ОСОБА_1 09 квітня 2019 року подано до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (декларацію кандидата на посаду), за 2018 рік.

Після отримання 10 квітня 2019 року згоди секретаря Української міської ради Кучер Т.М. на проведення спеціальної перевірки, виконавчим комітетом Української міської ради направлено запити до наступних державних органів, до компетенції яких належить проведення спеціальної перевірки відомостей, передбачених у частині третій статті 56 Закону, щодо ОСОБА_1 , зокрема: Головного управління Національної поліції у Київській області; Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області; Головного територіального управління юстиції у Київській області; Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; Департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації; Національного агентства з питань запобігання корупції.

Вказаними державними органами проведено в межах компетенції спеціальну перевірку стосовно ОСОБА_1 за її згодою від 10 квітня 2019 року. Результати спеціальної перевірки подані до Української міської ради.

Таким чином, Українською міською радою не забезпечено направлення запиту про перевірку відомостей щодо ОСОБА_1 до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я або структурного підрозділу обласної державної адміністрації, чим порушено вимоги частини третьої статті 57 Закону та пункту 10 Порядку.

у зв`язку із обранням ОСОБА_1 секретарем Української міської ради 21 листопада 2018 року та надання нею згоди на проведення спеціальної перевірки 28 листопада 2018 року, запит Української міської ради щодо перевірки достовірності відомості, зазначених ОСОБА_1 у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, мав бути направлений стосовно декларації за 2017 рік.

Крім того, відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про очищення влади" органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки, передбаченої цим Законом, є Міністерство юстиції України.

Відповідно до підпункту 4 пункту 9 Порядку відомості щодо претендента на посаду щодо наявності в Єдиному державному реєстрі осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", під час проведення спеціальної перевірки перевіряються Міністерством юстиції України.

В подальшому Українською міською радою, за підписом першого заступника міського голови Української міської ради Буня В.М ОСОБА_3 , складено довідку про результати спеціальної перевірки щодо секретаря Української міської ради Кучер Т.М., згідно з якою інформації, що перешкоджає зайняттю ОСОБА_1 посади, яка передбачає зайняття відповідального або особливо відповідального становища, або посади з підвищеним корупційним ризиком, не виявлено.

Водночас довідку про результати спеціальної перевірки щодо секретаря Української міської ради Кучер Т.М. складено без одержання інформації від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я або структурного підрозділу обласної державної адміністрації щодо відомостей про стан здоров`я кандидата (в частині перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров`я) та від Міністерства юстиції України щодо наявності в Єдиному державному реєстрі осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", чим порушено вимог частини третьої статті 58 Закону та пункту 14 Порядку.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 12 Закону у випадках виявлення порушення вимог цього Закону щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб або іншого порушення цього Закону Національне агентство вносить керівнику відповідного органу, підприємства, установи, організації припис щодо усунення порушень законодавства, проведення службового розслідування, притягнення винної особи до встановленої законом відповідальності.

Рішенням Національного агентства від 17 травня 2019 року № 1428 секретарю Української міської ради Кучер Т.М., яка тимчасово здійснює повноваження Українського міського голови згідно з частиною другою статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", внесено припис про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону від 17 травня 2019 року № 1428, який разом із зазначеним рішенням Національне агентство листом від 20 травня 2019 року № 20-12/41421/19 направило ОСОБА_1 для виконання.

Припис Національного агентства від 17 травня 2019 року № 1428 та рішення про його внесення ОСОБА_1 отримала 23 травня 2019 року (зареєстрований в Українській міській раді 23 травня 2019 року за вхідним № 1193/0/1-19).

Відповідно до абзацу другого частини другої статті 12 Закону припис Національного агентства є обов`язковим для виконання. Про результати виконання припису Національного агентства посадова особа, якій його адресовано, інформує Національне агентство упродовж десяти робочих днів з дня одержання припису.

Секретарем Української міської ради Кучер Т.М., яка тимчасово здійснює повноваження Українського міського голови згідно з частиною другою статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", в строк до 06 червня 2019 року та станом на дату складення цього протоколу не усунуто порушення вимог абзацу шостого частини другої статті 58 Закону шляхом дострокового припинення повноважень та звільнення із займаної посади, чим не виконано законну вимогу (припис) Національного агентства з питань запобігання корупції щодо усунення порушень законодавства про запобігання і протидію корупції - припис Національного агентства про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону від 17 травня 2019 року № 1428, внесений рішенням Національного агентства від 17 травня 2019 року № 1428.

Частиною 1 ст. 188-46 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) Національного агентства з питань запобігання корупції щодо усунення порушень законодавства про запобігання і протидію корупції, ненадання інформації, документів.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 188-46, підтверджується матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 22-29/19 від 11 липня 2019 року; копією направлення Національного агентства на перевірку від 01.04.2019 року № 20-11/31/19, копією Акта позапланової перевірки дотримання вимог Закону України « Про запобігання корупції» в Українській міській раді Обухівського району Київської області від 11.05.2019 року та іншими матеріалами справи.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.188-46 КУпАП.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу, щодо якої складено протокол, ступінь вини, майновий стан. Обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність правопорушника згідно ст. ст. 34-35 КУпАП судом не встановлено.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом. Відповідно до ст. 4 ч.2 п. 5 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується у розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.

Керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.ст. 23, 33-35, 280, 283-285, 287, 289 КУпАП , суд

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 188-46 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді виді штрафу у розмірі 1700 грн.

Стягнути згідно ст..4 ч.2 Закону України «Про судовий збір» на користь держави, (отримувач коштів Обух.УК/м. Обухів/ 22030101, код за ЄДРПОУ: 37851055, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок отримувача: 31215206010449, код класифікації доходів бюджету: 22030101), з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 грн. 20 коп..

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга, подається до Київського апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови – не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби та з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного відповідній статті КУпАП.

Строк пред`явлення до виконання постанови 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Суддя О.М. Зінченко