
1-кс/243/2579/2019
243/4462/19
У Х В А Л А
І м е н е м У к р а ї н и
05 серпня 2019 року м. Слов`янськ
Слідчий суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Сидоренко І.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Зубков В.В.,
прокурора Домбровського А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 11 Слов`янського міськрайонного суду Донецької області клопотання слідчого СВ Слов`янського ВП ГУНП в Донецькій області капітана поліції Мазурік Г.О. про продовження строків досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
30.07.2019 року слідчий СВ Слов`янського ВП ГУНП в Донецькій області капітан поліції Мазурік Г.О. звернулася до суду з клопотанням про продовження строків досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Обґрунтовуючи клопотання слідчий зазначає, що ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 21.05.2018 (справа 760\7884\18, провадження 1-кс\7604673\18) зобов`язано уповноважену особу Національної антикорупційного бюро України внести відомості до ЄРДР про те, що службові особи Слов`янської міської ради Донецької області, зловживаючи службовим становищем, шляхом укладання договорів на постачання пари та гарячої води до дитячих садків м. Слов`янська за завищеними цінами, вчинили розтрату чужого майна, а саме надмірне витрачання бюджетних коштів, сума яких не встановлена.
При проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні були виконані наступні слідчі та процесуальні дії:
- 23 липня 2018 року прокурором п`ятого відділу управління процесуального керівництва дотримання державного обвинувача та представництва у суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України була визначена підслідність у кримінальному провадженні за слідчими Головного управління Національної поліції України в Донецькій області;
- 25 вересня 2018 року прокурором відділу управління нагляду прокуратури Донецької області Дюміним О.В. була визначена підслідність у кримінальному провадженні за слідчими слідчого відділу Слов`янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області;
- 27 вересня 2018 року керівником Слов`янської місцевої прокуратури було визначено групу прокурорів у кримінальному провадженні у складі прокурорів Слов`янської місцевої прокуратури Домбровського А.М., Борисова А.А., Пшеничного А.В.;
- 19 жовтня 2018 року на адресу слідчого відділу Слов`янського ВП ГУНП в Донецькій області надійшло зазначене кримінальне провадження, досудове розслідування якого того ж дня було визначено за слідчим СВ Слов`янського ВП ГУНП в Донецькій області;
- допитаний 12 січня 2019 року в якості свідка ОСОБА_1 , показав, що будучи на протязі тривалого періоду часу журналістом, ним було проведено журналістське розслідування, в ході якого встановлено факт укладання посадовими особами відділу освіти Слов`янської міської ради договорів за результатами тендеру уклали договори із необґрунтовано завищеними цінами, що надало можливість останнім у співучасті із невстановленими посадовими особами ТОВ «Укрславтерм», ТОВ «Слов`янські теплові мережі» та ТОВ «Промбіосервіс» привласнити бюджетні кошти;
- направлено запит на витребування інформації з відділу освіти Слов`янської міської ради щодо проведення процедури конкурсних торгів, рішень тощо;
- допитана 03.04.2019 в якості свідка ОСОБА_2 показала, що працює на протязі тривалого періоду часу на посаді економіста другої категорії комунальної установи «Централізована бухгалтерія» відділу освіти Слов`янської міської ради. Остання показала, що до її посадових обов`язків входить формування натуральних одиниць Гкал на 2019 рік. Роз`яснень щодо визначення ціни на теплопостачання остання не отримує. Всі дії виконує відповідно до чинного ціноутворення, на основі виду палива, середня ціна при цьому вираховується згідно аналізу натуральних одиниць поточного року згідно даних отриманих від постачальників рахунків за минулий опалювальний рік, та індекс інфляції;
- допитана 04.04.2019 в якості свідка ОСОБА_3 показала, що працює на протязі тривалого часу на посаді заступника начальника відділу освіти з економічних питань відділу освіти Слов`янської міської ради. Остання показала, що при формуванні тендерної документації однією з умов було встановлення постачальником власного обладнання. Формування тарифів здійснюється на підставі законодавства України, зокрема відповідно до ст. 20 ЗУ «Про теплопостачання, який регулює ціни на альтернативний обігрів, де вказано, що тариф на нього має становити 90% від середнього по Донецькій області;
- допитаний 02.04.2019 в якості свідка ОСОБА_4 показав, що працює на посаді інженера-енергетика господарської групи відділу освіти Слов`янської міської ради. Останній показав, що до 2016 року теплопостачання на території м. Словянська займались товариства з обмеженою відповідальністю «Укртепло» та ТОВ «Промышленное оборудывание». На теперішній час послуги з теплопостачання надають ТОВ «Краматорська енергетична компанія» та ТОВ «Укрславтерм»;
- допитана 27.03.2019 в якості свідка ОСОБА_5 , показала, що працевлаштована на посаді головного спеціаліста відділу освіти Слов`янської міської ради. З показань останньої стало відомо, що економістом планово-економічного відділу централізованої бухгалтерії відділу освіти Слов`янської міської ради надано начальнику відділу освіти розрахунок потреби в кількісних та цінових показникам для забезпечення теплової енергії закладів освіти та установ. Крім того, роз`яснення цін за Гкал надавав економіст планово-економічного відділу;
- 19.03.2019 направлено запит до міського голови Слов`янської міського голови щодо надання документації конкурсних торгів та рішень про її затвердження зі змінами тощо. Відповідно до наданої відповіді вказану документації можливо отримати лише на підставі 159 КПК України, на підставі рішення суду;
- 28.05.2019 на підставі ухвали слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду та на підставі доручення слідчого СВ у порядку ст. 40 КПК України співробітниками управління захисту економіки було здійснено тимчасовий доступ до речей та документів, що містяться в посадових осіб відділу освіти Слов`янської міської ради, на підставі яких була вилучена необхідна документація;
- 03.05.2019 на адресу начальника управління Східного офісу Держсаудитслужби в Донецькій області було направлено запит щодо встановлення фактів порушень чинного законодавства у сфері регулювання тарифів на теплопостачання посадовими особами відділу освіти Слов`янської міської ради;
- 20.06.2019 на адресу начальника Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області було направлено запит щодо проведення на підставі вилучених в ході проведення тимчасового доступу до речей та документів ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Слов`янської міської ради.
- 23.07.2019 на адресу начальника Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області було направлено додатковий запит щодо строку завершення ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Слов`янської міської ради.
- 29.07.2019 з Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області надійшов лист, в якому зазначено, що термін завершення ревізії відповідно до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал - 31.07.2019.
На теперішній час органу досудового розслідування необхідно отримання висновків ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Слов`янської міської ради, що проводиться Управлінням східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, які в подальшому можуть бути використанні в якості речових доказів, оскільки підтвердять або спростують наявність в діях посадових осіб відділу освіти Слов`янської міської ради ознак кримінального правопорушення. Окрім того, в ході проведення досудового розслідування на теперішній час існує необхідність в долученні до матеріалів кримінального провадження протоколів допитів слубових та посадових осіб товариств з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм», «Слов`янські теплові мережі» та «Промбіосервіс», оскільки в подальшому покази наданими вказаними особами можуть бути використанні в якості доказів причетності останніх до скоєння кримінального провадження.
Ухвалою слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Мінаєва І.М. від 05.07.2019, продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, до одного місяця, а саме до 06 серпня 2019 року.
Строк досудового розслідування спливає 06 липня 2019 року, а для повного, всебічного та неупередженого розслідування, необхідно долучити до матеріалів кримінального провадження матеріали висновки ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Слов`янської міської ради, що проводиться Управлінням східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, провести ряд слідчих та процесуальних дій з посадовими та службовими особами товариств з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм», «Слов`янські теплові мережі» та «Промбіосервіс», та відділу освіти Слов`янської міської ради оскільки без проведення останніх неможливо встановити причетність зазначених осіб до скоєння зазначеного злочину.
Таким чином, завершити досудове розслідування до 06 серпня 2019 року не є можливим, так як у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне:
- долучити до матеріалів кримінального провадження матеріали висновки ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Слов`янської міської ради, що проводиться Управлінням східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області
- провести ряд слідчих та процесуальних дій (допити, огляди документації, впізнання, слідчі експерименти за участю останніх тощо) з посадовими та службовими особами товариств з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм», «Слов`янські теплові мережі» та «Промбіосервіс», з метою встановлення причетності вказаних осіб до скоєння злочинів
- встановити та допитати інших посадових осіб відділу освіти Слов`янської міської ради (допити, огляди документації, впізнання, слідчі експерименти за участю останніх тощо), з метою встановлення причетності вказаних осіб до скоєння злочинів
- дати правильну юридичну оцінку діям осіб, котрі здійснювали укладання договорів за необґрунтовано завищеними цінами, та встановити загальну матеріальну шкоду, завдану вказаними незаконними діями;
- виконати інші слідчі дії, в яких виникне необхідність під час досудового розслідування;
- виконати вимоги ст. 290 КПК України щодо відкриття матеріалів кримінального провадження сторонам.
- скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування згідно з вимогами ст. 291 КПК України;
Провести вказані слідчі дії у передбачений законом строк не передбачається можливим у зв`язку з великим обсягом інформації, яку необхідно дослідити представникам Управління Східного офісу Держаудитслудби в Донецькій області при проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності, значною кількістю допитуваних осіб товариств з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм», «Слов`янські теплові мережі» та «Промбіосервіс», відділу освіти Слов`янської міської ради, без чого неможливо завершити досудове розслідування. Окрім того, провести вказані слідчі дії в більш короткий термін виявилось не можливим у зв`язку з великим проміжком часу перебування зазначеного кримінального провадження у посадових осіб Національного антикорупційного бюро України до визначення підслідності за слідчим відділом Слов`янського ВП ГУНП в Донецькій області. Направлення кримінального провадження до суду без проведення зазначених слідчих та процесуальних дій не вбачається доцільним, оскільки необхідно всебічне, повне і неупереджене дослідження всіх обставин кримінального провадження.
Для проведення вищевказаних процесуальних дій необхідний строк не менше трьох місяців.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, а також те, що вказані дії не могли бути здійснені та завершені раніше з об`єктивних причин необхідний продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до трьох місяців, тобто до 06.10.2019 року.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив його задовольнити, пояснив що слідчим суддею на три місяці вже продовжувався строк досудового розслідування, однак на даний час ще необхідно провести ряд інших слідчих дій.
Слідчий суддя, заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 219 КПК України, Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості.
Згідно з ч. 4-5 ст. 295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Під час розгляду клопотання встановлено, що додатковий строк є необхідним для проведення зазначених у клопотанні слідчих дій, з урахуванням отриманих даних, проведення інших слідчих дій, спрямованих на здобуття додаткових доказів, які будуть використані під час судового розгляду.
Враховуючи викладені обставини можливо зробити висновок, що у визначений слідчим строк, а саме до 06.08.2019 року, досудове розслідування закінчити не можливо, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання слідчого та продовжити строки досудового розслідування за вказаним провадженням до 06.10.2019 року.
Керуючись ст.ст. 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого СВ Слов`янського ВП ГУНП в Донецькій області капітана поліції Мазурік Г.О. про продовження строків досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, до 06 жовтня 2019 року.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Слов`янського
міськрайонногосуду І.О. Сидоренко