Рішення № 83463927, 05.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2019
Номер справи
480/1698/19
Номер документу
83463927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2019 р. Справа № 480/1698/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов`язання Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області вчинити дії щодо всебічного з`ясування обставин справи, пов`язаних з перерахуванням пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з неврахуванням при призначенні пенсії додаткових виплат відповідно до чинного законодавства, та зобов`язання Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити донарахування та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу", врахувавши всі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, премій до державних свят, разових премій та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування на заробітну плату, врахувавши їх за 24 місяці шляхом ділення на 24, відповідно до довідки № 06/1788 від 07.11.2018 р. із розрахунку 80% від суми заробітної плати для нарахування пенсії. Позовні вимоги мотивує тим, що з 12.11.2003 р. працює на посаді заступника директора - начальника відділу надання соціальних послуг Сумського районного центру зайнятості, а з 02.04.2018 р. - Сумської районної філії Сумського обласного центру зайнятості. Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року3723-XII їй призначена пенсія державного службовця у розмірі 80% її заробітної плати. Під час оформлення пенсії Сумським районним центром зайнятості відповідачу були надані необхідні документи, у т.ч. довідки про складові заробітної плати № 224 та № 225 від 16.04.2014 р. для нарахування пенсії, в які не були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода, премії до державних свят та індексація заробітної плати. При цьому за час роботи в Сумському районному центрі зайнятості позивач щорічно отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних свят, разові премії та індексацію заробітної плати. Після звернення до Сумського обласного центру зайнятості їй було надано довідку № 06/1788 від 07.11.2018 р. "Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 24 календарних місяці роботи підряд перед звільненням на пенсію)", в яку включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов`язків, премії до державних свят, разові премії та індексація заробітної плати. На всі ці суми нараховувався збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Зазначена довідка разом із заявою про перерахунок пенсії 08.11.2018 р. була подана позивачем до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, однак листом від 14.11.2018 р. їй відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. Зазначена відмова була оскаржена позивачем до суду і рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 р. у справі № 480/432/18 дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 визнано протиправними та зобов`язано повторно розглянути заяву від 08.11.2018 р. про перерахунок пенсії.

06.03.2019 р. позивач повторно звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, на яку листом від 17.04.2019 р. отримала відмову, мотивовану тим, що з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України "Про державну службу", не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, відповідач посилається на те, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу", відповідно до якого перерахунок пенсій державним службовцям не передбачено. Зазначає, що відповідач, маючи на те відповідні повноваження, не ініціював перевірок щодо достовірності відомостей, вказаних у довідках, наданих для оформлення та перерахунку пенсії, при цьому погодився, що в довідках від 16.04.2014 р. № 225 та від 07.11.2018 р. № 06/1788 містяться дані про різні значення виплачених сум. Разом з тим, усвідомлюючи наявність розбіжностей в довідках та маючи повноваження щодо перевірки достовірності вказаних у них даних, відповідач без належної перевірки та врахування всіх обставин справи відмовив позивачці в перерахунку пенсії. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права та законні інтереси. Просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016 р., не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. З набранням чинності вказаним Законом втратила чинність стаття 31-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року3723-XII, за виключенням статті 37 цього Закону щодо призначення пенсій окремим категоріям осіб.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Водночас, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не містить такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців, врахування сум матеріальної допомоги чи індексації заробітних плат працюючих державних службовців.

Позивач звернулася за перерахунком пенсії у 2018 році, а з урахуванням приписів статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 01.05.2016 р. в Управління відсутні правові підстави для перерахунку пенсії державним службовцям. Просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 05.08.2019 р. відповідача у справі - Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області - замінено на Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 12.11.2003 р. позивач працювала на посаді заступника директора - начальника відділу надання соціальних послуг Сумського районного центру зайнятості, а з 02.04.2018 р. - Сумської районної філії Сумського обласного центру зайнятості.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року3723-XII позивачці призначена пенсія державного службовця у розмірі 80% її заробітної плати. Під час оформлення пенсії Сумським районним центром зайнятості відповідачу були надані необхідні документи, у т.ч. довідки про складові заробітної плати № 224 та № 225 від 16.04.2014 р. для нарахування пенсії, в які не були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода, премії до державних свят та індексація заробітної плати (а.с.8,9).

Після звернення до Сумського обласного центру зайнятості позивачці було надано довідку № 06/1788 від 07.11.2018 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), в яку включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов`язків, премії до державних свят, разові премії та індексація заробітної плати (а.с.10-11).

На вказані суми нараховувався збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

08.11.2018 р. позивач звернулася до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії, до якої додано зазначену довідку. Листом від 14.11.2018 р. позивачці відмовлено в проведенні перерахунку пенсії Зазначена відмова була оскаржена позивачем до суду і рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 р. у справі № 480/4332/18 дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 визнано протиправними та зобов`язано повторно розглянути її заяву від 08.11.2018 р. про перерахунок пенсії (а.с.12,13-14,16-19).

06.03.2019 р. позивач повторно звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, на яку листом від 17.04.2019 р. № 8820/04-17 отримала відмову (а.с.15,20).

Суд вважає, що рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про відмову в проведенні позивачу перерахунку пенсії є необґрунтованим та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначені в Законі України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України "Про державну службу".

Судом встановлено, що позивачці призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" у 2014 році у розмірі 80% від суми заробітної плати, у т.ч. на підставі довідок про складові заробітної плати № 224 та № 225 від 16.04.2014 р. для нарахування пенсії, в які не були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода, премії до державних свят та індексація заробітної плати. В подальшому Сумським обласним центром зайнятості позивачці було надано довідку № 06/1788 від 07.11.2018 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, в яку включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов`язків, премії до державних свят, разові премії та індексація заробітної плати. На вказані суми нараховувався збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відмовляючи позивачці в перерахунку пенсі, відповідач посилається на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Також відповідач посилається на те, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу", відповідно до якого перерахунок пенсій державним службовцям не передбачено. Однак, суд враховує, що із зазначених підстав позивачці вже було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, і за наслідками судового оскарження такої відмови органу Пенсійного фонду України рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 р. у справі № 480/4332/18 її визнано протиправною та скасовано, а також визнано протиправними дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано повторно розглянути її заяву від 08.11.2018 р. про перерахунок пенсії (а.с.16-19).

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, протиправність відмови відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_1 з указаної підстави встановлена судовим рішенням та не підлягає доказуванню у даній справі.

Разом з тим суд звертає увагу, що позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв`язку з неврахуванням при призначенні пенсії додаткових доплат, а не у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. У свою чергу, відповідач, відмовляючи в проведенні перерахунку, посилається саме на ту обставину, що 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України від 10.12.2015 р. N 889-VIII "Про державну службу", відповідно до якого перерахунок пенсій державним службовцям не передбачено.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Як вбачається з листа Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 17.04.2019 р. № 8820/04-17, всупереч вказаній нормі відповідач не приймав рішення про відмову в перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Вказаній нормі кореспондують положення ч. 1 ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідно до якої органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.

У даному випадку за наявності очевидних розбіжностей у вказаних довідках, що було встановлено судом під час розгляду справи № 480/4332/18, відповідач не перевірив достовірність зазначених у них даних, чим допустив протиправну бездіяльність, та повторно відмовив позивачці в проведенні перерахунку пенсії.

У свою чергу, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов`язків, премії до свята, разові премії та індексація заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з розміру якої обчислюється пенсія.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачці в перерахунку пенсії, не дотримався вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити донарахування та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу", врахувавши всі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки № 06/1788 від 07.11.2018 р. із розрахунку 80% від суми заробітної плати для нарахування пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити донарахування та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу", врахувавши всі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки № 06/1788 від 07.11.2018 р. із розрахунку 80% від суми заробітної плати для нарахування пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах