
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2019 року м. Житомир справа № 240/8989/19
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 0409 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії Військової частини А 0409 у нездійсненні нового розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації, яку він отримав за час проходження служби за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 у справі №240/5465/18 відповідно до довідки №3099 від 30.05.2019;
зобов"язати Військову частину А 0409 нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні з урахуванням індексації, яку він отримав за час проходження служби за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 у справі №240/5465/18 відповідно до довідки №3099 від 30.05.2019.
В обґрунтування позову зазначає, що при виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні не враховано індексацію яку він отримував під час проходження військової служби. На підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 у справі №240/5465/18 йому нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення з 01.01.2016 по 29.12.2017. Вважає, що індексація є складовою місячного грошового забезпечення і повинна включатись до розрахунку грошової допомоги при звільненні.
Ухвалою від 01.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.
23.07.2019 надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що індексація не включається до складу грошового забезпечення, оскільки не є щомісячною виплатою. Також у відзиві звернув увагу на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Разом з тим, суд такі доводи відхиляє, оскільки клопотання про залишення позову без розгляду відповідачем у зв"язку з порушенням строку звернення до суду з вказаним позовом встановленому порядку не заявлено. По друге, до вказаної категорії справ строк розгляду не застосовується, оскільки це є складовою грошового забезпечення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач проходив військову службу у Збройних Силах України та під час проходження військової служби перебував на фінансовому забезпеченні Військової частини А0409.
Відповідно до наказу тимчасово виконуючого обов`язки командира військової частини А0409 (по особовому складу) №258-рс від 29.12.2017 позивач звільнений з військової служби у запас відповідно до пункту "А" (у зв`язку із закінченням терміну дії контракту) частини восьмої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Відповідно до наказу тимчасово виконуючого обов`язки командира військової частини А0409 (по стройовій частині) від 29.12.2017 року № 170 позивач виключений зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення.
На час звільнення позивачу не виплатили індексацію грошового забезпечення, тому він звернувся до суду. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 у справі №240/5465/18 визнано протиправними дії Військової частини А0409 щодо не нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по до дня звільнення - 29 грудня 2017 року та зобов`язано Військову частину А0409 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року до дня звільнення - 29 грудня 2017 року.
При звільненні військова частина А0409 розрахувала розмір одноразової грошової допомоги при звільненні та виплатила позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні без урахування індексації.
Відповідно до довідки Військової частини А0409 від 30.05.2019 №3099 позивачу була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 29.12.2017 згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 року по справі № 240/5465/18 в сумі 26013 грн. (а.с.21)
На заяву позивача про здійснення нового розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації, отримав лист від 12.06.2019 №3822, яким повідомлено, що включення індексації грошового забезпечення до одноразової грошової допомоги при звільненні законом не передбачено. Відтак, підстави для здійснення нового розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та нової виплати, немає.(а.с.19-20)
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Відповідно до преамбули Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) цим Законом визначаються основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, соціального та правового захисту, а також гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно ч.2 ст.15 Закону №2011-XII військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання, встановлених Конституцією України, гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Слід зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Як зазначалося вище, п. 2 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" закріплено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до п. 38.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (чинної на ча проходження військової служби), військовослужбовцям, які звільняються з підстав, зазначених у пунктах 38.1 та 38.2 цієї Інструкції, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога, включаються: звільненим з посад, на які вони були призначені, - оклад за штатною посадою, оклад за військовим званням і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).
Із зазначеного слідує, що одноразова грошова допомога виплачується з розрахунку місячного грошового забезпечення, на яке має право військовослужбовець на день звільнення. Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні розраховується станом на момент звільнення за останньою посадою, яку займав військовослужбовець.
При звільненні позивачу індексація не нараховувалась та не виплачувалась.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 року по справі №240/5465/18 відповідно до довідки Військової частини А0409 від 30.05.2019 №3099 позивачу була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 29.12.2017 в сумі 26013 грн. (а.с.21)
Тобто, судовим рішенням встановлено право позивача на отримання індексації грошового забезпечення у період проходження військової служби.
Таким чином, в силу положень ст. 9 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078, суд вважає, що індексація є складовими грошового забезпечення військовослужбовця і повинна включатися до розрахунку грошової допомоги при звільненні.
З огляду на викладене, відповідачем протиправно не враховано при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу отриманої ним за час проходження служби індексації грошового забезпечення, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Військової частини А0409 (вул. Леваневського, Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700, код ЄДРПОУ 07962707) щодо нездійснення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням індексації нарахованої відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 у справі №240/5465/18.
Зобов"язати Військову частину А0409 (вул. Леваневського, Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700, код ЄДРПОУ 07962707) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги при звільненні, включивши в розрахунок грошового забезпечення індексацію, нараховану згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 у справі №240/5465/18 відповідно до довідки Військової частини А0409 від 30.05.2019 №3099, з урахуванням проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос