
Справа № 560/1857/19
РІШЕННЯ
іменем України
31 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01.05.2019 року.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.05.2019 року з врахуванням проведених виплат.
Позивач посилається на те, що він є особою першої категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом другої групи, отримує пенсію як особа з інвалідністю відповідно до вимог ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
ОСОБА_1 у травні 2019 року звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на пільгових умовах відповідно до положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням правових позицій викладених у рішенні Конституційного Суду України від 25.04.2019 року у справі №3-14/2019.
Проте, у проведенні перерахунку йому було відмовлено на підставі відсутності у рішенні Конституційного Суду України від 25.04.2019 року у справі №3-14/2019 положень щодо порядку виконання вказаного рішення. Також Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що звернулось з листом до Міністерства соціальної політики України для надання роз`яснень щодо порядку проведення перерахунків пенсії згідно положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням та діями суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 24 червня 2019 року відкрито провадження у справі та витребувані матеріали з пенсійної справи позивача.
08 липня 2019 року надійшли витребувані судом матеріали.
09 липня 2019 року надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, де вказується на незгоду з позовними вимогами враховуючи те, що позивач отримує пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок пенсії здійснений згідно із Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженої постановою КМУ від 23.11.2011 р. №1210. Рішенням Конституційного суду України від 25.04.2019 р. визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення «дійсної строкової», яке міститься в положенні ч. 3 ст. 59 Закону №796. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено. Отже, словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях ч. 3 ст. 59 Закону №796, втратили чинність з 25.04.2019 р. З урахуванням рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 р. Кабінетом Міністрів України 26 червня 2019 р. прийнято постанову №543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», частиною 2 якої внесено зміни в абзац перший пункту 9 Порядку від 23.11.2011 р. №1210 та викладено у такій редакції - «за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня календарного року. Постанова КМУ від 26.06.2019 р. №543 набрала чинності з 01.07.2019 року.
Зазначає, що відповідно до ч. 3 статті 45 Закону № 1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Окрім того, відповідно до пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25.11.2005, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України, днем звернення за призначенням (перерахунком) пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Зважаючи на викладене, відповідач просить у задоволенні позову відмовити, а розгляд справи провести в судовому засіданні з викликом сторін.
Суд вважає клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
11 липня 2019 року до суду надійшла заява позивача про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.
Будь-які інші процесуальні дії судом не вчинялись.
Розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, на підставі наявних доказів, без проведення фіксування судового розгляду технічними засобами.
Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення серії НОМЕР_1 видане 25 березня 2003 року), інвалідом 2 групи ( посвідчення серії НОМЕР_2 видане 25 жовтня 2005 року).
ОСОБА_1 у січні 1987 року був призваний на спеціальні військові збори. З 05 січня 1987 року по 06 травня 1987 року у складі військової частини №55064 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією виписки з наказу Дунаєвецького районного військового комісаріату від 04.05.1987 року №1.
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивач отримує пенсію як особа з інвалідністю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
15 травня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з письмовою заявою, в якій просив перерахувати розмір його пенсії по інвалідності в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.05.2019 року з врахуванням проведених виплат.
13 червня 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом №1399/Ч-8 відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що у рішенні Конституційного Суду України від 25.04.2019 року у справі №3-14/2019 відсутні будь-які положення щодо порядку виконання вказаного рішення та проведення перерахунку пенсії позивача. Також, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що звернулось з листом до Міністерства соціальної політики України для надання роз`яснень щодо порядку проведення перерахунків пенсії згідно положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року, зазначає, що після надходження відповіді (роз`яснень) позивача буде повідомлено про порядок проведення такого перерахунку.
Суд вважає відмову відповідача необґрунтованою і незаконною, зважаючи на наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 10 Закону №796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається КМУ.
Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного року.
Позивач, будучи призваним на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримавши у зв`язку з цим інвалідність, належить до числа осіб, на яких поширюється дія ст. 59 Закону №796-ХІІ та яким на її підставі має бути здійснений перерахунок пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Конституційний Суд України у рішенні від 25.04.2019 року у справі №3-14/2019(402/19, 1737/19) вирішив:
«1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
2. Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
3. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено».
Так, у ст.91 Закону України «Про Конституційний Суд України» зазначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційним Судом України в рішенні від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) вказано про втрату чинності ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у частині словосполучення «дійсної строкової» з 25.04.2019.
Тобто, саме з 25.04.2019 втратили чинність положення ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Суд вважає необхідним зазначити, що у разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб`єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому наявністю або відсутністю у рішенні Конституційного Суду України роз`яснень щодо порядку проведення перерахунку. У разі, якщо суб`єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести чіткі, визначені законодавством підстави для відмови у прийнятті рішення, а не посилатись на будь - які оціночні судження або листи-розяснення, які законом прямо не передбачені.
Згідно з ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 Закону, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки пенсія позивачу підлягає перерахунку а позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою 15 травня 2019 року, перерахунок призначеної пенсії слід провести починаючи з 01 травня 2019 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зважаючи на встановлені судом обставини, слід визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні перерахунку і невиплаті позивачу пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.05.2019 року з врахуванням проведених раніше виплат.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, а тому розподіл судових витрат згідно ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні перерахунку і невиплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 травня 2019 року з врахуванням проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський