
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2733/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом адвоката Єфременка Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Єфременка Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, у якій позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14 червня 2019 року № 20 про відмову Позивачу в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити Позивачу пенсію за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", зарахувавши до вислуги років період з 22 липня 2014 року по 26 грудня 2017 року безпосередньої участі в антитерористичній операції на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці; та період з 01 листопада 1996 року по 14 червня 2000 року в підрозділах карного розшуку Міністерства внутрішніх справ України на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяці, а загалом 29 років 09 місяців 21 день, починаючи з 27 грудня 2017 року та провести виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
Позов обґрунтовано тим, що 13.04.2018 Головним управлінням Національної поліції в Луганській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області було направлено подання з документами про призначення пенсії Позивачу. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області відповідно протоколу за пенсійною справою 1213010176 від 27.12.2017 Позивачу призначена пенсія по інвалідності. У період з 22 липня 2014 року по 26 грудня 2017 року Позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області, що підтверджується довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області від 18.01.2018 № А-11411. Строк участі Позивача в антитерористичній операції складає 3 роки 5 місяців 5 днів. З урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 до вислуги років для призначення пенсії зараховується один місяць служби за три місяці та за період служби Позивача з 22 липня 2014 року по 26 грудня 2017 року до вислуги років для призначення пенсії Позивача зараховуються 10 років 3 місяці 15 днів. Також у період з 01 листопада 1996 року по 14 червня 2000 року, на протязі 3 років 7 місяців 15 днів, Позивач проходив службу в підрозділах карного розшуку Міністерства внутрішніх справ України, до вислуги років у вказаний період для призначення пенсії зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяці, до вислуги років для призначення пенсії Позивача зараховуються 5 років 5 місяців 7 днів. За таких умов вислуга років Позивача складає 29 років 09 місяців 21 день. Тобто, вислуга років Позивача складає більше, ніж зазначено в Законі № 2262-ХІІ для призначення пенсії за вислугу років 23 роки 6 місяців. 07 червня 2019 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою про призначення йому пенсії за вислугу років. Рішенням від 14 червня 2019 року за № 20 Відповідач відмовив Позивачу в призначенні пенсії за вислугу років (відмовив у переведенні на пенсію за вислугу років), мотивуючи відмову наявністю у Позивача календарної вислуги років 21 рік 01 місяць 24 дні, що не відповідає умовам призначення такої пенсії, які визначені пунктом "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ. Позивач вважає таке рішення протиправним.
Ухвалою суду від 02 липня 2019 року відкрито провадження у справі, та визначено, що справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с. 1-2).
18 липня 2019 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну (а.с. 75-76) в обґрунтування якого зазначено що 13.04.2018 Головне управління Національної поліції в Луганській області надіслало документи для призначення і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 . Відповідно до витягу з наказу від 26.03.2018 № 122 о/с вислуга в календарному обчислені складає 21 рік 01 місяць 24 дні, у пільговому обчисленні: 29 років 09 місяців21 день. 07.05.2018 було призначено пенсію Позивачу починаючи з 27.12.2017. Розмір пенсії ОСОБА_1 склав 3390,24 грн. 07.06.2019 ОСОБА_1 подав до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області заяву про переведення Позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262. Згідно умов пункту «а» статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, якщо вони звільнені зі служби, а саме: з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарні роки та 6 місяців і більше . Згідно подання про призначення пенсії ОСОБА_1 від 13.04.2018 та наказу про звільнення, його календарна вислуга років становить - 21 рік 01 місяць 24 дні, що не є достатньою умовою для призначення пенсії за вислугу років у відповідності до Закону №2262-ХІ1. Загальна тривалість вислуги у пільговому обрахуванні використовується при розрахунку розміру пенсії, а не для визначення права особи на той чи інший вид пенсії. Листом Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області № 8980/03-01 від 14.06.2019 ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років згідно особистої заяви від 07.06.2019 у зв`язку із відсутністю в нього необхідної календарної вислуги років, яка зазначена пунктом «а» статті 12 Закону № 2262.
З урахуванням викладеного відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01 листопада 1996 року по 07 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року по 26 грудня 2017 року у Національній поліції України, та з 26 грудня 2017 року звільнений з посади старшого інспектора-чергового чергової частини сектору моніторингу Сєвєродонецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області за пунктом 2 (через хворобу) частини першої статті 77 Закону України "Про національну поліцію", що підтверджується витягом з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21 грудня 2017 року № 887 о/с та трудовою книжкою серії НОМЕР_2 (а.с. 10-15).
Листом від 13 квітня 2018 року за № 100/111/58-2018 сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено документи для призначення і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , серед яких подання про призначення пенсії від 13 квітня 2018 року, заява ОСОБА_1 від 10 квітня 2018 року про призначення пенсії, грошовий атестат від 30 березня 2018 року № 19, довідка управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Луганській області від 30 березня 2018 року № 399/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", витяг з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21 грудня 2017 року № 887 о/с, та витяг з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 26.03.2018 №122 о/с в часткову зміну пункту наказу (а.с. 47-55).
Відповідно до витяг з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21 грудня 2017 року № 887 о/с, та витяг з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 26.03.2018 №122 о/с та розрахунку вислуги років для призначення пенсії вислуга років ОСОБА_1 для призначення пенсії станом на 26 грудня 2017 року складає 29 років 07 місяців 27 днів, у тому числі в календарному обчисленні 21 рік 01 місяць 24 дні (а.с. 16-18, 54-55).
Протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 27 грудня 2017 року за пенсійною справою НОМЕР_3 (НПУ) ОСОБА_1 з 27 грудня 2017 року по 28 лютого 2019 року призначено пенсію по інвалідності у щомісячному розмірі 3390,24 грн (а.с. 45).
07 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою б/н про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років (а.с. 30-31).
Рішенням від 14 червня 2019 року за № 20 ( ОСОБА_1 ) Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовило позивачу в призначенні пенсії за вислугу років, оскільки на день звільнення календарна вислуга років не відповідає умовам призначення такої пенсії, які визначені пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с. 34).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393 (далі - Постанова № 393).
Приписами Закону № 2262-XII, визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з п. «а» статті 12 Закону № 2262-XII, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Статтею 17-1 Закону № 2262-XII визначено, що Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За змістом п.п. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393), до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
З аналізу викладених норм вбачається, що для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону № 2262 зараховується на пільгових умовах до вислуги років один місяць служби за три місяці за час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
За приписами пп. «в» п. 3 Постанови № 393 (в редакції чинній на час проходження позивачем служби в секторі карного розшуку) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Суд звертає увагу, що відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області від 18 січня 2018 року № А-11411, ОСОБА_1 у період з 22.07.2014 по 30.09.2014, з 01.10.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 26.12.2017 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області (а.с. 19).
Також у період з 01 листопада 1996 року по 14 червня 2000 року Позивач проходив службу в підрозділах карного розшуку Міністерства внутрішніх справ України, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_2 та розрахунком вислуги років на пенсію (а.с. 13-14, 16-18).
Відтак, час участі позивача в антитерористичній операції склав 3 роки 2 місяці 10 днів та час проходження служби у підрозділах карного розшуку 3 років 7 місяців 15 днів.
Враховуючи положення п.п. "а", "в" п. 3 Постанови № 393, у пільговому обчисленні час участі позивача в антитерористичній операції складає 10 років 03 місяці 15 днів та час проходження служби в підрозділах карного розшуку Міністерства внутрішніх справ України 5 років 5 місяців 7 днів.
За таких умов, з урахуванням періоду участі позивача в антитерористичній операції, обчисленого з розрахунку один місяць служби за три місяці та один місяць служби за півтора місяці, вислуга років позивача складає 29 років 09 місяців 21 днів. Тобто, вислуга років позивача складає навіть більше, ніж зазначено в Законі.
Окрім того, відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27 червня 2018 року у справі № 750/9775/16-а, визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена постановою № 393.
До актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Подібний висновок щодо застосування постанови № 393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років прокурорам і слідчим, вже викладений Верховним Судом України у постанові від 27 травня 2008 року (21-2438во07).
Таким чином, період участі позивача в антитерористичній операції з 22.07.2014 по 30.09.2014, з 01.10.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 26.12.2017 та час проходження служби в підрозділах карного розшуку Міністерства внутрішніх справ України в пільговому обчисленні необхідно враховувати при визначенні стажу, що дає на призначення пенсії за вислугу років.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14 червня 2019 року № 20 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 768,40 грн.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Єфременка Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14 червня 2019 року № 20 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код: 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, будинок 9) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", зарахувавши до вислуги років період з 22 липня 2014 року по 26 грудня 2017 року безпосередньої участі в антитерористичній операції на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці; та період з 01 листопада 1996 року по 14 червня 2000 року в підрозділах карного розшуку Міністерства внутрішніх справ України на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяці, а загалом 29 років 09 місяців 21 день.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова