
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2019 р. Справа № 480/2286/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату, в якій просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти Список на ім`я ОСОБА_1 відповідно до постанови КМ України № 45 від 13.02.2008 р. з урахуванням попереднього розміру раніше призначеної пенсії, надіслати до Сумського ОВК для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. на підставі постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 р. з урахуванням усіх видів складових грошового забезпечення та на підставі отриманої довідки провести підвищення і перерахунок пенсії однією сумою з урахуванням раніше проведених виплат та зобов`язати Сумський обласний військовий комісаріат скласти Довідку відповідно до постанови № 45 від 13.02.2008 р. про розмір грошового забезпечення для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше призначеної пенсії з 01.01.2018 р. на підставі постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 р. з урахуванням усіх складових грошового забезпечення та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Позовні вимоги мотивує тим, що ГУ ПФУ в Сумській області здійснило перерахунок його пенсії, однак при проведенні такого перерахунку були враховані не всі види грошового забезпечення, які позивач отримував на момент звільнення зі служби. Такий розрахунок ГУ ПФУ в Сумській області обґрунтувало тим, що перерахунок пенсії здійснюється на основі складових, зазначених у довідці, складеній уповноваженим органом - Сумським ОВК. При цьому Сумський ОВК при складенні довідки для перерахунку пенсії посилався на норми постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та не врахував додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував при звільненні. Вважає такі дії відповідачів протиправним та такими, що порушують його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області - позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 відповідно до довідки, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом, позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням зазначених у довідці складових: посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Разом з тим при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.
Відповідач - Сумський обласний військовий комісаріат - у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Після звільнення у 2007 році відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу була призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої склав 79% грошового забезпечення за 29 років вислуги.
У травні 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Листом від 06.06.2019 № 906/В-11 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки жодного нормативно-правового акту, який би встановлював інший порядок перерахунку та виплати пенсій, не прийнято (а.с.8-9,10).
У травні 2019 року позивач звернувся також до Сумського ОВК із заявою, в якій просив скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням усіх його складових, які позивач отримував до 01.01.2018 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 для проведення перерахунку пенсії.
Листом від 30.05.2019 № 11/1172 Сумський ОВК повідомив позивача про те, що з ГУ ПФУ в Сумській області не надходили списки для оформлення уповноваженими органами Міноборони довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.11-12,13).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд враховує таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Дана норма не містить застережень щодо того, що рішення суб`єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії, натомість пов`язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року N 1774-VIII частину четверту статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в такій редакції: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій" (набрання чинності: 01.01.2017 р.).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 р. законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. N 103 (далі - Постанова) передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Крім того, Постановою також внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (далі - Порядок), зокрема, пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням"; додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до п. 1 Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 1-3 Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Отже, оскільки постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. N 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за особливо умови служби та премії, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана Постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.
Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 р. на підставі довідки Сумського обласного військового комісаріату, в якій зазначені складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.
Отже, станом на момент складення та надсилання вказаної довідки до органу Пенсійного фонду всі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", були правомірно зазначено відповідачем у довідці. Зазначення будь-яких інших видів грошового забезпечення, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, суперечило б приписам нормативно-правового акту, яким безпосередньо врегульовано порядок перерахунку пенсій особам, яким пенсія призначена за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, на підставі ч. 2 ст. 265 КАС України пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Разом з тим, скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не дає відповідачу - Сумському обласному військовому комісаріату - додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до органу Пенсійного фонду України, оскільки Сумський ОВК керувався чинними приписами Постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 103 та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, з урахуванням п. 2 ст. 265 КАС України до спірних правовідносин, що склались між сторонами у справі до 05.03.2019 р., положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" підлягають застосуванню.
Визнання нечинними в подальшому п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 р., не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій за період до 05.03.2019 р., оскільки цей факт не розповсюджує свою дію на правовідносини, що склались між позивачем та Сумським обласним військовим комісаріатом до набрання відповідним судовим рішенням законної сили.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 14.06.2019 р. у справі № 2040/6355/18.
Слід зазначити, що після скасування в судовому порядку пунктів п. 1, 2 Постанови№ 103 відповідач не повинен був повторно складати та направляти до органу Пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення, а у Пенсійного фонду відсутні повноваження щодо направлення списків з 05.03.2019 р. до військкоматів.
Специфіка призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам полягає у тому, що розмір пенсій, які призначаються за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", знаходиться у пропорційному відношенні до розміру грошового забезпечення за посадою, яку пенсіонер займав на момент звільнення зі служби або за відповідною посадою (при перерахунку пенсії). До 01.01.2017 р. на законодавчому рівні закріплено правило, згідно з яким підставою для проведення перерахунку пенсії була фактична зміна видів грошового забезпечення (введення додаткових видів грошового забезпечення або підвищення рівня грошового забезпечення).
Водночас, після прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, яким внесено зміни до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підставою для перерахунку пенсії зазначено рішення Кабінету Міністрів України, до повноважень якого належить визначення на яких умовах та в якому розмірі слід здійснити перерахунок пенсії. Отже, саме Кабінет Міністрів України за наявності фінансових можливостей держави визначає підстави, коли може бути проведено перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", але в будь-якому випадку - з урахуванням закріплених в Преамбулі цього Закону вимог щодо гідного пенсійного забезпечення у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення.
Окремо слід зазначити, що вказані зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не визнавалися не конституційними у встановленому порядку, є чинними та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
В контексті розгляду спірних правовідносин таке рішення про перерахунок пенсії прийнято Кабінетом Міністрів України у формі постанови від 21.02.2018 р. № 103 та на виконання вказаної постанови було проведено перерахунок пенсії усім категоріям осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У свою чергу, проведення наступного перерахунку пенсії буде наслідком прийняття Кабінетом Міністрів України нового рішення про перерахунок пенсії.
За таких обставин, визнання протиправним та нечинним пунктів 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 103 за відсутності рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не створює для Сумського обласного військового комісаріату обов`язку скласти та видати повторно довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, а для Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - обов`язку скласти список для складення нової довідки.
Слід зазначити, що у відповідачів відсутній обов`язок застосовувати положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, в попередній редакції, оскільки визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції його норм.
За таких обставин, у випадку коли спеціальним Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розмір та види складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для перерахунку пенсії до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обов`язку вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.
У свою чергу оскільки Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, не унормовано порядок видачі довідки про грошове забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення (премії, надбавки за особливі умови служби), відмова у видачі такого документа не може визнаватися протиправною, оскільки в даному випадку право на перерахунок пенсії залежить від механізму його реалізації - прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсії відповідним категоріям військовослужбовців з урахуванням всіх видів грошового забезпечення за посадою. Чинним Порядком не встановлено механізму визначення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення. Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", на яку посилається позивач, містить положення про те в якому максимальному або мінімальному розмірі може встановлюватися відповідні надбавки, водночас встановлення конкретних розмірів надбавок чи в середньому розмірі за відповідною посадою вказаним нормативно-правовим актом не передбачено.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013), Сумського обласного військового комісаріату (40003, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 30, код ЄДРПОУ 08269552) про зобов`язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах