
справа №619/2900/19
провадження №2-о/619/102/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2019 року Дергачівський районний суд
Харківської області
у складі: головуючого судді - Жорняк О.М.
за участі секретаря судового засідання- Герасименко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
В підтвердження заяви заявник посилається на те, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України та проживає у власному будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Адресою реєстрації є тимчасово окупована територія України - м. Шахтарськ, що підтверджується копією паспорта громадянина України .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його рідним батьком, що підтверджується свідоцтвом про народження від 22.05.1980 року серія НОМЕР_1 , виданого відділом РАЦС міста Шахтарськ Донецької області. ОСОБА_3 мав статус внутрішньо переміщеної особи (переселенцем) та проживав з ним у м. Дергачі за адресою: АДРЕСА_1 . В травні 2017 року ОСОБА_2 поїхав навідати родичів, що залишились на тимчасово окупованій території у м. Шахтарськ. Там його стан здоров`я сильно погіршився, а ІНФОРМАЦІЯ_3 він помер на тимчасово окупованій території, де і був похований.
За фактом смерті 17.05.2017 року Шахтарським міськрайонним відділом запису актів цивільного стану Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції невизнаної Донецької Народної Республіки було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , за актовим записом № 538.
На момент смерті ОСОБА_2 мав адресу реєстрації на території України у м. Шахтарськ, але як внутрішньо переміщена особа фактично проживав з ним та перебував на обліку у ПФУ Харківської області як зареєстрований разом із сином за адресою: АДРЕСА_1 . Документи, які були підставою для перебування на обліку, у нього відсутні, знаходяться у віданні ПФУ у Харківської області (Дергачівського відділу). Але вважає достатнім доказом наявність у нього є у власності житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Однак, документи, видані на окупованих та анексованих територіях новоствореними невизнаними органами влади не є дійсними на території України і не створюють правових наслідків. Тому він не може зареєструвати смерть батька в належних органах - органах РАЦС України - та реалізувати спадкові права.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, представник заявника адвокат Бикова О.Ю. надала суду заяву в якій підтримує заявлені вимоги заявника у повному обсязі та просить розглядати заяву за її відсутності за наявними у справі матеріалами.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився.
У зв`язку з тим, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутністю.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заяву такою, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Шахтарськ Донецької області, згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 , виданого 22 травня 1980 року відділом ЗАГС м. Шахтарськ Донецької області, де його батьком записаний ОСОБА_2 .
Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, заявнику ОСОБА_1 належить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , на праві приватної спільної часткової власності.
Батько заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 на території невизнаної Донецької Народної Республіки в м. Шахтарськ, згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 , видане Шахтарським міськрайонним відділом запису актів громадянського стану Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції невизнаної Донецької Народної Республіки, за актовим записом № 538.
ОСОБА_3 мав статус внутрішньо переміщеної особи (переселенця) та проживав з сином у м. Дергачі за адресою: АДРЕСА_1 , згідно довідки про взяття особи на облік, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції за № НОМЕР_4 від 10.03.2015.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянина України, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Шахтарськ на території невизнаної Донецької Народної Республіки, необхідно для реєстрації в належних органах - органах РАЦС України - та реалізувати спадкові права.
Видане на території невизнаної Донецької Народної Республіки свідоцтво про смерть не засвідчує у встановленому порядку факту смерті ОСОБА_2 , що створює перешкоди та робить неможливим оформлення спадкові права заявника на майно, що залишилось після смерті батька.
Місто Шахтарськ невизнаної Донецької Народної Республіки - місце смерті ОСОБА_2 - є тимчасово окупованою територією України, визначеною розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на межі зіткнення» (з подальшими змінами та доповненнями) та постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-УІІІ «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».
Згідно ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Внаслідок цих обставин отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення. Постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що такі справи розглядаються якщо: відповідно до закону, такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих або майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту не пов`язане з подальшим вирішенням суперечки про право.
Відповідно до ст. 317ч. 2 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Статтею 317 ч. 4 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 є об`єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, яким є заявник ОСОБА_1 , суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть виданого державним органом України.
На підставі вищезазначеного, на підставі ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав та свобод громадян, правовий режим на тимчасово окупованій території України», керуючись ст.ст. 2, 77-80, 141, 263- 265 , 317, 354 ЦПК України суд,-
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 на тимчасово окупованій території Донецької області м. Шахтарськ.
Рішення виконується негайно.
Рішення суду негайно надіслати до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківській області для державної реєстрації смерті.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Дергачівський районним суд Харківської області.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повне найменування (Ім`я) сторін:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Дергачівському та Золочівському районах Головного територіального управління юстиції у Харківської області, місце знаходження: Харківська область, м. Дергачі пл. Перемоги, №1, код ЄДРПОУ 41403969.
Суддя О. М. Жорняк