Рішення № 83399640, 15.07.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2019
Номер справи
280/2140/19
Номер документу
83399640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 липня 2019 року Справа № 280/2140/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому позивач просить суд:

-визнати протиправними дії відповідача щодо припинення з 01.09.2017 року по травень 2018 року нарахування та виплати пенсії позивачу;

-зобов`язати відповідача поновити з 01.09.2017 виплату пенсії та сплатити заборгованість за період з 01.04.2017 року по травень 2018 року позивачу.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є внутрішньо переміщеною особою відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» про що їй було видано відповідну Довідку №0000510048 від 10.04.2018 року. Позивач перебуває на обліку в Мелітопольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію. З 01.09.2017 року по 31.05.2018 року відповідачем припинено виплату належної позивачу пенсії. Так, позивачка звернулась до відповідача із заявою від 02.04.2019 щодо надання пояснень причин невиплати їй пенсії та з вимогою поновити виплату пенсії. Про що надано відповідь від 16.04.2019 року №88/У-7, в якій повідомлено що згідно рішення Комісії №7 від 24.04.2018 року відновлено виплату пенсії та виплата заборгованості по виплаті пенсії за період з 01.09.2017 по 31.05.2018 буде здійснена відповідно до порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Вважає дії відповідача щодо невиплати заборгованості пенсії за період з 01.09.2017 по 31.05.2018 протиправними. Просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у відзиві (вх. №23694 від 07.06.2019). Посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365, стверджує, що пенсія позивачу не нараховувалась (не виплачувалась), так як було скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на засіданні комісії від 23.08.2017 №15 виконавчого комітету по призначенню (відновленню) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Мелітопольської міської ради Запорізької області. Надійшов витяг з протоколу засідання Комісії №7 від 24.04.2018, яким прийнято рішення про відновлення призначення виплати пенсії. Суми пенсії за період з вересня 2017 року по березень 2019 року обліковуються окремо та їх виплату буде здійснено в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вважає, що дії відповідача є правомірними у відповідності з вимогами чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою судді від 13.05.2019 відстрочено позивачу сплату судового збору за подання позовної заяви до ухвалення рішення у справі.

Ухвалою суду від 13.05.2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 12.06.2019.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно довідки №0000510048 від 10.04.2018 року ОСОБА_1 взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції у Мелітопольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, а з 01.09.2017 року виплата пенсії призупинена.

Позивачка 02.04.2019 року зверталась до Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про відновлення виплати пенсії та перерахувати пенсію за спірний період.

Листом відповідача від 16.04.2019 року №88/У-7 позивача повідомлено про те що, за період з 01.09.2017 по 31.05.2018 пенсія не нараховувалась (не виплачувалась), так як з 01.09.2017 року припинено виплату пенсії у зв`язку із скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.17).

Рішенням Комісії відновлено виплату пенсії згідно з чинним законодавством з червня 2018 року, одночасно нараховано пенсію за період з 01.09.2017 року по 31.05.2018 року. Заборгованість з виплати пенсії за період з 01.09.2017 по 31.05.2018 року буде здійснено після отримання окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (а.с.18).

Позивачу пенсія за період з 01.09.2017 по 31.05.2018 не виплачена, та відповідачем доказів протилежного до матеріалів справи не надано.

ОСОБА_1 не погодившись з такими діями відповідача, звернулась з даним адміністративним позовом до суду.

Поновлення виплати пенсій здійснюється відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних - виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, на підставі рішення Комісії з питань щодо призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами рад.

Згідно п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.

Відповідно до ст. 47 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Згідно абзацу 2 п. 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №509, 01.10.2014, Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Разом з тим ст. 5 Закону України №1706 від 20.10.2014 “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Тобто, вказана Довідка є єдиним документом, який свідчить про місце знаходження внутрішньо переміщеної особи. При скасуванні вказаної довідки у цієї особи відсутні підстави для отримання пенсії та інших соціальних виплат за вказаною нею у заяві адресою, оскільки вона втрачає статус внутрішньо переміщеної особи.

Отже, відповідачем не надано доказів скасування довідки позивача від 10.04.2018 №0000510048 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 49 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Водночас суд зазначає, що призупинення реєстрації позивача, як внутрішньо переміщеної особи не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а Постанова КМУ №365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем.

У рішенні у справі “Суханов та Ільченко проти України” Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (цитата у п. 25 цього рішення).

Тому, припиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об`єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі “Щокін проти України”, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним.

Отже, встановлення судом відсутності законності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.

З огляду на викладене суд вважає, що припинення виплати пенсії позивачу з 01.04.2017 здійснено не у спосіб, передбачений Законом № 1058-IV, а з точки зору положень ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 243/5902/17.

Відповідач стверджує у своєму відзиві, що заборгованість з виплати пенсії за період з 01.09.2017 по 31.05.2018 року нарахована, та буде виплачена відповідно до законодавства.

Водночас, відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження як наявності підстав, передбачених законом, для припинення позивачеві виплати пенсії, так і нарахування позивачу пенсії за вказаний період, а також поновлення виплат з 01 вересня 2017 року, а тому суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо припинення позивачеві виплати пенсії є протиправними.

Також суд звертає увагу на пріоритетність застосування вимог ст. 49 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.

Дана справа відповідає ознакам, викладеним у постанові Великої палати Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (провадження №11-644асі18) (яка набрала законної сили 04.09.2018).

Звідси, суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (провадження №11-644асі18).

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог але часткове, оскільки в прохальній частині позову позивач просить зобов`язати відповідача сплатити заборгованість за період з квітня 2017 року, натомість судом встановлено, що заборгованість існує за період з 01 вересня 2017 року.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що ухвалою судді від 13.05.2019 позивачу відстрочено сплату судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 768,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Мелітопольське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо припинення з 01 вересня 2017 року по травень 2018 року нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Мелітопольське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити з 01 вересня 2017 року виплату пенсії та сплатити заборгованість за період з 01 вересня 2017 року по травень 2018 року ОСОБА_1 .

Стягнути на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Мелітопольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. І. Алексєєва, буд. 2, код ЄДРПОУ 37927773). судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок)

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення у повному обсязі складено 15.07.2019.

Суддя Н.В.Стрельнікова