Рішення № 83398129, 31.07.2019, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
903/383/19
Номер документу
83398129
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

31 липня 2019 р. Справа № 903/383/19

Господарський суд Волинської області у складі:

головуючого судді – Гарбара Ігоря Олексійовича

секретар судового засідання – Коваль Олександр Миколайович

за участю представників сторін:

від позивача: Парфенюк А.С. – ордер серія ВЛ № 000.018787 від 10.06.2019, свідоцтво № 352 від 20.11.2007.

від відповідача: Андрусяк І.С. –довіреність № 440 від 11.04.2018.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку у приміщенні Господарського суду Волинської області справу №903/383/19 за позовом Приватної фірми “Скорпіон-Сервіс” до Луцької міської ради про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

22.05.2019 Приватна фірма “Скорпіон-Сервіс” звернулася в суд з позовом до Луцької міської ради про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог посилається на належне виконання ним умов договору та наміри скористатись переважним правом на поновлення його дії, у зв`язку з чим 06.03.2019 подало до Луцької міської ради лист – повідомлення №49 про намір поновити договір на новий строк. У відповідь отримало лист Луцької міської ради від 11.03.2019 про необхідність надання додаткових документів. Вважає, що оскільки відповідачем у строк, встановлений ст. 33 ЗУ "Про оренду землі", не надано заперечення щодо продовження терміну дії договору оренди землі, даний договір є поновленим.

Ухвалою суду від 23.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10.06.2019 о 10:00 год.

ПФ «Скорпіон Сервіс» подала клопотання про об`єднання в одне провадження декількох справ.

Луцька міська рада 10.06.2019 подала відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити, оскільки вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення, з огляду на наступне. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності, що передбачено ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України. Законним розпорядником земель територіальних громад є орган місцевого самоврядування, тобто Луцька міська рада, яка в свою чергу, відповідно до ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” серед інших має виключні повноваження щодо регулювання земельних відносин.

Зазначає, що між Луцькою міською радою та ПФ “Скорпіон-Сервіс” укладено договір оренди землі від 02.02.2007 площею 79 кв.м., яка знаходиться на вул. Глушець у м. Луцьку (кадастровий номер НОМЕР_1 ), строком на 5 років. Строк дії договору поновлено додатковою угодою від 18.04.2012 № 1 на 1 рік та додатковою угодою від 25.12.2013 № 2 на 5 років. 06.03.2019 ПФ “Скорпіон-Сервіс” звернулася з листом до Луцької міської ради, в якому просила поновити договір оренди спірної земельної ділянки. До листа-повідомлення було додано проект додаткової угоди. У листі - відповіді від 11.03.2019 Луцька міська рада повідомила ПФ “Скорпіон-Сервіс” про необхідність подати додаткові документи, передбачені в формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27. Така вимога Луцької міської ради обґрунтовується наступним:

- подання орендарем копії договору оренди землі - до 01.01.2011 виконання функцій щодо надання в оренду земельних ділянок комунальної власності та укладення договорів оренди землі забезпечувалося управлінням Держземагентства у Луцькому районі Волинської області. Згідно розпорядження Луцького міського голови від 19.01.2011 № 13 зі змінами, внесеними розпорядженням від 03.03.2011 № 86, повноваження щодо надання в оренду земельних ділянок комунальної власності, поновлення договорів оренди землі та укладення договорів оренди землі були передані управлінню земельних ресурсів Луцької міської ради.

Згідно вищевказаних розпоряджень, управлінням Держземагентства у Луцькому районі Волинської області передавалися в управління земельних ресурсів Луцької міської ради оригінали других примірників договорів оренди землі для їх постійного зберігання. Оскільки оригінали других примірників договорів оренди землі не були передані в повному обсязі та враховуючи, що управлінням земельних ресурсів Луцької міської ради неодноразово були виявлені розбіжності в примірниках договорів, які зберігаються в Луцькій міській раді та в примірниках договорів, які зберігаються в орендарів земельних ділянок, а тому, в переліку документів, які необхідні для поновлення договору оренди землі передбачена копія договору оренди землі;

- подання орендарем копії рішення Луцької міської ради про надання в оренду земельних ділянок - оскільки поновлення договору оренди землі громадянам є адміністративною послугою, яка надається департаментом Луцької міської ради «Центр надання адміністративних послуг» в 15-денний строк, а строк видачі архівним відділом Луцької міської ради та департаментом «Центр надання адміністративних послуг» копій рішень міської ради, як структурним підрозділам міської ради, так і громадянам, суб`єктам господарювання, становить 30 днів, а тому надання орендарями копій вищевказаних рішень міської ради необхідне для дотримання термінів надання Луцькою міською радою адміністративної послуги (поновлення договору оренди землі);

- подання орендарем додатку до рішення міської ради - згідно з статті 33 ЗУ «Про оренду землі», у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди. Для підтвердження того, що межа земельної ділянки на момент поновлення договору оренди землі відповідає межі земельної ділянки, яка передана в оренду по акту приймання-передач і орендарю, згідно договору оренди землі, необхідне розроблення додатку до рішення міської ради на актуальній топографо-геодезичній зйомці з зазначенням межі земельної ділянки, яка була надана в оренду та фактичної межі користування земельною ділянкою.

- подання орендарем копій документів, які підтверджують право власності особи на нерухоме майно - відповідно до пункту 3 статті 124 та абзацу 1 пункту 2 статті 134 Земельного Кодексу України, земельна ділянка, на якій розташований об`єкт нерухомого майна, може передаватись в користування лише власнику нерухомого майна. Згідно з пункту 2 статті 120 Земельного Кодексу України у разі, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

- подання орендарем витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - витяг з Державного земельного кадастру містить усі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги, відповідно до яких Луцькою міською радою готується проект рішення про поновлення договору оренди землі.

- подання орендарем довідки Луцької ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області - своєчасне внесення орендної плати за земельну ділянку є однією із істотних умов договору оренди землі. У разі невиконання орендарем даної умови або за наявності заборгованості договір оренди землі поновленню не підлягає.

Зазначає на наявність в Луцької міської ради Листа ГУ ДФС у Волинській області від 14.05.2019 про наявність кримінального провадження щодо ухилення від сплати податків ПФ “Скорпіон — Сервіс”. Враховуючи, що сплату орендної плати за землю, земельного податку у м. Луцьку контролюють органи ГУ ДФС у Волинській області, вимога щодо надання від ПФ “Скорпіон Сервіс” підтвердження сплати орендної плати за землю повністю обгрунтована.

Доводить, що поновлення договору оренди землі є послугою Департаменту ЦНАП, яка в свою чергу затверджена рішенням Луцької міської ради. Для отримання даної послуги необхідно подати заяву з додатками за формою Ф-01ЛК-226/29/27. Порядок визнання актів органів місцевого самоврядування такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, визначений законом. Рішення Луцької міської ради від 07.09.2017 №30/10 “Про затвердження реєстру адміністративних послуг” є чинним, у встановленому законом порядку не скасоване, тому підлягає до виконання в тому числі всіма суб`єктами господарювання на території м. Луцька.

Протокольною ухвалою від 10.06.2019 суд відмовив в об`єднанні справ за безпідставністю та відклав розгляд підготовчого засідання на 09.07.2019 о 10:00 год.

ПФ «Скорпіон Сервіс» 20.06.2019 подало відповідь на відзив, в якій не визнає наведені у відзиві Луцької міської ради заперечення проти позову з наступних міркувань:

- відповідач вказує на те, що необхідність подання позивачем - ПФ «Скорпіон- Сервіс» документів, зазначених у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27, викликана за наявністю розбіжностей в примірниках договору оренди землі. Такі твердження не відповідають дійсності, оскільки уповноваженими особами Луцької міської ради та ПФ «Скорпіон-Сервіс» підписувались і скріплювалися печатками аналогічні, однакові примірники договору оренди землі. Крім того, дії управління земельних ресурсів Луцької міської ради, тобто управління відповідача у справі, які воно вчиняло з примірником договору оренди землі, є діями самого відповідача - сторони у справі. І відсутність інформації у відповідача щодо місця знаходження свого примірника договору оренди землі, не може бути причиною вимоги у ПФ «Скорпіон-Сервіс» копії такого договору як підстави для його поновлення;

- твердження відповідача про необхідність дотримання термінів адміністративної послуги в процесі поновлення договору оренди на новий строк є необґрунтованим, а така вимога – незаконною;

- посилання відповідача на необхідність подання додаткових документів з тієї причини, що поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди, що визначено статтею 33 Закону України «Про оренду землі» не можуть бути прийняті до уваги, оскільки частина 12 цієї статті передбачає такий порядок винятково у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки. ПФ «Скорпіон-Сервіс» не має на меті змінювати межі або цільове призначення земельної ділянки. А за відсутності таких намірів стаття 33 цього Закону не передбачає ніяких додаткових дій, як то здійснення топографо-геодезичної зйомки чи інших, крім укладення додаткової угоди в обов`язковому порядку;

- договір оренди землі, поновлення дії якого є предметом позову, поновлювався раніше, а будь яких об`єктів нерухомого майна на цій земельній ділянці немає. Доказів про таке відповідачем не надано.

- безпідставним є твердження відповідача про те, що орендар зобов`язаний подати витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, оскільки 33 Закону України «Про оренду землі» цього не передбачає. А дії, які вчиняє Луцька міська рада під час підготовки проекту рішення про поновлення договору оренди землі, не можуть вчинятися ПФ «Скорпіон-Сервіс» та те, що орендар зобов`язаний подати довідку Луцької ОДПІІ ГУ ДФС у Волинській області про своєчасне внесення орендної плати за земельну ділянку. Відповідач не вказує на конкретну норму договору чи Закону якою подання такої довідки передбачено.

- щодо ухилення ПФ «Скорпіон-Сервіс» від сплати податків, то такі факти не підтверджені належними доказами. До позовної заяви додано копію листа ГУ ДФС у Волинській області від 14.05.2019 №15436/10/03-20-55-12-08, з якого вбачається, що заборгованість з орендної плати за землю у ПФ «Скорпіон-Сервіс» відсутня.

09.07.2019 ПФ «Скорпіон-Сервіс» подало пояснення, в яких вказує, що відповідач не може встановлювати будь-яких інших умов поновлення договору оренди землі, ніж ті, які встановлені Законом. А тому будь які твердження про нібито необхідність користування ПФ «Скорпіон-Сервіс» адміністративною послугою, яка надається департаментом «Центр надання адміністративних послуг», є безпідставними і необгрунтованими.

Протокольною ухвалою від 09.07.2019 суд закрив підготовче засідання та перейшов до розгляду справи по суті. Розгляд справи по суті призначено на 31.07.2019.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просить суд задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просить суд відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.02.2007 між Луцькою міською радою (орендодавець, відповідач) та Приватною фірмою «Скорпіон Сервіс» (орендар, позивач) укладено договір оренди землі (а.с.13-15).

Відповідно до п.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування торгових рядів, яка знаходиться на вул.Глушець /кадастровий номер 111010041/.

Пунктами 2, 3, 5 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 79 кв.м. На земельній ділянці знаходяться торгові кіоски, а також інші об`єкти інфраструктури через частину земельної ділянки проходить електрокабель. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на січень 2007 становить 42306,73 грн.

Згідно п.8 договору: Договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення; строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 15-денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (п.19 договору).

Договір зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 27.03.2007 за №040707700091.

Земельну ділянку для обслуговування торгових рядів, яка знаходиться на АДРЕСА_1 .Глушець/кадастровий номер НОМЕР_1 / передано ПФ «Скорпіон Сервіс» за актом прийому-передачі земельної ділянки від 27.03.2007 (а.с.16), який є невід`ємною частиною договору.

Сторони поновили договір оренди землі на один рік шляхом підписання додаткової угоди від 18.04.2012 (а.с.17-19), яка зареєстрована в управління Держкомзему у м. Луцьку Волинської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.06.2012 за №071010004000596.

25.12.2013 договір поновлено шляхом укладення Додаткової угоди 2 про поновлення договору оренди землі строком на п`ять років (п.8 додаткової угоди) (а.с.23-25). Право оренди земельних ділянок зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.04.2014,номер запису про інше речове право 5323290 (а.с.30).

ПФ «Скорпіон-Сервіс» 06.03.2019 повідомило Луцьку міську раду листом- повідомленням №49 (а.с.31) про намір поновити договір оренди землі площею 0,0079 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Глушець, кадастровий номер: НОМЕР_2 , зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди 27.03.2007 за №040707700091, на той же строк і на тих же умовах, які були передбачені додатковими угодами до даного договору про поновлення договору оренди землі від 25.06.2012 №071010004000596 та №2 від 25.12.2013 (право оренди земельної ділянки зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.04.2014, номер запису про інше речове право 5323290). До листа-повідомлення додано Додаткову угоду до договору оренди землі від 27.03.2007р. № 040707700091 (а.с.32).

Луцька міська рада вказаний лист-повідомлення з додатками отримала 06.03.2019, про що свідчить штемпель виконавчого комітету Луцької міської ради з датою 06.03.2019 (а.с.31).

Заступник міського голови 11.03.2019 листом №1.1-16/1294/2019 повідомив ПФ «Скорпіон- Сервіс», що для розгляду питання ПФ «Скорпіон-Сервіс» необхідно в терміни, передбачені ст.33 Закону України «Про оренду землі» надати в департамент «Центр надання адміністративних послуг» Луцької міської ради документи, зазначені у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27 (а.с.33-34).

Спеціальним законом, що регулює питання оренди землі є Закон України «Про оренду землі», яким встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Частиною першою статті 124 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно із ч.1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст. 627 ЦК України).

За змістом ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі».

Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про оренду землі» під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. За змістом ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно ст. 31 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Пунктом 8 «Строк дії договору» додаткової угоди №2 від 25.12.2013, зареєстрованої 11.04.2014 за №5323290 передбачено, що після закінчення строку дії договору орендар має право на поновлення його на новий строк.

Це положення додаткової угоди узгоджується із загальною нормою ч.1 ст. 777 ЦК України та ст. 33 ЗУ «Про оренду землі».

Так, у ч.1 ст. 777 ЦК України законодавець закріпив переважне право наймача, який належно виконує свої обов`язки за договором, на укладення договору на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.

Стаття 33 Закону України «Про оренду землі» фактично об`єднує два випадки пролонгації договору оренди.

Так, у ч.ч. 1-5 ст. 33 цього Закону передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ч.6 ст. 33 ЗУ «Про оренду землі», можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Отже, для застосування ч.1 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов`язки за договором, орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Частиною 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачена інша підстава поновлення договору оренди: у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

При цьому необхідно звернути увагу, що повідомлення орендарем орендодавця про намір скористатися правом на поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", не вимагається. Суть поновлення договору оренди згідно з цією частиною статті саме і полягає у тому, що орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку оренди, а орендодавець, відповідно, не заперечує у поновленні договору, зокрема у зв`язку з належним виконанням договору оренди землі.

Відсутність такого заперечення, як уже зазначалося, може мати прояв у "мовчазній згоді".

У контексті поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідно зауважити, що такий договір може бути поновлено виключно на тих самих умовах і на той самий строк. Тобто орендар не може вимагати поновлення договору оренди землі на інших умовах. Щодо прав та обов`язків орендодавця слід акцентувати, що він має право заперечити стосовно поновлення згідно із цією частиною статті 33 Закону України "Про оренду землі", і таке заперечення має бути заявлено саме протягом одного місяця після закінчення дії договору оренди землі, що безпосередньо випливає зі змісту частини 6 зазначеної статті.

У подальшому, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди і орендодавець не надав заперечень стосовно поновлення цього договору протягом одного місяця після його закінчення, орендар має право звернутися із вимогою про визнання укладеною угоди про поновлення договору на тих самих умовах і на той самий строк. Орендодавець, у свою чергу, в будь-який час до укладення додаткової угоди стосовно поновлення договору на той самий строк і на тих самих умовах може звернутися із вимогою про звільнення земельної ділянки. Тобто договір оренди землі вважатиметься поновленим лише у разі укладення додаткової угоди, про що безпосередньо зазначено у частині 8 статті 33 Закону України "Про оренду землі". При цьому відмову або зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено у суді.

Правову позицію щодо розрізнення цих підстав було сформульовано Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 25.02.2015р. у справі № 6-219цс14 і Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 10.04.2018р. у справі № 594/376/17-ц та від 10.09.2018р. у справі №920/739/17.

З матеріалів справи вбачається, що позивач скористався своїм переважним правом на поновлення договору оренди, оскільки до закінчення строку дії договору направив до Луцької міської ради лист-повідомлення про поновлення договору оренди землі разом із проектом відповідної Додаткової угоди. Отже, орендар належним чином виконав свій обов`язок щодо повідомлення орендодавця не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору про намір його поновити, як це передбачено умовами договору оренди землі від 02.02.2007, умовами додаткової угоди №2 від 25.12.2013 та не суперечить вимогам ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про оренду землі».

Натомість, як вже зазначалось вище, Луцька міська рада листом повідомила що для розгляду питання ПФ «Скорпіон-Сервіс» необхідно в терміни, передбачені ст.33 Закону України «Про оренду землі» надати в департамент «Центр надання адміністративних послуг» Луцької міської ради документи, зазначені у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27.

Матеріалами даної судової справи та поясненнями представника ПП «Скорпіон Сервіс» підтверджується, що позивач протягом строку дії договору оренди землі, а також після закінчення строку дії договору оренди, сплачував орендну плату за користування спірною земельною ділянкою та продовжує користуватись земельною ділянкою на даний час (станом на 08.05.2019 заборгованість по сплаті орендної плати за землю по ПФ «Скорпіон Сервіс» відсутня, а.с.39).

Доводи відповідача про те, що неможливість поновлення договору оренди землі пов`язана з тим, що позивачем не подано документів, які зазначені у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27, суд відхиляє з огляду на наступне.

Як вбачається з досліджених в судовому засіданні матеріалів справи, позивач з дотриманням строків, передбачених пунктом 8 договору, звернувся до відповідача з листом-повідомленням №49 від 06.03.2019, в якому просив поновити договір. Законодавством визначено, що орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди.

В якості заперечень, відповідач всупереч нормам Закону України «Про оренду землі» безпідставно стверджує, що позивач повинен був надати заяву з додатками за формою Ф-01/ІК-226/29/27.

Суд зауважує, що посилання відповідача на необхідність подання додаткових документів з тієї причини, що поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди, що визначено ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» не можуть бути прийняті до уваги, оскільки частина 11 цієї статті передбачає такий порядок винятково у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки.

Безпідставним є твердження відповідача про те, що орендар зобов`язаний подати витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, оскільки 33 Закону України «Про оренду землі» цього не передбачає. А дії, які вчиняє Луцька міська рада під час підготовки проекту рішення про поновлення договору оренди землі, не можуть вчинятися ПФ «Скорпіон-Сервіс» та те, що орендар зобов`язаний подати довідку Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про своєчасне внесення орендної плати за земельну ділянку. Відповідач не вказує на конкретну норму договору чи Закону якою подання такої довідки передбачено.

Щодо ухилення ПФ «Скорпіон-Сервіс» від сплати податків, то такі факти не підтверджені належними доказами, натомість до позовної заяви додано копію листа ГУ ДФС у Волинській області від 14.05.2019 №15436/10/03-20-55-12-08, з якого вбачається, що заборгованість з орендної плати за землю у ПФ «Скорпіон-Сервіс» відсутня.

Тобто, відповідач безпідставно посилається на необхідність надання додаткових документів, при цьому, не зазначає конкретних підстав для відмови в поновленні дії договору оренди земельної ділянки. Відповідь на пропозицію позивача щодо поновлення договору не ґрунтується на нормах діючого законодавства, не є чітко висловленою і зрозумілою для іншої сторони. Аргументи відповідача не можуть вважатись відмовною позицією, а мають формуватись та направлятись в процесі узгодження з орендарем істотних умов договору.

Право відмовити орендареві у поновленні договору оренди землі через те, що ним не додано документів зазначених у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27, окрім проекту додаткової угоди, у орендодавця відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» відсутнє.

Також суд приймає до уваги висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини: за обставинами справи «Стретч проти Сполученого Королівства» вирішуючи питання про те, чи був дотриманий сторонами справедливий баланс між інтересами суспільства та правами заявника Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 24.06.2003 відзначив, що місцева влада отримала узгоджену з заявником орендну плату і не стояло питання про те, що дії органу були спрямовані проти інтересів суспільства чи що порушувалися інтереси якоїсь третьої сторони, або що продовження терміну оренди могло бути всупереч з якою-небудь передбаченою законом функцією органу влади. Оскільки сама місцева влада при укладенні договору вважала, що вона має право продовжити терміни його дії, то заявник міг на розумних підставах сподіватися на виконання цих умов. Він не тільки мав право законного очікування отримання майбутніх доходів від зроблених ним капіталовкладень, але можливість продовження терміну дії договору оренди була важливим елементом його підприємницької діяльності з огляду на зобов`язання, взяті ним на себе, і взагалі періоду часу, що скоротився, за який він міг розраховувати на відшкодування своїх витрат; у рішенні Європейського суду з прав людини від 24.06.2003 у справі «Стретч проти Об`єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії» встановлено, що особа (орендар) мала принаймні законне сподівання на реалізацію передбаченого договором права на продовження договору оренди і в цілях ст. 1 Першого протоколу таке сподівання можна вважати додатковою частиною майнових прав, наданих їй муніципалітетом за орендним договором.

За вказаних обставин, враховуючи те, що позивач належним чином продовжує виконувати свої обов`язки за договором оренди землі після закінчення строку його дії, позивач у встановлені законодавством строки звернувся до відповідача з листом повідомленням про поновлення строку дії договору оренди, до листа повідомлення було додано проект додаткової угоди, в матеріалах справи відсутні докази відмови орендодавця в поновленні договору у встановлений законодавством місячний строк та беручи до уваги законодавчі приписи ч.6 ст.33 Закону України «Про оренду землі» щодо поновлення договорів оренди землі, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Стосовно заперечень відповідача, наведениї у відзиві на позовну заяву в обгрунтування своєї позиції щодо безпідставності позовних вимог з посиланнями на те, що позивачем не було надано в департамент "Центр надання адміністративних послуг" Луцької міської ради додаткових документів зазначених у формулярі заяви Ф-01/ІК-226/29/27 суд відхиляє з огляду на наступні обставини:

Твердження відповідача про необхідність дотримання термінів адміністративної послуги в процесі поновлення договору оренди на новий строк є необґрунтованим, оскільки статтею 33 Закону України "Про оренду землі" встановлено спеціальний порядок поновлення договору оренди землі, і такий порядок було дотримано ПФ "Скорпіон-Сервіс". Норма цього Закону не передбачає будь яких адміністративних послуг чи інших термінів, ніж вказані в Законі.

Крім того, відсутність інформації у відповідача щодо місцезнаходження свого примірника договору оренди землі, не може бути підставою для вимоги у ПФ "Скорпіон-Сервіс" копії такого договору як підстави для його поновлення.

Посилання відповідача на необхідність подання додаткових документів з тієї підстави, що поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди, що визначено статтею 33 Закону України "Про оренду землі" не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки частина 12 цієї статті передбачає такий порядок винятково у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки.

Як встановлено в судовому засіданні ПФ "Скорпіон-Сервіс" не має на меті змінювати межі або цільове призначення земельної ділянки, доказів в підтвердження протилежного сторонами, зокрема, відповідачем, суду не надано. Відтак, за відсутності таких намірів стаття 33 цього Закону не передбачає вчинення ніяких додаткових дій, зокрема, здійснення топографо-геодезичної зйомки чи інших дій, крім укладення додаткової угоди в обов`язковому порядку.

Крім того, безпідставним, на думку суду, є твердження відповідача про те, що орендар зобов`язаний подати витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, оскільки стаття 33 Закону України "Про оренду землі" цього не передбачає.

Безпідставним, на переконання суду, є твердження відповідача і про те, що орендар зобов`язаний подати довідку Луцької ОДПІІ ГУ ДФС у Волинській області про своєчасне внесення орендної плати за земельну ділянку, оскільки Луцька міська рада не вказала на конкретну норму договору чи Закону якою подання такої довідки передбачено для вирішення питання стосовно продовження договору оренди землі.

Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00грн. відповідно до ст. 129 ГПК України слід покласти на нього.

Керуючись ст.ст. 13, 33 Закону України «Про оренду землі», ст.124 ЗК України, ст.ст. 626, 627, 777, 792 ЦК України, ст. ст. 129, 232, ст. ст. 236-242 ГПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати поновленим договір оренди землі зареєстрований 27.03.2007 за №040707700091 викладений у новій редакції згідно додаткових угод про поновлення договору оренди землі №071010004000596 від 25.06.2012 та №2 від 25.12.2013 (реєстраційний номер запису 5323290 від 11.04.2014) вважаючи укладеною додаткову угоду про поновлення договору на новий строк на тих самих умовах в наступній редакції:

Додаткова угода

до договору оренди землі, зареєстрованого у Державному реєстрі земель

від 27.03.2007 за № 040707700091

Місто Луцьк Волинської області «___» квітня 2019р.

Орендодавець (уповноважена ним особа): Територіальна громада м. Луцька Волинської області від імені якої діє Луцька міська рада, ідентифікаційний код юридичної особи 34745204, зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 29.11.2006 за №11981200000003237, місцезнаходження: м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 19, в особі секретаря міської ради Пустовіта Григорія Олександровича, який діє на підставі статей 42, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Луцької міської ради від 03.07.2017 № 26/28 «Про обрання секретаря Луцької міської ради», надалі -Орендодавець з одного боку, та

Орендар: приватна фірма «Скорпіон-сервіс», ідентифікаційний код юридичної особи 30584471, зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 13.10.1999, 15.06.2005 за № 11981050012001172, місцезнаходження: м. Луцьк, вул. Шевченка, 35, в особі директора Мохнюка ОСОБА_1 , який діє на підставі Статуту, викладеного у новій редакції, зареєстрованого державним реєстратором Виконавчого комітету Луцької міської ради 06.03.2008 за № 11981050012001172, надалі - Орендар з другого,

у зв`язку з закінченням строку дії договору оренди землі від 27.03.2007 №040707700091 зі змінами, викладеними у новій редакції згідно додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 25.06.2012 за №071010004000596 та змінами, внесеними додатковою угодою № 2 до даного договору про поновлення договору оренди землі від 25.12.2013 (право оренди земельної ділянки зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.04.2014, номер запису про інше речове право 5323290), які є його невід`ємними частинами , на підставі положень ст. 33 Закону України «Про оренду землі», вирішили укласти дану додаткову угоду про наступне:

1. Поновити договір оренди землі на новий строк та внести зміни до п. 8 Договору оренди землі № 040707700091 від 27.03.2007 , викладеного у новій редакції згідно додаткових угод про поновлення договору оренди землі № 071010004000596 від 25.06.2012 та № 2 від 25.12.2013 (реєстраційний номер запису 5323290 від 11.04.2014), виклавши його в наступній редакції:

«Договір укладено на 5 (п`ять) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію».

2. Решта положень договору оренди землі № 040707700091 від 27.03.2007 року, викладеного у новій редакції згідно додаткових угод № 071010004000596 від 25.06.2012 та №2 від 25.12.2013, залишаються в незмінній редакції.?

3. Ця додаткова угода є невід`ємною частиною договору оренди землі № 040707700091 від 27.03.2007, викладеного у новій редакції згідно додаткових угод № 071010004000596 від 25.06.2012 та № 2 від 25.12.2013 і набирає чинності з дати державної реєстрації, складена у трьох примірниках, по одному примірнику для кожної із Сторін і один для органу державної реєстрації.

Орендодавець

Луцька міська рада

(Керівник, уповноважений підписувати

додаткову угоду до договору оренди

землі)

м. Луцьк,

вул. Б.Хмельницького,

______

(підпис, печатка)

Орендар

Приватна фірма «Скорпіон-сервіс»

Статут зареєстровано 13.10.1999 року

Розпорядженням № 498-рв виконкому

Луцької міської ради

За № 04051327Ю0060338

м. Луцьк, вул. Шевченка, 35

Ідентифікаційний код - 30584471

_________

(підпис,печатка)

2. Стягнути з Луцької міської ради (вулиця Богдана Хмельницького 19, місто Луцьк, 43025, код ЄДРПОУ 34745204) на користь Приватної фірми «Скорпіон-Сервіс» (вулиця Шевченка, 35, місто Луцьк, 43001, код ЄДРПОУ 30584471) 1921,00грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. 255-256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повний текст рішення складено

01.08.2019

Суддя І. О. Гарбар