Рішення № 83463931, 06.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
480/2177/19
Номер документу
83463931
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

я

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2019 р. Справа № 480/2177/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненка О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради Буринського району Сумської області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що подав доБуринської міської ради заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Буринської міської ради Сумської області за межами населеного пункту. Листом від 28.05.2019 відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, зазначивши, що земельна ділянка планується до виставлення на земельні торги. Вважає таку відмову протиправною. Вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, при цьому в оскаржуваному листі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області не вказано жодної з них. З листа відповідача можна встановити, що земельна ділянка на торги не виставлена. Просить визнати протиправною відмову та зобов`язати відповідача надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Ухвалою суду від 14.06.2019 відкрито спрощене провадження у справі, постановлено розглдяд здійснювати без проведення судового засідання. Надано відповідачу строк для подання відзиву - 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження. Копію ухвали відповідач отримав 21.06.2019, однак у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. На підставі ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за заявними матеріалами. На підставі ч. 4 ст. 159 КАС України суд кваліфікує неподання відповідачем - суб`єктом владних повноважень відзиву як визнання позову.

Вивчивши матеріали справи та враховуючи визнання позову відповідачем, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та до Буринської міської ради із заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що розташована на території Буринської міської ради (а.с. 13-20).

У травні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Буринської міської ради (ОТГ) (а.с. 16). До заяви було додано графічні матеріали, копія паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру (а.с.7-11).

Листом від 28.05.2019 №1293 відповідач відмовив у наданні такого дозволу. Повідомив, що право оренди на земельну ділянку планується виставити на аукціон. Роз`яснив право на повторне звернення із наданням графічних матеріалів щодо іншої земельної ділянки (а.с. 12).

Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність необґрунтованою з огляду на таке.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України. Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. Відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв`язку з тим, що право оренди на вказану в заяві земельну ділянку планується виставити на земельні торги. Доказів, що така земельна ділянка виставлена на земельні торги матеріали справи не містять. З оскаржуваної відповіді також не вбачається, що земельна ділянка на час розгляду заяви була виставлена на аукціон.

Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що позивач неодноразово звертався до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області та відповідача із аналогічними заявами, йому відмовляли у наданні дозволу з різниї, але не передбачених статтею 118 ЗК України підстав, суд вважає можливим зобов`язати відповідача надати такий дозвіл. При цьому суд зазначає, що зобов`язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким. У справі, що розглядається, повноваження щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою чи надання мотивовано відмови у його наданні, регламентовано частиною 6 статті 118 ЗК України. Умови, за яких орган відмовляє у наданні дозволу, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен надати дозвіл. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, а тому не є дискреційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи, що відповідач без законних на те підстав відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд вважає необхідним визнати протиправною таку відмову та зобов`язати відповідача надати дозвіл.

Позивачем подано орієнтовний розрахунок судових витрат, які включають витрати на професійну правничу допомогу в сумі 6 400 грн. та клопотання про їх стягнення з відповідача. Однак доказів, що такі витрати дійсно були понесені позивачем суду не надано. За таких обставин, клопотання не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Буринська міська рада Буринського району Сумської області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Буринської міської ради Буринського району Сумської області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Буринської міської ради Буринського району Сумської області (Степанівський старостинський округ), викладену у листі від 28.05.2019 №1293.

Зобов`язати Буринську міську раду Буринського району Сумської області (РНОКПП 04058025) надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Буринської міської ради Буринського району Сумської області (Степанівський старостинський округ).

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп`яненко