Рішення № 83374290, 31.07.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
640/9549/19
Номер документу
83374290
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1/359

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 липня 2019 року № 640/9549/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клочкової Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом

Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до публічного акціонерного товариства "Одеський коровай"

про стягнення штрафних санкцій у розмірі 69700,00 грн

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - позивач), адреса: 01010, м. Київ, вулиця Московська, будинок 8, корпус 30 до публічного акціонерного товариства "Одеський коровай" (надалі - відповідач), адреса: 02099, м. Київ, вулиця Зрошувальна, будинок 5, у якій позивач просить суд стягнути з публічного акціонерного товариства "Одеський коровай" 69700,00 грн штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім`я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності банку 106.

Позовні вимоги обґрунтовані несплатою відповідачем у добровільному порядку штрафів, визначених в постановах Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом копія ухвали про відкриття провадження у справі отримана відповідачем 27 червня 2019 року, проте від відповідача відзиву на позов станом на 31.01.2017 не надійшло.

З огляду на викладене вище та відсутність клопотань сторін про розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів (у письмовому провадженні).

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Під час здійснення своєї діяльності департаментом НКЦПФР у Південному регіоні (далі - департамент) встановлено наступні порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку публічного акціонерного товариства «Одеський коровай».

ПАТ «Одеський коровай» не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 10.09.2018р. № 47-ГТУ-1-Е; розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 10.09.2018р. № 48-ПУ-1-Е; розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 10.09.2018р. № 49-ГТУ-1-Е; розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 10.09.2018р. № 50-ПУ-1-Е; запит департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 09.01.2019р. № 25/01/460.

Враховуючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушень, постановами від 29.01.2019р. за №№ 09-ПД-1-Е, 10-ПД-1-Е, 11-ПД-1-Е, 12-ПД-1-Е, 13-ПД-1-Е у відношенні ПАТ «Одеський коровай» порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими зобов`язано керівника або повноваженого представника товариства прибути до департаменту 11.02.2019р. для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень з приводу скоєного правопорушення (копії додаються).

Про відправлення постанов від 29.01.2019р. за №№ 09-ПД-1-Е, 10-ПД-1-Е, 11- ПД-1-Е, 12-ПД-1-Е, 13-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 30.01.2019р. № 1.

11 лютого 2019 року у відношенні ПАТ «Одеський коровай» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів за №№ 08-ПД-1-Е, 09-ПД-1-Е, 10-ПД-1-Е, 11-ПД-1-Е, 12- ПД-1-Е, для ознайомлення та отримання яких керівник або уповноважений представник товариства до департаменту НКЦПФР у Південному регіоні, не з`явився.

Відповідно до пункту 8 Правил № 1470, у разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається того самого дня, на який було викликано особу, за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до пункту 9 Правил № 1470, у разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта надсилається юридичній особі одночасно з постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Постановами від 12 лютого 2019 року за №№ 09-ПД-1-Е, 10-ПД-1-Е, 11-ПД-1-Е, 12-ПД-1-Е, 13-ПД-1-Е у відношенні ПАТ «Одеський коровай» розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 26 лютого 2019 року.

Про відправлення актів про правопорушення на ринку цінних паперів від 11.02.2019р. за №№ 08-ПД-1-Е, 09-ПД-1-Е, 10-ПД-1-Е, 11-ПД-1-Е, 12-ПД-1-Е та постанов від 12.02.2019р. за №№ 09-ПД-1-Е, 10-ПД-1-Е, 11-ПД-1-Е, 12-ПД-1-Е, 13-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 13.02.2019р. № 1. Для участі у розгляді справ про правопорушення на ринку цінних паперів до департаменту НКЦПФР у Південному регіоні керівник та/або повноважений представник ПАТ «Одеський коровай» не з`явився.

Відповідно до частини 3 пункту 1 розділу VI Правил № 1470 у разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил № 1470.

Відповідно до пункту 14 розділу І Правил № 1470 постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об`єкта поштового зв`язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.

За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Одеський коровай» департаментом винесено наступні постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме:

1) Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 57-ПД-1-Е за не виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 10.09.2018р. № 47-ПУ-1-Е, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно- господарських санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 57-ПД-1-Е до ПАТ «Одеський коровай» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1000 (тисяча) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 58-ПД-1-Е за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 10.09.2018р. № 48-ПУ-1-Е, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 8 статті 2 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно - господарських санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 58-ПД-1-Е до ПАТ «Одеський коровай» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1000 (тисяча) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 59-ПД-1-Е за не виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери департаменту НКЦПФР У Південному регіоні від 10.09.2018р. № 49-ПУ-1-Е, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 8 статті Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно - господарських санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 59-ПД-1-Е до ПАТ «Одеський коровай» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1000 (тисяча) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 60-ПД-1-Е за не виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 10.09.2018р. № 50-ПУ-1-Е, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 8 статті Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно - господарських санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 60-ПД-1-Е до ПАТ «Одеський коровай» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1 000 (тисяча) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 61-ПД-1-Е за ненадання до департаменту НКЦПФР у Південному регіоні документів та інформації, визначених у запиті департаменту від 09.01.2019р. № 25/01/460, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно - господарських санкцій за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.02.2019р. № 61-ПД-1-Е до ПАТ «Одеський коровай» застосовано штрафну санкцію у розмірі 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Загальна сума штрафних санкцій, застосованих до ПАТ «Одеський коровай» складає 69 700 (шістдесят дев`ять тисяч сімсот) гривень.

Про відправлення постанов від 26.02.2019р. за №№ 57-ПД-1-Е, 58-ПД-1-Е, 59-ПД-1-Е, 60-ПД-1-Е, 61-ПД-1-Е свідчить реєстр рекомендованих листів від 01.03.2019р. № 1.

Згідно частини 3 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 01.03.2019р. за №№ 57-ПД-1-Е, 58-ПД-1-Е, 59-ПД-1-Е, 60-ПД-1-Е, 61-ПД-1-Е не були оскаржені ні до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ні до суду.

Оскільки вказані штрафні санкції не були сплачені відповідачем, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернувся з даним позовом до суду.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 року №448/96-ВР (далі - Закон №448/96-ВР).

Відповідно до статті 5 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно до статті 1 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексу заходів з метою упорядкування контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та попередження зловживань та порушень у цій сфері.

Стаття 2 цього Закону №448/96-ВР визначає мету державного регулювання ринку цінних паперів, зокрема, додержання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

Учасниками ринку цінних паперів згідно статті 1 Закону №448/96-ВР є емітенти, інвестори та особи, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів.

Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону № 448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, -у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Частиною 3 статті 11 Закону №448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

Відповідач доказів оскарження вказаних постанов та/або доказів сплати визначеного постановами штрафу не надав.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наявність правових підстав для задоволення позову.

Інші доводи сторін не спростовують викладеного та не доводять протилежного.

Згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати до стягнення не підлягають.

На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Одеський коровай" (адреса: 02099, м. Київ, вулиця Зрошувальна, будинок 5, ЄДРПОУ 00376886) 69700,00 грн (шістдесят дев`ять тисяч сімсот гривень) штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім`я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності банку 106.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів, з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Н.В. Клочкова