
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" липня 2019 р. справа № 0940/1206/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Григорука О.Б., суддів Гундяка В.Д., Матуляка Я.П.,
при секретарі Королевич О.В.
за участю: позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - ОСОБА_2 , представник відповідача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 у справі №0940/1206/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 03.06.2019 звернувся до суду з заявою про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 у справі №0940/1206/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Ухвалою суду від 04.06.2019 відкрито провадження про перегляд за виключними обставинами судового рішення в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
02.07.2019 суд ухвалив здійснювати колегіально розгляд заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами.
Ухвалою суду від 19.07.2019 замінено відповідача у справі управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області належним відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Заява про перегляд за виключними обставинами судового рішення в даній справі мотивована тим, що рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 в справі №1-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Наведені положення частини третьої статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовані Івано-Франківським окружним адміністративним судом при вирішенні адміністративної справи №0940/1206/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії.
В судовому засіданні позивач та представник позивача заяву про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 у справі №0940/1206/18 підтримали, з мотивів викладених у вказаній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце судового засідання відповідач повідомлений належним чином (а.с.134).
Відповідно до частини 2 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за правилами, встановленими цим Кодексом для провадження у суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд. В суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, суд продовжив розгляд заяви перегляд судового рішення за виключними обставинами за відсутності представника відповідача.
Розглянувши заяву про перегляд судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 у справі №0940/1206/18 за виключними обставинами, дослідивши додані до неї матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, що підтверджується копіями посвідчень серії НОМЕР_1 , виданого 05.06.2009 Управлінням праці та соціального захисту населення ВК Івано-Франківської міської ради та серії НОМЕР_2 , виданого 15.05.1998 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією (а.с.11, 12).
26.02.2018 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2017 із застосуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.26).
27.02.2018 управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську листом №87/Х-15 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, з тих підстав, що позивач не належить до категорії осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього став інвалідом (а.с.27).
Вважаючи відмову управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську протиправною, позивач звернувся до суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 із врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 та зобов`язання управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську перерахувати та виплатити пенсію позивачу з 01.10.2017 відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 із врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017.
15.08.2018 рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №0940/1206/18, яке набрало законної сили за результатом перегляду судом апеляційної інстанції, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відмовлено (а.с.43-47, 86-81).
Підставою для відмови в задоволенні позову позивача були висновки суду першої інстанції про те, що позивач не проходив дійсну строкову військову службу та, відповідно, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження такої дійсної строкової служби, суд дійшов висновку про те, що частина третя статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на спірні правовідносини не поширюється. Тому, Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську правомірно відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Конституційний Суд України рішенням за №1-р(II)/2019 від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796–XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року №796–XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини 1 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з пунктом 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 363 Кодексу адміністративного судочинства України заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного суду України.
Статтею 94 Закону України “Про Конституційний суд України” від 13 липня 2017 року №2136-VІІІ передбачено, що оприлюднення усіх актів Суду за результатами конституційного провадження здійснюється на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України або в окремих випадках за ухвалою Суду в Залі засідань Суду.
Відповідно до статті 91 Закону України "Про Конституційний суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, вимога частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019.
Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
В примітці до вказаної Статті зазначено, що тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Таким чином, суд вважає, що з 25.04.2019 особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, будучи особами начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, має бути здійснений перерахунок пенсії по інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за умови, якщо такі особи висловили бажання про таке обчислення пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 365 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судового рішення першої інстанції з підстав, визначених частиною другою, пунктами 1, 2 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу, подається до суду, який ухвалив судове рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до частини 1 пункту 1 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 є виключною обставиною для перегляду рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 у справі №0940/1206/18.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 в даній справі встановлено, що позивач приймав участь в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в періоди: з 27.04.1987 по 13.05.1987 - у с. Корогод Чорнобильського району Київської області, з 20.05.1987 по 31.05.1987 - у с. Іванівка Чорнобильського району Київської області; з 01.06.1987 по 10.08.1987 та з 17.08.1987 по 31.10.1987 - у м. Чорнобиль Київської області, що підтверджується довідкою від 11.06.1993, виданою управлінням внутрішніх справ у Київській області (а.с.24). Відповідно до довідки №155 від 01.11.1987 ОСОБА_1 , лейтенант міліції з 23 квітня 1987 року по 31 жовтня 1987 року виконував службові обов`язки в Прип`ятському МУВС УВС Київського облвиконкому по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав дозу радіоактивного опромінення – 4,58 рентген.
У вказані періоди позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час служби в органах внутрішніх справ, при цьому не перебував на дійсній строковій службі, що не заперечується сторонами.
Як встановлено, 26.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2017 із застосуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.26).
Враховуючи зазначені обставини та рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі №3-14/2019, з 25.04.2019 позивачу як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, під час виконання службових обов`язків в Прип`ятському МУВС УВС Київського облвиконкому по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і внаслідок цього стала особою з інвалідністю, враховуючи висловлене позивачем заявою від 26.02.2018 бажання щодо обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, має бути здійснений перерахунок пенсії по інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Суд зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії виникло з 25.04.2019, тобто дати прийняття Конституційним Судом України рішення №1-р(ІІ)/2019, яке є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено. Відтак, відмова відповідача, оформлена листом №87/Х-15 від 27.02.2018 в перерахунку позивачу пенсії є правомірною, тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017, із врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017.
За наведених вище обставин, заява ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 у справі №0940/1206/18 є обґрунтованою та підлягає задоволенню. Вказане рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 у справі №0940/1206/18 слід скасувати, що є наслідком для ухвалення нового рішення про задоволення позову в частині позивних вимог.
Таким чином, враховуючи вищенаведене суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 25.04.2019 у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 361 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 у справі №0940/1206/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, задовольнити.
Скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 у справі №0940/1206/18, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код 20551088) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) пенсію з 25.04.2019 у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий суддя: Григорук О.Б.
Судді: Гундяк В.Д.
Матуляк Я.П.
Рішення складене в повному обсязі 02.08.2019.