Рішення № 83436826, 25.07.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2019
Номер справи
440/1625/19
Номер документу
83436826
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1625/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Ніценко А.О.,

представника позивача - Дибіна О.Ю.,

представників відповідача - Біленко Н.О., Остапенко Т.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу,

В С Т А Н О В И В:

06.05.2019 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Полтавській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у Полтавській області від 20.03.2019 №0003371305, №0003341305, №0003361305, №0003381305, №0003351305; рішення від 20.03.2019 №0003401305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску; визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 20.03.2019 №Ф-0003391305.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення, вимога про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску є необґрунтованими та неправомірними, не відповідають вимогам чинного податкового законодавства України. Позивач вважає, висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки помилковими, оскільки відповідачем документально не доведено отримання позивачем доходу протягом 2015-2016 року у розмірі 2520367,35 грн. Позивач вважає, що контролюючим органом не доведено заниження ФОП ОСОБА_1 податку на доходи фізичних осіб у загальній сумі 476422,23 грн, у тому числі по періодах: за 2015 рік у сумі 227561,40 грн та за 2016 рік у сумі 248860,83 грн. Крім того, вказано, що встановлені порушення позивачем пункту 2 частини першої статті 7, частини п`ятої статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" у загальній сумі 10606,40 грн є також необґрунтованими. Також позивач вважає помилковими висновки контролюючого органу щодо заниження ФОП ОСОБА_1 сплати військового збору за 2015-2016 роки.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

04.06.2019 до суду відповідачем надано відзив на позов (а.с.227-230 т.6) у якому вказано, що документальною плановою перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 допущено порушення: п. 177.4, п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого занижений податок на доходи фізичних осіб у розмірі 476422,23 грн; п. 2 ч. 1 ст. 7, ч.5, ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижений єдиний внесок у розмірі 10606,40 грн; п.п. 1.1, п.п.1.2, п.п. 1.4, п.п. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України, в результаті чого занижений податкове зобов`язання по військовому збору у розмірі 37805,50 грн; п. 188.1 ст. 188, п. 198.4, пп. "г" п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року у результаті чого: занижений податок на додану вартість у розмірі 242580,00 грн, завищена сума заявленого від`ємного значення у рядку 19 податкової декларації з податку на додану вартість у розмірі 402962,00 грн, завищена сума від`ємного значення у рядку 19 податкової декларації з податку на додану вартість у розмірі 46976,00 грн; абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме не сплата авансових платежів з єдиного внеску під час виплати заробітної плати протягом 2015-2016 у розмірі 163909,30 грн; п.п. 168.1.4. п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати найманих працівників; п.п.1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме несвоєчасно перераховано до бюджету військовий збір із заробітної плати найманих працівників; абз. 1 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України щодо термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.01.2015 року до 31.12.2017 року; п.п.16.1.2 п. 16.1 ст. 16, п. 177.10 ст. 177 201 Податкового кодексу України, наказу Міндоходів від 16.09.2013 року №481 "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність та Порядку її ведення" та ст. 128. п. 6 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року, а саме включення до декларації про майновий стан та доходи за 2016 рік перекручених даних. Вказані порушення слугували підставою для прийняття оскаржуваних рішень.

25.06.2019 представник позивача надав до суду відповідь на відзив (а.с.244-249 т.6), у якій відхиляє доводи відповідача. Зазначив, що у відзиві лише вказано, що завищення витрат встановлено на підставі книги обліку доходів і витрат, банківських виписок, податкових накладних, фіскальних чеків, видаткових накладних, актів виконаних робіт. Однак конкретних первинних документів, на підставі яких виявлено порушення при підрахунку валових витрат, відповідач у відзиві не вказує. Наголошував, що під час документальної перевірки відповідач не досліджував оригінали фіскальних чеків за продані товари, які були реалізовані через реєстратори розрахункових операцій, які встановлені в магазинах позивача. Також відповідач при проведенні документальної перевірки не робив інвентаризацію залишків товарно-матеріальних цінностей, які знаходились у ФОП ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 04.07.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ); основний вид економічної діяльності: код КВЕД 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами та є платником податку на додану вартість (а.с.42-43 т.1).

На підставі направлень від 17.01.2019 №132, №133 та наказу на проведення перевірки від 03.01.2019 № 21 виданих Головним управлінням ДФС у Полтавській області здійснена планова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01 січня 2015 року до 31 грудня 2017 року, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин за працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування за період з 01 січня 2015 року до 31 грудня 2017 року.

За результатами перевірки складено акт №181/16-31-13-05-11/2509404521 від 13.02.2019 (надалі - акт), в якому зафіксовано порушення:

- п. 177.4, п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого занижений податок на доходи фізичних осіб у розмірі 476422,23 грн;

- п. 2 ч. 1 ст. 7, ч.5, ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижений єдиний внесок у розмірі 10606,40 грн;

- п.п. 1.1, п.п.1.2, п.п. 1.4, п.п. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України, в результаті чого занижений податкове зобов`язання по військовому збору у розмірі 37805,50 грн;

- п. 188.1 ст. 188, п. 198.4, пп. "г" п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року у результаті чого: занижений податок на додану вартість у розмірі 242580,00 грн, завищена сума заявленого від`ємного значення у рядку 19 податкової декларації з податку на додану вартість у розмірі 402962,00 грн, завищена сума від`ємного значення у рядку 19 податкової декларації з податку на додану вартість у розмірі 46976,00 грн;

- абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме не сплата авансових платежів з єдиного внеску під час виплати заробітної плати протягом 2015-2016 у розмірі 163909,30 грн;

- п.п. 168.1.4. п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати найманих працівників;

- п.п.1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме несвоєчасно перераховано до бюджету військовий збір із заробітної плати найманих працівників;

- абз. 1 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України щодо термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.01.2015 року до 31.12.2017 року;

- п.п.16.1.2 п. 16.1 ст. 16, п. 177.10 ст. 177 201 Податкового кодексу України, наказу Міндоходів від 16.09.2013 року №481 "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність та Порядку її ведення" та ст. 128. п. 6 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року, а саме включення до декларації про майновий стан та доходи за 2016 рік перекручених даних (а.с.45-115 т.1).

На підставі акту відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішенн від 20.03.2019, а саме:

№0003371305 - згідно якого збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування" разом з штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 595527,79 грн. (п`ятсот дев`яносто п`ять тисяч п`ятсот двадцять сім гривень, 79коп.) (а.с.182 т.1);

№0003361305 - згідно якого збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" код платежу 14060100 разом із штрафними (фінансовими) санкціями в сумі - 128052,50 грн. (сто двадцять вісім тисяч п`ятдесят дві гривні, 50 коп.) (а.с.180 т.1);

№0003381305 - згідно якого збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування" разом з штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 47256,88 грн. (сорок сім тисяч двісті п`ятдесят шість гривень, 88 коп.) (а.с.184 т.1);

№0003341305 - згідно якого встановлено завищення від`ємного значення з податку на додану вартість із вироблених в Україні (товарів робіт, послуг), код платежу 14060100, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в сумі - 318485,00 грн. (триста вісімнадцять тисяч чотириста вісімдесят п`ять гривень, 00 коп.) (а.с.177 т.1);

№0003351305 - про застосування штрафу у сумі - 23860,50 грн. (двадцять три тисячі вісімсот шістдесят гривень, 50 коп.) за несплату податку на додану вартість (а.с.178 т.1);

№0003421305 - згідно якого збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на загальну суму 8071 (вісім тисяч сімдесят одна) гривня 17 коп;

№0003411305 - згідно якого збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів у тому числі і з військового збору на загальну суму 1417,61 грн. (одна тисяча чотириста сімнадцять) гривень 61 коп.

Крім того, на підставі акта перевірки контролюючим органом прийнято:

Рішення №0003431305 від 20.03.2019 року про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату єдиного внеску, одночасно з видачею сум виплат (авансових платежів), на які нараховується єдиний внесок в сумі 16390,93 грн. (шістнадцять тисяч триста дев`яносто гривень 93 коп.);

Рішення №0003401305 від 20.03.2019 року, згідно якого донараховано 10606 грн. 40 коп. (десять тисяч шістсот шість гривень 40 коп.) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також застосовано штрафні санкції в розмірі 3181 грн. 92 коп. (три тисячі сто вісімдесят одна гривня 92 коп.) (а.с.187 т.1);

А також вимогу щодо сплати боргу (недоїмки) №Ф-0003391305 від 20.03.2019 року про сплату недоїмки в розмірі - 10606, 40 коп. (десять тисяч шістсот шість гривень, 40 коп.), яка винесена на підставі рішення №0003401305 від 20.03.2019 року (а.с.186 т.1).

Позивач не погодився із податковими повідомленнями - рішеннями від 20.03.2019: №0003371305, №0003361305, №0003351305, №0003401305, №0003351305 від 20.03.2019, рішенням №0003401305 та вимогою що до сплати боргу (недоїмки) №Ф-0003391305 від 20.03.2019 та оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1.1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - ПК України) Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Суд зазначає, що оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється статтею 177 ПК України.

Відповідно до п. 177.2. ст. 177 ПК України об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Як визначено п. 177.4. ст. 177 ПК України до переліку витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів, належать:

- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат; (пп. 177.4.1. п. 177.4. ст. 177 ПК України);

- витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу) (пп. 177.4.2. п. 177.4. ст. 177 ПК України);

- обов`язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов`язкове страхування життя або здоров`я працівників у випадках, передбачених законодавством;

- суми податків, зборів, які пов`язані з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на майно); суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов`язані з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця (пп. 177.4.3. п. 177.4. ст. 177 ПК України);

- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов`язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв`язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов`язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов`язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (пп. 177.4.4. п. 177.4. ст. 177 ПК України);

У той же час при перевірці правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов`язаних із здійсненням діяльності у 2015-2017 роках у сумі 29468975,57 грн., у тому числі за 2015 рік у сумі 7981872,08 грн, за 2016 рік у сумі 10315 200,77 грн. та за 2017 рік у сумі 11171902,72 грн., відображених у додатку Ф4 та Додатку Ф2 до податкових декларацій про майновий стан та доходи, відповідачем встановлено їх завищення у сумі 2520367,35 грн, а саме за 2015 рік у сумі 1137807,20 грн., за 2016 рік у сумі 1382560,15 грн.

Такий висновок здійснено, як слідує зі змісту акта перевірки, за результатами кількісного аналізу придбаних та реалізованих позивачем товарно-матеріальних цінностей.

Так, згідно висновків Відповідача, дохід ФОП ОСОБА_1 від реалізації підакцизних товарів протягом 2015 року склав 6520493,77 грн., собівартість яких становила 5551208,88 грн. (абз. 2 стор. 18 Акту) (а.с.62 т.1).

Суд зазначає, що документи, докази, які вказують на допущення даного порушення позивачем в Акті перевірки взагалі не наводяться і не конкретизуються, що свідчить про суб`єктивність та необґрунтованість такого висновку.

Вказане свідчить про недотримання відповідачем вимог Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого Наказом Міністерством фінансів України №727 від 20.08.2015 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1300/27745.

Так, відповідно до пункту 5 розділу ІІ Порядку, факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об`єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб`єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Як зазначено в акті перевірки та відзиві на позовну заяву відповідач здійснив кількісний аналіз придбаних та реалізованих лікеро-горілчаних та тютюнових виробів, пива, вина та виноматеріалів, слабоалкогольних напоїв та інших товарів, зокрема проаналізувавши реалізацію через реєстратори розрахункових операцій.

Слід зазначити, що "кількісний аналіз" здійснений відповідачем без номенклатурної деталізації, визначення асортименту та найменування придбаних та реалізованих товарно-матеріальних цінностей.

Крім того, під час обрахування фактично понесених позивачем витрат відповідач здійснює співставлення вартісних та кількісних показників товарно-матеріальних цінностей на власний розсуд, без прив`язки до документів бухгалтерського і податкового обліку, ціна придбання зазначається Відповідачем без ПДВ та відповідно визначення середньої вартості однієї одиниці товару (пачки, пляшки та інше) проводиться без врахування ПДВ, однак ціна реалізації зазначається з урахуванням ПДВ та акцизу та відповідно здійснюється визначення середньої ціни реалізації фактично збільшеної на суму ПДВ та акцизу.

Варто зазначити, що господарські операції ФОП ОСОБА_1 із контрагентами-постачальниками оформлені належними документами (документи щодо походження товару), відсутність чи невідповідність яких вимогам чинного законодавства України під час перевірки не встановлена, документи складені за результатами господарської діяльності позивача та відповідно є належним підтвердженням витрат, які враховуються при визначенні чистого оподатковуваного доходу.

Відповідно до пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, а також забезпечувати збереження документів, пов`язаних з виконанням податкового обов`язку, протягом строків, установлених Кодексом (пп. 16.1.12 п. 16.1 ст. 16 ПК України).

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, визначено ст. 177 ПК України.

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 ПК України фізичні особи - підприємці зобов`язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - Книга обліку доходів і витрат), та Порядок її ведення затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 року №481 (далі - Наказ №481).

Отже, відповідно до вимог Кодексу, фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування з метою обчислення оподаткованого доходу зобов`язані вести Книгу обліку доходів і витрат у порядку, встановленому Наказом N 481.

Форма Книги обліку доходів і витрат не передбачає ведення залишку товарних запасів фізичними особами, у тому числі і на загальній системи оподаткування.

Визначення "запаси" надані ПСБО 9 «Запаси», в той же час згідно п. 1 ст. 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996-XIV від 16.07.1999 року (далі-Закон №996-XIV) цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, на представництва іноземних суб`єктів господарської діяльності.

Згідно п. 2 ст. 3 Закону №996-XIV бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством.

Тобто дія закону не розповсюджується на фізичних осіб - підприємців на загальній системі оподаткування.

Враховуючи викладене, нормами чинного законодавства обов`язок щодо ведення обліку товарних запасів фізичними особами - підприємцями на загальній системі оподаткування не передбачений

Реалізація товарно-матеріальних цінностей кінцевим споживачам здійснювалась Позивачем за допомогою реєстраторів розрахункових операцій, що не оспорюється Відповідачем. Порушень щодо порядку розрахунків та ведення касового обліку (дисципліни) в Акті не встановлено.

Таким чином, визначення відповідачем чистого оподатковуваного доходу у сумі 2520367,35 грн за 2015-2016 роки, здійснено протиправно, і в такий спосіб порушено вимоги п. 177.2 п. 177.4 ст. 177 ПК України.

Законом України від 31.07.2014 №1621-VII підрозділ 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) доповнено пунктом 161 відповідно до якого тимчасово, до 01.01.2015, встановлюється військовий збір.

Законом України від 28.12.2014 №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" оподаткування військовим збором подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.

Відповідно до підпункту 1.1-1.3 пункту 16-1 підрозділ 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Водночас враховуючи те, що у ході розгляду справи підтверджено помилковість висновків контролюючого органу про заниження у звітності сум доходу, отриманого позивачем від здійснення діяльності, що підлягає обкладенню військовим збором за період з 01.01.2015 по 31.12.2016, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003381305 від 20.03.2019.

Надаючи правову оцінку вимозі від 20.03.2019 №Ф-0003391305, якою позивачу нараховано недоїмку по внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 10606,40 грн, та рішенню про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 20.03.2019 №0003401305, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 3181,92 грн, суд дійшов наступного висновку.

Винесення цих рішень обґрунтовано встановленням вищевказаних порушень за спірними податковими повідомленнями-рішеннями.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (надалі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до статті 4 Закону № 2464-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (частина одинадцята статті 8 Закону № 2464-VI (у редакції, чинній до 31.12.2015).

Згідно з частиною п`ятою статті 8 Закону № 2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (редакція, чинній з 01.01.2016). Положеннями частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI визначено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (редакція, чинна у спірний період).

Згідно з пунктом 3 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Враховуючи те, що в ході судового розгляду справи не підтверджено заниження позивачем сум доходу, на який нараховуються єдиний внесок за перевіряємий період, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування вимоги ГУ ДФС у Полтавській області від 20.03.2019 №Ф-0003391305 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 20.03.2019 №0003401305.

У відзиві відповідач вказує, що у період з 01.07.2015 р. по 31.12.2017 р. згідно даних податкових декларацій проведеною документальною перевіркою встановлено включення ФОП ОСОБА_1 до складу податкового кредиту відповідних звітних податкових періодів сум ПДВ, сплаченого при придбанні товарів, які не використовувались в господарській діяльності, а саме: основних фондів (вітрини холодильні, піч ротаційна) та продовольчих товарів (майонези, кетчупи та ін. товари), непродовольчі товари (шампуні, дезодоранти, миючі засоби та інші товари).

Відповідно до п. 188.1 ст. 188 ПК України (на момент виникнення правовідносин) база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів, у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

- товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

- газу, який постачається для потреб населення.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов`язань

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.

Відповідно до п. 198.4. ст. 198 ПК України (на момент виникнення правовідносин) якщо платник податку придбає (виготовляє) товари/послуги та необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об`єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, то суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з таким придбанням (виготовленням), не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника.

Як передбачено пп. "г" п. 198.5. ст. 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, відповідні податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Згідно до ст. 201 ПК України, платник податку зобов`язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору.

Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов`язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.

Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов`язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як свідчать матеріали справи суми ПДВ, ФОП ОСОБА_1 , згідно податкових накладних включено до податкового кредиту, відображено у реєстрі отриманих та виданих податкових накладних за відповідні періоди, та відповідають даним податкових декларацій, наданих (надісланих) контролюючому органу.

Як пояснив представник позивача та підтверджено відповідними доказами (копії нищеперелічених договорів наявні в матеріалах справи) в охоплений перевіркою період позивач використовувала у підприємницькій діяльності орендовані нежитлові приміщення на підставі договорів оренди:

- Договір оренди нежитлового приміщення №31 від 01.08.2015 року, укладений між ПП «Діадема» (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (Орендар), предметом якого є передача в строкове платне користування приміщення загальною площею 128,9 м. кв. за адресою АДРЕСА_1 .

- Договір оренди нежитлового приміщення № 01/01-15 від 01.01.2015 року, укладений між ПП «Кременчуцька фірма «Сателліт» (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (Орендар), предметом якого є передача в строкове платне користування приміщення загальною площею 88,0 м. кв. за адресою АДРЕСА_2 .

- Договір оренди нежитлового приміщення №2 від 01.09.2015 року, укладений між Кременчуцьке міське споживче товариство (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (Орендар), предметом якого є передача в строкове платне користування приміщення загальною площею 274,00 м. кв. за адресою АДРЕСА_3 .

- Договір оренди приміщення магазину № 01/10/14-К від 01.10.2014 року, укладений між ФОП ОСОБА_3 (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (Орендар), предметом якого є передача в строкове платне користування приміщення загальною площею 230,00 м. кв. за адресою АДРЕСА_4 .

- Договір оренди приміщення магазину № 01/09/17-К від 01.09.2017 року, укладений між ФОП ОСОБА_3 (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (Орендар), предметом якого є передача в строкове платне користування приміщення загальною площею 230,00 м. кв. за адресою АДРЕСА_4 .

- Договір оренди нежитлового приміщення № 01/01-15 від 01.01.2015 року, укладений між ФОП ОСОБА_4 (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (Орендар), предметом якого є передача в строкове платне користування частину приміщення загальною площею 50,00 м. кв. за адресою АДРЕСА_5 .

- Договір оренди нежитлового приміщення № 01/01-16 від 01.01.2016 року, укладений між ФОП ОСОБА_4 (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (Орендар), предметом якого є передача в строкове платне користування частину приміщення загальною площею 262,8 м. кв. за адресою АДРЕСА_5 .

ФОП ОСОБА_1 з метою здійснення підприємницької діяльності закуповувала товарно-матеріальні цінності на підставі наступних договорів:

- Договір поставки №43 від 28.01.2015 року укладений між ПП «Галактика» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платна поставка товарів, а саме розливного пива та бутильованого пива (в пляшках). Асортимент об`єктів поставки за видами, найменуваннями, ціною та іншими показниками деталізується у супроводжувальній до товару (товарів) документації. (п. 1.7 Договору).

- Договір купівлі - продажу №67 від 02.01.2015 року укладений між ТОВ «Ренес -ВВ» (Продавець) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платна передача у власність Покупця продовольчих товарів, у тому числі алкогольних напоїв. Товар передається частинами (партіями). (п. 2.1 Договору). Перехід права власності на товар відбувається у момент вручення товару Покупцеві, що оформлюється видатковою накладною.

- Договір поставки №5/16 від 04.01.2016 року укладений між ТОВ «Ренес -ВВ» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платне постачання товару окремими партіями. Номенклатура товару, його кількість та ціна встановлюються за узгодженням сторін та вказуються в розрахункових документах (рахунках фактурах) та/чи в товаросупровідних документах (накладних) (п. 1.1 Договору).

- Договір поставки №БК 51 від 26.09.2013 року укладений між ТОВ «Баядера Логістик» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платне постачання товару. Найменування, кількість, асортимент товару визначається Покупцем у замовленні та зазначається Постачальником у видатковій накладній на Товар (п. 4.1. Договору). Ціна на товар зазначається Постачальником у видатковій накладній на Товар. (п. 5.2. Договору).

- Договір поставки №102 від 17.01.2017 року укладений між ТОВ «АЛКОГРУПА» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платне постачання товарів окремими партіями. Номенклатура товару, його кількість та ціна встановлюється за узгодженням сторін на підставі замовлення Покупця та вказується у розрахункових документах (рахунках-фактурах) та/ чи в товаросупровідних документах (накладних). (п.1.1 Договору).

- Договір поставки №13/16 від 01.01.2016 року укладений між ТОВ «АЛКОГРУПА» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платне постачання товарів окремими партіями. Номенклатура товару, його кількість та ціна встановлюється за узгодженням сторін на підставі замовлення Покупця та вказується у розрахункових документах (рахунках-фактурах) та/ чи в товаросупровідних документах (накладних). (п.1.1 Договору).

- Договір поставки №102-КР/17/НТА від 25.05.2017 року укладений між ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платне постачання товару не тютюнового асортименту (п. 1.1 Договору). Асортимент, кількість ціна Товару визначається Сторонами на кожну партію окремо. (п. 1.2. Договору). Факт поставки товару підтверджується видатковою накладною (п. 3.8. Договору).

- Договір поставки №27728-КР/16 від 24.11.2016 року укладений між ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платна передача тютюнових виробів або іншої групи товарів (п. 1.1 Договору). Асортимент, кількість, ціна Товару, що продається згідно з даним договором, вказується у видаткових накладних, які є невід`ємною частиною даного договору (п. 2.1. Договору).

- Договір купівлі-продажу №31-0190 від 24.05.2016 року укладений між ТОВ «Торговий дім «Львівська Тютюнова Фабрика ЛТД» (Продавець) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платна передача товару у власність Покупця (п. 1.1 Договору). Найменування - тютюнові вироби (сигарети) (п. 2.1 Договору). Об`єм кожної партії товару, асортимент та його вартість визначається згідно товарної накладної, яка є невід`ємною частиною даного договору (п. 2.2. Договору).

- Договір купівлі-продажу №31-0190 від 24.05.2016 року укладений між ТОВ «Торговий дім «Львівська Тютюнова Фабрика ЛТД» (Продавець) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платна передача товару у власність Покупця (п. 1.1 Договору). Найменування - тютюнові вироби (сигарети) (п. 2.1 Договору). Об`єм кожної партії товару, асортимент та його вартість визначається згідно товарної накладної, яка є невід`ємною частиною даного договору (п. 2.2. Договору).

- Договір поставки №12-КР/15/НТА від 28.01.2015 року укладений між ТОВ «Торгова Компанія «Мегаполіс - Україна» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платне постачання товару не тютюнового асортименту (п. 1.1 Договору). Асортимент, кількість ціна Товару визначається Сторонами на кожну партію окремо. (п. 1.2. Договору). Факт поставки товару підтверджується видатковою накладною (п. 3.8. Договору).

- Договір поставки №19-КР/16/НТА від 26.01.2016 року укладений між ТОВ «Торгова Компанія «Мегаполіс - Україна» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є платне постачання товару не тютюнового асортименту (п. 1.1 Договору). Асортимент, кількість ціна Товару визначається Сторонами на кожну партію окремо. (п. 1.2. Договору). Факт поставки товару підтверджується видатковою накладною (п. 3.8. Договору).

- Договір поставки №31211-КР/15 від 27.11.2015 року укладений між ТОВ «Торгова Компанія «Мегаполіс - Україна» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна передача тютюнових виробів або іншої групи товарів (п. 1.1 Договору). Асортимент, кількість та ціна Товару, що продається згідно з даним договором, вказується у видаткових накладних, які є невід`ємною частиною даного Договору. (п. 2.1. Договору).

- Договір поставки №30089-КР/14 від 08.12.2014 року укладений між ТОВ «Торгова Компанія «Мегаполіс - Україна» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна передача тютюнових виробів або іншої групи товарів (п. 1.1 Договору). Асортимент, кількість та ціна Товару, що продається згідно з даним договором, вказується у видаткових накладних, які є невід`ємною частиною даного Договору. (п. 2.1. Договору).

- Договір поставки №68 від 02.11.2015 року укладений між ТОВ «Олександрія -БЛІГ» в особі Кременчуцька філія «Дніпро-Сервіс» ТОВ Олександрія -БЛІГ» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатне постачання товарів окремими партіями. Номенклатура товару, його кількість та ціна встановлюється за узгодженням сторін на підставі замовлення Покупця та вказується у розрахункових документах (рахунках -фактурах) та/ чи в товаросупровідних документах (накладних) ( п. 1.1. Договору).

- Договір поставки №000364 від 24.12.2016 року укладений між ТОВ «ІСТЕРН БЕВЕРІДЖ ТРЕЙДІНГ» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна передача у власність Покупця алкогольних та безалкогольних напоїв в асортименті, партіями згідно накладних. Погоджена Сторонами кількість, асортимент і ціна партії продукції вказується в видаткових накладних та товарно-транспортних накладних, які є невід`ємною частиною Договору (п. 1.1 Договору).

- Договір поставки №260 від 06.06.2014 року укладений між ТОВ «Атлантіс» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна передача (поставка) у власність Покупця алкогольної продукції (п. 1.1 Договору). Найменування та асортимент Товару, який поставляється, визначається Специфікацією. (п. 1.2 Договору).

- Договір поставки №П24/05-1099 від 24.05.2017 року укладений між ТОВ «Група компаній «Рідна марка» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна поставка і передача окремими партіями у власність Покупця товару. Номенклатура товару, його кількість та ціна встановлюється за узгодженням сторін на підставі замовлення Покупця та вказується у розрахункових документах (рахунках-фактурах) та/ чи в товаросупровідних документах (накладних). (п.1.1 Договору).

- Договір поставки №4201 від 08.08.2017 року укладений між ТОВ «Торговий дім «Аніка» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна поставка і передача окремими партіями у власність Покупця товару. Номенклатура товару, його кількість та ціна встановлюється за узгодженням сторін на підставі замовлення Покупця та вказується у розрахункових документах (рахунках-фактурах) та/ чи в товаросупровідних документах (накладних). (п.1.1 Договору).

- Договір поставки №П/631 від 01.04.2016 року укладений між ТОВ «Свіфт-2016» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна поставка і передача окремими партіями у власність Покупця товару. Номенклатура товару, його кількість та ціна встановлюється за узгодженням сторін на підставі замовлення Покупця та вказується у розрахункових документах (рахунках-фактурах) та/ чи в товаросупровідних документах (накладних). (п.1.1 Договору).

- Договір поставки №347-15-П від 31.07.2015 року укладений між ТОВ «ТД «Ресурс» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна поставка і передача окремими партіями у власність Покупця товару. Номенклатура товару, його кількість та ціна встановлюється за узгодженням сторін на підставі замовлення Покупця та вказується у розрахункових документах (рахунках-фактурах) та/ чи в товаросупровідних документах (накладних). (п.1.1 Договору).

- Договір поставки №283-ПОЛ від 01.04.2013 року укладений між ТОВ «АРДА-ТРЕЙДИНГ» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна поставка товару в асортименті, кількості та за цінами, вказаними у накладних, які є невід`ємною частиною даного Договору (п. 2.1 Договору).

- Договір поставки №ДГ-41 від 12.03.2015 року укладений між ТОВ «ЛОКОМОТИВ-СЕРВІС» (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна передача у власність Покупця товару. (п. 1.1. Договору). Найменування, одиниці виміру та загальна кількість товару, що підлягає поставці за цим Договором, його часткове співвідношення (асортимент, сортамент, номенклатура), визначаються у підписаних Сторонами видаткових накладних (п. 1.2 Договору).

- Договір поставки №2136/16 від 04.01.2016 року укладений між Українсько-американським товариством з обмеженою відповідальністю «ЄВРОМІКС» з іноземними інвестиціями (Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) предметом якого є оплатна поставка товару Торгових марок «Юнілівер», «Нівея», а також інших супутніх товарів (п. 1.1 Договору). Поставка товару здійснюється окремими партіями, асортимент, ціна, комплектність і якість товару в яких погоджується Сторонами шляхом оформлення заявок на поставку товару. Остаточній асортимент і кількість товару узгоджується у видатковій накладній.

Крім того, в охоплений перевіркою період, ФОП ОСОБА_1 придбала у контрагентів постачальників, з метою використання у підприємницькій діяльності, наступні матеріальні цінності

- Піч ротаційна FD 150 - 1 шт., вартістю 145000,00 грн., у тому числі ПДВ 24 166,67, постачальник (продавець) ТОВ «ГРАНС-МАКІНА».

- Вітрини холодильні ПВХС (Д) - 1,4 «Опера» - 4 шт., вартістю 99999,98 грн., у тому числі ПДВ 16666,66, постачальник (продавець) ТОВ «ВІК «ХІТЛАЙН».

- Вітрини холодильні ПВХС (Д) - 1,4 «Монтана» - 3 шт., вартістю 46469,99 грн., у тому числі ПДВ 7745,00, постачальник (продавець) ТОВ «ВІК «ХІТЛАЙН».

- Вітрини холодильні ПВХС (Д) - 1,6 «Небраска» - 8 шт., вартістю 150000,00 грн., у тому числі ПДВ 25000,00, постачальник (продавець) ТОВ «ВІК «ХІТЛАЙН».

- Вітрини холодильні ПВХС (Д) - 1,1 «Прима» - 2 шт., вартістю 34999,99 грн., у тому числі ПДВ 5833,33, постачальник (продавець) ТОВ «ВІК «ХІТЛАЙН».

- Вітрини холодильні ПВХС (Д) - 1,4 «Арія» - 7 шт., вартістю 180499,96 грн., у тому числі ПДВ 30083,33 постачальник (продавець) ТОВ «ВІК «ХІТЛАЙН».

- Вітрини холодильні ПВХС (Д) - 1,875 «Міссурі А» promo - 1 шт., вартістю 40000,00 грн., у тому числі ПДВ 6666,67 грн., постачальник (продавець) ТОВ «ВІК ХІТЛАЙН».

- кронштейни для полиці у кількості 152 шт., полиці металеві «Євро» універсальні (410мм) б/кр. У кількості 110 шт., полиці металеві «Євро» унів (410мм) 620 мм б/кр. У кількості 30 шт., полиці металеві «Євро» універсальні (410мм) 1320 мм б/кр у кількості 30 шт., піддони «Євро Плюс» (башм 450мм) 620 мм у кількості 5 шт., загальною вартістю 28 055,00 грн., у тому числі ПДВ 4675,83 грн., постачальник (продавець) НВП "АВІЛОН ТОВ".

Як зазначив представник позивача вищеперераховане торгове обладнання використовується в господарській діяльності ФОП ОСОБА_1 з моменту його придбання. Придбані вітрини холодильні були введені в експлуатацію і з моменту придбання використовуються в господарській діяльності ФОП ОСОБА_1 для зберігання різних марок пива, слабоалкогольних напоїв, виноматеріалів та інших лікеро-горілчаних виробів. Піч ротаційна на момент проведення перевірки знаходилась на зберіганні в складському приміщенні. Пояснив, що при відкритті хлібопекарні ротаційну піч буде там встановлено. Продовольчі товари (майонези, кетчупи) та непродовольчі товари (шампуні, дезодоранти, миючі засоби) на момент проведення перевірки знаходились на залишку та на зберігалися на складі.

Також представник позивача зазначив, що ФОП ОСОБА_1 здійснюється роздрібний продаж м`ясних та ковбасних виробів, які надаються (постачаються) контрагентами постачальниками ТОВ «Глобинський м`ясокомбінат» та ТОВ «Кременчукм`ясо». Для розміщення і реалізації яких у торгівельних приміщеннях Позивача та з метою дотриманням відповідних, у тому числі температурних умов, використовуються вітрини холодильні придбані у ТОВ «ВІК ХІТЛАЙН».

Варто зазначити, що відповідачем не ставиться під сумнів факт придбання та відповідно передача у власність ФОП ОСОБА_1 товарно-матеріальних цінностей від контрагентів-постачальників, зокрема ТОВ «ГРАНС-МАКІНА», ТОВ «ВІК «ХІТЛАЙН», НВП «АВІЛОН» ТОВ, Українсько-американського товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОМІКС» з іноземними інвестиціями, як не встановлена дефектність документів складених при виконанні даних господарських операцій або їх відсутність.

ТОВ «ГРАНС-МАКІНА», ТОВ «ВІК «ХІТЛАЙН», НВП «АВІЛОН» ТОВ Українсько-американське товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРОМІКС» з іноземними інвестиціями, під час здійснення господарських операцій були зареєстровані платниками ПДВ та відповідно надали (зареєстрували) відповідні податкові накладні, які надають Позивачу право на віднесення сум податкового кредиту з ПДВ.

Отже, податкові повідомлення - рішення від 20.03.2019 року №0003341305, №0003361305, №0003351305, згідно яких донараховано відповідні суми ПДВ (разом із штрафними /фінансовими/ санкціями), прийняті всупереч вимог чинного податкового законодавства і підлягають скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищезазначені висновки суду відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не доказав правомірності своїх рішень, що є підставою для задоволення позову.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, враховуючи задоволення позову, на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати, сплачені позивачем за подання цього позову.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39461639) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Полтавській області від 20 березня 2019 року: №0003371305, №0003341305, №0003361305, №0003381305, №0003351305.

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДФС у Полтавській області від 20 березня 2019 року №Ф-0003391305.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Полтавській області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 20 березня 2019 року №0003401305.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 9605,00 (дев`ять тисяч шістсот п`ять) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 05 серпня 2019 року.

Головуючий суддя Г.В. Костенко