
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2019 року справа № 580/1689/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі:
головуючого судді - Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Салабай М.В.,
позивача - ОСОБА_1 (особисто),
представників відповідача - Щеки А.П., Пєскового Ю.Д. (згідно з довіреностями),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
27.05.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд з позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Черкаського обласного військового комісаріату (18008, м.Черкаси, вул.Хоменка, буд.19; код ЄДРПОУ 07735268) (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дій відповідача щодо не зарахування йому у вислугу років у пільговому обчисленні перебування в зоні антитерористичної операції (далі - АТО) у підрозділах Державної прикордонної служби України за період з 02.07.2015 до 21.04.2016;
зобов`язання відповідача:
провести йому перерахунок вислуги років та зарахувати до загального військового стажу у пільговому обчисленні перебування на військовій службі з 02.07.2015 до 21.04.2016 в зоні антитерористичної операції (далі - АТО) у підрозділах Державної прикордонної служби України, внести зміни до грошового атестату та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абз.8 п.7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393, а також видати йому зазначені документи;
внести зміни до наказу від 09.10.2018 №225 із зазначенням вислуги років позивача у пільговому обчисленні 02.07.2015 до 21.04.2016 в зоні АТО у підрозділах Державної прикордонної служби України, один примірник якої додати до особової справи, а другий - видати позивачу.
В обґрунтування позову зазначено, що в наказі про звільнення позивача у запас, грошовому атестаті та довідці про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що подається органу Пенсійного фонду для призначення та обчислення пенсії, відповідач всупереч вимог законодавства не вказав період його служби в зоні АТО у пільговому обчисленні. Тому просив задовольнити позов.
Ухвалою суду від 29.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву, та доказів, повідомлено про строки для надання клопотань про розгляд справи з викликом у судове засідання.
Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу відповідач отримав 03.06.2019, а позивач - 05.06.2019.
18.06.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що у особовій справі позивача відсутні оформлені належним чином документи (накази про прибуття/вибуття) про те, які саме періоди військової служби в зоні АТО треба рахувати у пільговому обчисленні. Зазначає, що непідтверджене належними документами проведення перерахунку вислуги років вважатиметься перевищенням службових повноважень.
21.06.2019 позивач подав суду відповідь на відзив, у якому зазначив, що відзив на позов підписаний військовим комісаром Черкаського обласного військового комісаріату Курбетом Є.О., який станом на час його складення перебував у відпустці, а отже відзив є недійсним. Також вказує, що період його служби з 02.07.2015 до 21.04.2016 в зоні АТО підтверджено наявними у відповідача документами, а тому доводи про відсутність достатніх доказів такої служби необґрунтовані. Такі доводи викладені позивачем також у наданому ним 08.07.2019 суду письмовому поясненні.
Ухвалою від 20.06.2019 суд відмовив у задоволенні клопотання Черкаського обласного військового комісаріату про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Ухвалою від 21.06.2019 задоволено клопотання позивача про розгляд справи з повідомленням сторін та призначено судове засідання для розгляду справи у спрощеному провадженні.
24.07.2019 суд відмовив повністю у задоволенні клопотання позивача про виклик та допит в якості свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Матеріалами послужного списку позивача підтверджується проходження позивачем з липня 1999 року служби в Збройних Силах України на різних посадах.
Наказом Командувача Сухопутних військ ЗСУ від 17.08.2018 №359 позивача звільнено з посади військового комісара Чигиринського РВК у запас за станом здоров`я.
Наказом військового комісара Черкаського обласного військового комісаріату Курбета Є.О . від 09.10.2018 №225, копія якого додана до матеріалів судової справи, позивача з 09.10.2018 виключено зі списків особового складу Черкаського ОВК та знято з усіх видів забезпечення.
Наказом тимчасово виконуючого обов`язки військового комісара Черкаського обласного військового комісаріату від 04.01.2019 №5 внесено зміни до наказу від 09.10.2018 №225 та доповнено його абзацом 3 такого змісту: «Вислуга років у Збройних Силах становить: календарна 18 років 11 місяців, пільгова 3 роки 7 місяців».
За заявою позивача від 13.11.2018 про призначення йому пенсії відповідач 19.11.2018 склав подання №ФР-52045 про призначення пенсії та із відповідними документами направив його ГУ ПФУ в Черкаській області для призначення пенсії з інвалідності. До нього додав грошовий атестат позивача серії ЗУ № 265928 та відповідно до його даних довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Досліджуючи вказаний грошовий атестат суд звернув увагу, що відповідно до його п.3 календарна вислуга років позивача станом на 01.10.2018 становить 18 років 11 місяців та 16 днів, а в графах щодо пільгової вислуги років зазначені прочерки. Вказана в ньому інформація відповідає даним наказу від 09.10.2018 №225 щодо вислуги років позивача.
На звернення позивача до Міністерства оборони України відповідач листом від 14.06.2019 №6/3/750 повідомив позивача, що йому не зарахований період проходження військової служби в зоні АТО у зв`язку з тим, що у особовій справі позивача відсутні витяги з наказів керівника сектору (командира оперативно-тактичного угрупування) про прибуття (вибуття) з району проведення АТО: витяги з наказу керівника сектору «Б» від 16.06.2015 №173, від 25.06.2015 №182, від 02.07.2015 №189, витяги з наказу керівника АТЦ при СБУ від 06.11.2015 №0188. Також вказано на необхідність звернення до ДПСУ для отримання вказаних витягів з наказів та надання їх відповідачу для перерахунку вислуги років.
Тому позивач звернувся в суд.
Надаючи правову оцінку спірним обставинам, суд врахував таке.
Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України від 20.11.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ).
Відповідно до ст.1-2 Закону №2011-ХІІ військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
На підставі п.19 ч.1 ст.6 Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-ХІІ) до учасників бойових дій належать військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Абзацом 2 п.1 ч.1 ст.8 Закону №2011-ХІІ визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст.57 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Згідно з абз.7 підп.1 п.2.3 Розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (далі - Положення №530) (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналізуючи вказані норми Верховний Суд у постанові від 05.06.2018 у справі №348/347/17 у подібних правовідносинах дійшов висновку, що вказана служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
На підставі п.2.9. Розділу II Положення №530 обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком з особової справи військовослужбовця.
Абзацом 6 п.2.9. Розділу II Положення №530 визначено, що документами, що підтверджують окремі періоди військової служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, є довідки кадрових органів Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, про службу в цих військових формуваннях, яка підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах.
Суд встановив, що матеріали особової справи позивача, оригінал якої судом досліджений у судовому засіданні, а копії долучені до матеріалів цієї справи, містить розрахунок вислуги років позивача, складений 14.02.2019 начальником відділу кадрів Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України полковником Ю. Стужуком (а.с.95-96). У ньому вказано, що позивачу підлягає зарахуванню у вислугу років у пільговому обчисленні з коефіцієнтом 3 період участі у АТО з 02.07.2015 до 24.04.2016.
Крім того, матеріали особової справи позивача містять довідку Головного центру підготовки особового складу ДПСУ від 13.01.2019 №1345 про те, що позивач дійсно у період з 15.06.2015 до 20.06.2015 та з 02.07.2015 до 15.10.2015 брав участь в зоні АТО. Також довідкою Донецько-Луганського регіонального управління Краматорського прикордонного загону ДПСУ від 17.01.2019 №30/10 підтверджено участь позивача у АТО у період з 16.10.2015 до 24.04.2016. Крім того, в ній наявні витяги з наказів:
1) Навчального центру Державної прикордонної служби України: від 15.06.2015 №110-вв про вибуття позивача у відрядження для проведення рекогносцировки в підрозділи, які виконують завдання в зоні АТО, до смт.Велика Новосілка Донецької обл., від 22.06.2015 №115-вв про прибуття позивача, від 02.07.2015 №122-вв про вибуття у відрядження для заміни підрозділів Державної прикордонної служби України у районі проведення АТО, від 15.10.2015 №197-вв про прибуття позивача з відрядження;
2) начальника Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України: від 16.10.2015 №35-ОС про виконання позивачем обов`язків коменданта оперативно-бойової прикордонної комендатури "Велика Новосілка"; від 21.04.2016 №164-ОС - про вибуття позивача до Східного регіонального управління (м.Харків) із зазначенням інформації про тривалість наданих позивачу видів відпусток, надані винагороди.
Отже, твердження відповідача про відсутність таких документів є необґрунтованими, а вказана у наказі відповідача №255 та згаданому вище грошовому атестаті позивача інформація про вислугу років позивача не є повною, та з огляду на відсутність даних про пільговий стаж позивача не відповідає даним його послужного списку. Це вплинуло на правильність розрахунків у складеній на їх підставі довідці про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій для обчислення пенсії відповідно до ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абз.8 п.7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393. Як наслідок, направлені відповідачем згідно з поданням від 19.11.2018 такі документи вплинули на правильність призначення позивачу пенсії, а отже в спірних правовідносинах відповідач допустив порушення прав позивача на належний соціальний захист.
Відповідач не довів жодним належним і допустимим доказом, що у спірних правовідносинах діяв у межах, спосіб та порядку, визначених законом.
Тому суд дійшов висновку про обгрунтованість позовної вимоги щодо протиправності дій відповідача щодо незарахування позивачу у вислугу років і пільговому обчисленні перебування в зоні АТО у підрозділах Державної прикордонної служби України за період, про який стверджує в позовній заяві позивач.
Оскільки грошовий атестат позивача виготовлений на бланку з прочерками у графах щодо наявності у позивача пільгового стажу, що суперечить вимогам вказаних вище нормативно-правових актів, зміна такої інформації можлива виключно шляхом складення іншого грошового атестата позивача з відомостями, які відповідають дійсним даним про його службу. Згадана вище довідка, як і грошовий атестат, не є рішенням суб`єкта владних повноважень, навідміну від наказів. Тому внесення до них змін, як про те просить позивач, не є вірно обраним способом захисту порушеного права.
Згідно з п.2.18. Розділу II Положення №530 обласний військовий комісаріат при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Тому наявні підстави зобов`язати відповідача провести перерахунок вислуги років позивача та зарахувати до загального військового стажу у пільговому обчисленні його перебування на військовій службі з 02.07.2015 до 21.04.2016 в зоні АТО у підрозділах Державної прикордонної служби України та внести відповідні зміни до наказу від 09.10.2018 №225.
Щодо позовних вимог внести зміни до грошового атестату та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премій для обчислення пенсії із зазначенням вислуги років позивача у пільговому обчисленні 02.07.2015 до 21.04.2016 в зоні АТО у підрозділах Державної прикордонної служби України, а також видати йому зазначені документи суд врахував також таке.
Відповідно до п.3.1. Розділу 3 Положення №530 оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами.
На підставі п.3.3. Розділу 3 Положення №530 для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються: заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення; військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарської комісії); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" частини другої статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою); довідка публічного акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" (далі - АТ "Ощадбанк") або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, найменування та номер відділення АТ "Ощадбанк"; копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації); копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни та військової служби, особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, донора тощо).
Згідно з п.3.8. Розділу 3 Положення №530 обласний військовий комісаріат у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії: приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи.
Оскільки грошовий атестат і довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються обласним військовим комісаріатом до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, зазначені у них відомості безпосередньо впливають на підстави призначення та розмір пенсії. Тому зазначення у них повних відомостей щодо вислуги років позивача, в т.ч. у пільговому обчисленні є обов`язковим.
Дотримуючись меж заявлених позовних вимог, для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, суд дійшов висновку, що належним і ефективним способом повного захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача скласти грошовий атестат та довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій для обчислення пенсії у порядку, межах, спосіб та строк, визначених вимогами чинного законодавства, зазначивши та врахувавши у них у тому числі вислугу років позивача у пільговому обчисленні за період з 02.07.2015 до 21.04.2016 перебування в зоні АТО у підрозділах Державної прикордонної служби України, а також направити їх уповноваженому органу Пенсійного Фонду України щодо призначення пенсії позивачу.
При цьому позовні вимоги зобов`язати відповідача видати позивачу наказ від 09.10.2018 №225, грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, суд вважає необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки Положення №530 та інші нормативно-правові акти не передбачають видачу таких документів особі, стосовно якої вони складені, та не відновляють порушених прав позивача.
Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у вказаній вище частині.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не надав доказів понесення судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.
Керуючись ст.ст.2, 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Черкаського обласного військового комісаріату щодо незарахування ОСОБА_1 у вислугу років у пільговому обчисленні перебування в зоні АТО у підрозділах Державної прикордонної служби України за період з 02.07.2015 до 21.04.2016.
Зобов`язати Черкаський обласний військовий комісаріат (18008, м.Черкаси, вул.Хоменка, буд.19; код ЄДРПОУ 07735268):
провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок вислуги років та зарахувати до загального військового стажу у пільговому обчисленні його перебування на військовій службі з 02.07.2015 до 21.04.2016 в зоні АТО у підрозділах Державної прикордонної служби України;
внести зміни до наказу від 09.10.2018 №225, зазначивши вислугу років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні за період з 02.07.2015 до 21.04.2016 перебування в зоні АТО у підрозділах Державної прикордонної служби України;
скласти грошовий атестат та довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій для обчислення пенсії у порядку, межах, спосіб та строк, визначених вимогами чинного законодавства, зазначивши та врахувавши у них у тому числі вислугу років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні за період з 02.07.2015 до 21.04.2016 перебування в зоні АТО у підрозділах Державної прикордонної служби України,-
та направити їх уповноваженому органу Пенсійного Фонду України.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 30 днів з складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення складене у повному обсязі 30.07.2019.