Рішення № 83458750, 30.07.2019, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
30.07.2019
Номер справи
523/9617/18
Номер документу
83458750
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 523/9617/18

Провадження №2/523/2282/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2019 р. м.Одеса

Суворовський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді - Кисельова В.К.

за участю секретаря - Дзюба Г.І.

за участю представника позивача, адвоката - Долінської О.О.

за участю представника відповідача, адвоката - Єгорова О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» про визнання нарахування необлікованого (донарахованого) природного газу неправомірним, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» про визнання нарахування необлікованого (донарахованого) природного газу неправомірним. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступні обставини.

Так, ОСОБА_1 є абонентом (побутовим споживачем природного газу) - ПАТ «Одесагаз» та має номер особистого рахунку в Болградському управлінні експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз»: НОМЕР_3.

Позивач стверджує, що він, як споживач, сумлінно виконував свої зобов`язання: завжди своєчасно і повному обсязі сплачував надані Відповідачем послуги не порушував цілісність пломб та не втручалася в роботу лічильника газу, завжди допускав представників Відповідача у домоволодіння для перевірки показань лічильників газу, наявності та цілісності пломб на ньому.

Попередня перевірка роботи лічильника газу відбулася наприкінці лютого 2018р., та ніяких зауважень до стану лічильника у співробітників Відповідача не було.

Однак 11 квітня 2018 року працівники Відповідача відвідали будинок позивача, розташований у АДРЕСА_2 для перевірки показань лічильників газу, наявності та цілісності пломб на ньому. При огляді лічильника побутового газу у працівників Відповідача виникли підозри щодо цілісності пломби та несанкціонованого втручання у роботу лічильника № 6618885 БСГ Permagas МКМ G2.5 (1995 г.в.) (надалі - Лічильник). При цьому співробітники Відповідача склали Акт про порушення № 35 від 11.04.2018р. та Протокол про направлення ЗВТ та пломби на експертизу.

Пізніше, позивач був письмово повідомлений про проведення експертизи, яка проводилися 24.04.2018р. у АДРЕСА_2, але він не мав можливості бути присутнім на цій експертизі через зайнятість на роботі. Одночасно позивачу були направлені акт про порушення та Протокол про направлення ЗВТ та пломби на експертизу від 11.04.2018р. .

Експертиза Лічильника, яка проводилася співробітниками Відповідача, яка за результатами експертизи склала Акт експертизи ЗВТ та/або пломби № 123 від 24.04.2018р. де зокрема зазначено:

1.1.Порушень цілісності пломби заводу-виробника ЗВТ не виявлено. Відсутнє повірочне тавро.

1.2.Корпус лічильника забруднений, механічних пошкоджень корпусу лічильника на виявлено.

1.3.Сторонніх предметів всередині ЗВТ не виявлено.

1.4.Відомості про повірку та ремонт, а також планових втручань в роботу лічильника газу не надано.

1.5. Паспорт на лічильник газу типу Permagas МКМ G2.5 заводський № 6618885 надано. Програмні забезпечення на даний тип лічильника не застосовується.

Висновок:Лічильник газу типу Permagas МКМ G2.5 заводський № 6618885 порушень пломб заводу виробника не виявлено. Відсутнє повірочне тавро. Лічильник не придатний до експлуатації згідно до вимог ДСТУ 3336-96 та Р50-071-98.

В подальшому, 14.06.2018р., на підставі Акту про порушення № 35 від 11.04.2018р. та Акту експертизи ЗВТ та/або пломби № 123 від 24.04.2018р. було проведене засідання комісії з розгляду актів про порушення Болградського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз» та складено Протокол № 9. До складу комісії входили ст. майстер АДС ОСОБА_2 , майстер ОСОБА_3 та нач. абонентського відділу ОСОБА_4 .

Позивач стверджує, що на засіданні комісії з розгляду актів про порушення Болградського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз» позивач не був присутній, оскільки взагалі не був повідомлений про час та місце засідання комісії.

Комісія прийняла рішення, за яким:

1.Акт про порушення № 35 від 11.04.2018р. до абонента ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.

2.Скласти акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу на підставі Кодексу газорозподільних систем розділ XI гл. 3., п. 8.

Позивач вважає, що рішення засіданні комісії з розгляду актів про порушення Болградського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз» є протиправними, а нарахування у розмірі 18768,02 грн. за необліковано спожитий газ абонентом ОСОБА_1 , зроблені на підставі рішення комісії підлягають скасуванню, оскільки під час проведення перевірки споживача, а також під час подальших дій відповідача були порушені вимоги Кодексу газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824.

Так, позивач стверджує, що акт про порушення не був наданий йому на підпис, а тому він був позбавлений можливості надати свої пояснення, зауваження, заперечення та докази , а відтак, згідно до приписів п. 5 глави 5 розділу XI Кодексу, Акт про порушення № 90 від 15.01.2018р. не може вважатися дійсним.

Окрім того, згідно приписів глави 10 розділу X Кодексу експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

Однак експертиза Лічильника, який був встановлений у будівлі, демонтований та направлений на експертизу згідно до Протоколу 123 від 24.04.2018р. була проведена без його участі.

Акт експертизи позивачем не підписувався, не містить запису, який би посвідчував факт відмови споживача від поставлення підпису в акті експертизи.

Позивач також посилається на те, що згідно до п. 1 а 3 Розділу І. ДСТУ 3968-2000 Державний стандарт України. Метрологія. Тавра повірочні та калібрувальні. Правила виготовлення, застосування і зберігання, який встановлює порядок виготовлення, застосування, зберігання і гасіння повірочних та калібрувальних тавр. Повірочні тавра засвідчують позитивні результати повірки ЗВТ. Відбитки повірочних тавр наносять на ЗВТ, експлуатаційні документи (паспорти, свідоцтва) згідно з документами на методику повірки чи калібрування.

Експертизою було встановлено, що будь-який інших порушень, крім відсутності повірочного тавра на Лічильнику, пошкоджень, поломок, сторонніх предметів лічильник не має, проте визнала Лічильник не придатним до експлуатації на підставіДСТУ 3336-96 та Р50-071-98.

Пункт 5.1.15. ДСТУ 3336-96 Счетчики газовые бытовые. Общие технические требования. Містить вимогу щодо конструкції лічильників, які повинна мати можливість пломбування лічильника, задля виключення можливості доступу до вимірного механізму та лічильного пристрою без пошкодження пломб. Але згідно до акту експертизи пломби і лічильні : вимірні механізми не лічильнику не пошкоджені.

Державний стандарт (Рекомендації) Р50-071-98. Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки: Р50-071-98. - К.: Держстандарт України, 1998. - III, 20 арк.., - надає рекомендацій лише щодо методів та способів повірки лічильників різних конструкцій та типів та не має рекомендацій щодо визнання непридатним до експлуатації вимірювального приладу через відсутність повірочного тавра.

Відтак, висновки Акту експертизи ЗВТ та/або пломби № 123 від 24.04.2018р. не відповідають змісту описової частини самого акту експертизи, відомостям щодо повірки Лічильника та приписам Державних стандартів України.

Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що при проведенні експертизи Лічильника був порушений порядок проведення експертизи та правила оформлення Акту експертизи № 22 від 31.01.2018р., відтак результати експертизи не можуть вважатися об`єктивними та такими, що можуть мати правові наслідки.

Відповідно до п. 8. глави 5 розділу XI Кодексу Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Позивач вважає, що Протокол № 9 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 14.06.2018р. не відповідає вимогам чинного законодавства України та обставинам справи з таких міркувань.

1. Так, позивача не запрошували на засідання комісії з розгляду актів про порушення, тому рішення комісії, оформлене Протоколом № 9 від 14.06.2018р. було прийнято у його відсутність, без врахування його пояснень та заперечень, чим були порушені вимоги абз. другого п. 8. глави 5 розділу XI Кодексу.

2.У складі Комісії з розгляду актів про порушення Болградського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз» від 14.06.2018р був відсутній юрист, що є порушенням п. 9. глави 5 розділу XI Кодексу

При прийнятті рішення Комісія не взяла до уваги чисельні порушення, допущені працівниками Відповідача, при складанні акту про порушення та Акту експертизи.

3.В пункті 2. резолютивної частини Протоколу № 9 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 14.06.2018р донарахування Позивачу здійснюються на підставі п. 8. гл. 3 розділу XI Кодексу,яким передбачений Порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування побутовому споживачу (фізичній особі) разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.

Отже для застосування нарахувань у порядку п. 8. гл. 3 розділу XI Кодексу, необхідна наявність пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу необліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі).

Згідно до п. 4. Розділу 1 Глави 1, Кодексу пошкодження ЗВТ/лічильника газу це : механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного БОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання, проте, таких пошкоджень Лічильника при проведенні експертизи виявлено не було.

Згідно до приписів п. 1. розділу 2Глави XI Кодексу до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:

1)наявність несанкціонованого газопроводу;

2)несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3)несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4)несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5)несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6)використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Однак фактів вчинення таких порушень при проведенні експертизи виявлено не було.

На підставі викладеного, позивач просить:

1.Визнати нарахування необлікованого (донарахованого) природного газу, нараховані ОСОБА_1 , адреса проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , у розмірі 18768,02 грн., здійснені Публічним акціонерним товариством «Одесагаз», код ЄДРПОУ 03351208, місцезнаходження 65003, м. Одеса, вул. Одарія, буд. 1, неправомірним.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, оскільки вважає, що відповідач необґрунтовано нарахував позивачу штрафні санкції. Так представник позивача пояснив, що лічильник був встановлений позивачу саме представниками відповідача, а також паспорт на лічильник зберігався у відповідача. За час експлуатації лічильника позивач не втручався в його роботу, не порушував цілісності пломб.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав у повному обсязі, а також пояснив, що під час перевірки абонента ОСОБА_1 за його адресою проживання: АДРЕСА_2 було встановлено відсутність повірочного тавра на лічильнику, що є порушенням правил експлуатації. Перевірка проводилась у присутності позивача, а також він був запрошений на проведення експертизи лічильника та був присутній під час засідання комісії.

Судом встановлені наступні обставини справи, а також відповідні правовідносини.

Так судом встановлено, що ОСОБА_1 є абонентом (побутовим споживачем природного газу) - ПАТ «Одесагаз» та має номер особистого рахунку в Болградському управлінні експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз»: НОМЕР_3.

У ОСОБА_1 в йому будинку який розташований у АДРЕСА_2 був встановлений Permagas МКМ G2.5, заводський помер НОМЕР_2 представниками ПАТ «Одесагаз». (а.с.20)

11 квітня 2018 року працівники ПАТ «Одесагаз» проводилась перевірка абонента ОСОБА_1 у його будинку, для перевірки показань лічильників газу, наявності та цілісності пломб на ньому.

При огляді лічильника побутового газу у працівників Відповідача виникли підозри щодо цілісності пломби та несанкціонованого втручання у роботу лічильника № 6618885 Permagas МКМ G2.5 (1995 г.в.) (надалі - Лічильник). При цьому співробітники Відповідача склали Акт про порушення № 35 від 11.04.2018р. та Протокол про направлення ЗВТ та пломби на експертизу. (а.с. 12)

Після завершення перевірки лічильник був демонтований та направлений на експертизу згідно до Протоколу 123 від 24.04.2018р.. (а.с. 13)

В Акті експертизи ЗВТ та/або пломби № 123 від 24.04.2018р. зазначено:

Порушень цілісності пломби заводу-виробника ЗВТ не виявлено. Відсутнє повірочне тавро; корпус лічильника забруднений, механічних пошкоджень корпусу лічильника на виявлено; сторонніх предметів всередині ЗВТ не виявлено;відомості про повірку та ремонт, а також планових втручання в роботу лічильника газу не надано; паспорт на лічильник газу типу Permagas МКМ G2.5. заводський № 6618885 надано. Програмні забезпечення на даний тип лічильника не застосовується.

Висновок:Лічильник газу типу Premagas МКМ G 2,5 заводський № 6618885 порушень пломб заводу виробника не виявлено. Відсутнє повірочне тавро. Лічильник не придатний до експлуатації згідно до вимог ДСТУ 3336-96 та Р50-071-98. (а.с. 14)

Однак під час проведення експертизи не було враховано суттєвих обставин, щодо експлутації лічильника Permagas МКМ G2.5 заводський № 6618885.

Так на адвокатський запит ДП «Одесастандартметрологія» надало відповідь (лист № 748-26/28 від 05.04.2019р.), що повірка лічильника газу Premagas МКМ G 2,5, заводський помер 6618885 здійснювалась персоналом Ізмаїльського відділу ДП «Одесастандартметрологія». За результатами повірки надана довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки (N9782 від 14.07.2014р.) у зв`язку з перевищенням похибки (Зі - -59,07%). (а.с. 97)

Необхідно відзначити, що доказів відновлення працездатності вищевказаного лічильника перед встановленням у відповідачем не надано.

Отже наявний у позивача лічильника газу Permagas МКМ G 2,5, заводський помер 6618885 був встановлений у позивача вже з порушенням його експлуатаційних якостей, оскільки він був непридатний до експлуатації.

Згідно до п. 1 а 3 Розділу І. ДСТУ 3968-2000 Державний стандарт України. Метрологія. Тавра повірочні та калібрувальні. Правила виготовлення, застосування і зберігання, який встановлює порядок виготовлення, застосування, зберігання і гасіння повірочних та калібрувальних тавр. Повірочні тавра засвідчують позитивні результати повірки ЗВТ. Відбитки повірочних тавр наносять на ЗВТ, експлуатаційні документи (паспорти, свідоцтва) згідно з документами на методику повірки чи калібрування.

Проведеною експертизою будь-який інших порушень, крім відсутності повірочного тавра на Лічильнику, пошкоджень, поломок, сторонніх предметів в Лічильнику експертиза не виявила.

Пункт 5.1.15. ДСТУ 3336-96 Счетчики газовые бытовые. Общие технические требования. Містить вимогу щодо конструкції лічильників, які повинна мати можливість пломбування лічильника, задля виключення можливості доступу до вимірного механізму та лічильного пристрою без пошкодження пломб. Але згідно до акту експертизи пломби і лічильні : вимірні механізми не лічильнику не пошкоджені.

-Державний стандарт (Рекомендації) Р50-071-98. Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки: Р50-071-98. - К.: Держстандарт України, 1998. - III, 20 с., - надає рекомендацій лише щодо методів та способів повірки лічильників різних конструкцій та типів та не має рекомендацій щодо визнання непридатним до експлуатації вимірювального приладу через відсутність повірочного тавра.

Необхідно також відзначити, що в пункті 2. резолютивної частини Протоколу № 9 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 14.06.2018р донарахування Позивачу здійснюються на підставі п. 8. гл. 3 розділу XI Кодексу,яким передбачений Порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування побутовому споживачу (фізичній особі) разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.

Отже для застосування нарахувань у порядку п. 8. гл. 3 розділу XI Кодексу, необхідна наявність пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу необліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі).

Згідно до п. 4. Розділу 1 Глави 1, Кодексу пошкодження ЗВТ/лічильника газу це : механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного БОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання, проте, таких пошкоджень Лічильника при проведенні експертизи виявлено не було.

Згідно до приписів п. 1. розділу 2Глави XI Кодексу до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:

1.наявність несанкціонованого газопроводу;

2.несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3.несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4.несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5.несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6.використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Однак фактів вчинення таких порушень при проведенні експертизи виявлено не було.

Однак Болградським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз» був розглянути акт по порушення № 35 від 11.04.2018р. та вирішено скласти акт-розрахунок. (а.с. 15)

Відповідно до акту-розрахунку сума донарахування за березень, квітень 2018р. склало суму у розмірі 18768 гривень 02 копійки. (а.с. 16)

Системний аналіз законодавства визначає, що відповідальність споживача наступає виключно за умови порушення ним договору або законодавства України, а відповідно до п. 1. розділу 2 Глави XI Кодексу відповідальність споживача настає лише у випадку, коли мали місце певні незаконні дії споживача та наявності факту втручання позивача у роботу лічильника, що призвело до заниження показів засобу обліку. Однак судовому засіданні вищевказаних фактів не встановлено, а сам факт відсутності повірочного тавра на лічильнику не є підставою для нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу.

На підставі викладеного, суд вважає, що необхідно:

визнати нарахування необлікованого (донарахованого) природного газу абоненту ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП № НОМЕР_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ), які були здійснені ПАТ «Одесагаз» (код ЄДРПОУ 03351208 м. Одеса, вул. Одарія б. 1) згідно акту розрахунку від 14.06.2018р. за березень, квітень 2018р. та рахунку № 2898 від 14.06.2018р. у розмірі 18768 гривень 02 копійки - неправомірним, а також стягнути з ПАТ «Одесагаз» на користь позивача судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 704 гривні 80 копійок, витрати за надання правничої допомоги у розмірі 2000 гривень, а всього стягнути суму у розмірі 2704 гривні 80 копійок.

Керуючись ст.ст.2,5,10,12,258,259,263-265,268 ЦПК України , суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» про визнання нарахування необлікованого (донарахованого) природного газу неправомірним - задовольнити.

2. Визнати нарахування необлікованого (донарахованого) природного газу абоненту ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП № НОМЕР_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ), які були здійснені ПАТ «Одесагаз» (код ЄДРПОУ 03351208 м. Одеса, вул. Одарія б. 1) згідно акту розрахунку від 14.06.2018р. за березень, квітень 2018р. та рахунку № 2898 від 14.06.2018р. у розмірі 18768 гривень 02 копійки - неправомірним.

2. Стягнути з ПАТ «Одесагаз» (код ЄДРПОУ 03351208 м. Одеса, вул. Одарія б. 1) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП № НОМЕР_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 704 гривні 80 копійок, витрати за надання правничої допомоги у розмірі 2000 гривень, а всього стягнути суму у розмірі 2704 гривні 80 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку через Суворовський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня отримання копії повного тексту рішення.

Повний текст рішення буде складено та підписано у десятиденний строк з дати проголошення рішення.

Суддя Повний текст рішення складено та підписано 06.08.19