Постанова № 833842, 16.07.2007, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
16.07.2007
Номер справи
а16/107-07
Номер документу
833842
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

03.07.07р.

Справа № А16/107-07

За позовом Комунального закладу освіти Дніпропетровського ліцею інформаційних технологій при Дніпропетровському національному університеті, м. Дніпропетровськ

до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Дніпропетровськ

третя особа: Головне управління державного казначейства України у Дніпропетровської області, м. Дніпропетровськ

про скасування рішення від 16.03.07р. №231/02

Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.

Секретар судового засідання БЕЗРЕБРА А.Ю.

Представники:

від позивача: Волинець Т.В. -представник, дов. від 23.01.07р. №84/22;

 Свічкар І.М. -представник, дов. від 03.07.2007р. №84/372;

від відповідача: Губуйдуллін О.Ф. -спеціаліст І категорії, дов. від 15.01.07р. №07-08/131;

Хоменко Т.І. -представник, дов. від 16.05.07р. №07-04/2793;

Паплик С.А. -головний спеціаліст-юрист, дов. від 05.06.2007р. №07-08/3156;

від третьої особи: Акіменко І.Г. -представник, дов. від 14.11.2006р. №09-29/38.

CУТЬ СПОРУ:

Позивач просить скасувати рішення відповідача від 16.03.07р. №231/02 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивач в поясненнях на позов (вх.№9691 від 06.06.07р.) зазначає, що: - підлягає скасуванню рішення відповідача від 16.03.07р. №231/02 в частині застосування штрафу в розмірі заниженої заробітної плати в сумі 24 098 грн. 78 коп., оскільки відповідач не довів факт такого заниження, в акті перевірки, на підставі якого виносилося вищеназване рішення не зазначено, за який період, в якому розмірі та яким співробітникам не було нараховано заробітну плату; - наявні документи - відомості нарахування, що були надані для перевірки, свідчать про хибність та безпідставність таких висновків.

Відповідач у відзиві на позов (вх. №9718 від 06.06.07р) позовні вимоги не визнає та просить в позові відмовити посилаючись на те, що: - на суми виплат, які нараховані і виплачені у відповідності до "Порядку погашення кредиторської заборгованості Державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005р. №934, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням не нараховуються починаючи тільки з 02.06.06р.; - доводи позивача в позовній заяві не знаходять свого підтвердження.

Третя особа в письмових поясненнях (вх. №11450 від 02.07.2007р.) пояснює, що з метою забезпечення контролю за цільовим спрямуванням бюджетних коштів органи Державного казначейства здійснюють попередній контроль - на-етапі взяття зобов'язань та поточний контроль -у процесі оплати рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів на підставі підтверджуючих документів, які надаються бюджетними установами; - по платіжним документам, які надаються неналежно оформленими або з порушенням встановленого порядку використання коштів загального або спеціального фондів не можуть бути здійснені проплати; - в такому випадку відповідно до пункту 4.8 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів” надається відмова в оплаті рахунків.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови згідно положень статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та третьої особи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ :

- позивач -Комунальний заклад освіти Дніпропетровський ліцей інформаційних технологій при Дніпропетровському національному університеті - зареєстрований як юридична особа комунальної форми власності, код ЄДРПОУ 21930588, та є платником страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;

- відповідачем -Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку правильності нарахування страхових внесків до Фонду із виплат педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років і допомоги на оздоровлення за 1997-2002р.р., за результатами якої складено акт від 03.03.2007р. №71;

- зазначеною перевіркою встановлено, що в періоді, що перевірявся, не нараховані страхові внески на виплати, передбачені статтею 57 Закону України „Про освіту” педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, фактична виплата яких не здійснювалася на протязі 1997-2002 р.р. у зв'язку з відсутністю належного фінансування; - зазначені виплати (надбавка за вислугу років і допомога на оздоровлення) відносяться до фонду оплати праці і включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу та є базою (об'єктом) для нарахування збору до Пенсійного фонду України і внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування; - в порушення частини 1 статті 1 Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування” фонд оплати праці для нарахування та утримання страхових внесків занижено на суму 23 240 грн. 41 коп., у зв'язку з не включенням до фонду оплати праці нарахованих виплат згідно Закону України „Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України „Про освіту” за 1997р.-1999р.;

- на підставі акту перевірки від 03.03.2007р. №71 відповідачем прийнято рішення від 16.03.2007р. №231/02 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- згідно вказаного рішення позивачу донараховано страхових внесків у сумі 858 грн.37 коп., а також нараховано штраф в розмірі 100% сум виплат, що становить 23 240 грн. 41 коп.;

- позивач вважає рішення відповідача незаконним; відповідач проти цього заперечує.

Враховуючи вищевикладене суд доходить висновку про необґрунтованість вимог позивача, виходячи з наступного:

- надбавки за вислугу років і допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки передбачені статтею 57 Закону України «Про освіту»та визначені даним Законом як гарантії держави педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів;

- нормативно-правовим актом, який чітко визначає поняття і структуру заробітної плати є Закон України від 24.03.1995р. №108 «Про оплату праці», у відповідності до статті 2 якого структура заробітної плати складається з основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат;

- додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;

- отже, оскільки законодавець визначив надбавки за вислугу років і допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки як гарантії держави, передбачивши їх в Законі України «Про освіту», то, відповідно до частини 2 статті 2 Закону України “Про оплату праці” дані надбавки і допомога є додатковою заробітною платою та входять в структуру заробітної плати;

- таким чином, надбавки за вислугу років і допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів за своєю природою є заробітною платою і незалежно від того, в який період і з якою затримкою вони нараховуються і сплачуються, дані надбавки і допомога залишаються заробітною платою і включаються до фонду оплати праці;

- заробітна плата педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів виплачується з Державного бюджету; будь-яка затримка у виплаті заробітної плати (як основної, так і додаткової) викладачам, є заборгованістю Державного бюджету;

- виплата надбавок і допомоги, передбачених Законом України „Про освіту” педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів, була призупинена протягом 1997-2002 р.р. законами про Державний бюджет на відповідні роки; у зв'язку з чим виникла заборгованість по даним виплатам, а оскільки, згідно із Законом України «Про освіту»дані виплати є гарантією (зобов'язанням) Держави і здійснюється за рахунок Державного бюджету, то вони автоматично стали Державним боргом, що знайшло своє відображення в постанові Верховної Ради України від 21.06.2001р. №2551 «Про стан, напрями реформування і фінансування освіти в Україні»;

- відповідно до пункту 16 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України державним боргом є загальна сума заборгованості держави, яка складається з усіх випущених і непогашених боргових зобов'язань держави, включаючи боргові зобов'язання держави, що вступають в дію в результаті виданих гарантій за кредитами, або зобов'язань, що виникають на підставі законодавства або договору;

- отже, зазначене свідчить, що мова не йде про зміну статусу сум зобов'язань, які були гарантовані Державою та виникли на підставі чинного законодавства, але з будь-якої причини не були виплачені, ставши Державним боргом, тобто надбавки і допомога, передбачені Законом України «Про освіту»педагогічним, науково-педагогічним та іншим працівникам навчальних закладів, не змінили свого статусу як додаткової заробітної плати через невиплату їх у 1997-2002 р.р. і продовжують входити до фонду оплати праці;

- крім того, статтею 5 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту»педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів»передбачено, що кредиторська заборгованість сплачується працівникам разом з виплатою поточної заробітної плати; тобто, законодавець ототожнює кредиторську заборгованість із заробітною платою, конкретизуючи їхнє положення за часом - виплата поточної зарплати і виплата заробітної плати за попередні періоди;

- той факт, що кошти на виплати по статті 57 Закону України «Про освіту»були віднесені на КЕК 1343 (інші поточні трансферти населенню), а не на КЕК 1110 (Заробітна плата) не змінює природи цих виплат, вони продовжують входити до фонду оплати праці;

- таким чином, оскільки надбавки і допомоги є оплатою праці, то при включенні цих виплат відповідними законами України про Державний бюджет України, вони продовжують залишатися заробітною платою і входять до фонду оплати праці з випливаючими з цього зобов'язаннями щодо нарахування страхових внесків на соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності;

- вказівка в Законі України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів»на те, що кредиторська заборгованість Державного бюджету України погашається протягом п'яти років рівними частинами шляхом включення цих витрат відповідними законами України про Державний бюджет у вигляді окремих цільових субвенцій з Державного бюджету, не забороняє застосування надалі, після їх нарахування і виплати, законодавства по соціальному страхуванню;

- відповідно до пункту 37 статті 2 Бюджетного Кодексу України субвенції - це міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції;

- тобто, в даному випадку субвенція дається на погашення кредиторської заборгованості державного бюджету по додатковій заробітній платі, у вигляді надбавок і допомоги; порядок її використання встановлений в пункті 4 “Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005р. №934, згідно якого відрахування, передбачені законодавством з виплат, здійснюється в установленому порядку;

- статтею 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на страхувальника покладено обов'язок нараховувати і сплачувати в установлені строки та у повному обсязі страхові внески;

- таким чином, ні Конституцією України, ні Бюджетним кодексом України, ні Законом України «Про освіту», ні Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту»педагогічним працівникам, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», ні будь-якими іншими Законами з бюджетного законодавства прямо не скасовано обов'язок сплати страхових внесків з сум додаткової заробітної плати у вигляді надбавки і допомоги, передбачених Законом України «Про освіту»педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів;

- за приписами статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів;

- у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню;

- за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми;

- позивачем не відображено спірні суми в своїх звітах, що надавалися ним відповідачу, страхові внески на них не нараховано та не сплачено, тобто занижено на суму вказаних виплат суму заробітної плати;

- суд не може прийняти до уваги посилання позивача на спільне роз'яснення від 01.12.2005р. №1/9-685 Міністерства освіти і науки, Міністерства фінансів, Міністерства праці та соціальної політики та Державного казначейства України, оскільки відповідно до пунктів 2,3 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; зазначене спільне роз'яснення не є нормативно-правим актом, яке може бути застосовано при вирішенні даного спору;

- таким чином, відповідачем правомірно нараховано позивачу штраф в розмірі прихованої (заниженої) суми додаткової заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, у сумі - 23 240 грн. 41 коп. та донараховано страхові внески у сумі 858 грн. 37 коп.

З урахуванням викладеного позовні вимоги необґрунтовані і задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у справі слід віднести за рахунок позивача.

Керуючись статтями 94, 160-163, 186, 254, пунктом 6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,

ПОСТАНОВИВ :

В позові відмовити.

Судові витрати у справі віднести за рахунок позивача.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

СУДДЯ Т.В.ЗАГИНАЙКО

Дата виготовлення постанови у повному обсязі

09” липня 2007р.