Рішення № 83430477, 29.07.2019, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
29.07.2019
Номер справи
913/299/19
Номер документу
83430477
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 року м.Харків Справа № 913/299/19

Провадження №14/913/299/19

Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.,

за участю секретаря судового засідання Рвачову О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації, м. Сєвєродонецьк Луганської області

до Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація", м. Сєвєродонецьк Луганської області,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація Північ", м.Сєвєродонецьк Луганської області

про скасування державної реєстрації права власності та визнання права власності

У засіданні брали участь:

від позивача: Кукушкіна Т.О, представник за довіреністю б/н від 05.02.2019;

від відповідача: представник не прибув;

від третьої особи: Радіонова Ю.А., адвокат, свідоцтво серія ЗП №002244 від 11.06.2019, довіреність №01-18/47 від 09.07.2019.

в с т а н о в и в:

Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація", в якій просить:

- скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення, аптеки загальною площею 63,7 кв.м, яке знаходиться за адресою: вулиця Центральна (Фрунзе), будинок 31, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область;

- визнати за територіальними громадами сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради (код ЄРПОУ 24046449) право власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення, аптеки загальною площею 63,7 кв. м, яке знаходиться за адресою: вулиця Центральна (Фрунзе), будинок 31, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до положень статуту Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація", підприємство відповідача є комунальним унітарним підприємством та об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління, яким здійснює Луганська обласна рада або уповноважений на те орган.

Також, пунктом 5.2. статуту визначено, що нерухоме майно підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснюється Луганською обласною радою, і закріплюється за підприємством на праві господарського відання.

В той же час, позивачем зазначено, що враховуючи приписи норм ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 78 Господарського кодексу України, майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство), тому власниками майна комунальних унітарних підприємств є відповідні територіальні громади сіл, селищ, міст та областей, а не самі комунальні унітарні підприємства, а функції управління цим майном покладаються на відповідні ради.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 30.05.2019 відкрито провадження у справі №913/299/19. Суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 24.06.2019. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація Північ".

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 24.06.2019 відкладено підготовче засідання на 15.07.2019 о 14 год. 25 хв.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 15.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу №913/299/19 до судового розгляду по суті на 29.07.2019.

У судове засідання 29.07.2019 прибули повноважні представники позивача та третьої особи, які підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач правом на участь свого повноважного представника у судовому засіданні 29.07.2019 не скористався, проте заявою від 20.06.2019 №01-05/34 просив суд розглянути справи за відсутності представника відповідача та проти задоволення позовних вимог не заперечив.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд дійшов до наступного.

Відповідно до інформації з Реєстру прав власності на нерухоме майно власником нерухомого майна - нежитлового приміщення, аптека, загальна площа 63,7 кв.м., яке розташоване за адресою: вул.Фрунзе, буд. 31, смт.Красноріченське, Кремінський район, Луганська область, реєстраційний номер майна - 11984211, є Комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація".

Зазначене право власності зареєстроване за відповідачем на підставі рішення виконавчого комітету Красноріченської селищної ради (із змінами, прийнятими від 25.03.2010 №21) від 02.08.2007 №111 "Про затвердження акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію, закінченої реконструкцією аптеки за адресою: сел.Красноріченське, вул.Фрунзе, №31", свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 26.04.2010 серія САС №731583, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 26.04.2010 серія ССТ №552583.

Вказаними обставинами, на думку позивача, порушуються майнові права та законні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області.

Відносно вимоги про визнання за територіальними громадами сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради права власності на нерухоме майно суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1.2 Статуту Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" воно є комунальним унітарним підприємством та об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснює Луганська обласна рада або уповноважений на те орган.

Засновником підприємства є Луганська обласна рада (п.1.4 статуту).

Згідно з п.5.2 статуту нерухоме майно підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснюється Луганською обласною радою, і закріплюється за підприємством на праві господарського відання.

Частиною 1 ст.142 Конституції України передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ч.1 ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

У ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" дається визначення поняття права комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст.6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Частинами 1, 4, 5 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Частиною 3 ст.78 Господарського кодексу України встановлено, що майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

З огляду на викладені приписи законодавства, суд приходить до висновку про те, що нерухоме майно - нежитлове приміщення, аптека, загальною площею 63,7 кв.м, розташоване за адресою: вул.Фрунзе (Центральна), буд. 31, смт.Красноріченське, Кремінський район, Луганська область, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснюється Луганською обласною радою і закріплюється за Комунальним підприємством "Луганська обласна "Фармація" на праві господарського відання.

Водночас суд бере до уваги, що ст.3 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" передбачено, що військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України. У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області.

Згідно з абз.3 ст.1 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" у разі прийняття рішення про утворення районних, обласних військово-цивільних адміністрацій їх статусу набувають відповідні районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу керівників відповідних військово-цивільних адміністрацій.

Указом Президента України №123/2015 від 05.03.2015 "Про утворення військово-цивільних адміністрацій" утворено Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію.

Отже, наразі повноваження Луганської обласної ради покладені на Луганську обласну державну адміністрацію.

На підставі розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації "Про внесення змін до структури та чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації" від 11.11.2015 №551 було створено Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації (далі - Департамент).

Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 15.05.2018 №389 "Про внесення змін до Положення про Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації, посадової інструкції директора цього Департаменту" внесено та затверджено зміни до Положення про Департамент (далі - Положення) і викладено його у новій редакції.

Відповідно до пп.2 п.4 Положення основними завданнями Департаменту є управління майном у межах повноважень, у тому числі делегованих обласною радою.

Згідно з пп.пп.1, 7, 11 п.5 Положення Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює облік та забезпечує проведення інвентаризації нерухомого майна, здійснює контроль за державною реєстрацією правочинів щодо нерухомого майна, здійснює претензійно-позовну роботу з питань захисту майнових прав щодо майна.

Частиною 1 ст.316 Цивільного кодексу України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно з ч.1 ст.317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Статтею 318 Цивільного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу. Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.

Відповідно до ч.1 ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України особа має право звернутися до суду з позовом про визнання права власності: 1) якщо це право оспорюється або не визнається іншими особами (за умови, що позивач не перебуває з цими особами у зобов'язальних відносинах, оскільки права осіб, які перебувають у зобов'язальних відносинах, повинні захищатися за допомогою відповідних норм інституту зобов'язального права); 2) у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Передумовою для застосування ст.392 Цивільного кодексу України є відсутність іншого, окрім судового, шляху для відновлення порушеного права.

Позивачем у позові про визнання права власності є особа, яка вже є власником.

Рішенням Луганської обласної ради від 18.12.2003 №11/31 "Про делегування деяких повноважень з управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходяться в управлінні обласної ради" делеговано керівникам підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області наступні повноваження з управління об'єктами спільної власності, пов'язаними з оформленням і реєстрацією прав власності на нерухоме майно, зокрема подавати заяви і документи для реєстрації прав власності на нерухоме майно (п.1 рішення).

Рішенням виконавчого комітету Красноріченської селищної ради від 02.07.2008 №111 "Про затвердження акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію, закінченої реконструкцією аптеки за адресою: сел.Красноріченське, вул.Фрунзе, №31" визнано право власності на аптеку по вул.Фрунзе №31 в сел.Красноріченське за Луганським обласним комунальним виробничим підприємством "Фармація" (п.2 рішення).

Рішенням виконавчого комітету Красноріченської селищної ради від 25.03.2010 №21 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Красноріченської селищної ради від 02.08.2007 №111 "Про затвердження акту державної приймальної комісії про прйняття в експлуатацію закінченої реконструкцією аптеки за адресою: сел.Красноріченське, вул.Фрунзе, 31" пункт 2 рішення викладено в наступній редакції: "Визнати право власності на аптеку по вул.Фрунзе, 31 в сел.Красноріченське за комунальним підприємством "Луганська обласна "Фармація".

26.04.2010 виконавчим комітетом Красноріченської селищної ради Комунальному підприємству "Луганська обласна "Фармація" видано свідоцтво на право власності на нежитлову будівлю, аптека, загальною площею 63,7 кв.м, яке розташоване за адресою: Луганська область, Кремінський район, смт.Красноріченське, вул.Фрунзе, буд. 31.

З огляду на викладене, Комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація", зареєструвавши за собою право власності на нежитлову будівлю, аптека, загальною площею 63,7 кв.м, яке розташоване за адресою: Луганська область, Кремінський район, смт.Красноріченське, вул.Фрунзе, буд. 31, не визнало право власності на вказаний об'єкт нерухомості територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області.

Оскільки судом встановлено, що нерухоме майно - нежитлова будівля, аптека, загальною площею 63,7 кв.м, розташоване за адресою: Луганська область, Кремінський район, смт.Красноріченське, вул.Фрунзе, буд. 31, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, то позовні вимоги в частині визнання за територіальними громадами сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради права власності на вказане нерухоме майно підлягають задоволенню.

Відносно вимоги позивача про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно в Реєстрі прав власності на нерухоме майно суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною 2 ст.16 Цивільного кодексу України передбачено, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право.

Відповідно до ч.2 ст.20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення.

Крім того, відповідно до ст.391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Як вже зазначалось, відповідно до інформації з Реєстру прав власності на нерухоме майно власником нерухомого майна - нежитлової будівлі, аптека, загальна площа 63,7 кв.м, яке розташоване за адресою: Луганська область, Кремінський район, смт.Красноріченське, вул.Фрунзе, буд. 31, реєстраційний номер майна - 11984211, зазначене Комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація".

Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відомості Державного реєстру прав вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченому цим Законом. Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей, що містяться в цьому реєстрі.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.

Частиною 2 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав (ч.5 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Враховуючи наведені приписи законодавства, господарський суд вважає, що наявність запису про реєстрацію права власності у реєстрі прав власності на нерухоме майно за відповідачем обмежує правомочність власника - територіальні громади сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради - щодо розпорядження вказаним приміщенням аптеки, а обраний позивачем спосіб захисту у вигляді скасування державної реєстрації за відповідачем права власності на цей об'єкт нерухомості відповідає передбаченим цивільним законодавствам способам захисту та забезпечує ефективний захист прав власника.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимоги позивача про скасування державної реєстрації за відповідачем права власності на нерухоме майно в Реєстрі прав власності на нерухоме майно.

За таких обставин, позовні вимоги Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації про скасування державної реєстрації права власності та визнання права власності слід задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 129, 233,238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації до Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно та про визнання права власності задовольнити повністю.

2. Визнати за територіальними громадами сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради (код ЄРПОУ 24046449) право власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення, аптеки загальною площею 63,7 кв. м, яке знаходиться за адресою: вулиця Центральна (Фрунзе), будинок 31, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область.

3. Скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, аптеки загальною площею 63,7 кв.м, яке знаходиться за адресою: вулиця Центральна (Фрунзе), будинок 31, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область, в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за реєстраційним номером майна №11984211 за Комунальним підприємством "Луганська обласна "Фармація" (проспект Гвардійський, б.33, офіс 2, м.Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 01975442).

4. Стягнути з Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" (проспект Гвардійський, б.33, офіс 2, м.Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 01975442) на користь Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації (проспект Центральний, б.59, м.Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 40194452) судовий збір у сумі 3842 грн. 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено - 05 серпня 2019 року.

Суддя Є.А.Лісовицький