Рішення № 83436692, 01.08.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2019
Номер справи
1.380.2019.002952
Номер документу
83436692
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002952

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2019 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Гулкевича В.О.;

за участю:

представника позивача Мацюк Г.Р,

представника відповідача Козоріз О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВА ЕНЕРДЖІ» до Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області в особі відокремленого підрозділу Стрийського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВА ЕНЕРДЖІ» (далі ТОВ «ЮВА ЕНЕРДЖІ», позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області в особі відокремленого підрозділу Стрийського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (ГУ ДФС у Львівській області, відповідач) у якій просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Стрийського управління ГУ ДФС у Львівській області №0050815412 від 21.05.2019 року в частині нарахування штрафу в сумі 107 461,20 грн.

Ухвалою судді від 18.06.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «ЮВА ЕНЕРДЖІ» 15.01.2019, протягом операційного дня направило податкову накладну № 56 від 21.12.2018 на суму 6447672, 00 грн. в тому числі ПДВ - 1074612, 00 грн. на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних за допомогою програмного забезпечення «М.Е.Dос», використовуючи «Єдине вікно подання електронної звітності». Однак, протягом операційного дня квитанція в електронній формі про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та\або розрахунку коригування платнику податків не надійшла. Прес- служба ДФС повідомляла, що у зв`язку з перенавантаженням серверу, запити щодо отримання відомостей з ЄРПН обробляються з затримкою у часі.

Позивач зазначає, що 17.01.2019 підприємством отримана квитанція №1 від 16.01.2019 про реєстрацію податкової накладної. Але незважаючи на своєчасно здійснені позивачем дії, 24.05.2019 підприємство отримало податкове повідомлення-рішення про застосування штрафу у розмірі 10% за порушення термінів реєстрації податкових накладних, в тому числі податкової накладної № 56 від 21.12.2019.

ТОВ «ЮВА ЕНЕРДЖІ» не погоджується з податковим повідомлення-рішенням в цій частині, вважає його протиправним та таким, що прийняте з порушенням вимог законодавства.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву (вх. № 23830 від 08.07.2019). На спростування позовних вимог зазначає наступне. На підставі акту складеного за результатами камеральної перевірки щодо дотримання вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) ГУ ДФС у Львівській області винесене податкове-повідомлення-рішення у зв`язку з виявленими порушеннями граничних строків реєстрації податкових накладних. Відповідач зауважує, що належним та допустимим доказом реєстрації податкової накладної є квитанція в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної.

Відповідач спростовує також покликання позивача на перебої у роботі, оскільки перевантаження сервера вплинуло тільки на обробку запитів та отримання інформації з ЄДРПН. Податкова накладна не була зареєстрована вчасно через помилки платника податків. Тому заявлений позов вважає необґрунтованим, а дії відповідача протиправними.

Крім того судом отримано відповідь на відзив (вх. № 25184 від 17.07.2019). У якій на підтвердження позовних вимог та на спростування доводів відповідача зазначено, що квитанція надана відповідачем про реєстрацію податкової накладної не містить відомостей про час і дату направлення підприємством податкової накладної на реєстрацію, а лише засвідчує факт прийняття реєстрації з зазначенням дати і часу її формування. Відповідачем, в межах операційного дня квитанцію про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування платнику податків не надіслано. Тому неналежне виконання вимог податкового законодавства відбулось не з вини позивача, що виключає протиправність дій його як платника податку.

ГУ ДФС у Львівській області надало суду заперечення щодо позову (вх. № 27344 від 31.07.2019). У запереченнях відповідач повторно наголошує, що належним та допустимим доказом реєстрації податкової накладної є квитанція із зафіксованою датою та часом подання декларації. Також звертає увагу, що норми ПК України не містять такої підстави для звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, як відсутність вини суб`єкта господарювання.

У судовому засіданні представник позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та заперечення, просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Суд заслухав вступне слово представників сторін, з`ясував фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, встановив таке.

ТОВ «ЮВА ЕНЕРДЖІ» зареєстроване у встановленому законодавством порядку як суб`єкт господарювання та є платником податку на додану вартість.

Документообіг між платником податків та контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних відбувається в електронному вигляді, як це передбачено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

Позивачем за результатами проведених господарських операцій складено та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, податкову накладну №56 складену 21.12.2018 на суму з урахуванням податку на додану вартість 6447672,00 грн.

Як вбачається з доказів наявних у матеріалах справи податкова накладна № 56 від 21.12.2008 надіслана одержувачу: Державній фіскальній службі - 15.01.2019 о 19.47, тобто протягом операційного дня.

Листом ТзОВ «Центр Сертифікації ключів Україна», підтверджено, що 15.01.2019 в 19:46, ТОВ «ЮВА ЕНЕРДЖІ» надіслало на реєстрацію податкову накладну № 56 від 21.12.2018 на суму 6447672, 00 ( в т. ч. ПДВ 1074612) на АТ «ХМЕЛЬНИЦЬКОБЛЕНЕРГО».

17.01.2019 позивачем через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України отримано Квитанцію № 1, про те, що Документ:J1201010 Податкова накладна № 56 від 21.12.2018 доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 16.01.2019 в 08:00. Документ прийнято.

ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку позивача, щодо дотримання вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України. На підставі перевірки складено акт від 25.04.2019 № 1162/13-01-54-12/41168177, згідно з яким перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201, та згідно зі ст. 201.1 ПК України.

На підставі акту, відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення, згідно з яким, за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1079959, 22 грн. застосовано штраф в розмірі 10 % на суму 107995,92 грн.

Відповідно до розрахунку (додаток до Податкового повідомлення-рішення від 21.05.2019 №0050815412):

Податкова накладна № 56 від 21.12.2018 на суму 1074612, 00 грн. зареєстрована 16.01.2019 з порушенням термінів реєстрації 1 день, сума штрафу - 107461,2 грн.

Податкова накладна № 47 від 19.12.2018 на суму 2659,89 грн. зареєстрована 16.01.2019 з порушенням термінів реєстрації 1 день, сума штрафу 265,99 грн.

Податкова накладна № 48 від 19.12.2018 на суму 1754,00 грн. зареєстрована 16.01.2019 з порушенням термінів реєстрації 1 день, сума штрафу 175, 40 грн.

Податкова накладна № 53 від 20.12.2018 на суму 933,33 грн. зареєстрована 16.01.2019 з порушенням термінів реєстрації на 1 день, сума штрафу 93,33 грн.

Не погоджуючись з винесеним ГУ ДФС У Львівській області податковим повідомленням-рішенням № 0050815412 від 21.05.2019 року в частині нарахування штрафу в сумі 107461,20 грн. по податковій накладній № 56 від 21.12.2018 позивач звернувся до суду з цим позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункт 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Главою 8 ПК України визначені види перевірок контролюючих органів та порядок їх проведення. Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до п 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами п. 201.7 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У відповідності з п. 201.8 ст. 201 ПК України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Згідно приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Внесення відомостей, що містяться у податковій накладній, до Реєстру здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Згідно з п. 120-1.1. ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з пунктом 8 вказаного Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних визначено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 ПК України.

Системний аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що у будь-якому випадку податковий орган зобов`язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин.

Суд не приймає до уваги, надану відповідачем квитанцію про реєстрацію податкової накладної № 56 від 21.12.2018 наступним днем - 16.01.2019, оскільки позивачем її зареєстровано 15.01.2019 до закінчення операційного дня, про що надано відповідні докази.

Наведена правова позиція цілком узгоджується з висновком Верховного суду, викладеним в постанові від 27 березня 2018 року у справі №825/2411/16 з аналогічним предметом спору.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з доказів наявних у матеріалах справи позивачем протягом операційного дня 15.01.2019 направлено податкову накладну.

Вирішуючи даний спір, судом встановлено, що позивач під час здійснення операцій з постачання/надання товарів/послуг вчинив усі необхідні дії щодо реєстрації податкової накладної № 56 від 21.12.2018.

Суд також вважає за доцільно звернути увагу на те, що можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених ст. 120-1 ПК України, лише за наявності його вини.

Вказана правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду від 30.01.2018р. у справі №815/2745/17.

Судом під час розгляду справи не було встановлено вини ТОВ «ЮВА ЕНЕРДЖІ» в несвоєчасній реєстрації вказаної вище податкової накладної.

Таким чином, оскільки затримка реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, висновок контролюючого органу про застосування штрафних санкцій у розмірі 1074612, 00 грн. є неправомірним.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено належним чином факту порушення позивачем вимог вимог ПК України.

Отже, з урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВА ЕНЕРДЖІ».

Відповідно до платіжного доручення № 535 від 07.06.2019 позивачем за подання даного позову сплачено судовий збір у розмірі 1921, 00 грн.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області в особі відокремленого підрозділу Стрийського управління ГУ ДФС у Львівській області №0050815412 від 21.05.2019 року в частині нарахування штрафу в сумі 107461 грн. 20 коп.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВА ЕНЕРДЖІ» (82613, Львівська область, Сколівський район, смт. Верхнє Синьовидне, вул. Зарічна, 2; ЄДРПОУ 41168177) з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вулю Стрийська, 35; ЄДРПОУ 39462799) сплачений судовий збір відповідно до платіжного доручення № 535 від 07.06.2019 у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повне судове рішення складено 05.08.2019.

Суддя В.М. Сакалош