Рішення № 83441470, 01.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.08.2019
Номер справи
826/17552/18
Номер документу
83441470
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 серпня 2019 року № 826/17552/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії, - В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) про:

- визнання протиправним обмеження Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 01.01.2018;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером військовослужбовцем та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 позивачеві було здійснено перерахунок пенсії та визначено пенсійну виплату у розмірі 16 216, 65 грн., проте, розмір пенсії, який фактично підлягає сплаті позивачеві, відповідачем визначено лише у розмірі 10 254, 71 грн., з тих підстав, що база для обрахування підвищення пенсії обмежена 10 розмірами прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними та грубо порушують закріплені законодавством соціальні гарантії позивача, його права та законні інтереси.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.10.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи, встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.

Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не надав.

Через канцелярію суду представником позивача було подано письмові пояснення на відзив відповідача (суд зауважує, що в базі даних комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» відсутня інформація щодо надходження та реєстрації відзиву від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві), разом з тим, представником позивача наголошено, що дії відповідача, здійснені щодо перерахунку пенсії із застосуванням ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи» та ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» із застосуванням верхньої межі для обрахунку пенсії у розмірі 10 прожиткових мінімумів є протиправними, оскільки вказані положення не можуть бути застосовані до позивача та є такими, що звужують його існуючі права.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Згідно з копією довідки Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції від 22.03.2018 року №43-4 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року за посадою головного інженера управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань в м. Києві та Київській області, займаною на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад 6 630, 00 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) полковник внутрішньої служби 1 480, 00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 4 055, 00 грн., усього 12 165, 00 грн.

Відповідачем 12.04.2018 року за допомогою Автоматизованої системи розрахунку пенсій здійснено розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі №N/A 6772 для ОСОБА_1 , в якому пенсію з надбавками нараховано в сумі 16 216, 65 грн., проте з урахуванням максимального розміру пенсії: 13730 грн., попередньої суми пенсії 6 779, 42 грн. та підвищення 3 475, 29 грн. (50% від 6 950, 58 грн.) розмір пенсійної виплати після перерахунку з урахуванням статті 2 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" дорівнює 10 257, 71 грн.

Не погоджуючись із такою сумою перерахованої пенсій, позивач звернувся до відповідача із заявою від 07.05.2018 року вх.№З-139, в якій просив реалізувати його право на отримання з 01.01.2018 року перерахованої пенсії в сумі 16 216, 25 грн.

У відповідь на звернення позивача, відповідач, листом від 05.06.2018 року №13582/02/3-139 повідомив позивача, що перерахунок пенсій відповідним категоріям громадян здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Виплата перерахованих пенсій відбувається на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 року №103.

Суд зауважує, що роз`яснень стосовно обмеження розміру пенсії позивача лист відповідача від 05.06.2018 року №13582/02/3-139 не містив.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо обмеження максимального розміру перерахованої пенсії позивача, останній звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою КМУ №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового га начальницького складу та деяких інших осіб", затверджено, в тому числі, нові схеми тарифних розрядів, коефіцієнтів, надбавок осіб рядового і начальницького складу Кримінально-виконавчої служби (Державної пенітенціарної служби України), відповідно до яких збільшується розмір грошового забезпечення осіб, що проходять (проходили) службу на відповідних посадах.

Таким чином, вказаною Постановою КМУ змінено у бік збільшення розмір грошового забезпечення за посадою, на якій проходив службу позивач, відтак слід дійти висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Кабінет Міністрів України постановив: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з нарахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління ігржавної охорони. Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення коленої особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, встановлено, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення; Міністерством юстиції України на адресу Пенсійного фонду України направлено повідомлення про підстави перерахунку пенсій №11739/16/12-17 від 13.11.2017 року (копія повідомлення міститься у матеріалах справи); Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України позивачу видано Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № 43-4 від 22.03.2018 року (копія довідки міститься у матеріалах справи).

Отже, з наведеного вбачається, що як позивачем, так і іншими суб`єктами права виконано всі передбачені законодавством дії, спрямовані на проведення відповідачем перерахунку раніше призначеної пенсії позивача.

На виконання вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року відповідачем здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії та визначено розмір пенсійної виплати у розмірі 16 216, 65 грн., що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.

Проте, як вбачається із долученого до матеріалів справи розрахунку пенсії за вислугу років позивача, здійсненого за допомогою Автоматизованої системи Розрахунку пенсій та листа відповідача від 12.04.2018 року по пенсійній справі N/A6772, відповідачем здійснено розрахунок пенсії позивача з обмеженням максимальним розміром - 13 730, 00 грн., тобто з урахуванням положень статті 2 Закону України від 08.07.2011 року №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи".

Так, статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи" встановлено обмеження щодо максимального розміру пенсії, однак застосування вказаної статті має певні обмеження та умови, що встановленні як самим Законом, так і загальними принципами Конституції України щодо дії закону у часі.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи" обмеження пенсії помісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Оскільки вказаний закон набрав чинності 01.10.2011 року, в той час коли пенсію позивачу призначено 01.10.2005 року, відтак суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно застосовано статтю 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи" при розрахунку пенсії позивача.

Крім того, суд зазначає, що згідно з статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статей 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлено законами України (в тому числі і Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційним Судом України неодноразово розглядалися питання, пов`язані з реалізацією права па соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8- рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційним Судом України вказано, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з аналізу висновків Конституційного Суду України, законодавства та встановлених судом обставин, перерахунок пенсії повинен проводитись на умовах і в порядку, що існували на час призначення пенсії позивачу.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на доведені протиправні дії відповідача, щодо обмеження максимальним розміром перерахованої пенсії позивача, суд дійшов висновку, що також підлягає задоволенню позовна вимога щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04116, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 42098368) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат, оскільки не порушує дискреційних прав відповідача.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем у справі, як суб`єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов`язку щодо доказування правомірності вчинених дій.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, про задоволення позову в повному обсязі.

Підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись положеннями статей 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, ст. ст.241-246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

В И Р І Ш И В :

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 01.01.2018.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) починаючи з 01.01.2018 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги).

Суддя Н.Г. Вєкуа