Рішення № 83463320, 06.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
520/5667/19
Номер документу
83463320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 серпня 2019 р. № 520/5667/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагайдака В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста" (вул. Гімназійна Набережна, буд. 24, оф. 803/2, м. Харків, 61010, код ЄДРПОУ 31060248) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ39599198) про скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Веста", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

Скасувати податкові повідомлення - рішення №0129751213, №0129741213 від 13.08.2018 р. Головного управління ДФС у Харківській області.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №520/5667/19.

Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.

Відповідач, Головне управління ДФС у Харківській області, надав до суду відзив на позов, згідно змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що головним державним ревізором інспектором відділу адміністрування податків і зборів з юридичних осіб території обслуговування Центральної ОДПІ м. Харкова управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС у Харківській області, на підставі підпункту 20.1.4, пункту 20.1, статті 20 та в порядку ст.76 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI зі змінами та доповненнями проведено камеральну перевірку з питання дотримання граничних термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 р. ТОВ "ВЕСТА".

За результатами перевірки складено акт про результати камеральної перевірки з питання дотримання граничних термінів сплати податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 р. ТОВ "ВЕСТА" від 20.07.2018 р. №10593/20-40-12-13-20/31060248.

Згідно висновків акту дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно по податковій декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік (№9018925834 від 14.02.2017 р.), чим порушено пункт п. б п.п.266.10.1 п.266.10 ст.266 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями). Відповідальність платника передбачена абзацем 2,3 п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу.

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийняті податкові повідомлення-рішення:

№0129751213, яким ТОВ "Веста" зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 12895,0 грн.

№0129741213, яким ТОВ "Веста" зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 2149,30 грн.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями позивач звернувся з даним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 ПК України, - платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

За визначенням, наведеним в абзаці 1 пункту 46.1 статті 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За змістом ст. 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з:

податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

транспортного податку;

плати за землю.

У відповідності до п. 266.1.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в свою чергу об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Згідно п. 266.6.1 ст. 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Пунктом 266.7.5 ст. 266 Податкового кодексу України регламентовано, що платники податку - юридичні особи, самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об`єкта/об`єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

В свою чергу п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу регламентовано, що податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що тупає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Відповідальність платників передбачена пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, відповідно до якого, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

ТОВ «ВЕСТА» як платником податку на нерухоме майно, на виконання вищезазначених норм подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2017 р. (порядковий №1, реєстраційний номер 9024706359) згідно з якою задекларовано об`єкт оподаткування та сплачено суму податкових зобов`язань до державного бюджету на рахунок, призначений для сплати податків на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки по об`єктам нежитлової нерухомості.

При складанні вищезазначеної декларації платником допущено технічну помилку у її додатку, а саме помилково відображено тип нерухомості (замість об`єкта нежитлової нерухомості вказано об`єкт житлової нерухомості).

За результатом вказаної помилки у податковому обліку контролюючого органу рахується переплата з податку на нерухоме майно по об`єктам нежитлової нерухомості на суму сплачених податкових зобов`язань за 2017 р., а з податку на нерухоме майно по об`єктам житловій нерухомості задекларовано об`єкт оподаткування та не сплачено суму податкових зобов`язань тобто виліковується податковий борг та порушення правил сплати податків (ст. 126 Податкового кодексу України).

Абзацом 1 пункту 50.1 статті 50 ПК України встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

При цьому, абзацом 1 пункту 50.1 статті 50 ПК України встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

ТОВ «ВЕСТА» 07.02.2018 р. надано до контролюючого органу перший уточнюючий розрахунок до декларації з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2017 р. (№9298298398) згідно з яким відображено відсутність у платника податку об`єктів житлової нерухомості взагалі, а також 07.02.2018 р. надано другий уточнюючий розрахунок до декларації з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2017 р. (№9298460794) згідно з яким відображено наявність у платника податку нежитлової нерухомості за яку сплачено податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у 2017 році.

Тобто згідно з вищезазначеними уточнюючими розрахунками у платника відсутні у власності (на балансі) об`єкти житлової нерухомості, а відповідно відсутній об`єкт оподаткування по об`єктам житлової нерухомості обов`язок по сплаті податкових зобов`язань за об`єкти нежитлової нерухомості.

З огляду на вказане вище, суд дійшов висновку, що у разі, якщо платником податків самостійно виявлено помилку в поданій ним податковій звітності і подано до податкового органу уточнюючий розрахунок з виправленням помилок з урахуванням вимог статті 50 ПК України, у податкового органу відсутні підстави для застосування до такого платника податків санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПК України, оскільки з поданням уточнюючого розрахунку податкова звітність є виправленою і нівелює правові наслідки помилки, допущеної при її поданні.

Також судом встановлено, що ТОВ «Веста» не має на балансі житлової нерухомості, а податкові зобов`язання по об`єктам житлової нерухомості задекларовано помилково, внаслідок чого платником подано відповідні уточнюючі розрахунки до контролюючого органу. Відсутність об`єктів житлової нерухомості підтверджується долученим до матеріалів справи витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно.

Згідно з ст. 2 Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об`єкти та суб`єктів цих прав.

В свою чергу у відповідності до ст. 3 вищезазначеного Закону України державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Пунктом 2 даної норми встановлено, що держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Окрім того органи державної реєстрації прав, державні реєстратори забезпечують достовірність інформації, її захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних, їх оперативний пошук і документальне відтворення процедури державної реєстрації прав, оперативне надання витягів про зареєстровані права та/або їх обтяження з Державного реєстру прав (положення ст. 10 вищезазначеного Закону України).

З огляду на викладені вище обставини, суд зазначає, що відповідач не довів обґрунтованість прийняття податкових повідомлень-рішень, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста" (вул. Гімназійна Набережна, буд. 24, оф. 803/2,м. Харків,61010, код ЄДРПОУ 31060248) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення - рішення №0129751213, №0129741213 від 13.08.2018 р. Головного управління ДФС у Харківській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 39599198) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста" (вул. Гімназійна Набережна, буд. 24, оф. 803/2, м. Харків,61010, код ЄДРПОУ 31060248) суму сплаченого судового збору у розмірі 1921,0 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 06 серпня 2019 р.

Суддя Сагайдак В.В.