
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
01 серпня 2019 року м. Київ № 640/14041/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз» про забезпечення позову у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз»
до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
про визнання протиправними та скасування наказу
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, в якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз» №10011 від 12 липня 2019 року; стягнути з відповідача судові витрати.
Також, представником Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз» до Окружного адміністративного суду міста Києва подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз» №10011 від 12 липня 2019 року до набрання законної сили рішенням у даній справі.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз» вказує, що проведення перевірки на підставі оскаржуваного наказу може призвести до порушення прав та інтересів позивача, а саме: донарахування податкових зобов`язань, для відновлення яких необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Розглянувши заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз» про забезпечення позову, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частиною 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначено види забезпечення позову.
У відповідності до частини 2 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
При цьому, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне зазначити, що співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії. Заходи до забезпечення позову можуть бути вжиті судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Суди не вправі вживати такі заходи до забезпечення позову, які є фактично рівнозначними задоволенню позовних вимог (аналогічна правова позиція викладена в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2018 року №826/16365/17).
Суд зауважує, що зупинення дії оскаржуваного наказу «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз» №10011 від 12 липня 2019 року фактично є вирішенням справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Так, позивачем не доведені та документально не підтверджені обставини, які б вказували на очевидну небезпеку заподіянню шкоди правам, свободам та інтересам позивача, які б унеможливили захист його прав, свобод та інтересів без вжиття відповідних заходів до ухвалення рішення у справі.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази та підтвердження того, що невжиття заходів до забезпечення позову якимось чином може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
При цьому, ознаки протиправності оскаржуваного наказу підлягають встановленню під час розгляду справи по суті.
Оскільки станом на час розгляду вказаної вище заяви у суду відсутні підстави стверджувати про очевидні ознаки протиправності оскаржуваного наказу, оскільки вирішення вказаного питання на стадії здійснення підготовки справи до судового розгляду фактично є свідченням розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову, а також про наявність підстав вважати, що невжиття судом заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених прав та інтересів позивача, заява позивача про забезпечення позову задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 150, 151, 153-155, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський аграрний союз» про забезпечення позову відмовити.
Відповідно до частини 8 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про відмову у забезпеченні адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.І. Кузьменко