
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 серпня 2019 р. № 520/5811/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (м.Харків,пр. Тракторобудівників, 144, код ЄДРПОУ 25864181), Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (м.Харків, вул.Валентинівська,22,Б, код ЄДРПОУ 22682655) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд: скасувати рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, оформлене протоколом №63 від 06.12.2017 р. про припинення виплати всіх видів соціальних допомог та про призупинення дії довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 ; зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (ЄДРПОУ: 22682655) відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 р.; допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць; судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради протиправно скасувало довідку внутрішньо переміщеної особи позивача, а Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова припинило виплату пенсії позивачу з підстав, не передбачених ст. 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з чим такі дії є протиправними, оскільки вони порушують права позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалами Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору по адміністративній справі № 520/5811/19 та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
27.06.2019 року від Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова через канцелярію суду надійшов письмовий відзив, в якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством, керуючись положеннями Порядку здійснення контролю за дотриманням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365.
01.07.2019 року від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у межах вимог чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Щодо позовних вимог в частині скасування рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, оформлене протоколом №63 від 06.12.2017 р. про припинення виплати всіх видів соціальних допомог та про призупинення дії довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є громадянином України, пенсіонером, який здобув право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується матеріалами справи; є внутрішньо переміщеною особою, про що свідчить довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6343028161 від 13.03.2017 р.
Попереднім місцем проживання позивача є АДРЕСА_2 . Внаслідок проведення АТО позивач залишив місце постійного мешкання та зареєстрована у АДРЕСА_2 (а.с.10 зворотній бік).
16.11.2017 року до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради надійшов лист від Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова від 14.11.2017 року № 30806/30-02-01 зі списком №11 на отримання інформації для здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньої переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
20.11.2017 року державним соціальним інспектором управління проведено перевірку фактичного місця проживання ОСОБА_1 , який згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї на момент перевірки був відсутній за місцем фактичного проживання, а саме за адресою АДРЕСА_4 .
28.11.2017 року Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради зроблено запит № 03-11169 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про надання інформації щодо виїзду внутрішньо переміщених осіб.
24.01.2018 року до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради надійшов від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України витяг з наявною інформацією щодо перетинання державного кордону України у період з 28.08.2017 року по 08.01.2018 року згідно якої ОСОБА_1 у вказаний період не виявлено.
З 01.01.2018 року Управлінням Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова призупинено нарахування та виплату пенсії позивачу згідно протоколу № 63 від 06.12.2017 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова у зв`язку з встановленням факту відсутності особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї відповідно до п. 2 ст. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365.
Перевіряючи оскаржувані рішення (дії) відповідачів на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Наведене визначення поняття внутрішньо переміщеної особи має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка: перебуває на території України на законних підставах; має право на постійне проживання в Україні; була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Як передбачено положеннями п.3 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення та/або робочі групи, що утворюються з представників територіальних підрозділів МВС, ДМС, СБУ, Національної поліції, Держфінінспекції, Держаудитслужби та Пенсійного фонду України за рішенням районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - робоча група) також можуть проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо перемішеної особи із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
Відповідно положень п.6 Порядку №365, за відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з`явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
На підставі п.7 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат № 365 у разі коли внутрішньо переміщена особа протягом трьох робочих днів не з`явилася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, такий підрозділ надсилає їй рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з`явитися для проходження фізичної ідентифікації.
Водночас структурний підрозділ з питань соціального захисту населення робить запит до Держприкордонслужби щодо виїзду внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
У відповідності до п.8 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат №365 Держприкордонслужба протягом п`яти робочих днів безоплатно подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення на його запит інформацію про виїзд внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, із зазначенням кількості днів такої відсутності протягом 90 днів, які передують даті подання відповідного запиту.
На підставі пункту 10 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат № 365 структурний підрозділ з питань соціального захисту населення вносить на розгляд комісії протягом трьох робочих днів з дня надходження інформації, зазначеної у пункті 8 цього Порядку, та відповідно до акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї подання про припинення соціальної виплати.
Як передбачено п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, соціальні виплати припиняються у разі, зокрема, отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
При цьому, суд зазначає, що положеннями ст. 14 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII встановлено, що внутрішньо перемішені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо перемішеними особами.
Відповідно до приписів ст.2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 року №1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення про припинення виплати всіх видів соціальних допомог - ОСОБА_1 прийняте Комісією на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 20.11.2017 року, згідно з яким під час перевірки позивача вдома не було, залишено повідомлення про необхідність з`явитися до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради для проходження фізичної ідентифікації.
Окрім того, суд зазначає, що докази отримання вказаного повідомлення ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутні.
Крім того, листом Держприкордонслужби Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України надано Управлінню праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради витяг щодо відсутності інформації про перетин державного кордону України (щодо виїзду внутрішньо перемішеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження) позивачем у період з 28.08.2017 року по 08.01.2018 року
Суд зазначає, що до суду не надано жодних доказів подання позивачем завідомо недостовірних відомостей або інформації, яка давала обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, оскільки не містить в собі повних та достатніх даних для такого висновку.
З огляду на викладене, рішення засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова оформлене протоколом №63 від 06.12.2017 року, не може вважатися обґрунтованим, таким, що прийняте з урахуванням всіх обставин, які мають значення для їх прийняття, та у відповідності до Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат № 365.
Таким чином, оскаржуване рішення є таким, що порушує права позивача, а отже позовна вимога про скасування рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, оформлене протоколом № 63 від 06.12.2017 року про припинення виплати всіх видів соціальних допомог та про призупинення дії довідки внутрішньо переміщеної відносно ОСОБА_1 є такою, що підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова відновити нарахування та виплату пенсії позивачеві з 01.01.2018 року, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058- ІV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Отже, з аналізу вищенаведених норм чинного законодавства вбачається, що УПФ має право припинити виплату пенсії особі виключно з підстав передбачених законом, про що приймає вмотивоване рішення.
Суд звертає увагу, що протокол комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, не є таким рішенням у розумінні частини першої статті 49 Закону № 1058-IV.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № К/9901/168/17 № 243/6956/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Щодо "призупинення дії" довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи суд зазначає, саме по собі "призупинення дії" довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не може бути підставою для припинення нарахування та виплати пенсії.
Пункт 5 частини першої статті 49 Закону № 1058-VI, з огляду на приписи Закону № 1706-VII, не може бути застосований, оскільки цей пункт відсилає виключно до випадків, передбачених законом, тобто, вказані правовідносини не можуть бути врегульовані іншими нормативно-правовими актами, зокрема, постановами Кабінету Міністрів України, які відносяться до підзаконних нормативних актів.
Більш того, згідно ч. 2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13 червня 2018 року у справі №428/6624/17 (адміністративне провадження № К/9901/3256/17), висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Отже, з огляду на обставини справи суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є саме зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова відновити нарахування та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 р.
Щодо клопотання відповідача Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо звернення позивача з даним позовом після закінчення строків встановлених законом для звернення до суду, суд зазначає, що згідно ч.ч.1,2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідачем не надано доказів направлення позивачу оскаржуваного рішення та повідомлення про призупинення дії довідки. Крім того, доказів того, що вказане рішення приймалось за присутності позивача до суду також не надано.
Поряд із тим, із відповідей Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради від 26.03.2019 на адвокатський запит представника позивача, вбачається, що про оскаржуване рішення позивач дізнався із вказаної відповіді. Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено строк звернення до суду із вказаним позовом.
Стосовно вимоги допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачено негайне виконання рішення суду щодо присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення пенсії за один місяць.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов - задовольнити.
Скасувати рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, оформлене протоколом № 63 від 06.12.2017 року про припинення виплати всіх видів соціальних допомог та про призупинення дії довідки внутрішньо переміщеної відносно ОСОБА_1 .
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 22682655) відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 р. та здійснити відповідні виплати.
Рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Зоркіна Ю.В.