
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2019 р. № 400/1605/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області включити до страхового стажу позивача період роботи в публічному акціонерному товаристві "Чорноморський суднобудівний завод" з листопада 2007 по грудень 2007. з січня 2008 по квітень 2008 року, з липня 2010 по грудень 2010, вересень 2013 року, та період роботи у товаристві з обмеженою відповідальністю «Чорноморенергоремсервіс» з лютого 2006 по липень 2007 року, та здійснити перерахунок призначеної пенсії з дати призначення, з урахуванням доходів та страхового стажу за вказані періоди роботи.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що звернулася до відповідача з заявою про інформації про розмір страхового стажу. Листом від 29.03.2019 року повідомлено про не зарахування до загального страхового стажу період роботи на публічному акціонерному товаристві "Чорноморський суднобудівний завод" з листопада 2007 по грудень 2007. з січня 2008 по квітень 2008 року, з липня 2010 по грудень 2010, вересень 2013 року, та період роботи у товаристві з обмеженою відповідальністю «Чорноморенергоремсервіс» з лютого 2006 по липень 2007 року. Підставою для не зарахування вказаних періодів стало, те, що роботодавцем не були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду за ці періоди. Однак, враховуючи, що сплата таких внесків є обов`язком роботодавців, та саме роботодавець несе відповідальність за неперерахування таких внесків, вважає, що до її стажу відповідач зобов`язаний зарахувати зазначений період роботи, на підставі того, що у позивача із заробітної плати щомісячно утримувались страхові внески до органів ПФУ.
Відповідач позов не визнав просив в його задоволенні відмовити. Відповідачем надіслано відзив в якому вказав, що страхові внески за спірні періоди за позивача не сплачувалися. Несплата страхових внесків позбавляє права позивача на зарахування до страхового стажу вказані періоди роботи. Також, відповідач зазначив, що записи у трудовій книжці про трудову діяльність працівника, що підтверджують трудовий стаж, не завжди відповідають його фактичному страховому стажу. Відтак, лише до 01.01.2004 трудовий стаж зараховується як страховий.
Ухвалою від 05.08.2019 здійснено процесуальне правонаступництво, замінено відповідача Центральне об`єднане управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області на правонаступника Головне управління ПФУ в Миколаївській області.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Суд, вивчив матеріали справи, дослідив наявні докази та встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , перебувала на обліку в Центральному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 15 березні 2019 року позивач звернулась до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області з інформаційним запитом щодо надання інформації про розмір страхового стажу та про періоди, які увійшли та які не увійшли і з якої причини.
Листом від 29.03.2019 №232-Ш-01 відповідач повідомив позивача про страховий стаж, який становить 45 років 5 місяців 8 днів та з яких періодів складається, а також про не зарахування періодів роботи з 01.02.2006-31.12.2006 по підприємству ТОВ "Чорноморенергоремсервіс", з 01.11.2007 по 30.04.2008, по підприємству ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод" з 01.07.2010 по 31.12.2010 та з 01.09.2013 по 30.09.2013 року по підприємству ПАТ "Чорноморський суднобудівний завод"
08.04.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок страхового стажу, а саме просила включити зазначені вище періоди роботи до страхового стажу, та провести перерахунок пенсії .
Рішенням Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області № 29/1-з від 11.04.2019 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком по зарахуванню стажу з лютого 2006 року по липень 2007 року по підприємству ТОВ "Чорноморенергоремсервіс", з листопада 2007 по грудень 2007 року, з січня 2008 року по квітень 2008 року, з липня 2010 по грудень 2010 по підприємству ПАТ "Чорноморський суднобудівний завод" в зв`язку з несплатою страхувальниками страхових внесків за цей період.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України № 1058-VI "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 3 статті 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законодавством.
Відповідно до ч.10 ст. 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Невнесення страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата ТОВ «Черноморенергоремсервіс» та ПАТ «ЧСЗ» за ОСОБА_1 страхових внесків не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Сам факт ненадходження відрахувань до Пенсійного фонду України із зарплати позивача за відсутності її вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи у період з 01.02.2006-31.12.2006, з 01.11.2007 по 30.04.2008, з 01.07.2010 по 31.12.2010 та з 01.09.2013 по 30.09.2013.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
Внаслідок невиконання ТОВ «Черноморенергоремсервіс» та ПАТ «ЧСЗ» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тому позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Отже, суд вважає за необхідне для захисту прав позивача скасувати рішення від 11 квітня 2019 року № 29/1-з про відмову в перерахунку пенсії за віком по збільшенню стажу винесене Центральним об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення Центрального об`єднаного управлінням Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області від 11 квітня 2019 року № 29/1-з про відмову в перерахунку пенсії за віком по збільшенню стажу.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) включити до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) періоди роботи з 01.02.2006 по 31.12.2006 року по підприємству ТОВ "Чорноморенергоремсервіс", період роботи з 01.11.2007 по 30.04.2008року по підприємству ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод", період роботи з 01.07.2010 по 31.12.2010 року та з 01.09.2013 по 30.09.2013 року по підприємству ПАТ "Чорноморський суднобудівний завод".
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу за період роботи з 01.02.2006 по 31.12.2006 року на підприємстві ТОВ "Чорноморенергоремсервіс", період роботи з 01.11.2007 по 30.04.2008 року на підприємстві ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод", період роботи з 01.07.2010 по 31.12.2010 року та з 01.09.2013 по 30.09.2013 року на підприємстві ПАТ "Чорноморський суднобудівний завод".
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,00 грн.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя О.М. Мельник