
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" серпня 2019 р. справа № 300/579/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді СкільськогоІ.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області, Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради про скасування пункту 1.22 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.02.2019 №106 та рішення Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради за яким видано містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва для нового проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна, урочищі «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківськ від 19.02.2019 № 43-31.2.1-013, з підстав їх протиправності, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування п.1.22 рішення № 106 від 07.02.2019.
Представником позивача після подання позовної заяви до суду подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії пункту 1.22 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.02.2019 №106, про надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкту будівництва Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради для нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м.Івано-Франківську (а.с.39-43).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2019 задоволено заяву представника позивача про забезпечення позову. Зупинено дію пункту 1.22 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.02.2019 №106, про надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкту будівництва Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради для нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м.Івано-Франківську, до набрання судовим рішенням в даній справі законної сили (а.с.49-51).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування п.1.22 рішення № 106 від 07.02.2019 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (а.с. 55-56). Позивач усунув недоліки позовної заяви у строк встановлений судом, тому, ухвалою суду від 04.04.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін(а.с.1-2).
08.04.2019 представником позивача до суду подано заяву про забезпечення позову шляхом заборони Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради проводити (здійснювати) будь-які дії (виготовлення будівельної документації, отримання дозволу на початок підготовчих чи будівельних робіт, залучення до виконання будівельних робіт генпідрядників, тощо) пов`язані з будівництвом на об`єкті нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу (річку «Черешеньки») в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську до моменту набрання рішення у даній справі законної сили (а.с.77-79).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.04.2019 у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову відмовлено (86-89).
15.04.2019 представником позивача до суду подано заяву про збільшення позовних вимог. Згідно поданої заяви просив: - визнати протиправним і скасувати пункт 1.22 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.02.2019 №106 щодо надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкту будівництва Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради для нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську; - визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради за яким видано містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкту будівництвадля нового проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську від 19.02.2019 №43-31.2.1-013.
Ухвалою суду прийнято до розгляду заяву представника позивача про збільшення позовних вимог у справі №300/579/19 та залучено до участі у справі як другого відповідача Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради (а.с.163-165).
У зв`язку з залученням Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, як другого відповідача, розгляд адміністративної справи розпочато спочатку у відповідності до вимог частини 6 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовні вимоги з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог мотивовані тим, що 29.11.2018 виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області прийнято рішення №1314, яким відмовлено Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для нового будівництва проїзду через струмок (річку) «Черешенька» від вул.Івана Курівця до мікрорайону «Черешеньки» (Дем`янів лаз) у м. Івано-Франківську.
В першій половині лютого 2019 позивачу стало відомо про те, що виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області всупереч своєму попередньому рішенню №1314 та вимог жителів мікрорайону на своєму засіданні позитивно вирішено питання щодо надання Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для нового будівництва проїзду через струмок (річку) «Черешенька» від вул.Івана Курівця до мікрорайону «Черешеньки» (Дем`янів лаз) у м. Івано-Франківську. З рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області №106 від 07.02.2019, отриманого на адвокатський запит, позивач дізнався, що виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області надано Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради вихідні дані - містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкту будівництва нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м.Івано-Франківську. Позивач зазначає, що жодних канав відкритого типу в мікрорайонах Пасічної «Дем`янів лаз» та «Черешеньки» не має, а повз такі мікрорайони протікає річка «Черешенька», яка впадає в річку «Бистриця», яка в свою чергу є притокою річки «Дністер», відноситься до водних об`єктів загальнодержавного значення. Позивач вважає, що оскільки в основу оскаржуваного рішення були вкладені недостовірні відомості щодо розташування в мікрорайоні «Пасічна» канави відкритого типу, пункт 1.22 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.02.2019 №106 щодо надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкту будівництва Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради для нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську та видані Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради на підставі такого оскаржуваного рішення містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкту будівництва для нового проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську від 19.02.2019 №43-31.2.1-013, є протиправними та підлягають до скасування.
Відповідач - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області ( далі - відповідач 1) скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 23.04.2019 (а.с.145-147), відповідно до якого вбачається, що у відповідності до вимог Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, в межах визначених законом повноважень прийнято рішення щодо надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкту будівництва Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради для нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську. 19.02.2019 Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, відповідно до вимог законодавства, видані містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва для нового проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську. Зазначено, що оскаржуване рішення є актом індивідуальної дії, а тому безпідставним є посилання позивача на недотримання даним відповідачем вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». Містобудівні умови та обмеження є вихідними даними для проектування, на підставі яких разом з технічними умовами та завданнями на проектування виконується проектна документація на будівництво чи реконструкцію об`єктів. Проектна організація, яка виконує проектну документацію на підставі виданих вихідних даних для проектування, повинна мати в своєму складі сертифікованих спеціалістів, які відповідають за дотримання чинних будівельних норм, в тому числі прибережних захисних смуг, охорони об`єктів транспорту та наявність інженерних мереж. На основному кресленні генерального плану відображають елементи плану існуючого використання території, що залишаються незмінними на етапі реалізації генерального плану, пропозиції і проектні рішення щодо архітектурно-планувальної організації громадських центрів, транспортної та інженерної інфраструктури: магістральних (з їх назвами) та житлових вулиць і доріг, площ,тунелів, мостів, естакад транспортних розв`язок міського та зовнішнього транспорту (для сільських населених пунктів відображаються території вулиць і доріг усіх категорій, майданів, споруд транспорту). Проект містобудівної документації «Коригування (внесення змін) до генерального плану, суміщеного з історико-архітектурним опорним планом м. Івано-Франківська» не затверджено. Враховуючи наведене відповідач вважає безпідставними аргументи позивача щодо порушення водного, природоохоронного законодавства чи припущення щодо транспортного колапсу, екологічної катастрофи. Відповідно до містобудівного розрахунку для РП «Будівництво проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську», розробленого ТОВ «Техпроект-ІФ» у 2018 році, зазначено, що для забезпечення проїзду до ділянок, що надані під забудову є необхідністю продовження вулиці Курівця в південно-західному напрямку, але перешкодою служить канава, яка залишилась на місці колишнього русла р.Черешенків. Виникає необхідність у будівництві проїзду через канаву. Мета здійснення робіт - запроектувати проїзд через канаву (колишнє русло річки Черешенків) шляхом влаштування водопропускної труби та дороги над нею в межах червоних ліній по генплану перспективного розвитку міста. Відповідач стверджує, що оскаржуване рішення прийнято в межах повноважень та з метою вирішення питання місцевого значення - будівництва проїзду, водночас оскаржуване рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради жодним чином не порушує права та інтереси позивача та прийнято в інтересах територіальної громади міста. Враховуючи наведене, просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Разом із поданням відзиву на позовну заяву представником виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, подано клопотання про розгляд даної справи в судовому засіданні з повідомлення сторін за правилами загального позовного провадження, та клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_2 .
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 заяву представника відповідача Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про розгляд даної справи в судовому засіданні з повідомлення сторін за правилами загального позовного провадження - залишено без задоволення (а.с.161-162).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.05.2019, клопотання представника виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради задоволено частково.Залучено до участі у справі №300/579/19 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради.В задоволенні клопотання про залучення Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради та ОСОБА_2 в якості третіх осіб, відмовлено (а.с.171-173).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.05.2019, відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про залучення Міністерства екології та природних ресурсів України, Івано-Франківську обласну державну адміністрацію як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору (а.с.174-176).
Відповідач - Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради (далі - Відповідач 2), скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 14.05.2019 (а.с.185-190), відповідно до якого вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Зазначено, що Департаментом житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради надано весь необхідний перелік документів для видачі містобудівних умов та обмежень у відповідності до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яким встановлено виключний перелік підстав з яких може бути відмовлено у видачі містобудівних умов та обмежень. Згідно генерального плану міста Івано-Франківська 2001, проектний стан території «Магістральні вулиці». Згідно детального плану малоповерхової забудови в північно-західній частині міста Івано-Франківська земельна ділянка в червоних лініях магістральної вулиці. Містобудівною документацією, зокрема генеральним планом міста,ще з 2001 року передбачено влаштування проїзду, а тому оскаржувані містобудівні умови та обмеження відповідають містобудівній документації на місцевому рівні. Враховуючи викладене, відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, своїм правом на подання пояснень щодо заявленого позову не скористалась.
Судом вживалось заходів щодо витребування у відповідача - виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради додаткових доказів та пояснень.
Так, ухвалою суду від 11.06.2019 витребувано у виконавчого комітету Івано-Франківської міської:- засвідчену і оформлену відповідно до вимог статті 94 КАС України копію рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 29.11.2018 №1314 та всіх наявних документів, що розглядались на засіданні на підставі розгляду яких було прийнято рішення №1314, яким відмовлено Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для нового будівництва проїзду через струмок Черешенька від вул. Івана Курівця до мікрорайону «Черешеньки» у м. Івано-Франківську; - засвідчених і оформлених відповідно до вимог статті 94 КАС України всіх наявних документів, що розглядались на засіданні виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на підставі розгляду яких було прийнято оскаржуване рішення №106 від 07.02.2019 про надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва: Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради для нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську; - детальне пояснення та доказів на підтвердження таких пояснень стосовно місця розташування вказаної в п.1.22 рішення №106 канави відкритого типу у мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську. Пояснення з приводу наявності чи відсутності в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську річки Черешеньки та інформації стосовно місця нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу та чиє воно тим самим місцем будівництва зазначеного у рішенні №1314 від 29.11.2018 яким відмовлено Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для будівництва проїзду через струмок Черешенька від вул. Івана Курівця до мікрорайону «Черешеньки» у м. Івано-Франківську (а.с.228-230).
На виконання вказаної ухвали виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, суду надано: завірену копію витягу з п. 2.1 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №1314 від 29.11.2018 (а.с.237); завірені копії містобудівного розрахунку,на підставі яких було прийнято наведене рішення (а.с.238-247); завірену копію витягу з п. 1.22 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №106 від 07.02.2019 (а.с.248); завірені копії містобудівного розрахунку, на підставі яких було прийнято наведене рішення(а.с.249-258); Лист Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності і завірені копії фрагмента проектного генерального плану міста, фрагмента схеми генерального плану міста (а.с.259-261).
На адресу суду 25.07.2019 від ОСОБА_3 надійшла заява про залучення до даної адміністративної справи ОСОБА_4 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.08.2019, у задоволенні заяви ОСОБА_3 про залучення ОСОБА_4 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору-відмовлено (а.с. 272-273).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, відзив на позовну заяву та пояснення до позову, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 1314 від 29.11.2018 «Про надання вихідних даних-містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва», керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», пунктом 9 статей 31,52, частиною 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема пунктом 2.1 пункту 2 відмовлено у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва: Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, для нового будівництва проїзду через струмок Черешенька від вул.Івана Курівця до мікрорайону «Черешеньки » у м. Івано -Франківську (а.с.237).
Відповідно до письмових пояснень представника виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, наведене вище рішення № 1314 від 29.11.2018, пунктом 2.1 пункту 2 якого відмовлено у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва: Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, для нового будівництва проїзду через струмок Черешенька від вул.Івана Курівця до мікрорайону «Черешеньки» у м. Івано-Франківську, яким прийнято на підставі первинних документів - містобудівного розрахунку, що міститься в матеріалах справи (а.с.238-247).
Також судом встановлено, що виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 07.02.2019, розглянувши звернення громадян та юридичних осіб про надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», пунктом 9 статей 31,52, частиною 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», прийнято рішення № 106 «Про надання вихідних даних-містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва», зокрема пунктом 1.22. пункту 1 надано вихідні дані - містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва: Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, для нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м.Івано-Франківську (а.с.248).
Наведене рішення № 106 від 07.02.2019, згідно письмових пояснень представника виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, прийнято на підставі первинних документів - містобудівного розрахунку, що міститься в матеріалах справи (а.с.249-258).
На підставі рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 106 від 07.02.2019, Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради надано Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради містобудівні умови та обмеження №43-31.2.1-01 від 19.02.2019 для проектування об`єкта будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна, урочищі «Дем`янів лаз» у м.Івано-Франківську (а.с.195-197).
Наказом Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради №48 від 19.02.2019 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень» - затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради для нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна, урочищі «Дем`янів лаз» у м.Івано-Франківську (а.с.194).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
У відповідності з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).
Згідно статті 2 Закону №280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону №280/97-ВР, громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.
Згідно статті 4 Закону №280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону №280/97-ВР, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно частини 6 статті 59 Закону №280/97-ВР, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Відповідно до частини 11 статті 59 Закону №280/97-ВР, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, на інформаційних стендах, будь-яким іншим способом.
Відповідно пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону є зокрема, органи місцевого самоврядування.
Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.
Відповідно до пункту 2, пункту 7 частини 1 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності, плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань.
При цьому, згідно частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
На підставі системного аналізу наведених правових норм вбачається, що всі рішення (крім визначених законом випадків) виконавчий комітет приймає на його засіданні, після обговорення, більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Враховуючи наведене, оскаржуване рішення, підпункт 1.22. пункту 1 рішення виконавчого комітету Івано-Франківсської міської ради №106 від 07.02.2019, підлягало обговоренню та проект такого рішення повинен був бути доведеним до відома територіальної громади шляхом оприлюднення не пізніш як за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття.
Доказів на підтвердження оприлюднення проекту оскаржуваного рішення відповідачем суду не надано.
Наведене свідчить про порушення відповідачем при прийнятті спірного рішення обов`язкової процедури оприлюднення проекту рішення не пізніше як за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття, та як наслідок, порушення відповідачем приписів частини 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частини 3 статті 15 та частини 1 статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Надаючи оцінку правомірності підпункту 1.22. п. 1 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.02.2019 №106, та наданим Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини містобудівним умовам та обмеженням від 19.02.2019 №43-31.2.1-01, для проектування об`єкта будівництва «Проїзд через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна , урочище «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську суд зазначає таке.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Відповідно до ч.5 статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Частиною першою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що основними складовими вихідних даних є містобудівні умови та обмеження.
Згідно частини третьої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; 4) витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва. Вказаний перелік документів, який заявник повинен подати для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).
Згідно частини четвертої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до частини 5 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»,містобудівні умови та обмеження містять: 1) назву об`єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об`єкта; 2) інформацію про замовника; 3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні; 4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах; 5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; 6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону); 7) мінімально допустимі відстані від об`єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд; 8) планувальні обмеження (охоронні зони пам`яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об`єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони); 9) охоронні зони об`єктів транспорту, зв`язку, інженерних комунікацій, відстані від об`єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж. Перелік зазначених умов є вичерпним.
Як уже зазначалося судом вище, наведене рішення № 106 від 07.02.2019, згідно письмових пояснень представника виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, прийнято на підставі первинних документів - містобудівного розрахунку, що міститься в матеріалах справи (а.с.249-258).
Відповідно до Містобудівного розрахунку для РП «Будівництво проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську», розробленого ТОВ «Техпроект-ІФ» у 2018 році, зазначено, що для забезпечення проїзду до ділянок, що надані під забудову є необхідністю продовження вулиці Курівця в південно-західному напрямку, але перешкодою служить канава, яка залишилась на місці колишнього русла р.Черешенків. Виникає необхідність у будівництві проїзду через канаву. Мета здійснення робіт - Запроектувати проїзд через канаву (колишнє русло річки Черешенків) шляхом влаштування водопропускної труби та дороги над нею в межах червоних ліній по генплану перспективного розвитку міста.
Згідно тверджень позивача, відображених у позовній заяві, жодних канав відкритого типу в мікрорайонах Пасічної «Дем`янів лаз» та «Черешеньки» не має, а повз такі мікрорайони протікає річка «Черешенька» яка віднесена до річок Державного значення.
Суд, з метою з`ясування фактичних обставин справи, ухвалою витребовував у відповідача-1, серед іншого, детальне пояснення та доказів на підтвердження таких пояснень, зокрема щодо наявності зазначеного місця розташування вказаної в п.1.22 рішення №106 від 07.02.2019 канави відкритого типу у мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську. Пояснення з приводу наявності чи відсутності в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську річки Черешеньки та інформації стосовно місця нового будівництва проїзду через канаву відкритого типу та чиє воно тим самим місцем будівництва зазначеного у рішенні №1314 від 29.11.2018 яким відмовлено Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для будівництва проїзду через струмок Черешенька від вул. Івана Курівця до мікрорайону «Черешеньки» у м. Івано-Франківську (а.с.228-230).
Виконавчим комітетом на виконання ухвали суду, у вказаній частині, надано лист - пояснення Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності згідно, якого повідомлено, що на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 07.02.2019 №106 Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини надані містобудівні умови та обмеження від 19.02.2019 «43-31.2.1-01 для проектування об`єкта будівництва «Проїзд через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна, урочище «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську`аву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна, урочище «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську». Містобудівний розрахунок виконаний на оновленій топогеодезичній зйомці, на якій вказана канава. Проїзд через канаву запроектований в межах червоних ліній проектної вулиці відповідно до генерального плану міста, який на той час діяв. В оновленому генеральному плані міста червоні лінії проектної вулиці практично співпадають з червоними лініями, вказаними в попередньому генеральному плані. Зазначено, що чи відповідає місце розташування проїзду через канаву у виданих МБУіО і в матеріалах, які розглядались на засіданні виконавчого комітету міської ради 29.11.2018, то в Управлінні відсутні попередні матеріали. Такі разом з відмовою про надання МБУіО та витягом з рішення направлені замовнику через ЦНАП. Як додаток до вказаного листа долучено «Фрагмент проектного генерального плану міста; фрагмент схеми генерального плану міста) (а.с.259-261).
Суд зазначає, що відповідачем на виконання вимог ухвали суду від 11.06.2019, не надано доказів, щодо розташування в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську канави відкритого типу. Такі докази відсутні в матеріалах адміністративної справи та не міститься в матеріалах Містобудівного розрахунку для РП «Будівництво проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську», розробленого ТОВ «Техпроект-ІФ» у 2018 році. Не містяться (відсутні) в долученому до матеріалів справи «Фрагменті проектного генерального плану міста» (а.с.18-19, та а.с.260), «Фрагменті схеми генерального плану міста» (затвердженого XVII сесією третього демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 03.07.2001), м.Івано-Франківськ, урочище «Дем`янів лаз» (а.с.22 та 261). Натомість, згідно «Фрагменту проектного генерального плану міста» (а.с.18-19), «Фрагменту схеми генерального плану міста» (затвердженого XVII сесією третього демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 03.07.2001), м Івано-Франківськ, урочище «Дем`янів лаз» (а.с.22), Топоплану маштабу 1:2000, м Івано-Франківськ, урочище «Дем`янів лаз» (а.с.24), Ситуаційної схеми М 1:2000 проектних намірів забудови (а.с.159) значиться (протікає) річка (струмок) Черешенків, що також додатково підтверджується наданими представником позивача та долученими до матеріалів адміністративної справи, письмовими документами (скріншоти) виготовлених з офіційного сайту Міністерства Інфраструктури України сайту «Укрморкартографія» Філія державної установи «Держгідрографія» (а.с.215-220).
Відповідно до листа Дністровського басейнового управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України №06-13/714 від 20.05.2019, судом встановлено, що річка Черешеньки, відноситься до притоки ІІІ порядку річки Дністер (а.с.224).
Враховуючи наведене, суд вважає, відображені в Містобудівному розрахунку розробленого ТОВ «Техпроект-ІФ» у 2018 році та підпункті 1.22. п. 1 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.02.2019 №106 «Про надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва», дані щодо розташування в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську канави відкритого типу такими, що не відповідають містобудівній документації на місцевому рівні. Доказів зворотного відповідачами не надано.
Суд також звертає увагу на те, що при поданні Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини, відзиву на позовну заяву, вказаним відповідачем долучено належним чином засвідчену копію Містобудівного розрахунку для РП «Будівництво проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську», розробленого ТОВ «Техпроект-ІФ» у 2018 році, які містять численні виправлення. Так, у розділі 2 «Аналіз містобудівної ситуації, яка склалась та характеристика земельної ділянки» у другому абзаці зазначено «Для забезпечення проїзду до ділянок, що надані під забудову є необхідність продовження вулиці Курівця в південно-західному напрямку, але перешкодою служить р.Черешенків» та від руки здійснено допис «канава, яка залишилась на місці колишнього русла р.Черешенків». У третьому абзаці зазначено «Виникає необхідність у будівництві проїзду через річку Черешенків» де «річку Черешенків» перекреслено та здійснено допис від руки «цю канаву» (а.с.208). У розділі 3 «основні техніко-економічні показники об`єкта містобудування, які характеризують намір забудови» зазначено -водопропускна труба діаметром 1м., довжиною 8 м., по осі річки, де «річки перекреслено» та здійснено допис від руки «канави». Однак долучені до вказаного примірника Містобудівного розрахунку додатки № 2. Ситуаційна схема М 1:2000 проектних намірів забудови (а.с.211), додатку об`єми робіт (а.с.212) містять інформацію, що стосується намірів забудови саме річки Черешенків, а не канави відкритого типу.
Наведене, на переконання суду додатково вказує на невідповідність даних документів дійсним намірам забудови саме річки Черешенька, а не канави відкритого типу, наявність якої у вказаному мікрорайоні Пасічна, м.Івано-Франківська відповідачами не доведено.
Вирішуючи спір, суд враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Суомінен проти Фінляндії», № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
За наведених обставин справи, виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради не наведено достатньо вагомих та суттєвих доводів проти позовної заяви та не доведено правомірності оскаржуваного рішення №106 від 07.02.2019 «Про надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва».
Твердження відповідача - Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини, наведених у відзиві з приводу того, що оскаржувані містобудівні умови та обмеження відповідають містобудівній документації на місцевому рівні оскільки генеральним планом міста, ще з 2001 року передбачено влаштування проїзду не приймаються судом до уваги, так як генеральним планом передбачено влаштування проїзду через річку Черешенків а не канаву відкритого типу.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Крім того, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі, скасуванню підлягає п.1.22. рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.02.2019 року № 106 «Про надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва», а тому видані Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради на підставі такого рішення містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкту будівництва для нового проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську від 19.02.2019 №43-31.2.1-013, є протиправними та підлягають до скасування.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову не майнового характеру у розмірі 1536,80 грн., що підтверджується квитанціями №0.0.1294379913.1 від 15.03.2019 та №1-1621К від 15.04.2019.
При цьому, сплачений ОСОБА_1 , судовий збір у розмірі 1536,80 грн., підлягає стягненню на користь позивача з виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, за рахунок їхніх бюджетних асигнувань.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати п. 1.22 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.02.2019 року № 106 «Про надання вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва».
Скасувати видані Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва проїзду через канаву відкритого типу в мікрорайоні Пасічна, урочищі «Дем`янів лаз» у м. Івано-Франківську №43-31.2.1-01 від 19.02.2019.
Стягнути з Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 04054346) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Стягнути з Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 40216470) за рахунок бюджетних асигнувань на користь на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
позивач:
ОСОБА_1 , (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), АДРЕСА_2 ;
відповідач - 1:
виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, (код ЄДРПОУ 04054346), вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018.
Відповідач - 2:
Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, (код ЄДРПОУ 40216470), вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ,76000;
третя особа:
Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, (код ЄДРПОУ 37794186), вул. Незалежності, 7, м. Івано-Франківськ,76000;
Суддя /підпис/ Скільський І.І.