
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
24 липня 2019 р. Справа № 120/562/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Руслани Миколаївни,
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: Адвоката Олексієнко О.І.
представника відповідача: Кудрик Я.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7)
про: визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7); Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 21.02.2019 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачеві у 10-денний строк усунути виявлені недоліки.
На виконання зазначеної ухвали позивачем 01.03.2019 подано до суду матеріали на усунення недоліків та заяву про уточнення позовних вимог.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постановою Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 у справі №2-а-1392-2007 задоволено позов ряду пенсіонерів, зокрема, і позивачу до Головного управління ПФУ у Вінницькій області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з розміру 65% грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням в сумі 3071,79 грн, починаючи з 01.01.2007. Зобов`язано Головне управління ПФУ у Вінницькій області проводити в подальшому нарахування та виплату пенсії в зазначених розмірах.
В березні 2017 року на адресу позивача надійшов лист Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області за №12-13/368-1203 від 13.03.2017 про необхідність надання банківських реквізитів, оскільки, у 2017 році буде проведено перерахунок коштів за судовим рішенням, а саме постановою Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 за №2-а-1392-2007.
Головним управлінням Державної казначейської служби України у Вінницькій області перераховано на користь позивача кошти в сумі 22203,36 грн. Однак, як зазначає позивач, рішення стосовно перерахунку його пенсії виконано не в повному обсязі. Тому, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 07.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі.
На виконання вимог ухвали суду від 07.03.2019 та відповідно до положень ст. 162 КАС України, стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
Відповідно до п. 3 Порядку рішення (виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є держава, які видані або ухвалені до 01.01.2013) подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Так, відповідно до Порядку №440 Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області 08.12.2014 отримано повідомлення управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Вінницькій області про прийняття до обліку постанови Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 року у справі № 2-а-1392-2007 та включення її до першої черги задоволення вимог.
Крім того, постановою Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 у справі № 2-а-1392-2007 задоволено позов пенсіонерів, зокрема, ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Вінницькій області, про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон 2262) починаючи з 01.01.2007, виходячи з розміру 65% грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням в сумі - 3071,79грн.
Головним управлінням, на отримане повідомлення управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Вінницькій області надана довідка від 17.12.2014 № 2929/06-36/02 про здійснення нарахувань на виконання рішення суду.
В подальшому, на виконання постанови Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 у справі №2-а-1392-2007 відповідачем проведено нарахування за період з 01.01.2007 по 31.12.2017 в сумі 22203,36 грн. Наступні нарахування не здійснювались у зв`язку з введенням з 01.01.2008 нового грошового забезпечення постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова 1294). На виконання Постанови 1294, Вінницьким ОВК видано довідку від 27.02.2008 № 62624 про змінений розмір грошового забезпечення в т.ч. новий розмір посадового окладу - 1050,00 грн. Згідно із вказаною довідкою з 01.01.2008 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, розмір якої склав - 1747,20 грн.
10.07.2019 ухвалою суду прийнято до розгляду заяву представника позивача про зміну позовних вимог.
Ухвалою суду від 10.07.2019 задоволено заяву представника позивача про поновлення строку звернення до суду. Установлено відповідачам строк до 24.07.2019 для подачі відзиву на заяву від 10.06.2019.
Ухвалою суду від 10.07.2019 задоволено заяву представника позивача та залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
24.07.2019 представником відповідача подано відзив на заяву ОСОБА_1 про зміну позовних вимог, в якому останній заперечує щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
На виконання приписів Закону щодо призначення пенсій діє Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.
Вказаний порядок передбачає відповідний алгоритм дій різних державних органів, кінцевою дією якого є призначення пенсії відповідачем на підставі документів наданих уповноваженим структурним підрозділом органу, з якого звільнився військовослужбовець.
На підставі документів уповноваженого структурного підрозділу - Вінницького обласного військового комісаріату, позивачу призначено пенсію з 28.12.2006 в сумі - 1221,51 грн, виходячи з наступних складових: посадовий оклад - 160,00 грн; оклад за військове звання - 130,00 грн; надбавка за вислугу років 116,00 грн; середньомісячна сума ДВГЗ - 1473,25 грн.
На виконання постанови Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 у справі №2-а-1392-2007 відповідачем проведено нарахування за період з 01.01.2007 по 31.12.2017 в сумі 22203,36грн. Разом з тим, статтею 63 Закону 2262 (в редакції чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) гарантує позивачу право на перерахунок пенсії, за якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Вінницьким ОВК видано довідку від 27.02.2008 № 62624, з розміром посадового окладу - 1050,00грн, відповідно до Постанови КМУ "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова 1294). В подальшому, 01.01.2008 ОСОБА_1 відповідачем проведено перерахунок пенсії, розмір якої склав - 1747,20 грн, який гарантований позивачу статтею 63 Закону 2262.
За таких умов, постанова Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 у справі № 2-а-1392-2007 відповідачем виконана в межах чинного законодавства.
Ухвалою суду від 24.07.2019, постановленою судом без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, до матеріалів справи приєднано відзив на заяву ОСОБА_1 про зміну позовних вимог.
Ухвалою суду від 24.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд справи по суті після підготовчого засідання.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити в повному обсязі. Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила у їх задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за п. 67 п.п. "б" (за станом здоров`я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України.
З 2007 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Вінницькій області.
Постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 10.04.2007 у справі №2-а-1392-2007 задоволено адміністративний позов ряду пенсіонерів. Зобов`язано Головне управління ПФУ у Вінницькій області зробити перерахунок пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" в т.ч. ОСОБА_1 , виходячи з розміру 65% грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням в сумі 3071,79 грн. Зобов`язано Головне управління ПФУ у Вінницькій області провести виплату недоплаченої суми пенсії та проводити в подальшому нарахування та виплату пенсій в зазначених розмірах в т.ч. ОСОБА_1 . Постанова суду не оскаржувалась та не була скасована. У грудні 2008 року вищезазначена адміністративна справа була вилучена прокуратурою Вінницької області, у зв`язку з порушенням кримінальної справи по факту підроблення службових документів працівниками суду.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 10.11.2014 у справі №127/2-а-1392/07 задоволено заяву та визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, виданого Вінницьким міським судом Вінницької області 08.09.2014 по адміністративній справі №2-а-1392/07. Поновлено ОСОБА_1 пропущений строк для пред`явлення виконавчого листа.
Відповідно до змісту ухвали Вінницького міського суду від 10.11.2014, на неодноразові звернення позивача до суду з питання видачі виконавчого листа з метою відкриття виконавчого провадження та виконання рішення в примусовому порядку було отримано відповіді, що справа відсутня в архіві Замостянського районного суду м. Вінниці. В вересні 2010 року адміністративна справа № 2-а-1392/07 була повернута до суду, але заявник жодного повідомлення не отримав. Після цього на протязі більше ніж три роки, починаючи з 02.08.2011 року, адміністративна справа №2-а-1392/07 знаходилась у Вінницькому апеляційному адміністративному суді за скаргою Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області за позовом ОСОБА_1 та інших позивачів про перерахунок пенсії. 06.08.2014 року відбувся апеляційний розгляд по адміністративній справі № 2-а-1392/07 Вінницьким апеляційним адміністративним судом. Після отримання виконавчого листа заявник звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області щодо перерахунку його пенсії та проведення всіх необхідних виплат.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.12.2014 у справі №127/2-а-1392/07 апеляційну скаргу Головного управління ПФУ у Вінницькій області залишено без задоволення, а ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 10.11.2014 - без змін.
02.12.2014 позивач звернувся із заявою до управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області з прохання прийняти до обліку рішення Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 у справі №2-а-1392-2007.
У відповідь на вказану заяву, управлінням Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області направлено повідомлення про прийняття до обліку рішення, виконання якого гарантується державою щодо зобов`язання здійснити нарахування №10644/2/0-14 від 05.12.2014. Дане повідомлення направлено на адресу позивача та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Згідно із довідкою про здійснення нарахування на виконання рішення суду №2929/06-36/02 від 17.12.2014, ОСОБА_1 нараховано 22203,36 грн з урахуванням виплачених сум.
Листом №10644/2/0-14 від 29.01.2015 повідомлено позивача, що на виконання п. 17 Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, постановою КМУ від 03.09.2014 №440, рішення передано до Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області.
13.03.2017 Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області звернулось до позивача з листом №12-13/368-1203 про надання банківських реквізитів для перерахування коштів.
В подальшому, позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Вінницькій області із заявою, в якій просив виконати постанову Замостянського районного суду м. Вінниці від 10.04.2007 у справі №2-а-1392-2007. У відповідь на заяву, надано роз`яснення від 03.08.2018, що відповідачем проведено перерахунок за рішенням суду з 01.01.2007 по 31.12.2007 на суму 22203,36 грн у зв`язку з встановленням нових умов грошового забезпечення згідно з постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", яка набрала чинності з 01.01.2008.
08.10.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із запитом щодо перерахунку пенсії за період з 01.01.2008 по 30.09.2018.
05.11.2018 надано відповідь на запит, в якій вказано, що рішення суду виконано за період з 01.01.2007 по 31.12.2007, оскільки з 01.01.2008 змінено складові грошового забезпечення пенсіонерів силових структур.
Листом №А-923/2.2/01-24 від 10.01.2019 повідомлено позивача про те, що постанова №2-а-1392/17 від 10.04.2007 Замостянського районного суду м. Вінниці відповідно до п. 7 Порядку прийнята для обліку та включена до першої черги задоволення вимоги. Дані про рішення 04.12.2014 внесені до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою за №45727750. Згідно із довідкою управління ПФУ у Вінницькій області останньому нараховано 22203,36 грн. Відповідно до інформації Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області №12-08/1119-5090 від 22.12.2018, встановлено що 29.11.2017 кошти у розмірі 22203,36 грн перераховано на користь позивача в повному розмірі.
Відтак, оскільки з 01.01.2008 позивач отримав перераховану пенсію не по судовому рішенню, а на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 №1294, розмір якої значно менший ніж визначений в постанові Замостянського районного суду м. Вінниці від 10.04.2007 у справі №2-а-1392-2007, позивач вважає, що Головне управління ПФУ у Вінницькій області навмисно звузило права позивача невиконанням рішення суду, що й стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується наступним.
Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення №5-рп/2002).
Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність.
Відповідно до рішення від 11.10.2005 № 8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов`язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.
Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закону № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до п. а і в ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" (далі - Закон №3591-ІV), який набрав чинності з 29.04.2006 року, було внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, та виключено положення щодо збільшення на 10 процентів розміру пенсії особам, зазначеними в пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1.
Частиною 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла до внесення змін Законом № 3591-ІV, було передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до абзаців 1 і 3 вказаної норми перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
13.02.2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із матеріалами справи, позивач звільнений зі служби, пенсія, якому була призначена у розмірі 65% грошового забезпечення за 25 років вислуги.
Постановою Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 у справі №2-а-1392-2007, яка набрала законної сили, задоволено позов ряду пенсіонерів, зокрема, і позивача до Головного управління ПФУ у Вінницькій області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виходячи з розміру 65% грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням в сумі 3071,79 грн, починаючи з 01.01.2007. Зобов`язано Головне управління ПФУ у Вінницькій області проводити в подальшому нарахування та виплату пенсії в зазначених розмірах.
Статтею 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901 (далі - Закон № 4901) передбачено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів боржником за яким є державний орган.
Згідно із ст. 3 Закону № 4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрало законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону № 4901 суб`єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішенням суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб`єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4901 в першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров`я, а також у зв`язку з втратою годувальника. Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
З метою реалізації пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4901 Кабінетом Міністрів України 03.09.2014 року прийнято постанову №440, якою затверджено Порядок погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується) державою (далі - Порядок).
Даний Порядок визначив механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4901 та погашення заборгованості за ними.
Відповідно до п. 3 Порядку рішення (виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є держава, які видані або ухвалені до 01.01.2013 року) подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Згідно матеріалів справи на неодноразові звернення позивача до Головного управління ПФУ у Вінницькій області, останній отримував ідентичні відповіді про те, що вказана вище постанова виконана за період з 01.01.2007 по 31.12.2007, внаслідок чого на її виконання нараховані кошти в сумі 22203,36 грн.
У відповідності до пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4901 та пункту 4 Порядку за яким заявники подають до органу державної виконавчої служби заяву 02.12.2014 року позивач звернувся до управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Вінницькій області з заявою про прийняття до обліку рішення Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 року у справі № 2-а-1392-2007.
В березні 2017 року на адресу позивача надійшов лист головного управління державної казначейської служби у Вінницькій області від 13.03.2017 року №12-13/368-1203 про необхідність надання банківських реквізитів, для проведення перерахунку коштів.
Про невідповідність розмірів пенсії відповідно до постанови Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 року у справі № 2-а-1392-2007 ОСОБА_1 дізнався тільки 03.08.2018 року на підставі листа, а саме роз`яснення Головного управління ПФУ у Вінницькій області.
08.10.2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління ПФУ у Вінницькій області з запитом щодо видачі довідки про проведення нарахування розміру пенсії відповідно до постанови Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 року у справі № 2-а-1392-2007 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014 року. За наслідками розгляду якої 05.11.2018 року за вих. № 2180/а-12, отримано відповідь з копіями довідки від 17.12.2014 року вих. №2929/06-36\02 та розрахунком на доплату за пенсійною справою ОСОБА_1 . Після отримання зазначеної відповіді з підтверджуючими копіями розрахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся 26.12.2018 року до Головного територіального управління юстиції у Вінницькій, області з заявою про направлення повідомлення для зобов`язання Головного управління ПФУ у Вінницькій області виготовити довідку з повним виконанням судового рішення, але також отримав відмову, дані обставини підтверджуються листами, що містяться в матеріалах справи.
Отже, ОСОБА_1 вживалися всі заходи для вирішення питання про направлення повідомлення та довідки про перерахунок пенсії до Головного управління Державної казначейської служби у Вінницькій області мирним шляхом. Однак результатів та механізмів окрім рекомендації про звернення до суду шляхом зобов`язання направити повторно повідомлення на виконання постанови Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 року у справі № 2-а- 1392-2007 не дало.
Правовий висновок у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою пенсії, яка за своєю правовою природою не є одноразовою виплатою, викладений в постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року по справі №646/6250/17 (адміністративне провадження № К/9901/2128/18).
Разом з тим, позивачем на підтвердження обставин, викладених у позовній заяві надано лист Головного управління ПФУ у Вінницькій області №1291/09-49/03 від 19.04.2019 щодо надання орієнтовного розрахунку. Згідно із вказаним листом від 19.04.2019 за період з 01.01.2008 по 17.12.2014 сума недоплаченої пенсії ОСОБА_1 становить 95818,12 грн.
Щодо аргументів відповідача, що позивачу з 01.01.2008 проведено перерахунок пенсії, розмір якої склав 1747,20 грн, відповідно до довідки Вінницького ОВК від 27.02.2008 №62624 з розміром посадового окладу - 1050,00грн, то суд їх відхиляє в силу того, що якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку №45). Встановлений позивачу розмір пенсії в сумі 3071,79 грн. визначений у постанові Замостянського районного суду Вінницької області від 10.04.2007 у справі №2-а-1392-2007, яка відповідно до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.08.2014 залишена без змін.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Згідно положень статті 1 Конвенції, статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Положеннями статті 14 Конвенції регламентовано, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Таким чином, право позивача на отримання пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов`язань.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Оцінивши в сукупності наведені норми та докази сторін, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 із розміру 65% грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням в сумі 3071,79 грн з 01.01.2008.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 95818,12 грн за період з 01.01.2018 по 17.12.2014.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок основного розміру пенсії, виходячи з розміру 65% грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням в сумі 3071,79 грн з 18.12.2014 по 31.12.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 764,80 грн, згідно із квитанцією №135 від 18.02.2019 та судовий збір у розмірі 772 грн згідно із квитанцією №0.0.1284039123.1 від 01.03.2019.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ - 13322403).
Повний текст рішення складено: 05.08.2019
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна