
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
01 серпня 2019 р. № 520/6140/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (просп. Гагаріна, буд. 1, 3 пов., м. Харків,61001) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, скасування постанов, -
встановив:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
визнати протиправними дії управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо не нарахування та не виплати страхових виплат за період з 01.07.2017 року по 31.03.2018 року;
скасувати постанову Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 31.07.2017 року №2012/2464/1200.1/34 про припинення страхових виплат з 01.07.2017 року;
скасувати постанову Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 31.07.2017 року №2012/24624/11200/33 про припинення страхових виплат з 01.07.2017 року;
зобов`язати управління Виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити, страхові виплати за період з 01.07.2017 року по 31.03.2018 року негайно після проголошення судового рішення; допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати страхових виплат у межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати страхових виплат з підстав, не передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", у зв`язку з чим порушується конституційне право позивача на одержання страхових виплат.
Ухвалою суду від 25.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження по справі.
Через канцелярію суду 09.07.2019 року представником відповідача надано відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач зазначив, суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, проте до теперішнього часу такий порядок не прийнято, отже відсутні правові підстави для виплати позивачу щомісячних страхових виплат за період з 01.07.2017 року по 31.03.2018 року; за оскаржуваний період позивачем не підтверджено проживання в м.Харкові, як підстава виплати страхових виплат Крім того відповідач зауважив, що позивачем пропущено строк встановлений КАС України для звернення до суду та не надано до суду жодного доказу поважності причин пропуску строку звернення до суду. В задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі.
З приводу строку звернення позивача до суду з даним позовом, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 та 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В позовній заяві позивач зазначив, що про нездійснення відповідачем страхових виплат за період з 01.07.2017 року до 31.03.2018 року позивач дізнався у червні 2019 року із листа №15.02-14/3583 від 28.05.2019 року Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області. В свою чергу, представником відповідача не надано до суду доказів сповіщення позивача до квітня-червня 2019 року про припинення страхових виплат за вказаний період.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено строк звернення до суду з даним позовом.
Перевіряючи оскаржувані рішення/дії (бездіяльність) відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
За даними Централізованої інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України позивач перебуває на обліку з 08.05.2008 року та має два зареєстрованих випадки профзахворювання, що отримані 22.07.1993 року та 21.03.2008 року.
За висновком МСЕК від 11.06.2009 року серія 2-20 СУ № 042131 позивачу встановлена стійка втрата професійної працездатності 10 % безстроково та висновком МСЕК від 11.06.2009 року серія 2-20 СУ № 042131 позивачу встановлена стійка втрата професійної працездатності 25% безстроково.
У зв`язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції у м. Ровеньки Луганської області позивач був вимушений покинути своє постійне місце проживання та переїхати до м. Харкова, де його поставлено на облік як внутрішньо переміщену особу, що підтверджується копією довідки від 10.04.2018 року № 0000510615 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради. Зареєстроване місце проживання позивача як ВПО: АДРЕСА_1 .
Позивач перебуває на обліку в Харківському міському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області та отримує страхові виплати.
Постановою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Харкові від 31.07.2017 року №2012/24624/11200/33 позивачу припинено виплату щомісячної страхової виплати в розмірі 5090,13 грн. з 01.07.2017 року із зазначенням причини припинення: п. 6 ч. 1 ст. 46, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV.
Постановою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Харкові від 31.07.2017 року №2012/24624/11200.1/34 припинено виплату позивачу щомісячної страхової виплати в розмірі 2036,05 грн. з 01.07.2017 року із зазначенням причини припинення: п. 6 ч. 1 ст. 46, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV.
Постановою Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 14.05.2018 року №2052/24624/24624/41 продовжено виплату позивачу раніше призначеної щомісячної грошової суми (страхову виплату) в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, в розмірі 6326.31 грн. з 01.04.2018 року на підставі Постанови КМУ від 25.04.2018 року № 335.
Постановою Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 14.05.2018 року №2052/24624/11200.1/42 продовжено виплату позивачу раніше призначеної щомісячної грошової суми (страхову виплату) в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, в розмірі 2657.05 грн. з 01.04.2018 року на підставі Постанови КМУ від 25.04.2018 року № 335.
Проте, за період з 01.07.2017 року по 31.03.2018 року позивач страхові виплати не отримав.
20.05.2019 року позивач звернувся до відповідача із запитом щодо надання інформації про виплату позивачу раніше призначених страхових виплат за період, в якому не проведено платежі відділенням виконавчої дирекції Фонду.
Листом № 15.02-14/3583 від 28.05.2019 року Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області повідомлено представника позивача, що з 01.07.2017 року виплати Відділенням у м. Харкові припинені на підставі пункту 6 частини 1 статті 46 та частини 2 статті 16 Закону України від 23.09.1999 №1105 XIV. Також у листі відповідач зазначив, що повторно ОСОБА_1 з заявою про продовження раніше призначених страхових виплат звернувся до Відділення 10.04.2018, надавши нову Довідку управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради від 10.04.2018 р. № 0000510615. Виплати продовжені з місяця звернення, враховуючи пункт 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365. Виплати, що були нараховані потерпілому у періоди зазначені вище, сплачені у повному обсязі, заборгованості немає та надано копії постанов.
Не погоджуючись з діями відповідача та невиплатою страхових виплат з 01.07.2017 року по 31.03.2018 року, позивач звернувся з позовом до суду.
Як зазналося судом раніше, позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується копією довідки від 10.04.2018 року № 0000510615 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради.
Водночас, ст. 14 Закону № 1706-VII визначено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Як свідчать матеріали адміністративної справи та зазначалося судом раніше, позивач здобув право на отримання страхових виплат та наразі перебуває на обліку в Харківському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області та отримує страхові виплати.
Статтею третьою Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 1105-XIV також визначені принципи, на яких здійснюється соціальне страхування, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав (пп. 1, 3 ч. 1 ст. 3).
Нарахування та проведення страхових виплат урегульовано наступними нормативними актами:
1) статті 46 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення;
2) статті 173 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), відповідно до якої шкода, заподіяна працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, пов`язаним з виконанням трудових обов`язків, відшкодовується у встановленому законодавством порядку;
3) Законі України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон № 1105-ХІV), який із 01 січня 2015 року діє в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII та має назву "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", визначає відповідно до Конституції України та основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування станом на момент виникнення спірних правовідносин правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.
Відповідно до п.1 ч.1, ч.5, 6 та 8 ст. 47 вказаного вище Закону № 1105-ХІV (в редакції від 01.01.2015 року), страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: 1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання.
Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них. Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду. При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв`язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров`я.
Страхові виплати за поточний місяць провадяться протягом місяця з дня настання страхового випадку. Доставка і переказ сум, що виплачуються потерпілим, провадяться за рахунок Фонду. За бажанням одержувачів ці суми можуть перераховуватися на їх особові рахунки в банку.
У статті 27 Закону України від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР "Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 16/98-ВР) передбачено підстави припинення страхових виплат: а) якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості; б) якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність; в) якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи; г) внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов`язків щодо загальнообов`язкового державного соціального страхування; д) в інших випадках, передбачених законами.
Крім того, у статті 38 Закону № 1105-XIV передбачено випадки припинення страхових виплат і надання соціальних послуг: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
За положеннями пункту 3 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1105-ХІV КМУ визначає особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення АТО або зони надзвичайної ситуації).
До вказаних законів не внесено такої підстави для припинення соціальних виплат, як відсутність у особи її реєстрації як внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до пункту 1.5 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду від 27 квітня 2007 року № 24, рішення про призначення (відмову у призначенні) страхових виплат оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого та осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім`ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах. Копію постанови про призначення (відмову у призначенні), перерахування, компенсацію, припинення та продовження страхових виплат і соціальних послуг потерпілим (членам їх сімей), відшкодування витрат на поховання у разі смерті потерпілого або про повернення зайво виплачених коштів тощо робочі органи виконавчої дирекції Фонду надсилають потерпілому або особам, які мають на це право (пункт 1.18 зазначеного Порядку).
01 жовтня 2014 року КМУ прийняв постанову № 531 "Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", якою (у редакції постанови КМУ від 08 липня 2015 року № 471) установлено: особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переселилися з тимчасово окупованої території, району проведення АТО або зони надзвичайної ситуації, мають право на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, а до завершення заходів, пов`язаних з утворенням зазначеного Фонду та його робочих органів, робочими органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Фонду відповідно до пункту 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону за фактичним місцем проживання у порядку, встановленому правліннями фондів. Матеріальне забезпечення виплачується застрахованим особам в установленому порядку через банки.
Відповідно до частини четвертої статті 46 Закону № 1105-ХІV, до коштів на здійснення страхування від нещасного випадку застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України.
Так, за постановою Правління Національного банку України (далі - НБУ) від 23 липня 2014 року № 436, на території Донецької та Луганської областей, починаючи з 24 липня 2014 року запроваджено надзвичайний режим роботи банківської системи, а постановою від 06 серпня 2014 року № 466 "Про призупинення здійснення фінансових операцій" НБУ зобов`язав банки України, небанківські установи та національного оператора поштового зв`язку, які є платіжними організаціями внутрішньодержавних/міжнародних платіжних систем та/або їх учасниками, призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій на території, яка не контролюється українською владою, до переходу району/міста обласного значення Донецької та/або Луганської областей під контроль української влади.
07 листопада 2014 року КМУ прийняв постанову № 595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства", якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства (далі - Тимчасовий порядок).
Також за пунктом 8 Тимчасового порядку (із змінами, внесеними згідно з постановами КМУ від 08 квітня 2015 року № 239, від 26 серпня 2015 року № 636), особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
11 грудня 2014 року правління Фонду на виконання постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року № 531 прийняло постанову № 20 "Про затвердження Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції". Як зазначено в преамбулі цієї постанови, вона прийнята з метою забезпечення безперервності та першочерговості одержання щомісячних страхових виплат та медико-соціальних послуг потерпілими на виробництві (членами їх сімей), які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції.
Як зазначено в пункті 1 цього Порядку, він поширюється на фізичних осіб, які постійно проживають в Україні, яких змусили або які самостійно покинули своє місце проживання внаслідок (або з метою уникнення) негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру і які мають право на страхові виплати та страхові витрати на медичну і соціальну допомогу відповідно до Закону № 1105-ХІV за фактичним місцем проживання (перебування) (якщо страховий випадок настав до моменту переміщення).
Матеріалами справи підтверджено, що позивачу встановлена стійка втрата працездатності безстроково, у зв`язку з чим позивач має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво,, здобув право на отримання страхових виплат. Тобто, страховий випадок настав до моменту переміщення позивача до м. Харкова з Луганської області.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 вказаного Порядку, особи, які тимчасово переміщені, мають право на призначення та/або продовження раніше призначених страхових виплат, страхових витрат на медичну та соціальну допомогу відповідно до Закону № 1105-ХІV безпосередньо в робочих органах виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО, за формою, наведеною в додатку до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року №509, відповідно до Закону № 1706-VII.
Матеріали справи не містять доказів того, до довідка позивача як внутрішньо переміщеної особи є скасованою.
Виходячи з вищевикладеного, постановами КМУ № 531, 637 та 595, а також постановою Правління Фонду від 11 грудня 2014 року № 20 встановлено спеціальний порядок здійснення страхових виплат для осіб, які тимчасово переселилися з району проведення АТО, тобто особливості виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам.
Таким чином, в силу положень вказаних вище законодавчих актів, на Харківське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, на обліку в якому перебуває позивач, покладено обов`язок нарахувати та виплатити позивачу раніше призначені страхові виплати за період за період з 01.07.2017 року до 01.03.2018 року, враховуючи те, що Харківським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області позивачу продовжено раніше призначені страхові виплати з 01.04.2018 року, що підтверджено постановами Фонду соціального страхування, копії яких містяться у матеріалах справи.
Доказів того, що Фондом соціального страхування нараховано та виплачена позивачу сума страхових виплат за період з 01.07.2017 року до 01.03.2018 року, матеріали справи не містять, відповідачем таких до суду не надано.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В свою чергу, відповідач не довів правомірності ненарахування та невиплати позивачу суми страхових виплат за період з 01.07.2017 року до 01.03.2018 року.
Суд також зазначає, що відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону №1105-XIV, якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачена сума страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".
Слід зазначити, що дії є активною поведінкою, в той час як відповідачем здійснювалася бездіяльність щодо припинення страхових виплат за період з 01.07.2017 року до 01.03.2018 року. Крім того, відповідач відновив страхові виплати позивачу з 01.04.2018 року, що ним не заперечувалося, отже відповідач повинен виплатити страхові виплати позивачу за період з 01.07.2017 року до 01.03.2018 року.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що бездіяльність Фонду соціального страхування щодо невиплати позивачу страхових виплат за період з 01.07.2017 року до 01.03.2018 року є протиправною, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду в Харківській області Фонду соціального страхування України нарахувати та виплатити страхові виплати позивачу за період з 01.07.2017 року до 01.03.2018 року.
Враховуючи доведеність протиправності з боку відповідача бездіяльності Фонду соціального страхування щодо невиплати позивачу страхових виплат за період з 01.07.2017 року до 31.03.2018 року, позовні вимоги позивача щодо скасування постанов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Харкові від 31.07.2017 року №2012/24624/11200/33 та №2012/24624/11200.1/34 про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 з 01.07.2017 року, також підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В свою чергу, відповідач не довів правомірності ненарахування та невиплати позивачу суми страхових виплат за період з 01.07.2017 року до 31.03.2018 року.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення вимог адміністративного позову.
Щодо вимоги позивача про звернення рішення суду в частині присудження виплати страхових виплат в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання, суд зазначає наступне.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачено негайне виконання рішення суду щодо присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу страхові виплати за відповідний період з 01.07.2017 року до 31.03.2018 року є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення страхових виплат за один місяць.
Питання про розподіл судових витрат у зв`язку зі звільненням позивача від сплати судового збору не вирішується.
Керуючись статтями 243, 246, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати постанови Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 31.07.2017 року №2012/2464/1200.1/34, №2012/24624/11200/33 про припинення страхових виплат ОСОБА_1 з 01.07.2017 року.
Визнати протиправною бездіяльність управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо ненарахування та невиплати виплат ОСОБА_1 страхових виплат за період з 01.07.2017 року до 31.03.2018 року.
Зобов`язати управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн. НОМЕР_1 ,) страхові виплати за період з 01.07.2017 року до 31.03.2018 року.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.
Рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн. НОМЕР_1 ) страхових виплат у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.