
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" липня 2019 р. справа № 300/1368/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
24.06.2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідачем при перерахунку пенсії не враховано усіх видів грошового забезпечення, як основних, зокрема, таких як: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за умови режимних обмежень 20%, надбавка за особливо важливі завдання - 50 %, надбавка за класну кваліфікацію військовослужбовця - 4% та премію - 10%. Внаслідок чого, позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в перерахунку пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та проведення її виплати загальною сумою (виключаючи поетапність виплати нарахованої пенсії);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити заходи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо проведення перерахунку та виплати пенсійного забезпечення загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за умови режимних обмежень в розмірі 20%, надбавку за особливо важливі завдання - 50%, за класну кваліфікацію військовослужбовця 4% та премію 10%, станом на 01.01.2018 року, починаючи з 01.01.2018 року з урахуванням виплаченого.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 22.07.2019 року із відповідними письмовими доказами. У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та Законів України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011, "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" від 27.03.2014, на момент проведення чергового перерахунку пенсії позивачу у 2018 році, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", становив 50% відповідних сум грошового забезпечення. А тому, враховуючи наведені зміни у законі, відповідачем правомірно з 01.01.2018 здійснено перерахування пенсії позивачу в розмірі 50 відсотків сум грошового забезпечення. Відтак, вимоги позивача заявлені у позовній заяві є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
У запереченні на відзив відповідача від 24.07.2019 року, який суд розцінює, як відповідь на відзив, позивач, із посиланням на практику Верховного суду та Шостого апеляційного адміністративного суду, вказав на необхідність обов`язкового здійснення перерахунку пенсій за умови змін у грошовому забезпеченні військовослужбовців.
Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , як колишньому військовослужбовцю, з 13.08.1994 року призначена та виплачується пенсія за вислугою років, згідно розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійні справі ХД 14310.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі – Постанова №103).
Керуючись Постановою №103, Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, 05.03.2018 року видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, за змістом якої посадовий оклад позивача становить – 7890,00 гривень, оклад за військовим званням – 1550,00 гривень, надбавка за вислугу років 50% – 4720,00 гривень.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на підставі вказаної нової довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.01.2018 року ОСОБА_1 проведено відповідний перерахунок пенсії, підтвердженням чого є протокол про перерахунок пенсії. При цьому, відповідач застосував новий максимальний розмір грошового забезпечення – 50%, який визначений частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакції станом на момент здійснення перерахунку, та відповідно до пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" від 27.03.2014 за №1166-7.
Позивач, у зв`язку із здійсненням йому з 01.01.2018 перерахунку пенсії, 03.06.2019 року звернувся до відповідача із заявою про проведення йому з 01.01.2018 перерахунку та виплати пенсійного забезпечення з усіх видів грошового забезпечення як основних так і додаткових, зокрема: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавку за класну кваліфікацію 4%, надбавку за умови режимних обмежень 20%, надбавку за особливо важливі завдання 50% та премію 10%.
Листом відповідача за № 678/П-15 від 07.06.2019 року, позивача повідомлено про те, що з 01.01.2018 року пенсія йому перерахована відповідно до вимог чинного законодавства на підставі довідки Івано-Франківського обласного військомату про розмір грошового забезпечення без врахування щомісячних додаткових видів, як це передбачено пунктом 1 Постанови № 103 та пунктом 5 Порядку № 45 і перегляду розміру грошового забезпечення у Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області на даний час немає законних підстав.
Позивач, не погоджуючись із таким перерахунком пенсії, звернувся до суду з вимогами визнати протиправною бездіяльність відповідача в не проведенні перерахування пенсійного забезпечення як військовослужбовцю Збройних Сил України, з усіх видів грошового забезпечення та зобов`язати відповідача провести такий перерахунок з 01.01.2018 року.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 1 статті 15 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В свою чергу, статтею 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відтак, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.
Враховуючи наведене Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справі №К/800/4242/13 та Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018 року.
Як випливає із матеріалів справи, зокрема, згідно змісту довідки за № ХД 14310 від 05.03.2018 року, виданої Івано-Франківським військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , остання містить складові грошового забезпечення, які враховані при перерахунку пенсії та не містить надбавки за класну кваліфікацію - 4%, надбавки за умови режимних обмежень - 20 %, надбавки за особливо важливі завдання - 50 % та премії - 10 %.
За наведеного вище, вимоги позивача щодо зобов`язання головного управління здійснити перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, які не включені до довідки та не виплачуються на момент здійснення перерахунку є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );
Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088).
Суддя Панікар І.В.