Рішення № 83436716, 01.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2019
Номер справи
480/1974/19
Номер документу
83436716
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2019 р. Справа №480/1974/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,

представника позивача - Стеценка О.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1974/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держеокадастру у Сумській області щодо нездійснення державної реєстрації земельної ділянки, яка передається ОСОБА_1 у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що розташована на території Буринської міської ради Сумської області за межами населеного пункту;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області зареєструвати земельну ділянку площею 2,00 гектарів, яка розташована за адресою: Сумська область, Буринський район, Буринська міська рада, згідно заяви від 10.04.2019.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що нею, через Центр надання адміністративних послуг було подано заяву про державну реєстрацію земельної ділянки адресовану Державному кадастровому реєстратору відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області. Проте відповідач відмовив в реєстрації вищевказаної земельної ділянки. Позивач зазначає, що у відповідача були відсутні відповідні повноваження на прийняття вказаного рішення, оскільки вказане рішення має примати виключно Державний кадастровий реєстратор. Також зазначає, що нею були надані усі відповідні документи визначені чинним законодавством для проведення реєстрації земельної ділянки.

Ухвалою від 05.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

20.06.2019 відповідачем по справі надано відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши про те, що проект землеустрою, доданий позивачем до заяви від 10.04.2019, не відповідав нормам чинного законодавства. Крім того, звертає увагу суду на те, що відповідач на даний час не є розпорядником вказаної земельної ділянки.

За результатами розгляду поданого відповідачем відзиву на позовну заяву, а також зважаючи на необхідність дослідження окремих доказів, суд дійшов висновку про необхідність виклику сторін у судове засідання. Ухвалою суду від 03.07.2019 призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі і просив позов задовольнити.

Відповідач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач, через Центр надання адміністративних послуг подала заяву про державну реєстрацію земельної ділянки адресовану Державному кадастровому реєстратору відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області.

У вказаній заяві позивач просила зареєструвати земельну ділянку площею 2,00 га, яка розташована за адресою: Сумська область, Буринський район, Буринська міська рада, відповідно до Земельного кодексу України та Закону України «Про Державний земельний кадастр». До вказаної заяви позивачем було додано копії наступних документів: посвідчення особи; посвідчення повноважень діяти від імені особи; податковий номер; документацію із землеустрою та електронний документ (а.с. 12).

У відповідь на вказану заяву позивач отримала лист від відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області №263/176-19 від 24.04.2019. Як вбачається з вказаного листа, позивачу було відмовлено в реєстрації земельної ділянки, з підстав невідповідності поданих документів вимогам законодавства (а.с. 16).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про держаний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру, який затверджений постновою КМУ від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок).

Так, згідно п.107, 108, 109, 110, 111 Порядку, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Під час державної реєстрації земельної ділянки здійснюється:

1) державна реєстрація обмежень у використанні земельної ділянки, що існують на момент державної реєстрації земельної ділянки;

2) внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою:

1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);

4) замовника технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

1) заява (у паперовій або електронній формі) про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;

2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації), у паперовій або електронній формі відповідно до вимог Закону України "Про землеустрій";

3) електронний документ.

Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:

1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;

2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій, здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:

- за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;

- відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);

- робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;

- надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;

- приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі:

- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту;

- розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;

- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Також відповідно до п.5 ст.24 Закону України «Про держаний земельний кадастр», державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви:

перевіряє відповідність документів вимогам законодавства;

за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Відповідно до змісту вищевказаних нормативно-правових актів судом встановлено, що розглядати заяву позивача від 10.04.2019 повинен був виключно Державний кадастровий реєстратор, як відповідна посадова особа, а не Головне управління Держгеокадастру у Сумській області за підписом в.о. заступника начальника С.О. Герасименко.

Відповідачем не надано суду жодного обґрунтування в підтвердження наявності відповідних повноважень щодо розгляду вказаної заяви з прийняття рішення про відмову в її задоволенні.

У зв`язку з викладеним суд зазначає, що відповідач, розглядаючи заяву позивача від 10.04.2019 та приймаючи відмову, викладену у листі від 24.04.2019 № 263/176-19, діяв поза межами наданих йому повноважень, а тому вказані дії є протиправним, а відмова підлягає скасуванню.

Вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача зареєструвати земельну ділянку, згідно заяви від 10.04.2019, не підлягають задоволенню, оскільки як зазначено вище, вказана заява повинна бути розглянута Державним кадастровим реєстратором, втім, вказану заяву реєстратор не отримував та, відповідно, не перевіряв відповідно до вимог вищевказаних нормативно-правових актів.

У той же час, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України для повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Сумській області надіслати до Державного кадастрового реєстратора заяву ОСОБА_1 від 10.04.2019 про державну реєстрацію земельної ділянки для прийняття рішення, відповідно до вимог чинного законодавства.

Враховуючи положення ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 384,20 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Держеокадастру у Сумській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.04.2019 про державну реєстрацію земельної ділянки.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області викладену у листі від 24.04.2019 № 263/176-19.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Сумській області надіслати до Державного кадастрового реєстратора заяву ОСОБА_1 від 10.04.2019 про державну реєстрацію земельної ділянки для прийняття рішення, відповідно до вимог чинного законодавства.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, Сумська область, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) судовий збір в сумі 384,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 05 серпня 2019 року.

Суддя С.М. Глазько