Рішення № 83428187, 25.04.2019, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
589/942/17
Номер документу
83428187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 589/942/17

Провадження № 2-а/589/5/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2019 року

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Курбанової А.Р.,

за участю секретаря судового засідання Нагорної Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірною бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

15.03.2017р. ОСОБА_1 звернувся до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України № 900 від 23 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», а також про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

В судове засідання 25.04.2019р. позивач та його представник не з`явились, останній надав до суду заяву про розгляд справи за їхньої відсутності, в якій також зазначив, що позовні вимоги вони підтримують.

Представник відповідача в судове засідання 25.04.2019р. не з`явився, разом з тим до суду надішли заперечення відповідача проти даного адміністративного позову, за змістом яких останній просить у задоволенні позову відмовити з підстав відсутності фінансування з Державного бюджету України на виплату збільшеної пенсії. Вказав, що наразі від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області надійшла довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії та відповідний перерахунок і виплати позивачу будуть здійснені одразу ж після виділення додаткових коштів з Державного бюджету. Також згідно з заявленим у запереченнях клопотанням, відповідач просить розглядати справу без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Ухвалою суду від 25 квітня 2019 року провадження у даній справі в частині позовних вимог про визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії та зобов`язання провести відповідний перерахунок було закрито на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, у зв`язку з виправленням суб`єктом владних повноважень оскаржуваних порушень.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що решта позовних вимог ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, капітаном міліції, якому з 2013 року призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Пенсійним фондом України, та матеріалами відповідної пенійної справи /а.с. 5, 62- 75/.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакцій чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Так, ліквідаційна комісія Управління МВС України у Сумській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 03.05.2017р. № 11/127-37 (50) станом на 01 січня 2016 року.

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області від 03.05.2017р. № 11/127-37 (50), виданою ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою начальник сектору спеціальної міліції Шосткинського МВ (з обслуговування м. Шостка та Шосткинського району) УМВС України в Сумській області, становить: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за спец. звання капітан поліції - 1800,00 грн.; надбавки за стаж служби - 2137,50 грн.; премія - 162,55, всього - 7050,05 грн. Копія зазначеної довідки міститься в матеріалах адміністративної справи /а. с. 73/. Пізніше до Управління надійшла нова довідка ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області від 19.03.2018р. № 11/197-37 з підвищеною премією у складі грошової забезпечення /а.с. 95/.

В свою чергу, на виконання вказаних законодавчих вимог такий перерахунок позивачу здійснений лише 01.04.2018р., що підтверджується матеріалами пенсійної справи № 1803004662, що надійшли до суду 24.04.2019р. При цьому, як вбачається з довідки про доходи пенсіонера ОСОБА_1 №1017 від 23.04.2019р. за період з січня 2016 року по квітень 2019 року після перерахунку сукупний розмір нарахованих пенсійних виплат ОСОБА_1 становить 214789 грн. 10 коп., при цьому з них фактично виплачені лише кошти в розмірі 179053 грн. 74 коп.

Зважаючи на доводи відповідача, покладені в обгрунтування його позиції, слід зазначити наступне. Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету. Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат.

Суд також враховує інститут дії закону в часі, а саме, можливість впливу на права позивача Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, те деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), якої не існувало на момент виникнення спірних правовідносин.

У цьому контексті слід зазначити, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв`язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не проведений з 01 січня 2016 року саме з вини органу внутрішніх справ України, який не повідомив у визначному законодавством термін орган, що призначає пенсії про зміну розміру грошового забезпечення. Крім того, навіть після находження до відповідача ще в 2017 році довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області від 03.05.2017р. № 11/127-37 (50) про новий розмір грошового забезпечення, перерахунок пенсії позивача був проведений відповідачем майже через рік, а саме 01.04.2018р.

Так, у Рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, в ситуації з перерахунком пенсії таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може ґрунтуватися на законі, який втратив/не набрав чинності.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 10 липня 2018 року у справі 296/2634/16-а, від 19 березня 2019 року у справі № 372/2701/16-а.

Відтак, оскільки Постанова № 103 прийнята 21 лютого 2018 року, то її положення щодо виплати нарахованих за минулий період пенсій не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, так як вони виникли до прийняття цього нормативного-правового акта, а тому підлягають врегулюванню тими нормативно-правовими актами, які були чинні на момент виникнення у позивача права на перерахунок та виплату пенсії.

Такі висновки суду узгоджуються із правовою позицією, висловленою Верховним Судом в постанові від 05 квітня 2019 року у справі №809/248/18, при застосуванні цих же норм права.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене в сукупності, а також те, що відповідачем не надано доказів виплати позивачу суми різниці між фактично отриманою і належною до сплати після перерахунку пенсії, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов`язання відповідача здійснити виплату пенсії у належному йому розмірі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати слід компенсувати за рахунок держави в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області /код ЄДРПОУ 21108013, адреса: вул. Пушкіна, 1, м. Суми/ виплатити ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 суми різниці між фактично отриманою і належною до сплати після перерахунку пенсією, нарахованою з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ (з урахуванням грошового забезпечення поліцейських).

Рішення суду може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 255 КАС України.

Повне рішення складено 19 липня 2019 року.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області А.Р.Курбанова