Рішення № 83462950, 29.07.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2019
Номер справи
216/2274/19
Номер документу
83462950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 року Справа № 216/2274/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» (50095, м. Кривий Ріг, вул. Криворіжсталі, 1, код ЄДРПОУ 24432974) про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25.06.2019 року з Центрально-Міського районного суду міста Кривого Рогу до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа ОСОБА_1 з позовною заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг», в якій позивач просить:

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо зупинення виплат пенсії та відмови у зарахуванні пільгового стажу за Списком № 1 за період з 31.07.1986 року по 21.08.1992 року на Криворізькому металургійному комбінаті «Криворіжсталь» (приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг») в сортопрокатному цеху № 3 на посаді посадника, нагрівальника та нагрівальника металу;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати стаж роботи з 31.07.1986 по 21.08.1992 року на Криворізькому металургійному комбінаті «Криворіжсталь» (приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг») в сортопрокатному цеху № 3 на посаді посадника, нагрівальника та нагрівальника металу, як пільговий, з прийняттям рішення про поновлення виплати пенсії за результатами її розгляду;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2019 року до моменту винесення рішення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року прийнято позовну заяву, справа розглядатиметься одноособово в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу 11.07.2018 року призначено пенсію на пільгових умовах. Протягом серпня-грудня 2018 року позивач отримувв пенсію в повному обсязі, яка йому була нарахована. 28 січня 2019 року Позивач отримав лист від відповідача за №381/032026 щодо припинення пенсії, з підстав відсутності атестації робочих місць. Після чого позивач звернувся з листом до ПАТ «АрселорМітал Кривий Ріг» за відповідним роз`ясненням та з відповіді вбачається, що атестація робочих місць проводилась та позивач має право на пільгову пенсію.

Таку відмову позивач вважає необґрунтованою та протиправною, оскільки пільговий стаж його роботи у вказані періоди підтверджується записами трудової книжки, та пільговою довідкою, а також листом від 13.02.2019 року ПАТ «АрселорМітал Кривий Ріг».

18 липня 2019 року від головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позовних вимог, вказавши, що у зв`язку з відсутністю атестації робочих місць, у позивача відсутнє право на поновлення виплати пенсії пенсії відповідно до ч. 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Періоди роботи позивача з 31.07.1986 по 21.08.1992 року на Криворізькому металургійному комбінаті «Криворіжсталь» (приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг») в сортопрокатному цеху № 3 на посаді посадника, нагрівальника та нагрівальника металу неможливо віднести до пільгового стажу через відсутність проведеної атестації робочих місць.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивачу 11.07.2018 року призначено пенсію на пільгових умовах. Протягом серпня-грудня 2018 року позивач отримував пенсію в повному обсязі, яка йому була нарахована.

28 січня 2019 року позивач отримав лист від відповідача за №381/032026 щодо припинення пенсії з підстав відсутності атестації робочих місць, після чого позивач звернувся з листом до ПАТ «АрселорМітал Кривий Ріг» за відповідним роз`ясненням. З відповіді третьої особи на лист позивача вбачається, що атестація робочих місць проводилась та позивач має право на пільгову пенсію (копія листа навна в матеріалах справи).

Судом встановлено, що згідно з записами трудової книжки позивач у період з 31.07.1986 по 21.08.1992 працював на Криворізькому металургійному комбінаті "Криворіжсталь" (на теперішній час - ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг") в сортопрокатному цеху №3 на посаді посадника, нагрівальника та нагрівальника металу.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Позивач працював в період дії Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України СРСР від 22.08.1956 р. №1173 та постановою Кабінету Міністрів СРСР ВІД 26.01.91 №10. Професії за якими працював позивач, були віднесені до Списку № 2, до пільгового стажу має бути зарахованих весь період роботи за цими професіями.

Порядок проведення атестації робочих місць затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умови праці» №442 від 01.08.1992 р., яка набула чинності 21 серпня 1992 року.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з п.2 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

У свою чергу, відповідно до п. «а» ч. 1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. №1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Отже, відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», обов`язковими умовами для набуття позивачем права на пенсію за віком на пільгових умовах в сукупності є: досягнення віку; наявність необхідного страхового стажу; наявність 10 років стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України; зайнятість на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 повний робочий день; шкідливі і важкі умови праці визначені за результатами атестації робочого місця (після 21.08.1992 року).

Пенсії на пільгових умовах призначають відповідно до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах» та постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Відповідно до п. 4.2 цього Порядку результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з п. 4.3 Порядку у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97р. (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років, з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи зі шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось (п.4.5 Порядку).

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок №442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації №41), відповідно до яких основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у сфері реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до п. 1 Порядку № 442 атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно з п. 4 Порядку №442 та п.п. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій № 41 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років; відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Пунктами 8, 9 Порядку № 442 передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Встановлені обставини, положення норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку, дають підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списках № 1, 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати стаж роботи з 31.07.1986 по 21.08.1992 року на Криворізькому металургійному комбінаті «Криворіжсталь» (приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг») в сортопрокатному цеху № 3 на посаді посадника, нагрівальника та нагрівальника металу, як пільговий, з прийняттям рішення про поновлення виплати пенсії за результатами її розгляду, суд зазначає наступне.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково, вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі «Hasan and Chaush v. Bulgaria» № 30985/96).

Водночас суд зазначає, що статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено право кожної особи в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Відтак, виключно до компетенції Пенсійного фонду відноситься призначення пенсії, позаяк суд не може своїм рішенням втручатись в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень щодо прийняття ним рішень.

Суд може ухвалити рішення про зобов`язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб`єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є часткове задоволення цієї позовної вимоги, а саме: зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати стаж роботи з 31.07.1986 по 21.08.1992 року на Криворізькому металургійному комбінаті «Криворіжсталь» (приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг») в сортопрокатному цеху № 3 на посаді посадника, нагрівальника та нагрівальника металу, як пільговий.

З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги зобов`язати головне управіння Пенсійного фонду України в Дніпропетроській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2019 року до моменту винесення рішення та допустити негайне виконання рішення суду в частині виплат пенсії у межах суми платежу за один місяць є передчасними.

Таким чином, суд робить висновок про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції №CB 01410793/1 від 16.04.2019 р. на суму 768,40 грн. за подання позовної заяви позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн., який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.

Враховуючи задоволення основної позовної заяви ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області суд вважає за можливе присудити всі здійснені позивачем документально підтверджених судових витрат з головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а саме: судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).

Керуючись ст.ст.241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» (50095, м. Кривий Ріг, вул. Криворіжсталі, 1, код ЄДРПОУ 24432974) про зобов`язання вчинити певні дії - задоволити частково.

Зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо зупинення виплат пенсії та відмови у зарахуванні пільгового стажу за Списком № 1 за період з 31.07.1986 року по 21.08.1992 року на Криворізькому металургійному комбінаті «Криворіжсталь» (приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг») в сортопрокатному цеху № 3 на посаді посадника, нагрівальника та нагрівальника металу.

Зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати стаж роботи з 31.07.1986 по 21.08.1992 року на Криворізькому металургійному комбінаті «Криворіжсталь» (приватне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг») в сортопрокатному цеху № 3 на посаді посадника, нагрівальника та нагрівальника металу, як пільговий.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 768, 40 грн. (сімсот чотири грн., 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук