ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Справа 2а-6134/09/1370
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2009 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дак Т.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Львівського міського центру зайнятості (79060, Львів, вул. Княгині Ольги, 122, р/р 37170001000584 в ГУДК у Львівській обл., МФО 825014, код ЄДРПОУ 25555035) до відповідача ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_1
про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 3324,75 грн.
За участю представника позивача Лозова Я.М.
в с т а н о в и в:
29.09.2009 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом в якому просить стягнути з відповідача 340,50 грн. виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у звязку з встановленням належності безробітної до категорії зайнятих.
Вимоги мотивує тим, що гр. ОСОБА_1 надано статус безробітної та призначено і виплачено допомогу по безробіттю, оскільки остання була звільнена з місця роботи. Відповідач відповідно до матеріалів справи одночасно перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна та працювала в ПП «Гал-Всесвіт», де отримувала доходи, а тому повинна повернути виплачену допомогу по безробіттю в період з 25.09.2008 року по 30.04.2009 року.
10.12.2009 року в судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання, відповідно до якого позивач просить стягнути суму 3324,75 грн., оскільки попередньо вказана в позовній заяві сума 340,50 грн. зазначена помилково, також представник надав аналогічні викладеним у позовній заяві пояснення.
Відповідач в судове засідання не зявився, доказів та письмових заперечень проти позову не надав, явку повноважного представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений, а тому суд розглядає справу за наявними матеріалами, відповідно до ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 18 Закону України від 01.03.1991 року "Про зайнятість населення" № 804-ХІІ (далі Закон № 804-ХІІ) діє в інтересах держави і розпоряджається коштами державного фонду на випадок безробіття, який утворений як позабюджетний цільовий фонд для фінансування заходів, передбачених програмою зайнятості населення.
Статтею 2 Закону № 804-ХІІ зазначається, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Особи, визнані у встановленому порядку безробітними, мають право на одержання, відповідно до Закону України від 02.03.00р. № 1533-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (надалі - Закон № 1533-ІІІ) та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року (із змінами).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 12.03.2009 року № 60/62 затверджено Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним (надалі Порядок № 60/62). Розслідування згідно з цим Порядком, здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Львівський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд) та діє відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення», «Про державну службу», наказів КМУ та наказів Міністерства праці та соціальної політики України, Положення про Державну службу зайнятості.
Львівським міським центром зайнятості (надалі - Позивач) 25.09.2008 року надано статус безробітної гр. ОСОБА_1 . Відповідно до пп. 1,3,4 ст.22, п.1 ст.23 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 2.1. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначено допомогу по безробіттю.
Згідно інформації, наданої ДПА, відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що відповідач отримувала дохід в період перебування на обліку як безробітної.
Відповідач не повідомила дану обставину своєчасно, хоча відповідно до п.2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ була зобовязана вчасно інформувати державну службу зайнятості про цю обставину, як таку, що не давала їй права перебувати на обліку, як безробітній та отримувати соціальні послуги .
Пунктом 3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» застережено, що «… в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах:
- працюючі за наймом на умовах повного або неповного робочого дня на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форм власності…».
Крім того, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг (п. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ).
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг (п.3 ст.36 Закон № 1533-ІІІ).
Пунктом 6 Порядку № 60/62 передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості, відповідно до цього Порядку, належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплат матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Позивачем було скеровано на адресу відповідача претензію та копію наказу про повернення коштів та встановлено термін для добровільного виконання зобовязання (в матеріалах справи). Проте відповідачем вказану вимогу добровільно не виконано, кошти до Фонду не повернуто.
Статтею 39 Закону № 1533-ІІІ передбачено, то спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_1 на користь Львівського міського центру зайнятості (79060, м. Львів, вул. Княгині Ольги, 122, р/р 37170001000584 в ГУДК у Львівській обл., МФО 825014, код ЄДРПОУ 25555035) 3 324,75 грн. допомоги, виплаченої по безробіттю. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 11.12.2009 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош