
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/733/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо невиплати йому перерахованої відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії з 01.01.2018 р. у розмірі 100 % суми підвищення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплатити йому перераховану відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсію з 01.01.2018 р. у розмірі 100% суми підвищення з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що йому перераховано пенсію з 01.01.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Разом з тим, позивач вказує, що відповідно до пунктів 1, 2 положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» йому здійснювалася виплата пенсії з 01.01.2018 р. протягом всього 2018 р. щомісячно з урахуванням 50% від суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 р., а з 01.01.2019 р. йому виплачується щомісячна пенсія з урахуванням 75 відсотків вищезазначеного підвищення.
Позивач вважає, що у зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/2858/18 та визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», до вказаних правовідносин не можуть бути застосовані приписи п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» при визначення порядку та розміру виплати його пенсії.
У зв`язку з наведеним, позивач вважає порушеним його право на отримання пенсії в належному розмірі.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 01.07.2019 р. відкрито провадження в адміністративні справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257-263 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
З метою з`ясування всіх обставин у справі пунктом 4 вищевказаної ухвали суду, витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області пенсійну справу позивача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі – відповідач) подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі та вказав, що доводи позивача не відповідають дійсним обставинам справи.
Так, при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу, відповідач не мав правових підстав не врахувати та не застосувати до спірних правовідносин положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та здійснювати виплату перерахованої пенсії в інший спосіб.
Відповідач зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. набрало законної сили 05.03.2019 р.
За приписами ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» є нечинними саме з 05.03.2019 р., а не з моменту її прийняття.
Відповідач звертає увагу, що скасування з 05.03.2019 р. в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не має відношення до даної справи, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» були чинними та правомірно застосовувались відповідачем. Рішення у справі №826/3858/18 за певних обставин може вплинути на права позивача лише з дати набрання ним законної сили. При цьому, відповідач зауважував, що порядок та строки нарахування пенсій можуть бути змінені законодавцем за умов іншого законодавчого регулювання.
Правом на подання відповіді на відзив, передбаченим ст. 163 КАС України, позивач не скористався.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 02.03.1994 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Пенсія позивачу призначена за вислугу років (26 років) у розмірі 68% від суми грошового забезпечення (а.с. 11-12, 34).
05.03.2018 р. Чернівецьким обласним військовим комісаріатом направлено на адресу відповідача довідку №ХЖ14229 на ім`я позивача про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 р., за посадою заст.нач.відділ.дивізії, становить 9720,00 грн, в тому числі: посадовий оклад – 5070,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) – 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) – 3240,00 грн (а.с. 13, 30 на звороті).
З урахуванням вказаної довідки та на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 р., Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 23.03.2018 р. здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 р. у розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, у вказаному перерахунку зазначено, що підсумок пенсії з надбавками складає 6609,60 грн, а з урахуванням попередньої суми пенсії 2509,71 грн та підвищення 2049,95 грн (50% від 4099,89 грн) – 4559,66 грн.
У перерахунку також зазначено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» підвищення складає 4099,89 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення - 2049,95 грн; з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення - 3074,92 грн, з 01.01.2020 р. 100% щомісячно 100% від підвищення - 4099,89 грн (а.с. 13, 29).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиплати перерахованої пенсії з 01.01.2018 р. у розмірі 100% суми підвищення, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На момент призначення позивачу пенсії, відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 р. (далі - Закон №2262-XII) діяла редакція Закону від 01.12.1992 р.
Так, ст. 13 Закону №2262-XII (чинної на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 02.03.1994 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія позивачу призначена за вислугу років (26 років вислуги) у розмірі 68% від суми грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII (чинної на час перерахунку пенсії позивача) перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно ч. 1 ст. 63 Закону №2262-XII (чинної на час перерахунку пенсії позивача), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 63 Закону №2262-XII (чинної на час перерахунку пенсії позивача) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
На підставі аналізу наведеним норм, суд приходить до переконання, що перерахунок пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, на виконання положень ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова №103).
Відповідно до п. 1 Постанови №103, постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Пунктом 2 Постанови №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 01.01.2018 р. - 50 відсотків;
з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. - 75 відсотків;
з 01.01.2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 05.03.2018 р. Чернівецьким обласним військовим комісаріатом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, направлено на адресу відповідача довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.
На підставі вказаної довідки та згідно з Постановою №103, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 р.
Перерахунок здійснено із сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 5070,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) – 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) – 3240,00 грн.
Крім того, підсумок пенсії з надбавками складає 6609,60 грн, а з урахуванням попередньої суми пенсії 2509,71 грн та підвищення 2049,95 грн (50% від 4099,89 грн) – 4559,66 грн.
У вказаному перерахунку зазначено, що згідно Постанови №103 підвищення складає 4099,89 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення 2049,95 грн; з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення 3074,92 грн, з 01.01.2020 р. 100% щомісячно 100% від підвищення: 4099,89 грн.
Дослідженням розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № ХЖ 14229 за Дорученням №Д ХЖ14229/53 судом встановлено, що позивачу підлягає доплата у сумі 6149,85 грн, у тому числі: за січень 2018 р. – 2049,95 грн, за лютий 2018 р. – 2049,95 грн, за березень 2018 р. – 2049,95 грн. Підстава для здійснення розрахунку: п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р., перерахунок з 01.01.2018 р. (а.с. 30, 35).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
На виконання ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (чинної на час перерахунку пенсії позивача), Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №103.
Судовим розглядом встановлено, що 23.05.2018 р. відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Чернівецького обласного військового комісаріату від 05.03.2018 р. №ХЖ14229. При цьому, відповідач керувався положеннями п. 1 Постанови №103, про що також зазначено у відповідному перерахунку пенсії.
Зазначена Постанова №103 є нормативно-правовим актом, який з огляду на положення ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (чинної на час перерахунку пенсії позивача) є обов`язковим у застосуванні органами пенсійного фонду при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови.
Враховуючи встановлену судом обставину про те, що перерахунок позивачу було здійснено відповідачем на підставі пунктів 1, 2 Постанови №103, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону №2262-ХІІ (чинної на час перерахунку пенсії позивача) та Постанови №103 та у інший спосіб здійснювати виплату перерахованої пенсії.
При цьому, доводи позивача на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Тобто, пункти 1, 2 Постанови №103 є нечинними саме з 05.03.2019 р., а не з моменту прийняття такого нормативно-правового акту.
Скасування з 05.03.2019 р. в судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови №103 були чинними та правомірно застосовувались відповідачем. Визнання нечинними п. 1, 2 Постанови №103 не є підставою звернення позивача до суду з позовом, що розглядається, а відтак рішення у справі №826/3858/18 за певних обставин може вплинути на права позивача лише з дати набрання ним законної сили.
Зважаючи на наявність у Кабінету Міністрів України повноважень на визначення порядку та умов перерахунку пенсії, які призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, на те, що до 05.03.2019 р. норми п. 1, 2 Постанови № 103 передбачають виплату підвищень у розмірі 100% у 2020 р., суд приходить до переконання, що дії відповідача, які полягали у врахуванні положень норм ст. 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови №103 при перерахунку та виплаті пенсії, є правомірними.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає.
Частиною 5 ст. 139 КАС України встановлено, що у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У зв`язку з відмовою в задоволенні позову повністю та за відсутності понесених відповідачем витрат, судом не проводиться розподіл судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 139, 243, 245, 246 та 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вулиця Оренбурзька, 7-А, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя Левицький В.К.