Рішення № 83430151, 26.07.2019, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.07.2019
Номер справи
908/817/19
Номер документу
83430151
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 9/67/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.07.2019 Справа № 908/817/19

м.Запоріжжя

За позовом: Токмацької міської ради, код ЄДРПОУ 20520724 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул. Центральна, 45)

до відповідача-1: Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня, код ЄДРПОУ 01993003 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул. Центральна, 55-ж)

до відповідача-2: Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, код ЄДРПОУ 37830810 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Центральна, 42/10)

до відповідача-3: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 41320207 (69000, м.Запоріжжя, вул. Сєдова, 12)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Токмацький міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул. Володимирська, 27а)

про визнання права комунальної власності на рухоме майно та зняття арешту

Суддя Боєва О.С.

при секретарі судового засідання Бичківській О.О.

За участю представників:

від позивача: Левченко Т.Р., довіреність б/н від 25.01.2018;

від відповідача-1: Шапран С.С., рішення № 12 від 01.10.2018;

від відповідача-2: не з`явився;

від відповідача-3: Гура О.П., довіреність № 06-03-84 від 09.01.2019;

від третьої особи: не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Токмацької міської ради до відповідачів: 1.Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня, 2. Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, 3. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Токмацький міськрайонний відділ державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області, про визнання права комунальної власності територіальної громади м. Токмака в особі Токмацької міської ради на наступне майно: 1) автомобіль RENAULT MASTER MAF4C, білого кольору, 2011 року випуску, д/н НОМЕР_1 ; 2) автомобіль РАФ 22031, білого кольору, 1992 року випуску, д/н НОМЕР_2 ; 3) автомобіль УАЗ 469БГ, жовтого кольору, 1984 року випуску, д/н НОМЕР_3 ; 4) автомобіль ГАЗ 2705, білого кольору, 2000 року випуску, д/н НОМЕР_4 ; 5) автомобіль TOYOTA HIACE, білого кольору, 1997 року випуску, д/н НОМЕР_5 ; 6) автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_6 ; 7) автомобіль АЗЛК 21401, бежевого кольору, 1988 року випуску, д/н НОМЕР_7 ; 8) автомобіль ГАЗ-САЗ 3507, синього кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_8 ; 9) автомобіль УАЗ 3962, бежевого кольору, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_9 ; 10) автомобіль ВАЗ 2121, білого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_10 ; 11) автомобіль RENAULT MASTER, білого кольору, 2005 року випуску, д/н НОМЕР_11 ; 12) автомобіль УАЗ 3152, жовтого кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_12 ; 13) автомобіль УАЗ 3962, сірого кольору, 2004 року випуску, д/н НОМЕР_13 ; 14) автомобіль УАЗ 3152, зеленого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_14 ; 15) автомобіль УАЗ 3962, білого кольору, 2002 року випуску, д/н НОМЕР_15 , та зняття з цього майна арешту, накладеного 25.03.2019 Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області за зведеним виконавчим провадженням АСВП: 58657626.

Ухвалою суду від 24.04.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/817/19, присвоєний номер провадження 9/67/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Токмацький міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, підготовче засідання призначено на 23.05.2019. Ухвалою суду від 23.05.2019 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів - до 24.07.2019 включно, підготовче засідання відкладено на 26.06.2019. Ухвалою суду від 26.06.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.07.2019.

26.07.2019 справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, зазначивши, зокрема, про наступне. Відповідно до розпорядження міського голови від 25.10.2013 № 399-р «Про передачу комунального майна з балансу КУ Токмацька ЦРЛ на баланс КУ «Токмацький ЦПМСД», зі змінами, внесеними розпорядженнями від 11.12.2004 № 450-р, від 24.02.2015 № 64-р, з оперативного управління КУ Токмацька ЦРЛ було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління КУ «Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги» Токмацької міської ради рухоме майно, а саме: автомобілі: 1) УАЗ 469БГ, жовтого кольору, 1984 року випуску, д/н НОМЕР_3 ; 2) УАЗ 3152, зеленого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_14 ; 3) ВАЗ 2121, білого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_10 ; 4) УАЗ 3152, жовтого кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_12 ; 5) АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_6 . Факт передачі зазначеного комунального майна підтверджується актом приймання-передачі від 02.03.2015. Відповідно до розпорядження міського голови від 26.06.2015 № 262-р з оперативного управління КУ «Токмацький ЦПМСД» було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління Комунальній установі Токмацька центральна районна лікарня автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_6 . Передача підтверджується актом приймання-передачі від 23.07.2015. Відповідно до рішення Токмацької міської ради від 10.08.2017 № 1 «Про ефективне використання ресурсів в галузі охорони здоров`я міста Токмак» з балансу Токмацької центральної районної лікарні вилучено та передано в оперативне управління на баланс Комунального підприємства «Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Токмацької міськради рухоме майно - автомобілі: 1) АЗЛК 21401, бежевого кольору 1988 року випуску, д/н НОМЕР_7 ; 2) РАФ 22031, білого кольору, 1992 року випуску, д/н НОМЕР_2 ; 3) ГАЗ-САЗ 3507, синього кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_8 ; 4) TOYOTA HIACE, білого кольору, 1997 року випуску, д/н НОМЕР_5 ; 5) УАЗ 3962, бежевого кольору, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_9 ; 6) ГАЗ 2705, білого кольору, 2000 року випуску, д/н НОМЕР_4 ; 7) УАЗ 3962, білого кольору, 2002 року випуску, д/н НОМЕР_16 ; 8) УАЗ 3962, сірого кольору, 2004 року випуску, д/н НОМЕР_13 ; 9) RENAULT MASTER ,білого кольору, 2005 року випуску, д/н НОМЕР_11 ; 10) RENAULT MASTER MAF4C, білого кольору, 2011 року випуску, д/н НОМЕР_1 ; 11) АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_6 . Факт передачі підтверджується актом приймання-передачі від 01.01.2018. Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області 25.03.2019 за зведеним виконавчим провадженням АСВП: 58657626 про стягнення боргів з Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня на користь відповідача-2 та відповідача-3 винесено постанову про опис та арешт майна (коштів) боржника, відповідно до якої було описано та арештовано вищевказане рухоме майно (автомобілі). Відповідно до Статуту, КУ Токмацька центральна районна лікарня є комунальним закладом та входить до складу комунальної власності територіальної громади міста Токмак та на підставі рішення Токмацької міськради від 17.04.1992 № 3 здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших потреб, без отримання прибутку. Лікарня користується закріпленим майном на праві оперативного управління. Відповідно до ст. 137 ГК України право оперативного управління обмежує правомочності щодо розпорядження майном. Таким чином, майно, що було описано та арештовано, не належить КУ Токмацька ЦРЛ та на дату складання постанови є комунальною власністю територіальної громади м. Токмак в особі Токмацької міської ради і було передано з оперативного управління Токмацька ЦРЛ до КП «Токмацька БЛІЛ» Токмацької міськради та КУ «Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги» Токмацької міськради. Державна реєстрація транспортних засобів за КУ Токмацька ЦРЛ не є правом власності, а є лише свідченням про їх реєстрацію з метою здійснення контролю технічного стану та ведення обліку. На підставі викладеного Токмацька міська рада просить задовольнити позовні вимоги про визнання права комунальної власності на рухоме майно (транспортні засоби) та зняття з цього майна арешту, накладеного Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області постановою від 25.03.2019. Позов обґрунтовано ст. 41 Конституції України, ст.ст. 10, 16, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 59 Закону України "Про виконавче провадження", ст.137 ГК України, ст.ст. 15,16, 316, 321, 327, 392 ЦК України.

22.05.2019 та 07.06.2019 від відповідача-1 - Комунальної установи «Токмацька центральна районна лікарня», надійшли письмові пояснення, які по суті є відзивами на позовну заяву, що подані до суду після закінчення процесуального строку, встановленого судом, без заяв про його поновлення, тому вказані відзиви (пояснення, як їх визначив відповідач-1) на підставі ст. 118 ГПК України залишено судом без розгляду, що відображено в ухвалах суду від 23.05.2019 та від 26.06.2019.

Представник відповідача-1 в усній формі в судовому засіданні 26.07.2019 зазначив, що вважає позов обґрунтованим з підстав, викладених позивачем.

Відповідач-2 - Токмацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у відзиві позовну заяву, який надійшов до суду 16.05.2019, проти позову заперечив, зазначивши, що опис і арешт нерухомого майна здійснено на загальних підставах у відповідності до вимог ч. 1 ст. 48, ч. 5 с т. 52, ст. 56 Закону України «Про виконавче провадження», яким визначено умови і порядок примусового виконання рішень судів, і який є спеціальним нормативним актом по відношенню до інших нормативних актів при вирішенні питання щодо оцінки дій державної виконавчої служби. На час складання державним виконавцем постанови про опис і арешт майна (коштів) боржника від 25.03.2019 спірні автомобілі перебували на балансі відповідача-1. В пунктах 9.3, 9.5 Статуту КУ Токмацька центральна районна лікарня передбачено, що здійснюючи право оперативного управління, лікарня володіє, користується та розпоряджається вказаним майном у порядку, визначеному законодавством та цим Статутом та може вчиняти дії щодо транспортних засобів відповідно до чинного законодавства України. Згідно зі свідоцтвами про реєстрацію спірних транспортних засобів їх власником є КУ Токмацька центральна районна лікарня, спірні автомобілі належали відповідачу-1 на праві оперативного управління та обліковувались на його балансі, тому державним виконавцем правомірно накладено на них арешт та оголошено заборону на відчуження. Позивачем не надано належних первинних документів на підтвердження того, що станом на 25.03.2019 транспортні засоби належали йому на праві комунальної власності.

Відповідач-3 - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, зазначивши, зокрема, про наступне. Позивачем не надано жодного доказу, який би підтверджував правові підстави набуття територіальної громадою м.Токмак в особі Токмацької міської ради права власності на спірне майно (15 автомобілів). З доданих до позовної заяви копій свідоцтв про реєстрацію 15 спірних транспортних засобів вбачається, що власником зазначених автомобілів є саме КУ «Токмацька центральна районна лікарня». Згідно свідоцтв, право власності зареєстровано за відповідачем-1 у 2006 році, тобто до набрання чинності редакції Статуту КУ «Токмацька ЦРЛ», затвердженої рішенням Токмацької міської ради від 20.10.2016 № 18, на яку посилається позивач. Як вбачається з визначення, наведеного у ст. 78 ГК України та змісту Статуту КУ «Токмацька ЦРЛ», остання є комунальним унітарним некомерційним підприємством. На підставі системного аналізу норм ч. 5 ст. 24, ч. 10 ст. 78, ч. 7 ст. 77 ГК України у їх взаємозв`язку, слідує висновок, що орган до сфери управління якого входить юридична особа КУ «Токмацька ЦРЛ» (територіальна громада м. Токмак в особі Токмацької міської ради) несе відповідальність за зобов`язаннями комунальної установи. Як вбачається з наведеного у ч. 1 ст. 37 ГК України визначення права оперативного управління, воно включає право володіння, користування та розпорядження, які закріплюються за суб`єктом. Згідно з ч. 5 ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VІІІ, у разі відсутності у боржника - юридичної особи коштів в обсязі, необхідному для покриття заборгованості, стягнення звертається на інше майно, належне такому боржникові або закріплене за ним, незалежно від того, хто фактично використовує таке майно.

10.06.2019 від позивача до суду надійшли відповіді на відзив відповідача-2 та відповідача-3, які судом прийнято до розгляду.

У відповіді на відзив відповідача-2 позивач вказав, що Токмацька міська рада не оскаржує дії державного виконавця щодо правомірності чи неправомірності винесення постанови про опис та арешт майна, а звертаючись з даним позовом скористалась правом, встановленим ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження», вважаючи майно комунальною власністю територіальної громади. Відповідач-2 робить помилковий висновок, що на час складання державним виконавцем постанови спірні автомобілі перебували на балансі відповідача-1, жодного доказу цього матеріали справи не містять. Відповідно до рішень позивача автомобілі були передані до інших комунальних підприємств. До того ж перебування на балансі не є підтвердженням права власності на майно. Рішення Токмацької міської ради від 10.08.2017 № 1 «Про ефективне використання ресурсів в галузі охорони здоров`я міста Токмак», як власника комунального майна, ніким не оскаржено та згідно зі ст. 144 Конституції України є обов`язковим для виконання на відповідній території. Цим підтверджується, що інших власників, окрім територіальної громади міста Токмак в особі Токмацької міської ради, на спірні об`єкти немає. Свідоцтва про державну реєстрацію транспортних засобів не є доказом права власності на майно, а лише свідчить про його реєстрацію згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998.

У відповіді на відзив відповідача-3 позивач, зокрема, зазначив, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю» та рішення Запорізької обласної ради народних депутатів від 17.01.1992 №5 «Про склад комунальної власності Запорізької обласної Ради народних депутатів» Токмацькою міською Радою народних депутатів прийнято рішення від 17.04.1992 № 3 «Про склад майна комунальної власності Токмацької міської Ради народних депутатів», відповідно до якого затверджено перелік комунального майна, до якого включено Центральну районну лікарню. Згідно зі ст.ст. 2, 318 ЦК України, ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» територіальні громади є суб`єктами права власності, яким належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно, визначене відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підтвердженням права комунальної власності на автомобілі є розпорядження міського голови, рішення Токмацької міської ради, які є додатками до позовної заяви. Статут КУ Токмацька ЦРЛ, затверджений рішенням Токмацької міської ради від 13.11.2003 № 3, який діяв до затвердження нової редакції Статуту відповідно до рішення міськради від 23.09.210 №8, також містить положення про те, що майно лікарні є комунальної власністю територіальної громади міста і закріплюється за нею на правах оперативного управління і розпорядження закріпленим за нею майном здійснюється лише з дозволу Токмацької міської ради або виконавчого комету відповідно до встановленого порядку (р. 5 Статуту). Відповідно до положень Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» Організаційно-правовою формою КУ Токмацька ЦРЛ є комунальна установа, а не комунальне унітарне некомерційне підприємство, як помилково вказує відповідач-3. Згідно з п. 5 Статуту комунальної установи, ст. 176 ЦК України держава, територіальні громади не відповідають за зобов`язаннями створених ними юридичних осіб, крім випадків, встановлених законом. Токмацька міська рада не оскаржує правомірність дій державного виконавця, а звертаючись з даним позовом, скористалася правом, передбаченим ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки вважає, що майно, на яке накладено арешт належить територіальній громаді міста, а не божникові.

21.06.2019 від відповідача-3 до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, яке судом прийнято до розгляду. У запереченні, крім раніше наведених у відзиві доводів, відповідач-3 звернув увагу на ту обставину, що позивачем не надано доказів, що спірні автомобілі, право власності на які зареєстровано за КУ «Токмацька ЦРЛ» у 2006 році, віднесено саме до майна, визначеного п. 5.3.1 Статуту, а не є іншим майном, право власності на яке лікарнею набуто на підставі п.п. 5.3.2 ,5.3.3 Статуту. Доводи позивача, наведені у відповіді на відзив щодо не оскарження ним постанови про опис і арешт майна, не спростовують можливість звернення стягнення на майно, що закріплене за боржником на праві господарського відання чи оперативного управління, у відповідності до ч. 5 ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження».

Третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів - Токмацький міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, який належним чином повідомлений про розгляд справи, письмових пояснень щодо позову або відзивів із викладенням своїх аргументів і міркувань по суті спору не надав, представника в засідання не направив, причини неявки суду не повідомив.

16.07.2019 від відповідача-2 до суду надійшла заява в якій зазначено, що Управління Пенсійного фонду України заперечує проти задоволення позовної заяви, у зв`язку із обмеженим фінансуванням службових відряджень просив здійснювати розгляд справи, призначений на 26.07.2019 без участі представника управління.

В судове засідання 26.07.2019 представники відповідача- 2 та третьої особи не з`явилися.

Суд визнав можливим розглянути справу по суті за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю» затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), до складу якого, в тому числі включено об`єкти охорони здоров`я, зокрема, багатопрофільні та спеціалізовані лікарні для дорослих і дітей. Установлено, що розмежування між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських Рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.

На підставі вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України, рішення Запорізької обласної ради народних депутатів від 17.01.1992 № 5 «Про склад комунальної власності Запорізької обласної Ради народних депутатів» виконавчим комітетом Токмацької міської Рази народних депутатів Запорізької області УРСР прийнято рішення від 19.03.1992 № 43 «Про формування комунальної власності Токмацької міської Ради народних депутатів», яким встановлено перелік майна, що належить передачі до комунальної власності міської Ради народних депутатів згідно переліку, до якого в тому числі включено Центральну районну лікарню.

Рішенням Токмацької міської Ради народних депутатів 17.04.1992 № 3 «Про склад майна комунальної власності Токмацької міської Ради народних депутатів» затверджено перелік майна комунальної власності міської Ради народних депутатів, до якого увійшла Центральна районна лікарня.

Розпорядженням міського голови Токмацької міської ради від 25.10.2013 № 399-р «Про передачу комунального майна з балансу КУ Токмацька ЦРЛ на баланс КУ «Токмацький ЦПМСД», зі змінами внесеними розпорядженнями міського голови від 11.12.2014 № 450-р та від 24.02.2015 № 64-р, з оперативного управління Комунальної установи Токмацька Центральна районна лікарня було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління Комунальній установі «Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги» Токмацької міської ради рухоме майно комунальної водності територіальної громади міста Токмак, згідно додатків 1, 2, в тому числі транспортні засоби: 1) УАЗ 469БГ, д/н НОМЕР_3 ; 2) УАЗ 3152, д/н НОМЕР_14 ; 3) ВАЗ 2121 д/н НОМЕР_10 ; 4) УАЗ 3152 д/н НОМЕР_12 ; 5) АЗЛК 21412-01, д/н НОМЕР_6 . Актом прийняття-передачі від 02.03.2015 зазначене комунальне майно згідно переліку (із зазначенням інвентарних номерів, первісної вартості, зносу та залишкової вартості) було передано КУ «Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги».

Відповідно до розпорядження голови Токмацької міської ради від 26.06.2015 №262-р з оперативного управління КУ «Токмацький ЦПМСД» було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління Комунальній установі Токмацька центральна районна лікарня автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_6 . Автомобіль передано за Актом прийняття-передачі від 23.07.2015.

Рішенням Токмацької міської ради від 10.08.2017 № 1 «Про ефективне використання ресурсів в галузі охорони здоров`я міста Токмак» з балансу КУ Токмацька центральна районна лікарня вилучено та передано в оперативне управління на баланс Комунального підприємства «Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Токмацької міськради рухоме та нерухоме майно згідно додатку 1, в тому числі транспортні засоби: 1) автомобіль АЗЛК 21401, НОМЕР_7 ; 2) автомобіль РАФ 22031, НОМЕР_2 ; 3) автомобіль ГАЗ-САЗ, НОМЕР_8 ; 4) автомобіль TOYOTA HIACE, НОМЕР_5 ; 5) автомобіль УАЗ 3962, НОМЕР_9 ; 6) автомобіль ГАЗ 2705, НОМЕР_4 ; 7) автомобіль УАЗ 3962, НОМЕР_15 ; 8) УАЗ 3962 НОМЕР_13 ; 9) автомобіль RENAULT MASTER, НОМЕР_11 ; 10) автомобіль RENAULT MASTER, НОМЕР_1 ; 11) автомобіль АЗЛК 21412, НОМЕР_6 . Факт передачі підтверджується актом прийняття-передачі майна від 01.01.2018.

Згідно зі Свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів, які видані у 2006 році (т. 1 а.с. 61-72), власником вищевказаних транспортних засобів є КУ Токмацька центральна районна лікарня.

25.03.2019 Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області за зведеним виконавчим провадженням АСВП: 58657626 про стягнення боргів з Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня на користь відповідача-2 та відповідача-3 винесено постанову про опис та арешт майна (коштів) боржника, відповідно до якої було описано та арештовано вищевказане рухоме майно (автомобілі) в кількості 15 одиниць, що належить боржнику, встановлено обмеженння права користування цим майном та передано його на відповідальне зберігання голові комісії з припинення КУ «Токмацька ЦРЛ».

04.04.2019 Токмацька міська рада звернулася до господарського суду Запорізької області з позовом про визнання права комунальної власності територіальної громади м. Токмака в особі Токмацької міської ради на вищевказане майно та зняття з нього арешту, накладеного 25.03.2019. Позовні вимоги обґрунтовано, зокрема, ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження».

Проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, доводи та заперечення сторін, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню на наступних підставах.

Із змісту статей 15,16 ЦК України слідує, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з ч.1 ст.13, ч.1,2 ст.14 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї.

Приписами ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.

Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, не залежно від волі інших осіб (ст.316 ЦК України).

Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном (ст.317 ЦК України).

Відповідно до ст.ст. 328, 329 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Підставою позову про визнання права власності є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власності чи іншого права на майно, що може підтверджуватися правовстановлюючими документами або будь-якими іншими доказами приналежності позивачу спірного майна.

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються законом власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою органів місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно з ч. 8 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності територіальної громади захищається на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальної громади і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

За змістом статті 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст. 133 ГК України основу правового режиму майна суб`єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 134 ГК України суб`єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб`єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном, у тому числі має право надати майно іншим суб`єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених цим Кодексом. Правовий режим власності та правові форми реалізації права власності у сфері господарювання визначаються цим Кодексом і законом.

Відповідно до статті 137 ГК України правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб`єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб`єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб`єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.

Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до ч.1, п. 6 ч. 3 ст. 18 цього Закону виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку.

Приписами ч.1, ч. 5 ст. 48 Закону України «Про виконавче провадження» унормовано, що звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації. У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення невідкладно звертається також на належне боржнику інше майно, крім майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення.

Згідно з положеннями частини 5 статті 52 цього Закону у разі відсутності у боржника - юридичної особи коштів в обсязі, необхідному для покриття заборгованості, стягнення звертається на інше майно, належне такому боржникові або закріплене за ним, у тому числі на майно, що обліковується на окремому балансі філії, представництва та іншого відокремленого підрозділу боржника - юридичної особи (крім майна, вилученого з цивільного обороту, або обмежено оборотоздатного майна, майна, на яке не може бути звернено стягнення), незалежно від того, хто фактично використовує таке майно.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 56 Закону арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника. Постанова про арешт майна (коштів) боржника виноситься виконавцем під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна.

Згідно ч.1 ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження» особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Звертаючись до господарського суду із позовом, за яким відкрито провадження у даній справі, Токмацька міська рада вказує, що спірне майно, яке було 25.03.2019 описане та арештоване Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області не належить КУ Токмацька центральна районна лікарня на праві власності, зазначене майно є комунальною власністю територіальної громади міста Токмак та було передано Лікарні в оперативне управління, що підтверджується, зокрема, Статутом Лікарні.

Відповідно до Статуту Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня (далі Лікарня) в редакції, затвердженій рішенням Токмацької міської ради № 3 від 13.11.2003, лікарня відноситься до закладів охорони здоров`я та входить до складу комунальної власності територіальної громади міста Токмак на підставі рішення сесії Токмацької міської ради народних депутатів від 17.04.1992 № 3 «Про склад майна комунальної власності Токмацької міської Ради народних депутатів» (п.1.1).

Майно лікарні становлять основні фонди (приміщення, обладнання тощо), оборонні кошти, а також інші цінності, передані їй Токмацькою міською радою та виконавчим комітетом, вартість яких відображається у самостійному балансі Лікарні. Майно лікарні є комунальною власністю територіальної громади міста і закріплюється за нею на правах оперативного управління. Здійснюючи право оперативного управління, Лікарня володіє і користується майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому статуту. Лікарня має право розпоряджатися закріпленим за нею майном, що належить до її основних фондів, лише з дозволу Токмацької міської ради або виконавчим комітетом відповідно до встановленого порядку (п.п. 5.1, 5.2).

Згідно з п. 5.3 цього Статуту джерелами формування майна лікарні є:

5.3.1 майно передане їй рішенням Токмацької міської ради або її виконавчим органом;

5.3.2 майно, що надходить безоплатно або у вигляді безповоротної допомоги чи добровільних благодійних внесків, пожертвувань організацій, підприємств і громадян;

5.3.3 інше майно, набуте на підставах, не заборонених чинним законодавством України.

Вилучення майна Лікарні може мати місце лише у випадках, передбачених чинним законодавством України (п.5.4).

У новій редакції діючого Статуту Лікарні 2016 року, затвердженого рішенням Токмацької міськради від 20.10.2016 № 18, визначено що Лікарня здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів, без мети отримання прибутку. Лікарня заснована на базі майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, спільної сумісної власності територіальних громад м. Токмак та Токмацького району. Лікарня створена за рішенням Токмацької міської ради, що є її Засновником і Власником, і користується закріпленим майном на правах оперативного управління (п.п. 1.1., 1.2, 9.2).

За п. 9.4 Статуту (2016 року) джерелами формування майна Лікарні є: капітальні вкладення і кошти з бюджету; позабюджетні кошти, отримані від юридичних та фізичних осіб, які надходять на рахунок Лікарні в порядку, що не суперечить чинному законодавству; кошти або майно, що надходять від надання платних послуг; благодійні внески, гранти, дарунки, всі види добровільної те безоплатної допомоги, внески від спонсорів та меценатів; майно, передане Засновником або органом управління майном; інші джерела, не заборонені законодавства України.

Згідно з п. 9.5 цього Статуту Лікарня має право передавати іншим підприємствам, організаціям та установам, обмінювати, здавати в оренду, надавати безоплатно в тимчасове користування або в позику належні їй будинки, споруди, устаткування, транспортні засоби, інвентар та інші матеріальні цінності, а також списувати їх з балансу, здійснювати аналогічні дії по передачі майна громадянам відповідно до чинного законодавства України, а також інші дії відповідно до чинного законодавства України.

Стверджуючи про те, що спірне майно не належить Лікарні, а є комунальною власністю, позивач не надав суду належних та допустимих доказів, які б свідчили про те, що він є власником спірного майна, а також про передачу ним, як власником, в оперативне управління Лікарні відповідного майна - транспортних засобів (затвердженого в установленому порядку переліку переданого майна на баланс комунального майна, з відображенням їх вартості, актів приймання-передачі тощо).

Саме лише зазначення у Статуті 2003 року про те, що майно Лікарні є комунальною власністю територіальної громади міста і закріплюється за нею на правах оперативного управління, та у Статуті 2016 року, що Лікарня заснована на базі майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, без належного документального підтвердження, не є достатнім доказом наявності підстав для визнання права комунальної власності на спірні транспортні засоби.

Рішенням Токмацької міської Ради народних депутатів 17.04.1992 № 3 «Про склад майна комунальної власності Токмацької міської Ради народних депутатів» було затверджено перелік майна комунальної власності міської Ради народних депутатів, до якого увійшла Центральна районна лікарня, як заклад охорони здоров`я, без конкретизації відповідного переліку, зокрема, рухомого майна, що передавалося під час формування комунальної власності Токмацької міської Ради народних депутатів, згідно вказаного рішення. При цьому, слід зауважити, що із загальної кількості 15 спірних транспортних засобів, 7 мають роки випуску після 1992 року, а саме: 1997, 1998, 2000, 2002, 2004, 2005, 2011.

Згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є загальнодоступними, первинна державна реєстрація юридичної особи - Комунальна установа Токмацька центральна районна лікарня була здійснена 27.11.2003.

01.10.2018 Токмацькою міською радою прийнято рішення № 12 «Про припинення Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня шляхом її ліквідації», створено комісію з припинення комунальної установи. Станом на час розгляду даної справи запис про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру не внесено.

Як встановлено судом, КУ Токмацька центральна районна лікарня згідно зі Свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів, які видано у 2006 році, є власником вищевказаних транспортних засобів.

Відповідно до статті 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі Порядок).

Цей Порядок є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Пунктом 3 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Згідно з пунктом 7 Порядку власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Відповідно до пункту 8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів. Перед відчуженням, передачею зазначені транспортні засоби повинні бути зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.

Таким чином, транспортні засоби є особливим видом рухомого майна, права на які підлягають державні реєстрації у встановленому порядку.

Оскільки усі спірні транспортні засоби зареєстровані за КУ Токмацька центральна районна лікарня, твердження позивача про те, що відповідач-1 не є їх власником є безпідставним.

Вилучення у 2013 та 2017 роках транспортних засобів з оперативного управління КУ Токмацька центральна районна лікарня, з подальшою передачею в управління інших комунальних установ, згідно з вищезгаданими розпорядженнями міського голови та рішеннями Токмацької міської ради, не спростовує факту наявної на даний час державної реєстрації прав на ці транспортні засоби за відповідачем-1.

Із змісту ч. 5 ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження» слідує, що стягнення звертається на інше майно, належне боржникові або закріплене за ним, незалежно від того, хто фактично використовує таке майно.

На підставі усього вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами обґрунтованості заявлених ним вимог про визнання за територіальною громадою в особі Токмацької міської ради права комунальної власності на спірне майно та зняття з нього арешту на підставі статті 59 Закону України «Про виконавче провадження», тому у задоволенні позову судом відмовляється.

Згідно зі ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Повний текст рішення складено та підписано 05.08.2019.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено впродовж двадцяти днів з дня складання повного судового рішення у порядку, встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.С. Боєва