
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2019 року Справа № 160/5598/19 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), яка полягає у не проведенні з 01.10.2017 р. перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсійна справа 107377/0499) на підставі отриманої відповідачем 04.04.2019 р. довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. №18/20 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657;
- зобов`язати відповідача здійснити з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р., виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір в сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 29.12.2005 р. йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ. Усупереч ч.2 ст.19 Конституції України, ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, п. 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України у п`ятиденний строк з моменту надходження листа Міністерства оборони України від 22.09.2017 р. № 248/3/6/3334 не повідомив ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур, у т.ч. ОСОБА_1 , відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 р. № 657 та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, що стало перешкодою для вчинення іншими державними органами дій, передбачених п.п. 1 - 4 Порядку № 45 щодо перерахунку його пенсії, у зв`язку з чим позивач звертався до суду та рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 р. у справі №0440/7083/18 визнано протиправною вказану бездіяльність Пенсійного фонду України. Після набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 р. у справі № 0440/7083/18, державними органами вчинено всі необхідні дії, передбачені п. п. 2, 3 Порядку № 45, що є передумовою для безпосереднього проведення перерахунку пенсії позивача та її виплати. Разом із тим, усупереч вимог п. п. 1, 4 Порядку № 45, ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно не проведено перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 про розмір його грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р. відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 р. № 657, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
04.07.2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не визнає адміністративний позов та просить відмовити в його задоволенні в повному обсязі. В обґрунтування відзиву на позов відповідач зазначив, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 урегульовано лише питання матеріального забезпечення працівників прокуратури та не визначалися умови та порядок перерахунку пенсій у зв`язку зі зміною грошового забезпечення, а отже, відсутні підстави для проведення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії. Зауважив, що 15 липня 2015 року, набрав чинності новий Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, а попередній втратив чинність. Положеннями ч.20 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» обов`язок щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на КМУ. Оскільки на час звернення позивача такого порядку КМУ не прийняв, а норми згаданих законів неконституційними визнані не були, тому у пенсійного органу були відсутні правові підстави для перерахунку пенсії за вислугу років позивачу. Враховуючи наведені положення, пенсії, призначені за Законом України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру», не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури. Крім того, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у адміністративній справі №0440/7083/18 від 21.11.2018 Пенсійним фондом України виконано в межах покладених судом зобов`язань, інших зобов`язань рішенням суду на головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не покладалось.
09.07.2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з доводами відповідача, вважає їх такими, що не спростовують його доводи та надані докази, у зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Окремо зауважив, що зазначені у відзиві ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області доводи не стосуються предмету позовних вимог. У відзиві безпідставно здійснено посилання на рішення Верховного Суду від 16.04.2018 р. щодо правовідносин, пов`язаних з відмовою органу прокуратури у видачі довідки пенсіонеру для перерахунку пенсії, призначеної згідно Закону України «Про прокуратуру», а також у відзиві наведено положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р., ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 р., які не мають стосунку до регулювання спірних правовідносин у справі №160/5598/19. Зазначив, що з 29.12.2005 р. йому призначено пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ (Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в цей час), а тому правовідносини щодо призначення, перерахунку та виплати належної йому пенсії не можуть регулюватись Законом України «Про прокуратуру», отже посилання відповідача у відзиві на норми цього Закону є безпідставним.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі, з огляду на наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
З 29.12.2005 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (назва Закону України у редакції, що діяла на час звільнення з військової служби; нова назва - Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), згідно з вислугою у 23 календарні роки пенсію обчислено у розмірі 59 % від суми грошового забезпечення за посадою заступника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України, на якій проходив військову службу на день звільнення у запас.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 р. №657, яка набрала чинності з 06 вересня 2017 року, посадовий оклад заступника військового прокурора гарнізону встановлено у розмірі 7460 гривень (підпункт 3 п.3; Додаток 7 до постанови КМ України від 31.05.2012 р. № 505 в редакції постанови КМ України від 30.08.2017 р. № 657 «Схема посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур»).
Тобто, цією постановою збільшено розмір посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону, що вплинуло на істотне збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, розмір якого враховується при перерахунку раніше призначеної мені пенсії.
Міністерство оборони України листом від 22.09.2017 р. №248/3/6/3334 повідомило Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Пенсійний фонд України у п`ятиденний строк з моменту надходження листа Міністерства оборони України від 22.09.2017 р. № 248/3/6/3334 не повідомив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур, у тому числі ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Наведена бездіяльність Пенсійного фонду України стала підставою для звернення позивача до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 р. у справі №0440/7083/18 (рішення набрало законної сили 26.12.2018 року) визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягає у неповідомленні у п`ятиденний строк Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з моменту отримання інформації МО України від 22.09.2017р. №248/3/6/3334, про підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу і про необхідність підготовки списку осіб, пенсії, яких підлягають перерахунку відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» з включенням до відповідного списку ОСОБА_1 ; зобов`язано Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 і про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657, за формою згідно з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (в редакції станом на час виникнення 06.09.2017 р. права на перерахунок пенсії) та включення до відповідного списку ОСОБА_1
Листом від 17.01.2019 р. Пенсійний фонд України на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 р. у справі №0440/7083/18 повідомив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №1667/02-23 про підстави для перерахунку пенсії за вислугу років та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у зв`язку з прийняттям постанови КМ України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 р. № 657 у порядку та в строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, затвердженого постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 р., що підтверджується листом Пенсійного фонду України від 17.01.2019 р. № 1667/02-23.
Згідно з відповіддю ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 13.03.2019 р. № 5616/02-01/27 на запит позивача, вказаним органом після отримання листа Пенсійного фонду України від 17.01.2019 р. №1667/02-23 направлено до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки листом № 2136/04-02/27 від 25.01.2019 р. список для оформлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку моєї пенсії.
Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання листа органу Пенсійного фонду України №2136/04-02/27 від 25.01.2019 р. витребувано від Військової прокуратури Південного регіону України довідку №18/20 від 14.03.2019 р. про розмір грошового забезпечення позивача станом на 06 вересня 2017 року, відповідно до постанов КМ України від 31.05.2012 р. №505, від 30.08.2017 р. № 657 та разом із супровідним листом від 02.04.2019 р. №7/10936/4 направлено вказану довідку до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, що підтверджується відповіддю Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №7/11090/4 від 16.04.2019 р. на звернення позивача.
Факт складання та направлення на запит вказаного органу військового управління довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 р. № 657 підтверджується відповіддю Військової прокуратури Південного регіону України № 18-2319 від 16.04.2019 р. на звернення позивача.
17.04.2019 р. позивачем подано заяву до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з питань перерахунку його пенсії на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 про розмір грошового забезпечення за посадою заступника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону станом на 06.09.2017 р., а також надання інформації та документів.
Листами ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 07.05.2019 р. № 9652/03-02/23, від 16.05.2019 р. №3164/С-09 підтверджується, що до вказаного органу 04 квітня 2019 року надійшла з Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідка Військової прокуратури Південного регіону України № 18/20 від 14.03.2019 р. про розмір грошового забезпечення позивача станом на 06.09.2017 р., яку долучено до пенсійної справи. У вказаних відповідях також зазначено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі вказаної довідки не проведено, у зв`язку з тим, що рішенням суду від 21.11.2018 р. у справі № 0440/7083/18 не зобов`язано ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії відповідно до постанови КМ України № 657 від 30.08.2017 року.
10.05.2019 року позивач подав скаргу начальнику ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо невідкладного проведення перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. №18/20 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657.
Листом від 07.06.2019 р. №3601/С-99 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області підтвердило надходження на його адресу листа Пенсійного фонду України від 17.01.2019 р. № 1667/02-23 про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з прийняттям Кабінетом міністрів України постанови № 657 від 30.08.2017 р. у порядку та в строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку № 45, а також надходження 04.04.2019 р. до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 про розмір грошового забезпечення, яку відповідачем долучено до пенсійної справи позивача. Разом із тим, відповідачем відмовлено у задоволенні скарги щодо перерахунку пенсії з 01.10.2017 р. на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р. відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 р. № 657, оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 р. у справі № 0440/7083/18 не покладено інших зобов`язань на органи Пенсійного фонду, окрім тих, що в ньому зазначені.
Таким чином, після набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 р. у справі № 0440/7083/18, державними органами вчинено всі необхідні дії, передбачені п.п.2, 3 Порядку № 45, що є передумовою для безпосереднього проведення перерахунку пенсії позивача та її виплати.
Разом із тим, перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р., відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 р. № 657 не проведено, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2, яка зареєстрована в Мінюсті України 15.01.2015 р. за № 40/26485, затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Положення № 28-2).
Згідно з підпунктами 5, 14 п.4 Положення № 28-2, головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: 5) здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 14) здійснює розгляд звернень, заяв та скарг підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності Фонду, виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг.
У підпунктах 1, 2 п. 10 Положення № 28-2 визначено, що начальник головного управління Фонду: 1) здійснює керівництво головним управлінням Фонду, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, очолює колегію, організовує та забезпечує її роботу; 2) забезпечує виконання головним управлінням Фонду та управліннями Фонду вимог Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, а також постанов правління та наказів Фонду.
Відповідно до ч.1 статті 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.2 ст.51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрований в Мінюсті України 15.02.2007р. за №135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
У п. 23 Порядку № 3-1 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Умови, порядок та алгоритм дій органів державної влади щодо проведення перерахунку пенсій відповідно до вказаної норми Закону №2262-ХІІ визначено у нормативному акті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п.1 Порядку №45 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених згідно Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У пункті 2 Порядку №45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п.3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні діє принцип верховенства права.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Нормою ст.22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з вимогами статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип юридичної визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми та забезпечення того, що ситуації й правовідносини залишалися передбачуваними. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 року №5-рп/2005, від 29.06.2010 року №17-рп/2010, від 22.12.2010 року №23- рп/2010, від 11.11.2011 року №10-рп/2011).
Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
В рішенні Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 р. у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення ч. 7 статті 43, першого речення ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зафіксовано, що норми-принципи ч.5 ст.17 Конституції У країни щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв`язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Конституційний Суд України розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у вищезазначених органах пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян. У тому числі і після закінчення служби. (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016).
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В силу приписів ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 р. № 1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
З огляду на наведені норми, слід взяти до уваги висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах, зокрема у наведених нижче постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
У постановах Верховного Суду від 20.03.2018 р. у справі №243/8100/17 (адміністративне провадження №К/9901/30723/18) та від 03.04.2018 р. у справі №287/43/17-а (адміністративне провадження №К/9901/32355/18) зроблено висновок, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У постанові Верховного Суду від 06.03.2018 р. у справі №753/12809/14 (адміністративне провадження №К/9901/1578/18) зроблено висновок, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 13.03.2018 р. у справі №750/6870/17 (адміністративне провадження №К/9901/21819/18). Окрім того, в цій постанові зроблено висновок, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.
У постанові Верховного Суду від 16.05.2018 р. у справі №541/1491/17 (адміністративне провадження №К/9901/43387/18) зазначено, що Порядком №45 передбачено автоматичний перерахунок пенсії всім особам, які мають право на такий перерахунок згідно наданих уповноваженими органами довідок.
У постанові Верховного Суду від 17.04.2018 р. у справі №561/484/17 (провадження №К/9901/45588/18) зазначено, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, після набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 р. у справі № 0440/7083/18, державними органами вчинено всі необхідні дії, передбачені п.п.2, 3 Порядку № 45, що є передумовою для безпосереднього проведення перерахунку пенсії позивача та її виплати.
Разом із тим, всупереч вимог п. п. 1, 4 Порядку № 45, ч. 2, ч.3 ст. 51, ст.63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 не проведено, що свідчить про очевидну бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, яка полягає у не проведенні з 01.10.2017 р. перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманої відповідачем 04.04.2019 р. довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20.
З огляду на встановлені обставини справи та викладені норми права, суд прийшов до висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, яка полягає у не проведенні з 01.10.2017 р. перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманої відповідачем 04.04.2019 р. довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 є протиправною та такою, що порушує визначене діючим законодавством право позивача на перерахунок пенсії.
Оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01 жовтня 2017 року по цей час не проведений з вини органів Пенсійного фонду України, в силу приписів ч.3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, такий перерахунок повинен бути проведений з дати виникнення права на нього без обмеження строком, отже порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, тому вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р., виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Слід зазначити, що зазначені у відзиві ГУ ПФУ в Дніпропетровській області доводи, а також рішення Верховного суду на які посилається відповідач, не стосуються предмету спору цій справі, наведення відповідачем положень ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 р., ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 р. є безпідставними, оскільки ці норми не мають стосунку до регулювання спірних правовідносин, так як пенсію позивач отримує на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не Закону України «Про прокуратуру».
Також безпідставними є доводи відповідача, що постановою КМ України № 657 від 30.08.2017 р. не визначались умови та порядок перерахунку пенсій у зв`язку зі зміною грошового забезпечення, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, оскільки підстави, умови та порядок перерахунку пенсії позивача врегульовано нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку №45.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 2 ст.73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень бездіяльність якого оскаржується, не виконано покладеного на нього обов`язку доказування правомірності своєї бездіяльності.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача суму сплаченого ним судового збору - 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), яка полягає у не проведенні з 01.10.2017 р. перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсійна справа 107377/0499) на підставі отриманої відповідачем 04.04.2019 р. довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. №18/20 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657.
Зобов`язати відповідача здійснити з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України від 14.03.2019 р. № 18/20 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р., виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено та підписано 05 серпня 2019 р.
Суддя О.М. Неклеса