
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
30 липня 2019 р. Справа № 120/1704/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Бошкової Ю.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Краєвської І.В.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: ОСОБА_2 ,
представника відповідача: Назаренка Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іден. код НОМЕР_1 )
до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
про: визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії 01.01.2018 року, однак під час здійснення перерахунку відповідач не врахував 50 % надбавки за особливо важливі завдання від грошового забезпечення, чим порушено його права. В серпні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням всіх надбавок та складових до неї, зокрема з урахуванням 50% надбавки за виконання особливих завдань, яка була встановлена йому на час призначення пенсії. Однак, відповідач відмовив у задоволенні заяви, посилаючись на те, що перерахунок пенсії проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби", яка визначає обчислення пенсії лише з трьох складових грошового забезпечення, до яких не віднесено 50% надбавки за виконання особливих завдань. Постановою суду від 12.12.2018 року справа №826/3858/18 скасовано п.п.1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відтак вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області безпідставно знято з його пенсії надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50 % від відповідних сум грошового забезпечення, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 13.06.2019 року відкрито провадження у даній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк, відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення позову. Зокрема зазначає, що пeрерaxунoк пенсії позивачу проведено з дотриманням вимог чинного законодавства, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 24.02.2018 року. Зазначеною постановою врегульовано проведення перерахунку та виплати пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Крім того, відповідач наголошує, що відповідно до ст. 10 Закону №2262 на органи Пенсійного фонду України покладені функції з призначення та виплати пенсій, а функції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції. Визначення підстав та порядок встановлення розмірів грошового забезпечення належить до виключної компетенції силових міністерств та відомств. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ 30.03.2007 року № 3-1 та зареєстровано в Мінюсті 15.02.2007 року за № 135/13402. Відповідно в п.12 зазначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформляється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсію за місцем проживання. Функція контролю за своєчасним і правильним оформленням документів для призначення або перерахунку пенсії та надсилання їх до органів, що призначають чи перераховують пенсії належать до компетенції Вінницького обласного військового комісаріату. Відтак, орган Пенсійного фонду може здійснити перерахунок пенсії лише на підставі довідки, виданої Вінницьким обласним військовим комісаріатом.
01.07.2019 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зауважив, що відзив відповідача безпідставний та необґрунтований, носить формальний характер і не ґрунтується на вимогах закону.
30.07.2019 року в ході судового засідання представником відповідача заявлено клопотання про закриття провадження у справі. Обґрунтовуючи заявлене клопотання, представник відповідача зазначив, що на розгляді Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №0240/3177/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії із врахуванням додаткових складових. Відтак, на підставі п.4 ч. 1 ст.238 КАС України просив закрити провадження.
У судовому засіданні позивач та представник позивача просили відмовити у задоволенні клопотання про закриття провадження.
Розглянувши подане клопотання, судом встановлено, що у провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №0240/3177/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії із врахуванням додаткових складових. Рішенням суду від 10.10.2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Пунктом 4 ч.1 ст. 238 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Так, обґрунтовуючи подане клопотання, представник відповідача зазначив, що рішення в адміністративній справі №0240/3177/18-а прийняте між тими самими сторонами, про той самий предмет, втім зазначив, що підстави інші, тому просив суд подане клопотання не розглядати його.
Вислухавши думку сторін, суд, протокольною ухвалою із занесенням до журналу судового засідання, повернув клопотання про закриття провадження у справі, оскільки підстави у справі, що розглядається інші, ніж у справі №0240/3177/18-а.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали заявлений позов та просили задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення позову з підстав, які викладені у відзиві.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 2007 року перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
20.08.2018 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про здійснення йому перерахунку пенсії з урахуванням всіх надбавок та складових пенсії, з урахування процентної надбавки за вислугу років.
29.08.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом за №1943/Г-12 відмовило позивачу у вказаному перерахунку. Відмова мотивована тим, що органи Пенсійного фонду України не мають можливості і відповідних повноважень самостійно вносити зміни до грошового забезпечення, оскільки згідно статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262- ХІІ із змінами та доповненнями, питання щодо порядку встановлення розмірів грошового забезпечення, та обчислення вислуги років належить до компетенції силових міністерств та відомств.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив із наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В свою чергу, статтею 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відтак, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.
Враховуючи наведене, Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд по справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018 року.
Як вказує відповідач, відповідно до довідки від 26.03.2018 року, виданої Вінницьким обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Порядку №45, містить складові грошового забезпечення, які враховані при перерахунку пенсії (за відповідною посадою) і не містить надбавки за виконання особливо важливих завдань.
За наведеного вище, вимоги позивача щодо визнання протиправними дій головного управління щодо проведення не у повному обсязі перерахунку пенсії з 01.01.2018 року - не ґрунтуються на нормах матеріального права, що відповідає правовій позиції Верховного Суду в рішенні від 12.03.2018 року у зразковій справі Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а).
Щодо посилання позивача на те, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, суд зазначає наступне.
Відповідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні від 09.10.1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії", здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12.10.2004 року.
Європейський суд з прав людини в рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Також, Конституційний суд України в своєму рішенні від 26.12.2011 року №20-рп/2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій діяло у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені законодавством, а тому не порушило права позивача.
Відтак, позовні вимоги про зобов`язання провести перерахунок та виплачувати пенсію позивачу з 01.01.2018 року із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення не підлягають задоволенню.
Щодо доводів позивача та його представника про те, що до даних спірних правовідносин необхідно взяти до уваги правову позицію, яка викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17 (провадження 11-806апп18), суд зазначає наступне.
Так, предметом розгляду справи №522/2738/17 було те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
Однак, суд зауважує, що у даному випадку ОСОБА_1 не звертався до Вінницького обласного військового комісаріату із вимогою подати до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області нову довідку із включенням надбавки за виконання особливо важливих завдань, посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років.
Відтак, обставини у даній справи інші, ніж обставини, викладені у постанові Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17 (провадження 11-806апп18), тому суд не може застосувати правову позицію Верховного Суду, яка викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17 (провадження 11-806апп18).
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іден. код НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Повний текст рішення виготовлений 05.08.2019 року.
Суддя /підпис/ Бошкова Юлія Миколаївна
Згідно з оригіналом: суддя:
помічник: