
МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 480/1387/19
УХВАЛА
Іменем України
05 серпня 2019 року м. Миколаїв
Миколаївський районний суд Миколаївської області у складі головуючого судді Терентьєва Г.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , поданого в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Миколаївського районного сектору УДМС України в Миколаївській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
01 серпня 2019 року батьки неповнолітньої ОСОБА_3 – ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі - позивачі) звернулися до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовом до Миколаївського районного сектору УДМС України в Миколаївській області (далі - відповідач) про визнання дій неправомірними, а саме: відмова відповідача у видачі ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі крижки, у зв`язку з досягненням 16-ти річного віку, та зобов`язання відповідача оформити та видати паспорт у формі книжки.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів. Так, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
За вказаних обставин позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , поданий в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 , до Миколаївського районного сектору УДМС України в Миколаївській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії підсудний окружному адміністративному суду за місцем мешкання (місцем знаходження) сторін, а саме: Миколаївському окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Кодекс адміністративного судочинства України не містить наслідків подання позову з порушенням правил предметної юрисдикції. Проте, відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
У зв`язку з викладеним вище, суд вважає, що до виниклих правовідносин слід застосувати норми, що регулюють подібні правовідносини, а саме: наслідки подання позову з порушенням правил територіальної юрисдикції.
Так, згідно п. 2 ч. 1, ч. ч. 5, 6, 8 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання. Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
У зв`язку з викладеним вище, суд вважає, що позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , поданий в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 , до Миколаївського районного сектору УДМС України в Миколаївській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, відноситься до предметної юрисдикції окружного адміністративного суду, а тому, з урахуванням положень ч. 6 ст. 7 КАС України, вказану адміністративну справу слід передати на розгляд до належного суду яким є Миколаївський окружний адміністративних суд.
Керуючись ст. ст. 20,29, 241-243, 248 КАС України, суд,
ухвалив:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , поданого в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Миколаївського районного сектору УДМС України в Миколаївській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії передати на розгляд до Миколаївського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський районний суд Миколаївської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Г. В. Терентьєв
05.08.2019