Категорія № 2.11.13
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 березня 2010 року Справа № 2а-179/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смішливої Т.В.
при секретарі Попові М.Г.
за участю представників сторін:
від позивача: Ошиєвська Н.Л., дов. № 1-1/64 від 01.01.2010,
від відповідача Яковлева О.Б., дов. № 63/10-25 від 11.01.2010,
Березніченко Є.М., дов. № 64/24 від 11.01.2010.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донбасантрацит» до Державної податкової інспекції м. Красний Луч про визнання актів опису активів недійсними, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, у якому зазначив, що ДП «Донбасантрацит» є платником податків та знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції м. Красний Луч. Підприємство є підприємством державного сектору економіки та частково отримує дотації з держбюджету. Через неналежне фінансування ДП «Донбасантрацит» має податковий борг станом на 01.01.2009 у сумі 90029229,93 грн. зі сплати основного боргу та за штрафними санкціями 1477102,38 грн. Підприємством постійно вживаються заходи щодо зменшення існуючого податкового боргу, зокрема шляхом його розстрочення за рішеннями судів. Незважаючи на прийняті заходи частина майна та майнових прав ДП «Донбасантрацит» знаходяться у податковій заставі. Станом на 25.09.2008 загальна вартість активів ДП «Донбасантрацит», яка знаходилась у податковій заставі становила 52394494 грн. Крім того, податковими керуючими 24.12.2008 складено акти опису активів ДП «Донбасантрацит», а саме №17464/24 дебіторська заборгованість ВАТ «Краснолучвуглебуд» за договором № 3/16-08 від 16.01.2008 122598,80 грн., № 17465/24 дебіторська заборгованість ТОВ «Донбаський збагачувальний комбінат» - 14025278,15 грн., № 17466/24 10000 т вугільної продукції марки АРШ на суму 5260000 грн. (ВП «Шахта «Ізвестій»), № 17467/24 10000 т вугільної продукції марки АРШ на суму 5260000 грн., (ВП «Шахта «Княгинівська»), № 17468/24 10000 т вугільної продукції марки АРШ на суму 5260000 грн. (ВП «Шахта «Краснокутська»).
Всього 24.12.2008 описано активів ДП «Донбасантрацит» на суму 40447876,95 грн., а загальна сума активів підприємства, які описано та передано у податкову заставу становить 92842370,95 грн. При цьому, податкова заборгованість ДП «Донбасантрацит», строк сплати яких настав, становила 29258430,15 грн.
Позивач вважав, що відповідач не мав права здійснювати опис активів ДП «Донбасантрацит» 24.12.2008, так як реалізацією вугілля ДПІ не займається, а передача вугільної продукції у податкову заставу є втручанням у виробничу діяльність підприємства, так як вказане вугілля за реалізується ДП «Донбасантрацит» еДП «Донбасантрацит»енергогенеруючим компаніям за цінами, встановленими державою. Несвоєчасна реалізація вугілля створює необхідність непередбачених витрат на охорону, зберігання вугілля, забезпечення пожежо-вибухової безпеки та інше. Наявність дебіторсткої заборгованості ТОВ «Донбаський збагачувальний комбінат» на суму 14025278,15 грн. фактично погашена наявністю кредиторської заборгованості ДП «Донбасантрацит» перед ТОВ «Донбаський збагачувальний комбінат» на суму 13787741,60 грн.
Враховуючи, що ДПІ раніше було описано та передано у податкову заставу активи ДП «Донбасантрацит» на суму, яка значно перевищу. Суму податкового боргу, а також у звязку з тим, що ДПІ фактично не здійснюються дії щодо погашення податкового боргу за рахунок раніше описаних активів позивач просив суд визнати дії податкових керуючих Державної податкової інспекції м. Красний Луч в частині складання актів опису активів незаконними, визнати акти опису активів від 24.12.2008 № 17464/24, № 17465/24, № 17466/24, № 17467/24, № 17468/24 недійсними.
У подальшому позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати недійсними акти опису активів № 17464/24 від 24.12.2008, № 17465/24 від 24.12.2008, № 17466/24 від 24.12.2008, № 17467/24 від 24.12.2008. (а.с. 93)
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представники відповідача позовні вимоги не визнав, зазначив, що посадові особи Державної податкової інспекції м. Красний Луч під час здійснення опису активів ДП «Донбасантрацит» діяли в межах повноважень та на підставі діючого законодавства. Порядок проведення опису активів встановлено у Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 538 від 15.04.2002 «Про затвердження Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі». ДП «Донбасантрацит» має податковий борг, а тому ДПІ мало право самостійно визначити обсяг та перелік активів для передачі у податкову заставу. Вважали позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію № 04051945Ю0010253 ДП «Донбасантрацит», ід.код 32446546, зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради 30.04.2003р. як юридична особа. (а.с. 7)
ДП «Донбасантрацит» зареєстроване у якості платника податків в ДПІ у м.Красний Луч з 22.07.2004 року за № 151.
Податковим керуючим Державної податкової інспекції м. Красний Луч Захарчук Є.М. 24.12.2008 здійснено опис активів ДП «Донбасантрацит» та складено акти опису активів № 17464/24, яким описано дебіторську заборгованість ВАТ «Краснолучвуглебуд» за договором № 3/16-08 від 16.01.2008 на суму 122598,18 грн. (а.с. 16-17), № 17465/24 яким описано дебіторську заборгованість ТОВ «Донбаський збагачувальний комбінат» за договором № 50 від 01.12.2005 на суму 14025278,15 грн. (а.с. 18-19), № 17466/24 яким описано 10000 т вугільної продукції марки АРШ ВП «Шахта «Ізвестій» на суму 5260000 грн. (а.с. 20-21), № 17467/24 яким описано 10000 т вугільної продукції марки АРШ ВП «Шахта «Княгинівська» на суму 5260000 грн., (а.с. 22-23), № 17468/24 яким описано 10000 т вугільної продукції марки АРШ ВП «Шахта «Краснокутська» на суму 5260000 грн. (а.с. 24-25)
Сторонами у справі не оскаржується, а тому додаткового доказування не потребує той факт, що ДП «Донбасантрацит» має податкову заборгованість.
На підтвердження наявності податкового боргу Державною податковою інспекцією м.Красний Луч надано довідку № 2340/10-25 від 27.02.2010, згідно якої станом на 24.12.2008 ДП «Донбасантрацит» мало заборгованість з податкових платежів у сумі 94672501,50 грн., з якої розстрочено податкову заборгованість на підставі судових рішень та норм Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» № 2711 від 23.06.2005 на загальну суму 65933397,37 грн. (а.с. 115)
Перелік судових рішень, якими з ДП «Донбасантрацит» стягнуто податковий борг, а також судові рішення про розстрочення податкового боргу наведено у таблиці а.с. 98 101, достовірність даних у яких відповідачем не оскаржується, та надано копії відповідних судових рішень. (а.с. 102 112)
Проблемою даного спору є наявність або відсутність підстав для здійснення 24.12.2008 опису активів та передачі їх у податкову заставу.
Дані про перелік майна та майнових прав підприємства, які передано у податкову заставу публікуються на офіційному сайті ДПА в Луганській області.
Згідно переліку описаного майна та продукції ДП «Донбасантрацит», що знаходиться у податковій заставі станом на 25 березня 2009 загальна вартість активів ДП «Донбасантрацит», переданих у податкову заставу становить 368043777,53 грн., з яких вартість активів за оскаржуваними актами опису 24667876,33 грн., вартість активів, описаних у 2009 році 312660277,40 грн. (а.с. 120 123)
Таким чином, вартість активів ДП «Донбасантрацит», які перебували у податковій заставі станом на час складання оскаржуваних актів опису складала 30715623,80 грн. (368043777,53 24667876,33 312660277,40)
Відповідно до п.п. 7.2.1 п. 7.2 статті 7 Закону України «Про порядок погашень зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Згідно п.п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 вказаного Закону у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Підпунктом 19.3.7 п. 19.3 ст. 19 Закону України № 2181 передбачено, що на період дії процедури погашення заборгованості згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" для платників податків - учасників розрахунків, визначених цим Законом, порядок погашення зобов'язань юридичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) визначається з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно ст. 6 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" у процесі підтвердження заборгованості учасниками розрахунків самостійно в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, на підставі відповідних документів встановлюються та уточнюються суми дебіторської та кредиторської заборгованостей, що підлягають погашенню. За результатами встановлення та уточнення сум заборгованості складається акт про наявність та розмір заборгованості, яку передбачається погасити із застосуванням механізмів, визначених цим Законом. Залежно від причини виникнення та обраного механізму погашення заборгованості до документів, на підставі яких складається акт про наявність та розмір заборгованості, можуть бути віднесені документи, що відповідно до законодавства підтверджують наявність в учасників розрахунків кредиторської або дебіторської заборгованості, а також копії рішень відповідних органів виконавчої влади про ліквідацію юридичних осіб-боржників або кредиторів тощо.
Позивач є учасником зазначених розрахунків, передбачених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем не надано доказів визначення обсягу боргу, який повинен бути забезпечений податковою заставою, у відповідності до вищевикладених положень Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України № 538 від 15.04.2002 затверджено Порядок стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі.
Однак, посилаючись на те, що оскаржувані акти прийнято у відповідності до п.п. 7.2.1 п. 7.2 статті 7 Закону № 2181, відповідач не взяв до уваги те, що положення зазначеного підпункту Закону № 2181 змінено Законом України від 20 лютого 2003 року № 550-4 (з 26 березня 2003 року), (надалі Закон № 550) і визначали, що джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, є будь-які активи платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Пунктом 6 Закону № 550 передбачено Кабінету Міністрів України протягом 30 днів від дня набрання чинності цим Законом привести свої рішення у відповідність із цим Законом та вжити заходів щодо забезпечення виконання положень цього Закону.
З огляду на зазначене, суд вважає, що зміна (встановлення) певних способів реалізації владних управлінських функцій обумовлювала обєктивну необхідність прийняття відповідачем оскаржуваних актів опису у відповідності з вимогами вищезазначених норм. Необхідністю зазначеного є також наступне.
Рішенням Конституційного Суду України від 24 березня 2005 року у справі № 1-9/2005 положення підпункту 8.2.2 зазначеного Закону в частині поширення права податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу були визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до пункту 4 резолютивної частини наведеного рішення, положення абзацу 2 підпункту 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Статтею 73 Закону України “Про Конституційний Суд України” від 16 жовтня 1996 року № 422/96-ВР передбачено, що Конституційний Суд України приймає рішення щодо конституційності актів, зазначених у пункті 1 статті 13 цього закону (Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим).
У разі, якщо ці акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно статті 124 Конституції України судові рішення є обовязковими до виконання на всій території України.
З у рахуванням зазначеного суд приходить до висновку, що передача у податкову заставу активів платника податків для подальшого стягнення узгодженої суми податкового боргу за рахунок активів позивача повинно здійснюватись в межах узгодженого податкового боргу.
Відповідачем надано довідку, згідно до якої станом на 24.12.2008 ДП «Донбасантрацит» мало заборгованість з податкових платежів у сумі 94672501,50 грн., з якої розстрочено податкову заборгованість на підставі судових рішень та норм Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» № 2711 від 23.06.2005 на загальну суму 65933397,37 грн. (а.с. 115)
Таким чином, станом на 24.12.2008 сума податкової заборгованості ДП «Донбасантрацит», строк сплати якої настав, складала 28739104,13 грн.
Станом на 24.12.2008 вартість активів ДП «Донбасантрацит», переданих у податкову заставу перевищувала суму податкового боргу, а тому у відповідача були відсутні підстави для додаткового опису активів платника податків.
З урахуванням вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які визначені до рішень субєктів владних повноважень, суд зазначає, що спірні акти опису активів ДП «Донбасантрацит» від 24 грудня 2008 року № 17464/24, № 17465/24, № 17466/24, № 17467/24 здійснені з перевищенням наданих повноважень, у звязку з чим підлягають визнанню недійсними.
Суд вважає, що відповідач не довів правомірність прийняття спірного рішення в відповідно до частини 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в уточненій позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись , ст. ст. 2, 11, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державного підприємства «Донбасантрацит» задовольнити повністю.
Визнати недійсними акти опису активів Державного підприємства «Донбасантрацит» від 24 грудня 2008 року № 17464/24, № 17465/24, № 17466/24, № 17467/24.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову проголошено у відсутність особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову у повному обсязі виготовлено та підписано 15 березня 2010 року.
Суддя Т.В. Смішлива