
Справа № 420/2402/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.;
за участі:
секретаря судового засідання - Кушкань Т.В.;
представника позивача - Ларіонова С.Б.;
представника відповідача - Жарікова П.І.;
представника відповідача - Браїловської А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Янтар» до Комунального підприємства «Сервісний центр» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
СУТЬ СПОРУ:
Приватне підприємство «Янтар» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Сервісний центр», в якій просило: визнати протиправною бездіяльність КП «Сервісний центр», що полягає у незатвердженні технічних умов № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року, що видані філією «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд ПП «Янтар» за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Цветаєва, 18; зобов'язати КП «Сервісний центр» затвердити технічні умови № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року, що видані філією «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд ПП «Янтар» за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Цветаєва, 18, та надати їх ПП «Янтар».
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне. ПП «Янтар» є власником нежилих будівель та споруд за адресою м. Одеса, вул. Генерала Цветаєва, 18. Між ним та філією «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» укладено Договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення № 1586/3 від 27.11.2000 р. Керуючись вимогами «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 № 190, ПП «Янтар» звернулось до філії «Інфоксводоканал» та 22.05.2018 р. отримало технічні умови № 2200-29/1175 на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд за вищевказаною за адресою. 30.10.2018 року ПП «Янтар» звернулось до КП «Сервісний центр» з заявою у якій, на підставі п.4.1. Правил та п.2.2.13 Статуту КП «Сервісний центр», просило затвердити технічні умови № 2200-29/1175 від 22.05.2018 р. Через місяць, 30.11.2018 р. ПП «Янтар» отримало відповідь КП «Сервісний центр» про відмову у затвердженні технічних умов у зв'язку з тим, що нібито необхідно укласти договір між ПП «Янтар» та КП «Сервісний центр». ПП «Янтар» 31.01.2019 р. звернулось зі скаргою до Одеського міського голови Труханова Г.Л. у якій повідомило усі вищевикладені обставини, просило негайно вжити заходів щодо розгляду поданої ПП «Янтар» заяви від 30.10.2018 р. про затвердження технічних умов № 2200-29/1175 від 22.05.2018 р., що видані філією «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс», та якнайшвидшого погодження вказаних технічних умов. Крім того ПП «Янтар» в черговий раз просило надати копію документів, якими затверджено та регламентовано порядок погодження КП «Сервісний центр» технічних умов. Замість ґрунтовної відповіді на дану скаргу та вчинення дій з метою затвердження технічних умов, ПП «Янтар» отримало чергову відписку від Департаменту міського господарства № 01-69/119 від 28.02.2019 р., у якому останній повідомив що для затвердження технічних умов представнику ПП «Янтар» необхідно особисто з'явитись з пакетом необхідних документів до КП «Сервісний центр», отримати якийсь договір на виконання робіт з затвердження технічних умов та оплатити якийсь рахунок.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 року позовну заяву Приватного підприємства «Янтар» до Комунального підприємства «Сервісний центр» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що Одеською міською радою повноваження по затвердженню технічних умов на приєднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення міста Одеси надані КП «Сервісний центр» відповідно до Статуту комунального підприємства «Сервісний центр» затвердженого рішенням Одеської міської ради від 20.03.2019 р. № 4422-VII. Відповідно до пункту 6.4. Статуту КП «Сервісний центр» надає послуги за тарифами, затвердженими директором Підприємства за погодженням з Уповноваженим органом. Крім того, пунктом 4.2 розділу 4 Правил передбачено, що вартість послуг з надання технічних умов на приєднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення визначається на підставі обґрунтованих трудовитрат та вартості одного людино-дня. Отже, вартість за затвердження технічних умов для підключення до мереж водопостачання та водовідведення для юридичний осіб визначені у відповідній калькуляції. Дана калькуляція затверджена директором КП «Сервісний центр» та погоджена директором Департаменту міського господарства Одеської міської ради (уповноважений орган для здійснення контролю за ефективною діяльністю КП «Сервісний центр»). В жодному листі КП «Сервісний центр» не відмовляло ПП «Янтар» у затвердженні технічних умов та жодним чином не порушувало права позивача, а навпаки роз'яснювало, що необхідно здійснити для оформлення відповідних документів. Стягнення витрат з надання (як виготовлення, так і затвердження) Технічних умов Замовникові, у разі, якщо таке стягнення визначене на підставі обґрунтованих трудовитрат та вартості одного людино-дня є законним.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що керуючись вимогами «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерством з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 (надалі - Правила), виконав цей обов'язок, звернувся до філії «Інфоксводоканал» та 22.05.2018 отримав технічні умови № 2200-29/1175 на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд (надалі - ТУ), при цьому позивач повністю сплатив роботи з виготовлення технічних умов відповідно до Правил згідно з виставленим виробником Філією «Інфоксводоканал» рахунком-фактурою № ПС-0001187 від 16.04.2018 на суму 4300 грн. Позивач надав всі необхідні для затвердження ТУ документи згідно переліку відповідача (копія заяви від 31.10.2018 про затвердження ТУ), натомість відповідач просто вимагає додатково гроші. Останнє і стало приводом для звернення до відповідача, його засновника та контролюючий орган з питанням надати обґрунтування законності стягнення плати за затвердження ТУ, тоді як роботи за виготовлення та надання ТУ були сплачені позивачем відповідно до п. 4.2 Правил.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
ПП «Янтар» є власником нежилих будівель та споруд за адресою м. Одеса, вул. Генерала Цветаєва, 18.
ПП «Янтар» уклало з філією «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» Договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення № 1586/3 від 27.11.2000 року та додаткову угоду № 487/3 від 08.05.2010 року.
ПП «Янтар» керуючись вимогами Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 року № 190, звернулось до філії «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» та 22.05.2018 року отримало технічні умови № 2200-29/1175 на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд за адресою м. Одеса, вул. Генерала Цветаєва, 18.
ПП «Янтар» листом від 31.10.2018 року керуючись п.4.1. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 року № 190, та п.2.2.13 Статуту КП «Сервісний центр» звернулося до Комунального підприємства «Сервісний центр» із проханням затвердити технічні умови № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року.
До вказаного листа було додано: два примірника Технічних умов № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року; копія Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 4638260 від 04.09.2004 року; копія Технічного паспорту на нежилі будівлі та споруди № 18 по вулиці Ген. Цветаєва у м. Одесі від 26.10.2006 року; копія технічних умов на водопостачання та водовідведення приміщень за адресою м. Одеса, вул. Ген. Цветаєва, 18, виданих Управлінням паливно-енергетичного комплексу Одеської міської ради від 15.12.2004 року; копія Геоподоснови виданої КП «Одеспроект» за № 1475 від 18.11.2016 року; ситуаційний план; копія розгорнутого розрахунку витрат води станом на згідно ДБН В.2.5-64:2012 у приміщеннях ПП «Янтар» за адресою м. Одеса, вул. Ген. Цветаєва, 18; копія Договору на водопостачання та водовідведення № 1586/3 від 27.11.2000 року; копія Додаткової угоди № 487/3 від 08.05.2010 року до Договору на водопостачання та водовідведення № 1586/3 від 27.11.2000 року; витяг з ЄДР з інформацією про ПП «Янтар» № 1002639395 від 31.05.2017 року; копія Довідки про взяття на облік платника податків № 130/7/29-0018 від 28.10.2005 року; копія Свідоцтва платника єдиного податку Серії А № 437552 від 21.05.2012 року.
КП «Сервісний центр» листом від 23.11.2018 року у відповідь на звернення ПП «Янтар» щодо затвердження технічних умов № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року повідомило, що до затвердження вище зазначених технічних умов необхідно укласти договір між підприємством та КП «Сервісний центр», на теперішній час договір не укладено, на підставі викладеного технічні умови № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року на приєднання офісно-складських приміщень, за адресою: вул. Генерала Цветаєва, 18, до централізованої системи водопостачання та водовідведення м. Одеси не можуть бути розглянуті.
ПП «Янтар» звернулось зі скаргою від 05.12.2018 року до Директора Департаменту міського господарства Одеської міської ради на бездіяльність КП «Сервісний центр» щодо не затвердження технічних умов № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року.
Департамент міського господарства Одеської міської ради листом від 10.01.2019 року у відповідь на скаргу повідомило ПП «Янтар», що для затвердження технічних умов рекомендує звернутися до КП «Сервісний центр» з пакетом необхідних документів, перелік яких передбачений Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року № 190, для укладання відповідного договору.
ПП «Янтар» звернулось зі скаргою від 31.01.2019 року до Одеського міського голови на бездіяльність КП «Сервісний центр» щодо не затвердження технічних умов № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року та Департаменту міського господарства Одеської міської ради.
Департамент міського господарства Одеської міської ради листом від 28.02.2019 року повідомив ПП «Янтар», що згідно інформації КП «Сервісний центр» представнику підприємства в лютому 2019 року повторно було роз'яснено, що для проведення процедури затвердження технічних умов необхідно особисто з'явитися з пакетом необхідних документів до комунального підприємства «Сервісний центр», після чого представник ПП «Янтар» отримає в комунальному підприємстві «Сервісний центр» договір на виконання робіт з затвердженням технічних умов та рахунок, підписання даного договору та надходження оплати за рахунком, підприємством будуть виконані зазначені роботи в строк передбачений договором між замовником та виконавцем.
ПП «Янтар» 20.02.2019 року направило до КП «Сервісний центр» запит про надання публічної інформації, в якому просило надати копії документів (наказу, розпорядження, положення тощо), якими затверджено та регламентовано порядок затвердження (погодження) КП «Сервісний центр» технічних умов на приєднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення м. Одеси, якими затверджено та регламентовано порядок укладання та виконання договорів про затвердження (погодження) технічних умов на приєднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення м. Одеси між КП «Сервісний центр» та третіми особами, якими затверджено та регламентовано вартість робіт (послуг) що надаються КП «Сервісний центр» щодо затвердження (погодження) технічних умов на приєднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення м. Одеси.
КП «Сервісний центр» листом від 05.03.2019 року у відповідь на звернення ПП «Янтар» про надання публічної інформації повідомило про відмову у її наданні, а також зазначило, що: «з незрозумілих причин замість підписання даного Договору та сплати відповідного рахунку, ПП «Янтар» продовжує надсилати безглузді та неправомірні звернення та запити. Виникає питання з яких підстав навмисно затягується процес оформлення замовлення робіт по затвердженню технічні умови з Вашого боку. Отже, в четвертий раз звертаємо Вашу увагу на те, що у разі, якщо Ви все ж таки бажаєте отримати затвердженні технічні умови, роботи по їх затвердженню будуть виконані в рамках діючого законодавства КП «Сервісний центр» в строки, передбачені Договором, між замовником і виконавцем, тільки після підписання відповідного Договору та надходження оплати від ПП «Янтар» за наданим рахунком».
Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила), затверджені Наказом Мінжитлокомунгоспу 27.06.2008 року № 190 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 року за № 936/15627, визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Відповідно до п.1.5 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України: водопровідні вводи державного житлового фонду, житлово-будівельних кооперативів (далі - ЖБК), а також об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі - ОСББ), усі магістральні й розподільчі внутрішньоквартальні мережі централізованого водопостачання, а також вуличні водорозбірні колонки, призначені для колективного водокористування, окремо розташовані підвищувальні насосні станції холодного водопостачання, артезіанські свердловини передаються за згодою власника згідно з відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування на баланс виробника для подальшої експлуатації.
Згідно з п.4.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України: для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до цих Правил. Для одержання технічних умов замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення подає до виробника таких послуг: заяву; опитувальний лист за формою згідно з додатком 2; ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території. Технічні умови мають містити графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж та місць приєднання до них об'єкта будівництва. Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.
Відповідно до п.4.2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України: вартість послуг з надання технічних умов на приєднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення визначається на підставі обґрунтованих трудовитрат та вартості одного людино-дня.
Під час розгляду справи суд встановив, що ПП «Янтар» сплатило вартість виконаних робіт за видачу технічних умов з водопостачання та водовідведення Філії «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» у розмірі 4300,00 грн. відповідно до акта виконаних робіт № 220 від 29.05.2018 року та рахунку фактури від 16.04.2018 року № ПС-0001187, що підтверджується платіжним доручення від 20.04.2018 року № 1394.
Згідно з пп.5 п. «а» ч.1 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод.
У додатку 1 до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України вказано, що технічні умови затверджуються представником органу місцевого самоврядування або представником уповноваженої ним організації.
Одеською міською радою повноваження по затвердженню технічних умов на приєднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення міста Одеси надані КП «Сервісний центр» відповідно до Статуту Комунального підприємства «Сервісний центр», затвердженого рішенням Одеської міської ради.
Відповідно до статуту одним із основних видів діяльності КП «Сервісний центр» є затвердження технічних умов для підключення до мереж водопостачання та водовідведення, КП «Сервісний центр» самостійно планує свою діяльність, визначає перспективи його розвитку та надає на затвердження Засновнику або Уповноваженому органу вказані плани у випадках та в порядку, визначених законодавством України, рішеннями Засновника, виконавчого комітету Одеської міської ради та розпорядженнями міського голови, основи планів складають договори, укладені зі споживачами продукції, робіт, послуг і постачальниками матеріально-технічних ресурсів.
Наказом КП «Сервісний центр» від 18.03.2015 року № 20 затверджений перелік документів, які додаються до заяви про затвердження технічних умов, та затверджено форми договору і акту здавання-приймання виконаних послуг.
Згідно Статуту КП «Сервісний центр» надає послуги за тарифами, затвердженими директором Підприємства за погодженням з Уповноваженим органом. Підприємство здійснює свою діяльність на принципах комерційного розрахунку та власного комерційного ризику, вільного найму працівників. Підприємство самостійно здійснює свою господарську діяльність на принципах господарського розрахунку, несе відповідальність за результатами цієї діяльності перед Засновником. Підприємство реалізує свою продукцію, роботи, послуги, відходи виробництва за цінами і тарифами, встановленими самостійно або на договірній основі, а у випадках, передбачених законодавством України, за державними або цінами, встановленими Засновником.
КП «Сервісний центр» ухвалило Регламент затвердження технічних умов для підключення до мереж водопостачання та/або водовідведення м. Одеси, за приписами якого укладення Договору на виконання послуги із затвердження, а також аналізу та моніторингу технічних умов на водопостачання та водовідведення об'єкта за формою, затвердженою наказом директора КП «Сервісний центр» є обов'язковим.
КП «Сервісний центр» розробило та затвердило Калькуляцію затвердження технічних умов для підключення до мереж водопостачання та водовідведення для юридичних осіб.
Суд не погоджується з посиланнями відповідача, що термін «надання» використовується для охоплення сукупності дій з виготовлення Технічних умов та їх затвердження уповноваженою особою, оскільки вони є необґрунтованими та безпідставними.
Відповідно до п.1.2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України: виробник послуг централізованого водопостачання та водовідведення - суб'єкт господарювання, що виробляє або створює послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - виробник); технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водопостачання, водовідведення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Додаткової угоди № 487/3 від 08.05.2010 року до Договору на водопостачання та водовідведення № 1586/3 від 27.11.2000 року виробником послуг централізованого водопостачання та водовідведення в м. Одесі є ТОВ «Інфокс», яке й надало ПП «Янтар» технічні умови з водопостачання та водовідведення, за що було сплачено відповідні кошти.
Суд погоджується з позивачем, що затвердження технічних умов не може вважатись ані роботою, ані послугою. В даному випадку затвердження технічних умов є реалізацією владних повноважень з контролю за діяльністю суб'єкта приватного права з платної видачі технічних умов на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд, оскільки ці повноваження встановлені законом та підзаконними актами.
Крім того, чинним законодавством не передбачена плата саме за затвердження технічних умов на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд, як і не передбачена необхідність укладення договору з відповідним органом місцевого самоврядування або уповноваженою ним організацією з метою затвердження технічних умов на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд.
Тобто, на думку суду, ПП «Янтар» подало до КП «Сервісний центр» всі необхідні документи для затвердження технічних умов № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року.
Згідно з ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Європейський Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах.
Крім того, Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що «принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії». З огляду на принцип юридичної визначеності, держава не може посилатись на відсутність певного нормативного акта, який би визначав механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституції чи інших актах. Така дія названого принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. Захист принципу обґрунтованих сподівань та юридичної визначеності є досить важливим у сфері державного управління та соціального захисту. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що бездіяльність КП «Сервісний центр», що полягає у незатвердженні технічних умов № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року, що видані філією «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд ПП «Янтар» за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Цветаєва, 18, є протиправною.
У рішенні від 31.07.2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008 року), Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати КП «Сервісний центр» затвердити технічні умови № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року, що видані філією «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд ПП «Янтар» за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Цветаєва, 18, та надати їх ПП «Янтар».
Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача за боку відповідача є належним та достатнім в даному випадку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Що стосується вимоги позивача про встановлення судового контролю та зобов'язання відповідача подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення, то суд вважає, що вона не належить до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Разом з цим, суд не вважає за необхідне встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Приватного підприємства «Янтар» (вул. Генерала Цветаєва, 18, м. Одеса, 65007, ідентифікаційний код 30376692) до Комунального підприємства «Сервісний центр» (вул. Преображенська, 52, м. Одеса, 65045, ідентифікаційний код 33313609) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність КП «Сервісний центр», що полягає у незатвердженні технічних умов № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року, що видані філією «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд ПП «Янтар» за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Цветаєва, 18.
3. Зобов'язати КП «Сервісний центр» затвердити технічні умови № 2200-29/1175 від 22.05.2018 року, що видані філією «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» на збільшення обсягів споживання питної води та скиду стічних вод нежилих будівель та споруд ПП «Янтар» за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Цветаєва, 18, та надати їх ПП «Янтар».
4. Стягнути з Комунального підприємства «Сервісний центр» (код ЄДРПОУ 33313609) на користь Приватного підприємства «Янтар» (код ЄДРПОУ 30376692) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Повний текст рішення складено 06 серпня 2019 року.
Суддя М.М. Кравченко