Рішення № 83400446, 01.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2019
Номер справи
520/4953/19
Номер документу
83400446
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01 серпня 2019 р. № 520/4953/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, 15) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд :

- визнати відмову Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області застосувати при здійсненні переходу позивача з пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за віком згідно Закону України № 1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати у розмірі 5377,9 грн. (використовується при призначенні пенсії в 2018 році).

- зобов`язати Зміївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області застосувати при здійсненні переходу позивача з пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за віком згідно Закону України № 1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати у розмірі 5377,9 грн. (використовується при призначенні пенсії в 2018 році);

- здійснити перерахунок нарахованого позивачу розміру пенсії починаючи з 27.11.2018 року і здійснити виплату;

- стягнути з Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області суму судового збору у розмірі 768,40 грн..

В обґрунтування позову зазначено, що позивачем у 2018 році подано заяву до пенсійного органу про перехід з пенсії за вислугою років призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі по тексту - Закон № 1058-IV). У 2019 році під час ознайомлення з матеріалами пенсійної справи позивач дізнався, що пенсійним фондом неправомірно застосовано до нього середній показник для розрахунку пенсії в розмірі 3764,60 грн., який застосовувався для розрахунку пенсії призначеної в 2017 році, що в подальшому призвело до заниження розміру пенсії позивача. У зв`язку із чим звернувся із заявою до відповідача з проханням здійснити розрахунок пенсії з урахуванням середнього показника заробітної плати за 2018 рік. Листом від 02.04.2019 №1822/02-01/50 відповідач повідомив позивача, що показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески 5377,90 грн., враховується при первинному призначенні пенсії за датою звернення за призначенням пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2018, тоді як ОСОБА_1 отримував пенсію у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області по 30 листопада 2018 року, тобто пенсія призначалась не первинно. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки вона порушує його право на пенсійне забезпечення.

Представником відповідача через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив що згідно атестату про зняття обліку № 1517 від 09.11.2018 року Головного управління ПФУ в Харківській області ОСОБА_1 , отримував пенсію та перебував на обліку в Головному управлінні ПФУ в Харківській області по 30 листопада 2018 року і отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне державне страхування" показник середньої заробітної плати у розмірі 5377,90 грн. використовується при призначенні пенсії в 2018 році. З 27 грудня 2018 року на підставі заяви ОСОБА_1 від 27.12.2018 року, пенсія позивача переведена на пенсію за віком з урахуванням норм Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування". Так, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Середньомісячний заробіток за даними персоніфікованого обліку за три попередні роки з 2014 року по 2016 року становив 3764,40 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення 5877,09000. Розмір пенсії з 27.11.20 І 8 року складав: 2533,69 грн. - розмір пенсії за віком. Відтак, пенсія позивача призначена та виплачується згідно чинного пенсійного законодавства України. Просив у позові відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

З адміністративного позову судом встановлено, що позивачем у 2018 році подано заяву до пенсійного органу про перехід з пенсії за вислугою років призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі по тексту - Закон № 1058-IV).

У 2019 році під час ознайомлення з матеріалами пенсійної справи позивач дізнався, що пенсійним фондом неправомірно застосовано до нього середній показник для розрахунку пенсії в розмірі 3764,60 грн., який застосовувався для розрахунку пенсії призначеної в 2017 році.

27 грудня 2018 року позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням здійснити розрахунок пенсії з урахуванням середнього показника заробітної плати за 2018 рік.

Листом від 02.04.2019 №1822/02-01/50 відповідач повідомив позивача, що показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески 5377,90 грн., враховується при первинному призначенні пенсії за датою звернення за призначенням пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2018, тоді як ОСОБА_1 отримував пенсію у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області по 30 листопада 2018 року, тобто пенсія призначалась не первинно.

Приписами статей 19, 22, 46 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Статтею 1 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ(далі «Закон № 2262-ХІІ») встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції. Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ст. 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-IV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі ст.7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У частині 1 ст. 9 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV(далі «Закон № 1058-IV») передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною 3 ст.45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV, однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-IV він звернувся вперше.

За таких обставин, враховуючи також правову позицію висловлену Верховним Судом України у постанові від 31.03.2015 (№2І-612а14) відповідач враховуючи вимоги ст.40 Закону № 1058-IV повинен був під час призначення з 27.12.2018 р. позивачу пенсії за віком врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні станом з 01.01.2018 по 31.12.2018р.

Приймаючи до уваги вище наведене, враховуючи, що пенсія позивачу за його заявою від 27 грудня 2018 року на підстави положень Закону № 1058-IV призначалась фактично вперше, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу при нарахуванні пенсії брати в її розрахунок середній показник заробітної плати за 2018 рік.

Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, відповідач відмовляючи застосувати при здійсненні переходу позивача з пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати за 2018р. діяв не обґрунтовано.

З урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку, що для захисту порушених права позивача, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківської області(63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, 15) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківської області щодо незастосування при здійсненні переходу ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за віком згідно Закону України № 1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати який використовувався при призначенні пенсії в 2018 році.

Зобов`язати Зміївське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Харківської області застосувати при здійсненні переходу ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за віком згідно Закону України № 1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати який використовувався при призначенні пенсії в 2018 році та здійснити відповідний перерахунок та виплату нарахованого позивачу розміру пенсії починаючи з 27.11.2018 року, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплачено судового збору у розмірі 768,40 грн.( сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.)

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.