Рішення № 83412344, 29.07.2019, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
29.07.2019
Номер справи
914/516/19
Номер документу
83412344
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.07.2019 справа № 914/516/19

Господарський суд Львівської області в складі:

судді Запотічняк О.Д.

за участю секретаря судових засідань Кравець О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу

за позовом: Спеціалізованого Трускавецького санаторію “Батьківщина”, м.Трускавець,

до відповідача: Комунального некомерційного підприємства “Центральна міська лікарня м.Борислава” Бориславської міської ради, м.Борислав,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Бориславської міської ради, м.Борислав,

про: зобов`язання відповідача укласти договір на проведення в 2019 році обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників санаторію “Батьківщина”, жителів міста Борислава, на безоплатній основі.

За участю представників:

від позивача: Боднар Є.Я. – керівник;

від відповідача: Головчак В.С. – директор;

від третьої особи: не з`явився.

Обставини справи.

Спеціалізований Трускавецький санаторій “Батьківщина” звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Комунального некомерційного підприємства “Центральна міська лікарня м.Борислава” Бориславської міської ради про зобов`язання відповідача укласти договір на проведення в 2019 році обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників санаторію “Батьківщина”, жителів міста Борислава, на безоплатній основі.

Ухвалою від 25.03.2019р. суд залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк у 10 (десять) календарних днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.

Зокрема суд звернув увагу позивача на те, що ним не подано доказів направлення відповідачу копії позовної заяви, прохальна частина позовної заяви не містить посилань на те в якій саме редакції позивач просить суд зобов`язати укласти договір, чи має відповідати такий договір проекту договору про надання послуг від 25.02.2019р., який долучений до позовної заяви.

На виконання вимог згаданої ухвали суду, позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви до якої було долучено поштові описи вкладення та фіскальні чеки, як докази направлення відповідачу та третій особі копії позовної заяви від 20.03.2019р., а також примірник проекту договору про надання послуг, який мав би погодити та підписати відповідач.

Також позивачем надано письмові пояснення щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи Бориславську міську раду.

Ухвалою від 16 квітня 2019 року Господарський суд Львівської області прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив розгляд справи в підготовчому судовому засіданні на 21 травня 2019 року.

Сторони не забезпечили явки представників у підготовче засідання призначене на 21.05.2019р., тому суд відклав підготовче засідання на 04.06.2019р.

Ухвалою від 04.06.2019р. суд задовольнив клопотання представника позивача та продовжив строк підготовчого провадження у справі №914/516/19 на 30 днів.

Також ухвалою від 04.06.2019р. суд залучив Бориславську міську раду до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, та відклав підготовче судове засідання на 03.07.2019 р.

Ухвалою від 03.07.2019р. суд відклав підготовче засідання на 16.07.2019р. у зв`язку із неявкою представників учасників справи.

Ухвалою від 16 липня 2019 року, суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 29липня 2019р.

В судове засідання 29 липня 2019 року з`явився представник позивача та представник відповідача.

Представник позивача надав пояснення по суті спору в яких позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задоволити позовні вимоги з підстав наведених в позовній заяві та матеріалах справи.

Представник відповідача позовні вимоги заперечив, просив суд в позові відмовити з підставі викладених у відзиві та поясненнях наданих в судових засіданнях.

Правова позиція позивача.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Спеціалізований Трускавецький санаторій «БАТЬКІВЩИНА» являється спеціалізованим санаторно-курортним закладом Міністерства соціальної політики України, є бюджетною організацією і фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до Наказу МОЗ України №280 від 23.07.2002 року «Щодо організації проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хворіб»-обслуговуючий персонал санаторію щорічно повинен проходити обов`язковий профілактичний медичний огляд в закладах охорони здоров`я, які мають право проведення таких оглядів, у відповідності до переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним оглядам та проведення цих оглядів, установлені Постановою КМУ №559 від 23.05.2001 року.

Правилами проведення обов`язкових медичних оглядів, затверджених Наказом МОЗ України №280 від 23.07.2002 року передбачено, що обов`язкові медичні огляди проводяться в лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання або за місцем праці працівника.

Згідно Порядку проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого Постановою КМУ №559 від 23 травня 2001 року, пунктом 2 передбачено, що витрати закладів та установ охорони здоров`я, пов`язані з проведенням обов`язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров`я.

Позивач вважає, що працівники санаторію, який є бюджетною організацією, мають

право проходити обов`язкові профілактичні огляди у відповідних закладах охорони

здоров`я безкоштовно.

Оскільки, 29 працівників санаторію проживають в м. Бориславі – позивач в 2018 році робив спроби укласти договір на проведення медичних оглядів таким працівникам, жителям м. Борислава з відповідачем - центральною міською лікарнею м. Борислава на безоплатній основі. Однак відповідач у особі головного лікаря лікарні п. ОСОБА_1 , відмовився укласти такий договір. В 2019 році санаторій вдруге запропонував відповідачу укласти договір про проведення медичного огляду працівників санаторію, жителів м. Борислава. Укладати такий договір відповідач знову категорично відмовився, після чого, проект договору з відповідними документами було скеровано в Бориславську міську раду, яка є засновником КНП «Центральна міська лікарня м. Борислава».

Однак, 14 березня 2019 року санаторій отримав листа за підписом Бориславського міського голови, яким санаторію відмовлено в проведенні медичного огляду працівників санаторію, жителів м. Борислава, на безоплатній основі.

Заперечення відповідач проти позову.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги заперечуються в повному обсязі.

Відповідач посилається на те, що згідно Статуту КНП «Центральна міська лікарня м. Борислава» Бориславської міської ради створене за рішенням Бориславської міської ради №1192 від 29.03.2018 р. шляхом перетворення «Центральної міської лікарні м. Борислава» в комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська лікарня м.Борислава» Бориславської міської ради.

Відповідно до п.1.4 Статуту Підприємства, його засновником є територіальна громада м. Борислава в особі Бориславської міської ради Львівської області. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику та органу управління, де на підставі п.1.5 Статуту, органом управління підприємства є Фінансове управління Бориславської міської ради.

Підприємство фінансується з міського бюджету та коштів медичної субвенції. Кошторис на утримання Підприємства вже на 2019 рік розроблений та затверджений Бориславською міською радою. В даному кошторисі коштів на витрати пов`язані з проведенням обов`язкових медичних оглядів працівників в кількості 29 осіб Спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина», що проживають в м. Бориславі не передбачено.

Згідно з абзацом 2 п. 2 Порядку проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559, витрати закладів та установ охорони здоров`я, пов`язані з проведенням обов`язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров`я.

Відповідно до ч.2 п.8 Переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров`я та вищих медичних навчальних закладах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1138 від 17.09.1996 року із змінами та доповненнями станом на 05.09.2018року, до платних послуг віднесені відповідні періодичні профілактичні медичні огляди.

Крім того, згідно Наказу МОЗ України №280 від 23.07.2002 року яким затверджено Правила проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів, - працівники установ та організацій можуть проходити медичні огляди не тільки за місцем проживання, а і за місцем роботи в даному випадку в комунальних закладах охорони здоров`я Трускавецької міської ради.

Відповідач вважає, що Спеціалізований Трускавецький санаторій «Батьківщина» та

Комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська лікарня» Бориславська міська рада фінансуються з різних бюджетів, то проведення обов`язкових медичних оглядів працівників Санаторію по місцю проживання повинні здійснюватися на платній основі, а на безоплатній основі по місцю їх роботи, де повинен укласти Позивач Договір про надання послуг з КНП «Центральна міська лікарня м. Трускавець» Трускавецької міської ради.

Відповідь на відзив.

Позивачем подано письмові заперечення на відзив відповідача в яких позивач зазначає, що за твердженнями відповідача викладеними у відзиві, засновником КНП «Центральна міська лікарня м. Борислава» є територіальна громада м. Борислава в особі міської ради, а відтак, 29 працівників санаторію, які є жителями міста Борислава, теж є

засновниками вказаного КНП і, безумовно, мають право проходити медичний огляд по місцю свого проживання на безоплатній основі.

Також позивач вважає необґрунтованими доводи відповідача про те, що в кошторисі лікарні відсутні кошти на покриття витрат пов`язаних із проведенням медичних оглядів працівників санаторію Батьківщина. Зокрема позивач звертає увагу на те, що за твердженнями самого ж відповідача, лікарня фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету та коштів медичної субвенції. Субвенція це форма грошової допомоги місцевим бюджетам із державного бюджету. Медична субвенція надається місцевим бюджетам та спрямовується на оплату поточних видатків закладів охорони здоров`я та програм у сфері охорони здоров`я. Саме тому в Порядку проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого Постановою КМУ №559 від 23 травня 2001 року чітко зазначено, що витрати закладів та установ охорони здоров`я, пов`язані з проведенням обов`язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров`я.

Пояснення третьої особи.

Бориславською міською радою надано письмові пояснення, згідно яких Бориславська міська рада, вважає, що витрати Спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина», що пов`язані з проведенням обов`язкових медичних оглядів його працівників покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на його утримання з державного бюджету, що також відповідає абзацу 1 п.2 зазначеного Порядку проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів, яким встановлено що обов`язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців.

Також міська рада звертає увагу на те, що Комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська лікарня м.Борислава» Бориславської міської ради є комунальним підприємством, засноване на власності територіальної громади м.Борислава, його засновником є Бориславська міська рада Львівської області, і фінансується з міського бюджету та коштів медичної субвенції.

Види платних послуг, які можуть надавати медичні заклади, визначені у переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров`я та вищих медичних навчальних закладах, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 р. № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров`я та вищих медичних навчальних закладах». Згідно даного переліку до платних послуг належать медичні огляди.

Також на думку міської ради, обраний позивачем спосіб захисту прав шляхом зобов`язання укласти спірний договір суперечить вказаним нормам законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, повно, всебічно і об`єктивно оцінивши докази, дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовільнити з огляду на наступне.

Відповідно до Положення про Спеціалізований Трускавецький санаторій «БАТЬКІВЩИНА», санаторій є спеціалізованою санаторно-курортною організацією гастроентерологічного та урологічного профілю, відповідно до ст. 22 Закону України про курорти» та входить до сфери управління Міністерства соціальної політики України.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, санаторій є державною організацією, основним видом діяльності якої є «діяльність лікарняних закладів ( кодо КВЕД 86.10)».

Відповідно до Правил проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб затверджених наказом МОЗ України №280 від 23.07.2002 року «Щодо організації проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хворіб» ( у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України 21.02.2013 № 150), попередньому (при прийнятті на роботу), періодичному профілактичному медичним оглядам підлягають працівники професій, визначених Переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559.

Зокрема до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним медичним оглядам віднесено працівників Лікувально-профілактичних закладів для дорослих (санаторії, будинки відпочинку, пансіонати, будинки-інтернати), а саме працівники :

- адміністрації,

- вихователі, помічники вихователів

- медичний персонал (лікарі, середній та молодший медичний персонал)

- технічний персонал, у тому числі прибиральники приміщень

- харчоблоків, їдалень та роздавальних пунктів

- дитячих молочних кухонь

Відповідно до п.5 Правил проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, медичні огляди проводяться закладами охорони здоров`я, які мають ліцензію на медичну практику та акредитаційний сертифікат. Перелік закладів охорони здоров`я, які за заявницьким принципом мають право проводити обов`язкові профілактичні медичні огляди, затверджується відповідно наказом Міністерства охорони здоров`я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров`я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Згідно з п.2 Порядку проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого Постановою КМУ №559 від 23 травня 2001 року, обов`язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців (підприємство, установа, організація або фізична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, що використовують працю найманих працівників).

Витрати закладів та установ охорони здоров`я, пов`язані з проведенням обов`язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров`я.

Працівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності відшкодовують вартість бланка особистої медичної книжки закладам та установам охорони здоров`я, які проводитимуть обов`язкові медичні огляди при проходженні попереднього профілактичного медичного огляду до прийняття на роботу, та у разі необхідності отримання нового бланка цієї книжки у зв`язку з його втратою, зіпсуттям або неможливістю подальшого використання чи придбавають зазначений бланк за власні кошти.

Позивач вважає, що працівники Спеціалізованого Трускавецького санаторію «БАТЬКІВЩИНА», який є бюджетною організацією, мають право проходити обов`язкові профілактичні огляди у відповідних закладах охорони

здоров`я безкоштовно.

Оскільки, 29 працівників санаторію проживають в м. Бориславі – позивач звертався до відповідача з пропозицією укласти договір на проведення медичних оглядів таким працівникам жителям м. Борислава на безоплатній основі, однак відповідач відмовився укласти такий договір, що стало підставою для звернення з відповідним позовом до суду.

Зі змісту позовної заяви та встановлених обставин вбачається, що між сторонами виникли правовідносини щодо укладення договору надання послуг щодо проведення чергового періодичного медичного огляду працівників.

Дані правовідносини врегульовано Порядком проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого Постановою КМУ №559 від 23 травня 2001 року, Правилами проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб затверджених наказом МОЗ України №280 від 23.07.2002 року, нормами глави 52,53, 63 ЦК України, главою 20 ГК України.

Відповідно до п.2 Порядку проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого Постановою КМУ №559 від 23 травня 2001 року, обов`язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців (підприємство, установа, організація або фізична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, що використовують працю найманих працівників).

Витрати закладів та установ охорони здоров`я, пов`язані з проведенням обов`язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров`я.

Абзацом 2 п. 2 Порядку проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого Постановою КМУ №559 від 23 травня 2001 року передбачено, що витрати закладів та установ охорони здоров`я, пов`язані з проведенням обов`язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров`я.

Судом встановлено, що відповідач Комунальне некомерційне підприємство “Центральна міська лікарня м.Борислава” - є бюджетною установою, яка фінансується із міського бюджету та коштів медичної субвенції, і постановою Кабінету Міністрів України № 599 від 23.05.2001 передбачено певний порядок покриття витрат закладів та установ охорони здоровя, повязаних з проведенням обовязкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, а саме за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров`я.

Відповідачем долучено до справи рішення Виконавчого комітету Бориславської міської ради Львівської області від 16.05.2019р. яким затверджено вартість платних медоглядів, що надаються у Комунальному некомерційному підприємству “Центральна міська лікарня м.Борислава”.

В п. 5 даного рішення зазначено, що медичні огляди працівників бюджетних установ м.Борислава та смт. Східниця проводяться після укладення угоди та погодження графіку проходження цих медоглядів з КНП “Центральна міська лікарня м.Борислава”.

Тобто, медичні огляди працівників бюджетних установ та організацій здійснюються за рахунок бюджетних асигнувань на утримання установ охорони здоровя, що проводять ці огляди, за наявності договору між субєктами таких відносин. При цьому, правовідносини сторін мають бути врегульовані договором про проведення відповідачем обов`язкових медичних оглядів працівників з метою внесення вартості витрат, повязаних з наданням медичних послуг, до кошторису лікувального закладу.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на п.2 Правил проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, затверджених Наказом МОЗ України №280 від 23.07.2002 року, яким передбачено, що обов`язкові медичні огляди проводяться в лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання або за місцем праці працівника.

Дослідивши дані правила судом встановлено, що позивач посилається на нечинну редакцію правил, оскільки з 21.02.2013р. відповідні правила діють в редакції Наказу міністерства охорони здоров`я України від 21.02.2013р. №150.

Відповідно до п.2 Правил (в редакції Наказу міністерства охорони здоров`я України від 21.02.2013р. №150), метою проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів є запобігання розповсюдженню інфекційних та небезпечних захворювань, динамічне спостереження за станом здоров`я працюючого населення.

Відтак п.2 правил на момент виникнення спірних відносин, не містить положення про те, що медичні огляди проводяться в лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання або за місцем праці працівника.

В той же час, системний аналіз Правил проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, затверджених Наказом МОЗ України №280 від 23.07.2002р. (в редакції Наказу міністерства охорони здоров`я України від 21.02.2013р. №150) дає підстави вважати, що альтернатива проходження обов`язкового медичного огляду за місцем проживання або за місцем праці працівника була збережена. Зокрема, як вбачається із положень п. 8 Правил, У разі виявлення інфекційних та/або небезпечних захворювань, заклад охорони здоров`я повинен протягом 24 годин поінформувати територіальний орган Державної санітарно-епідеміологічної служби України відповідної адміністративно-територіальної одиниці за місцем проживання (або за місцем роботи) працівника та направити його на лікування.

Суд бере до уваги долучені позивачем до справи копії договору про надання послуг укладеного між позивачем та Стебницькою міською лікарнею Дрогобицької міської ради щодо проведення чергового періодичного медичного огляду на 2019 рік працівників позивача, які проживають у Дрогобицькому районі, а також договору про надання послуг укладеного між позивачем та Дрогобицькою міською полдіклінікою Дрогобицької міської ради щодо проведення чергового періодичного медичного огляду на 2019 рік працівників позивача, які проживають у Дрогобицькому районі.

Згідно пояснень представника позивача, необхідність проведення медичних оглядів працівників саме за місцем їх проживання зумовлена тим, що в санаторії працює значна кількість працівників, і за умов проведення їх огляду в одному закладі охорони здоров`я за місцем роботи, створить перешкоди щодо можливості своєчасного проходження такого огляду.

Таким чином, оскільки з п.8 Правил проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб вбачається, що у позивача є альтернатива у виборі медичного закладу для проходження медичного огляду, а часе за місцем праці чи місцем проживання, позивач звернувся саме до КНП “Центральна міська лікарня м.Борислава”, за місцем проживання частини працівників.

Частиною 2 ст.11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, в тому числі, є договори та інші правочини.

Згідно частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до положень ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч.1 ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як визначено положеннями ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до ст. 649 ЦК України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

Загальний порядок укладення господарських договорів визначений також у ст.181 ГК України. Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідно до ч.3 ст.179 ГК України укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Відповідно до ст.188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Як стверджує позивач, у 2018 роцівін робив спроби укласти договір на проведення медичних оглядів таким працівникам, жителям м. Борислава з відповідачем - центральною міською лікарнею м. Борислава на безоплатній основі. Однак відповідач у особі головного лікаря лікарні п. ОСОБА_1 , відмовився укласти такий договір. В 2019 році санаторій вдруге запропонував відповідачу укласти договір про проведення медичного огляду працівників санаторію, жителів м. Борислава. Укладати такий договір відповідач знову категорично відмовився, після чого, проект договору з відповідними документами було скеровано в Бориславську міську раду, яка є засновником КНП «Центральна міська лікарня м. Борислава».

Однак, 14 березня 2019 року санаторій отримав листа за підписом Бориславського міського голови, яким санаторію відмовлено в проведенні медичного огляду працівників санаторію, жителів м. Борислава, на безоплатній основі.

Позивачем долучено до справи примірник договору який є предметом спору і який скеровувався відповідачу з якого вбачається, що договір був підписаний та скріплений печаткою відповідача, однак в подальшому підпис та відтиск печатки були закреслені.

Таким чином відповідач отримав належним чином примірник договору та був з ним ознайомлений.

Суд також звертає увагу на те, що відповідно до п.1 резолютивної частини Рішення КСУ від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб`єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Таким чином, у випадку недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов`язку надсилання іншій стороні пропозицій про укладення договору, не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про укладення Договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на укладення договору.

Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст.76 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оскільки виконання позивачем вимог Правил проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб затверджених наказом МОЗ України №280 від 23.07.2002 року щодо проходження працівниками обов`язкового періодичного профілактичного медичного огляду без укладення відповідного договору із закладом охорони здоров`я який проводить такі огляди є неможливим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про зобов`язання відповідача укласти договір на проведення в 2019 році обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників санаторію “Батьківщина”, жителів міста Борислава, на безоплатній основі є обгрунтованими та підлягають до задоволення.

Судові витрати.

Позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір в сумі 1921,00 грн.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, оскільки судом позовні вимоги задоволено, витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 1921,00грн слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 76, 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Зобов`язати Комунальне некомерційне підприємство “Центральна міська лікарня м.Борислава” Бориславської міської ради укласти із Спеціальним Трускавецьким санаторієм “Батьківщина” договір про надання послуг на проведення в 2019 році обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників санаторію “Батьківщина”, жителів міста Борислава, на безоплатній основі в наступній редакції:

ДОГОВІР

/про надання послуг/.

м. Трускавець « »______2019 р.

Комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська лікарня м. Борислава» Бориславської міської ради,що діє на підставі Статуту, з одного боку, надалі «Виконавець», в особі головного лікаря ОСОБА_1 і Спеціалізований Трускавецький санаторій «Батьківщина», надалі «Замовник», в особі директора ОСОБА_2 , що діє на підставі Положення, з іншого боку, уклали даний Договір про наступне:

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ.

1.1. «Замовник» доручає, а «Виконавець» приймає на себе обов`язки по проведенню чергового періодичного медичного огляду працівників Спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина», жителів м. Борислава та смт.Східниця на 2019 рік.

1.2. Вимоги до виконання робіт за договором базуються на чинному законодавстві України, наказі МОЗ України від 23.07.2002 р. «Правила проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хворіб».

1.3 У відповідності до Постанови КМУ №559 від 23.05.2001 року медичний огляд працівників бюджетних установ, до яких відноситься санаторій «БАТЬКІВЩИНА», «Виконавець» проводить на безоплатній основі і всі витрати закладу охорони здоров`я на проведення такого огляду, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров`я.

1.4. Кількість працівників, що підлягають медичному огляду, додається окремим списком до даного договору.

2. ПРАВА ТА ОБОВ`ЯЗКИ «ЗАМОВНИКА

2.1.»Замовник зобов`язаний направити працівників санаторію «Батьківщина», згідно

списку працівників санаторію по штатному розпису, в медичний заклад «Виконавця» для

проходження медичного огляду.

2.2. «Замовник» забезпечує наявність медичних книжок у своїх працівників з усіма

належними в книжках атрибутами/фотографії,підписи,інше/.

2.3.«Замовник» погоджує з «Виконавцем» строки проведення медичного огляду та

забезпечує явку своїх працівників для проходження медичного огляду.

3.ПРАВА ТА ОБОВ`ЯЗКИ «ВИКОНАВЦЯ».

3.1. У відповідності до Постанови КМУ №559 від 23 травня 2001 року «Виконавець» медичний огляд працівників санаторію проводить на безоплатній основі.

3.2. Медичний огляд працівників санаторію «Виконавець» зобов`язується провести в строк, обумовлений сторонами.

4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН.

4.1.У разі невиконання, неналежного виконання своїх обов`язків по проведенню медичного огляду або відмови від укладення даного договору «Виконавцем»- «Замовник» має право звернутися до суду з відповідним позовом.

4.2. Сторони не несуть відповідальності за порушення своїх зобов`язань, якщо доведуть, що це сталося не з їх вини.

5. ПОРЯДОК РОЗВ`ЯЗАННЯ СПОРІВ.

5.1. Спори, що виникатимуть в процесі виконання даного договору, вирішуються шляхом

переговорів між Сторонами.

5.2.Спори,щодо яких Сторонами не досягнуто згоди, вирішуються в судовому порядку.

6.ІНШІ УМОВИ.

6.1. Цей договір укладено в двох примірниках українською мовою, по одному кожній з Сторін. Обидва примірники мають однакову юридичну силу.

7.ТЕРМШ ДІЇ ДОГОВОРУ.

7.1. Договір набуває чинності з моменту підписання даного Договору Сторонами і діє до моменту виконання його умов.

8. ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ СТОРІН.

«ВИКОНАВЕЦЬ» «ЗАМОВНИК»

КНП «Центральна міська лікарня Спеціалізований Трускавецький

м.Борислава» Бориславської міської ради санаторій »БАТЬКІВЩИНА» м.Борислав,вул. Куліша,41 «А» м. Трускавець, вул. Городище,6

р/р НОМЕР_1 , МФО 325321 р/р НОМЕР_2 ,МФО 820172,

ЄДРПОУ 20763591, АТКБ ПАТ«Приватбанк» ЗКПО 02770239, ОЩАДБАНК

Стягувач: Спеціалізований Трускавецький санаторій “Батьківщина” (82200, м.Трускавець, вул Городище,6, ідентифікаційний код 02770239);

Боржник: Комунальне некомерційне підприємство “Центральна міська лікарня м.Борислава” Бориславської міської ради (82300, м.Борислав, вул. Куліша,41 «А», ідентифікаційний код 20763591)

3.Стягнути з Комунального некомерційного підприємства “Центральна міська лікарня м.Борислава” Бориславської міської ради(82300, м.Борислав, вул. Куліша,41 «А», ідентифікаційний код 20763591) на користь Спеціалізованого Трускавецького санаторію “Батьківщина” (82200, м.Трускавець, вул Городище,6, ідентифікаційний код 02770239);

1921,00грн. судового збору.

4. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

5. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.

Повне рішення складено та підписано 02.08.2019р.

Суддя Запотічняк О.Д.