
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" серпня 2019 р. справа № 300/1350/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання протиправними дій та зобов`язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), 21.06.2019 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про:
- визнання протиправними дій щодо відмови у встановленні фіксованого розміру доплати до старого розміру пенсії в сумі 1704,53 грн та проведенні індексації пенсії у розмірі 6720,60 грн, відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01 березня 2019 року, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17 без зменшення фіксованої доплати, та збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17;
- зобов`язання відповідача встановити позивачеві фіксований розмір доплати до старого розміру пенсії в сумі 1704,53 грн, та провести індексацію пенсії у розмірі 6720,60 грн з 01 березня 2019 року, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17 та виплатити недоотримані позивачем кошти з 01 березня 2019 року, з урахуванням виплачених сум, та виплачувати пенсію у такому розмірі в подальшому.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при збільшенні заробітної плати позивачу шляхом її індексації, відповідачем протиправно зменшено фіксовану доплату до пенсії, яка повинна залишатися сталою. Такі дії відповідача суперечить вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". У зв`язку із тим, що вказаним порядком передбачено проведення індексації пенсії з 1 березня 2019 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до правил, встановлених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.1-2).
Пунктом 4 резолютивної частини зазначеної ухвали суду витребувано в Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: - належним чином засвідчені копії усіх наявних документів пенсійної справи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ), пов`язаних з призначенням, перерахунком та виплатою йому пенсії; - детальний розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 , станом на червень 2019 року, із обов`язковим виокремленням (деталізацією) усіх складових пенсії та належним правовим обґрунтуванням їх виплати.
Від відповідача 19.07.2019 надійшов відзив за №11938/06 від 16.07.2019 (а.с.24-27), в якому зазначено, що позовні вимоги безпідставні, а тому підлягають залишенню без задоволення. В обґрунтування заперечень проти позовних вимог вказав, що позивачу у відповідності до чинного законодавства здійснено перерахунок пенсії у зв`язку з її осучасненням. У зв`язку з тим, що осучаснення здійснюється шляхом перерахунку заробітної плати, а не доплат до пенсії, розмір пенсії позивача не змінився.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні заяви по суті та долучені до них письмові докази в їх сукупності, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 15.05.2019 звернувся до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив повідомити чому з 01.03.2019 позивачу не проведено перерахунок пенсії з індексацією з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, також просив провести індексацію йому пенсії з 1 березня 2019 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17 (та виплатити різницю між фактичною отриманою та призначеною пенсією за період з 01.03.2019 року (від коли в позивача виникло право на перерахунок пенсії, але позивач отримував пенсію в меншому розмірі) (а.с.11).
Надвірнянським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області надано позивачу відповідь за №170/К-15 від 21.05.2019 у якій повідомлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 28.05.2008 та отримує пенсію за віком. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03 жовтня 2017 року передбачено з 01.10.2017 осучаснення пенсій, призначених раніше, із застосуванням середнього показника заробітної плати по Україні з 2014-2016 рр. 3764,40. При цьому, величина оцінки одного року страхового стажу визначена на рівні 1% (з 1,35%), у відповідності до пункту 43 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який на даний час при обчисленні пенсії становить 0,41667 (з 0,56249) відповідно, встановлено доплату до старого основного розміру пенсії (01.10.2017) - 1707,77. Станом на 01.01.2018 розмір пенсії позивача становив 6720,60 грн, а саме: 4090,24 грн - розмір пенсії за віком; 89,82 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 6 років); 836,01 грн - підвищення як жителю гірського району; 1704,53 грн - доплата до старого розміру пенсії (01.10.2017). Загальний стаж становить 41 р. 08 м, 22 дн, індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1- 0,41667, скорегований середньомісячний заробіток - 9816,50 грн. Відповідно до Постанови КМУ від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році" було проведено осучаснення заробітної плати з 3764,40 грн до 4404,35 грн. Станом на 01.03.2019 розмір пенсії позивача становить 6720,60 грн, а саме: 4785,58 грн - розмір пенсії за віком; 89,82 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 6 років); 975,08 грн - підвищення як жителю гірського району; 870,12 грн - доплата до старого розміру пенсії (01.10.2017). Загальний стаж становить 41 р. 08 м. 22 дн. Індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,41667, скорегований середньомісячний заробіток - 11485,31 грн. З огляду на зазначене, позивача повідомлено, що пенсія йому обчислена та виплачується згідно чинного законодавства.
Не погоджуючись із розміром доплати до страхового стажу пенсії та вважаючи, що до неї повинен застосовуватися коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17, позивач звернувся в суд з метою захисту своїх прав.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд враховує таке.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі, також - Закон №1058), для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Згідно з пунктом 45 "Прикінцеві положення" Закону №1058, збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року. У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", установлено, що: у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з пунктами 43 і 44 "Прикінцеві положення" Закону №1058, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень. З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" установлено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень. У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Судом встановлено, що у відповідності до протоколу 286 від 24.09.2008, ОСОБА_1 , 28.05.2008 призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком (а.с.21).
Розпорядженням 162839 від 02.02.2017 позивачу здійснено перерахунок пенсії за віком, визначивши розмір пенсії 4884,44 грн із врахуванням підвищення в зв`язку з проживанням в гірському населеному пункті (976,89) загальний розмір пенсії склав - 5861,33 грн (а.с.31).
У відповідності до інформації з особового рахунку № НОМЕР_2 позивачу здійснено перерахунок пенсії, а тому її розмір з 01.10.2017 становив - 6720,60 грн, що підтверджується протоколом призначення пенсії від 03.09.2018 (а.с.32).
Згідно із статтею 27 Закону №1058, за відповідною формулою з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% (замість 1,35%), позивачу 03.09.2018 здійснено перерахунок пенсії, встановивши: розмір пенсії за віком - 4090,24 грн; доплата за понаднормовий стаж - 87,12 грн; підвищення як жителю гірського району - 835,47 грн (а.с.32). Проте, у зв`язку із тим, що загальний розмір нової розрахованої пенсії позивача склав меншу суму (5012,83 грн) ніж та, яка призначена станом на 01.10.2017 (6720,60 грн), на виконання вимог пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з метою виплати пенсії у раніше встановленому розмірі, позивачу призначена доплата - 1707,77 грн (а.с.32).
У зв`язку із осучасненням пенсії, позивачу 23.02.2019 здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2019, визначивши: розмір пенсії у відповідності до статті 27 Закону №1058 - 4785,58 грн; доплата за понаднормовий стаж у відповідності до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону №1058 - 89,82 грн; підвищення як жителю гірського району - 975,08 грн, що в загальному розмірі становить - 5850,48 грн. Тому, у зв`язку із тим, що і після осучаснення пенсії, яка розрахована відповідно до статті 27 Закону №1058 є нижчою ніж та, яка призначена 01.10.2017, позивачу у відповідності до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з метою виплати пенсії у раніше встановленому розмірі (6720,60 грн) призначено доплату - 870,12 грн.
Тобто, доплата до старого основного розміру пенсії відіграє виключно компенсаційну функцію, метою якої є недопущення виплати пенсії у розмірі нижчому, ніж той, який виплачувався позивачу станом на 01.10.2017. Тому, у разі збільшення пенсії вище 6720,60 грн, така компенсація не буде виплачуватися взагалі.
Таким чином, відповідачем правомірно здійснено осучаснення пенсії позивача 4090,24 грн * 1,17 = 4785,58 грн. А також, правомірною є зменшення доплати до старого основаного розміру пенсії.
Враховуючи вказане вище, перевіряючи правомірність оскаржуваних рішень, суд дійшов висновку, що відповідач приймаючи їх, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими, а тому не підлягають до задоволення.
Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позовної заяви в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень.
Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
Дане рішення суду складене 05.08.2019, у зв`язку з тим, що суддя Тимощук О.Л., відповідно до наказу голови Івано-Франківського окружного адміністративного суду №136-В від 04.07.2019, з 19.07.2019 по 02.08.2019 перебував у щорічній основній відпустці.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.