Рішення № 83462802, 06.08.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
420/2283/19
Номер документу
83462802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/2283/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» (код ЄДРПОУ 20041917) 10200,00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім`я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» (код ЄДРПОУ 20041917) 10200,00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім`я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.

Ухвалою суду було відкрито провадження по справі №420/2283/18 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач не сплачує суму штрафних санкцій, застосованих до Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» у розмірі 10200,00 грн., у зв`язку з чим, позивач звернувся до суду про примусове стягнення вказаних коштів.

Поштовим відділенням конверт для відповідача було повернуто. При цьому, як вбачається з наявного у матеріалах справи Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» вказана адреса: пр-кт Шевченка,буд.4-А, м.Одеса, 65032 (а.с.60-68).

Відповідно до ч.8 ст.126 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Згідно статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30.06.1996 року державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30.06.1996 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

В структурі НКЦПФР утворено управління НКПЦФР у Південному регіоні як його відокремлений структурний підрозділ.

Повноваження щодо здійснення управління своєї діяльністю з питань регулювання ринку цінних паперів поширюються на територію Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей.

Основним завданням управління є забезпечення реалізації політики щодо розвитку і функціонування ринку цінних паперів, здійснення державного регулювання і контролю за випуском, обігом цінних паперів у регіоні, додержання законодавства в цій сфері, а також забезпечення подання позовів із примусового стягнення штрафних санкцій та представництво інтересів НКЦПФР у судах.

Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів регулюється Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням НКЦПФР ВЇД 16.10.2012р. № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012р. за № 1855/22167 (надалі - Правила № 1470).

У відповідності до ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30.06.1996 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції.

Таким чином, органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в особі НКЦПФР у Південному регіоні.

Під час здійснення своєї діяльності управлінням НКЦПФР у Південному регіоні встановлено наступні порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку Публічного акціонерного товариства «Фінбанк»:

1) Публічне акціонерне товариство «Фінбанк» не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 та 2017 роки шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР №2826 від 03.12.2013 року (зі змінами). Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується відсутністю річної інформації Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» за 2016 та 2017 роки в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР;

2) Публічне акціонерне товариство «Фінбанк» не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 та 2017 роки шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР №2826 від 03.12.2013 року (зі змінами);

3) Публічне акціонерне товариство «Фінбанк» не розкрило річну інформацію емітента цінних паперів за 2016 та 2017 роки, шляхом подання до Комісії річної інформації емітента цінних паперів, у строк не пізніше ЗО квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зі змінами). Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується відсутністю річної інформації ПАТ «ФІНБАНК» за 2016 та 2017 роки в ПТК Система моніторингу фондового ринку.

Враховуючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушень, постановами від 11.10.2018р. за №№ 341-ПД-1-Е, 342-ПД-1-Е, 343-ПД-1-Е у відношенні ПАТ «ФІНБАНК» порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими зобов`язано керівника або повноваженого представника прибути до департаменту 24.10.2018р. для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень з приводу скоєного правопорушення.

Про своєчасність відправлення постанов від 11.10.2018р. за №№ 341-ПД-1-Е, 342-ПД-1-Е, 343-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів № 1 від 11.10.2018 року.

24 жовтня 2018 року у відношенні ПАТ «ФІНБАНК» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів за №№ 333-ПД-1-Е, 334-ПД-1-Е. 335-ПД-1-Е, для ознайомлення та отримання яких представник та/або повноважений представник товариства не з`явився.

Відповідно до пункту 8 Правил № 1470, у разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається того самого дня, на який було викликано особу, за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до пункту 9 Правил №1470, у разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта надсилається юридичній особі одночасно з постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Постановами від 02 листопада 2018 року за №№ 316-ПД-1-Е, 317-ПД-1-Е. 318-ПД-1-Е у відношенні ПАТ «ФІНБАНК» розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 15 листопада 2018 року.

Про своєчасність відправлення актів від 24.10.2018р. за №№ 333-ПД-1-Е, 334-ПД-1-Е. 335- ПД-1-Е та постанов від 02.11.2018р. за №№ 316-ПД-1-Е, 317-ПД-1-Е, 318-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів № 1 від 02.11.2018 року.

Для участі у розгляді справ про правопорушення на ринку цінних паперів до департаменту НКЦПФР у Південному регіоні керівник та/або повноважений представник ПАТ «ФІНБАНК», не з`явився.

У зв`язку з чим, позивачем 15 листопада 2018 року у відношенні ПАТ «ФІНБАНК» винесено постанови про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів № 108-ПД-1-Е, 109-ПД-1-Е. 110-ПД-І-Е у зв`язку з необхідністю отримання відповідних висновків.

Про своєчасність відправлення постанов про зупинення проваджень по справах від 15.11.2018р. за №№ 108-ПД-1-Е, 109-ПД-1-Е, 110-ПД-І-Е свідчить реєстр рекомендованих листів № 1 від 20.11.2018 року.

Службовою запискою департаменту правозастосування НКЦПФР від 19.12.2018р. № 14/04/1977, з`ясовано обставини, які спричинили зупинення провадження по справах

26 грудня 2018 року у відношенні ПАТ «ФІНБАНК» винесено постанови про відновлення провадження у справах про правопорушення на ринку цінних паперів за №№44-ПД-1-Е, 45-ПД-1-Е,47-ПД-1-Е та призначено розгляд справ на 14.01.2019 року.

Про своєчасність відправлення постанов про відновлення провадження від 26.12.2018р. за №№ 45-ПД-1-Е, 46-ПД-1-Е, 47-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів № 1 від 28.12.2018 року.

Для участі у розгляді справ про правопорушення на ринку цінних паперів до департаменту НКЦПФР у Південному регіоні керівник та/або повноважений представник ПАТ «ФІНБАНК», не з`явився.

Під час розгляду справ від ПАТ «ФІНБАНК» будь-яких клопотань та пояснень до позивача не надходило.

Відповідно до частини 3 пункту 1 розділу VI Правил №1470 у разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил №1470.

Відповідно до пункту 14 розділу І Правил № 1470 постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується по відповідальності. якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об`єкта поштового зв`язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.

Як зазначено судом, постанови направлені вчасно, позивач був проінформований про дату, час та місце розгляду справи, але не скористався правом участі у розгляді справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів департаментом винесено наступні постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Так, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.01.2019р. № 25-ПД-1-Е за порушення вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зі змінами), в частині не розкриття річної інформації емітента цінних паперів за 2016 та 2017 роки шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів, у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 6 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до вимог пункту 6 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно-господарських санкцій за нерозміщення, розміщення не у повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.01.2019р. № 25-ПД-1-Е до ПАТ «ФІНБАНК» застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3 400 (три тисячі чотириста) гривень.

Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.01.2019р. № 26-ПД-1-Е за порушення вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зі змінами), в частині не розкриття річну інформацію про емітента за 2016 та 2017 роки шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 5 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до вимог пункту 5 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно-господарських санкцій за неопублікування. опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірно

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.01.2019р. № 26-ПД-1-Е до ПАТ «ФІНБАНК» застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3 400 (три тисячі чотириста) гривень.

Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.01.2019р. № 27-ПД-1-Е за порушення вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зі змінами), в частині не подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним річної інформації про емітента за 2016 та 2017 роки, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - передбачено: накладення на юридичних осіб адміністративно- господарських санкцій за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Комісії - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.01.2019р. № 27-ПД-1-Е до ПАТ «ФІНБАНК» застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3 400 (три тисячі чотириста) гривень.

Загальна сума штрафних санкцій, застосованих до ПАТ «ФІНБАНК» складає 10 200 (десять тисяч двісті) гривень.

Частиною третьою статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено, що штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.

Постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.01.2019р. за №№ 25-ПД-1-Е, 26-ПД-1-Е, 27-ПД-1-Е не були оскаржені ні до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а ні до суду.

До теперішнього часу доказів сплати штрафних санкцій відповідачем не надано.

Окрім того, суд враховує ту обставину, що ухвалою суду про відкриття провадження по справі №420/2283/19 відповідачу був встановлений строк для подання відзиву на позовну заяву та роз`яснення, що згідно положень ч.4 ст.159 КАС України, у разі не подання відзиву без поважних причин, суд може вважати це визнанням позову з боку відповідача.

До дати розгляду справи та ухвалення рішення по справі представник відповідача не надав до суду відзив на позов, а тому суд враховує вказану обставину як визнання позовних вимог з боку відповідача.

Згідно ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» (код ЄДРПОУ 20041917) 10200,00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім`я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106, є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139, 241-246,263 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Фінбанк» (код ЄДРПОУ 20041917) до державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім`я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106 суму штрафних санкцій в розмірі 10200,00 грн. (десять тисяч двісті) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Єфіменко К.С.

.