
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2019 року Чернігів Справа № 620/1908/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не включення при призначенні пенсії позивачу до середньомісячного заробітку сум – за 2015 рік 1/12 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що становить 620,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення, що становить 654,48 грн., 1/12 премії до свята, що становить 282,50 грн., за 11 місяців 2015 року 1/11 індексації, що становить 619,49 грн., на які було нараховано страхові внески під час обчислення розміру пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»;
- зобов`язати відповідача здійснити з 10.06.2019 перерахунок та виплати пенсії позивачу із застосуванням 90% від суми заробітної плати та під час проведення перерахунку пенсії врахувати в повному обсязі всі надбавки, премії та «інші виплати» на момент призначення пенсії, включивши при перерахунку пенсії суми за 2015 рік 1/12 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що становить 620,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення, що становить 654,48 грн., 1/12 премії до свята, що становить 282,50 грн., за 11 місяців 2015 року 1/11 індексації, що становить 619,49 грн.;
- провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникла внаслідок такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку його пенсії з врахуванням всіх складових заробітної плати при обчисленні розміру пенсії позивача за віком, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не передбачено можливості її перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 25.01.2008.
Згідно копії довідки Виконавчого комітету Носівської міської ради Носівського району Чернігівської ради від 25.01.2008 пенсія позивачу обрахована з заробітної плати станом на 25.01.2008 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 та постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 700, яка становить 3670,80 грн., з них: оклад 1648,00 грн., надбавка за ранг 100,00 грн., надбавка за вислугу років 699,20 грн., надбавка за високі досягнення у праці 1223,60 грн. (а.с. 37).
06.05.2019 Носівською міською радою Носівського району Чернігівської області позивачу видано довідку про те, що заробітна плата на посаді міського голови, з якої він був звільнений у зв`язку з виходом на пенсію, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 становить: посадовий оклад - 2521,00 грн., надбавка за ранг (6), яка була фактично встановлена на день звільнення - 120,00 грн., надбавка за вислугу років (стаж державної служби понад 25 років), яка була фактично встановлена на день звільнення 40% - 1056,40 грн., середній розмір надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, встановлений у грудні 2015 року за посадами: 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та надбавки за вислугу років - 1848,70 грн., середній розмір премії у грудні 2015 року за посадами 100% посадового окладу - 2521,00 грн., за 2015 рік 1/12 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 620,07 грн., за 2015 рік 1/12 матеріальної допомоги на оздоровлення - 654,48 грн., за 2015 рік 1/12 премії до свята - 199,17 грн., за 11 місяців 2015 року 1/11 індексації - 619,49 грн. (а.с. 42).
У зв`язку з проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області перевірки з питань достовірності та обґрунтованості поданої для перерахунку пенсії довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 14-27/1081 від 06.05.2019, якою при співвідношенні даних довідки про заробітну плату № 14-27/1081 від 06.05.2019 з фактичними нарахуванням заробітної плати працівнику за посадою міського голови встановлена розбіжність у сумі 83,33 грн., позивачу видано довідку від 18.06.2019 № 09-34/1818 (а.с. 43, 44-45).
10.06.2019 позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії у зв`язку з заміною довідки про заробітну плату (а.с. 40, 41).
Відповідач, листом від 18.06.2019 № 9/12, повідомив позивача про те, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про судоустрій і статус суддів», Законом України «Про статус народного депутата України», Законом України «Про Кабінет Міністрів України», Законом України «Про судову експертизу», Законом України «Про національний банк України», Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України «Про дипломатичну службу», Податковим кодексом України та Митним кодексом України, Положенням про помічника-консультанта народного депутата України, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 14-15).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно частини третьої статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 встановлювалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).
Статтею 37 Закону № 3723-ХІІ визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Так, статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначена структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами другою та шостою статті 33 Закону № 3723-ХІІ визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 33 Закону № 3723-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268 визначено, що керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Приписами частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
З аналізу викладених норм слідує, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Так, згідно частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 12.03.2019 у справі № 607/14814/16-а (К/9901/32643/18).
З урахуванням зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо не включення при призначенні пенсії позивачу до середньомісячного заробітку сум - за 2015 рік 1/12 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що становить 620,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення, що становить 654,48 грн., 1/12 премії до свята, що становить 282,50 грн., за 11 місяців 2015 року 1/11 індексації, що становить 619,49 грн., на які було нараховано страхові внески під час обчислення розміру пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»; зобов`язання відповідача здійснити з 10.06.2019 перерахунок пенсії позивачу із застосуванням 90% від суми заробітної плати та під час проведення перерахунку пенсії врахувати в повному обсязі всі надбавки, премії та інші виплати на момент призначення пенсії, включивши при перерахунку пенсії суми за 2015 рік 1/12 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що становить 620,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення, що становить 654,48 грн., 1/12 премії до свята, що становить 282,50 грн., за 11 місяців 2015 року 1/11 індексації, що становить 619,49 грн., та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (частина перша статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України).
Положеннями пункту 1 частини третьої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно частин четвертої та п`ятої статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Аналіз наведених правових норм свідчить, що документально підтверджені судові витрати підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень. При цьому, склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, відноситься до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату обґрунтованого гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.
Позивачем для підтвердження витрат на професійну правничу допомогу надано суду договір про надання правничої допомоги від 26.06.2019, ордер на надання правової допомоги серії ЧН № 067773 від 27.06.2019, квитанцію прибуткового касового ордеру № 7 від 27.06.2019.
Однак, позивачем не надано доказів взаємозв`язку між сплаченими позивачем коштами та наданою йому правовою допомогою на підставі зазначеного договору, зокрема, акту виконаних робіт, звіту з детальним описом виконаних робіт, тощо.
Суд зазначає, що надана квитанція прибуткового касового ордера № 7 від 27.06.2019 не містить жодного посилання на адміністративну справу, в межах якої заявлені витрати на відшкодування правничої допомоги. Тобто, вказаний документ не доводить факту понесення позивачем витрат на правову допомогу в даній адміністративній справі.
За таких обставин, не підлягають відшкодуванню витрати на правничу допомогу, оскільки позивачем не надано належних та допустимих доказів на їх підтвердження.
Водночас, враховуючи, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю, тому на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) щодо не включення при призначенні пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до середньомісячного заробітку сум - за 2015 рік 1/12 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що становить 620,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення, що становить 654,48 грн., 1/12 премії до свята, що становить 282,50 грн., за 11 місяців 2015 року 1/11 індексації, що становить 619,49 грн., на які було нараховано страхові внески під час обчислення розміру пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) здійснити з 10.06.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із застосуванням 90% від суми заробітної плати та під час проведення перерахунку пенсії врахувати в повному обсязі всі надбавки, премії та інші виплати на момент призначення пенсії, включивши при перерахунку пенсії суми за 2015 рік 1/12 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що становить 620,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення, що становить 654,48 грн., 1/12 премії до свята, що становить 282,50 грн., за 11 місяців 2015 року 1/11 індексації, що становить 619,49 грн., та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02 серпня 2019 року.
Суддя В.О. Непочатих