
Справа № 560/848/19
РІШЕННЯ
іменем України
30 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницької міської ради, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо прийняття рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України за результатами розгляду його заяви від 05.02.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,10 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та зобов`язати відповідача розглянути на черговій сесії його заяву від 05.02.2019 та прийняте одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,10 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 межах міста, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Хмельницький окружний адміністративний суд призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05.02.2019 звернувся до Хмельницької міської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. До вказаної заяви додав копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, копію посвідчення учасника бойових дій та графічний матеріал з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки (викопіювання земельної ділянки АДРЕСА_1 ). Листом №М-119189 від 27.02.2019 відповідач повідомив, що у відповідності до Положення про порядок надання земельних ділянок громадянам для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території м.Хмельницького затвердженого рішенням третьої сесії Хмельницької міської ради від 27.09.2006 №16 із внесеними змінами та доповненнями, надання земельних ділянок здійснюється виключно у порядку черговості. Повернутись до розгляду питання щодо надання ОСОБА_1 земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), стане можливим після того, як підійде порядковий номер черги останнього. Позивач зазначає, що заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку площею 0,10 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 не була розглянута відповідачем у порядку та спосіб визначений Земельним кодексом України, оскільки ні позитивного, ні негативного рішення, за результатами розгляду вказаної заяви відповідач не прийняв. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, а тому звернувся до суду з вказаним позовом.
В надісланому до суду відзиві відповідач проти задоволення позову заперечив. Зазначає, що надання земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) здійснюється виключно у порядку черговості шляхом постановки на облік в управлінні земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради після досягнення громадянином 18-ти річного віку. Вказав, що станом на 14.02.2019 у списках бажаючих на отримання земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території міста Хмельницького номер позивача у загальному списку черговості 13070, в списку учасників АТО1792. Крім того, зазначає, що надані до заяви позивача графічні матеріали, що стосуються земельної ділянки по АДРЕСА_1 не є відповідно до вимог частини 6 статті 118 ЗК України графічними матеріалами на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Вважає, що Хмельницька міська рада діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. В задоволені позову просить відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач 05.02.2019 звернувся до Хмельницької міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,10 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 межах міста, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка). До заяви додав копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, копію посвідчення учасника бойових дій та графічний матеріал з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки (викопіювання земельної ділянки АДРЕСА_1 ).
Листом від 27.02.2019 №М-11918-19 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що у відповідності до Положення про порядок надання земельних ділянок громадянам для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території м. Хмельницького затвердженого рішенням третьої сесії Хмельницької міської ради від 27.09.2006 №16 із внесеними змінами та доповненнями, надання земельних ділянок здійснюється виключно у порядку черговості. Повернутись до розгляду питання щодо надання ОСОБА_1 земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), стане можливим після того, як підійде порядковий номер його черги.
Позивач, не погоджуючись з вказаною відмовою, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.
Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до частин 6, 7 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини 1 статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, Хмельницька міська рада, в даному випадку, має виключні повноваження на вирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель комунальної власності відповідної територіальної громади.
Наведеними положеннями чинного законодавства чітко визначені, як підстави, порядок, строки, процедура надання відповідачем дозволу зацікавленим громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, так і чітко визначені для відповідача порядок, строки, відповідна процедура та підстави для відмови у наданні такого дозволу, та форма прийнятих відповідних рішень.
Так, за результатами розгляду відповідної заяви громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, відповідач у місячний строк повинен прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки або про відмову у наданні такого дозволу.
Разом з цим, така відмова повинна бути вмотивована, оформлена належним чином та прийнята виключно з підстав, встановлених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність визначений частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Пункт 34 частини 1 статті 26 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 13 статті 46 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Частиною 5 статті 46 вищевказаного Закону передбачено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
В силу частин 1, 2 статті 59 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Суд встановив, що позивач подав до Хмельницької міської ради належним чином оформлену заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з доданими до неї графічними матеріалами.
Проте, відповідач не розглянув по суті заяву позивача і не прийняв будь-яке рішення за результатами її розгляду у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, у тому числі про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або про відмову у наданні такого дозволу.
Посилання відповідача у відповіді від 27.02.2019 року на звернення позивача від 27.10.2015 року, на підставі якого його було включено до черги з надання земельних ділянок, суд вважає необґрунтованим, оскільки відповідач зобов`язаний був розглянути нове звернення позивача по суті, а не відсилати до іншого свого рішення.
При цьому, посилання відповідача на включення позивача у чергу з надання земельних ділянок, та надання йому бажаної земельної ділянки після того, як підійде його порядковий номер, суд оцінює критично, оскільки будь-які дії щодо організації розгляду заяв є питаннями внутрішньої діяльності та роботи підконтрольних міській раді структурних підрозділів чи департаментів, і не звільняють відповідача від обов`язку виконати вимоги Земельного кодексу України в частині процедури та строків розгляду заяв, поданих в порядку статті 118 Земельного кодексу України.
Враховуючи те, що повноваження щодо розгляду заяв та прийняття рішень покладені саме на міські ради, а не їх структурні підрозділи, включення позивача до черги не звільняє від обов`язку розглянути подане звернення по суті.
Під час розгляду справи відповідач не надав докази, що заява позивача вирішена у порядку, встановленому вимогами закону.
У Рішенні від 20.10.2011 у справі "Rysovskyy v. Ukraine" Суд Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип "належного урядування" передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб ("Beyeler v. Italy", "Oneryildiz v. Turkey", "Megadat.com S.r.l. v. Moldova", "Moskal v. Poland"). На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Lelas v. Croatia" і "Toscuta and Others v. Romania") і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (Oneryildiz v. Turkey", та "Beyeler v. Italy").
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Lelas v. Croatia").
Аналізуючи положення наведених актів законодавства, суд вважає, що вирішення заяви позивача повинно було відбуватись в порядку визначеному законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тобто на пленарному засіданні Хмельницької міської ради із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішення передбачений законодавством.
Хмельницька міська рада не розглянула звернення позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в строк та в порядку, встановленому нормами Земельного кодексу України, та не прийняла відповідного рішення.
При цьому, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача, як підставу для відмови у задоволенні заяви позивача, на Порядок, затверджений рішенням 23 сесії Хмельницької міської ради від 27.02.2013 року, щодо надання графічних матеріалів виготовлених на замовлення заявника суб`єктами, що мають право на виконання землевпорядних робіт згідно з законом, у тому числі, план меж земельної ділянки, або кадастровий план земельної ділянки з відображенням зон обмежень, обтяжень, сервітутів, оскільки Земельний кодекс України не передбачає вимогу щодо оформлення графічних матеріалів спеціалізованими землевпорядними організаціями на замовлення заявника як обов`язкову. Особа може надати той графічний матеріал, який вона має у своєму розпорядженні. Відповідач, може вивчити наданий особою графічний матеріал та встановити, чи відповідає він вимогам Земельного кодексу України, а також чи відповідає місце розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Оскільки відповідач взагалі не приймав будь-яке рішення за заявою позивача, поданою у лютому 2019 року, посилання на невідповідність графічних матеріалів вимогам Порядку, затвердженого міською радою, суд до уваги не бере.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки відповідач рішення за заявою ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у наданні такого дозволу не приймав, а відмова оформлена листом №М-11918-19 від 27.02.2019 не може вважатися належним розглядом заяви позивача, у порядку передбаченому Земельним кодексом України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо прийняття рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України за результатами розгляду його заяви від 05.02.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,10 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд слід задовольнити.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи, що позивач подав до відповідача належним чином оформлену заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з доданими до неї графічними матеріалами, міська рада, відмовляючи листом у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, діяла всупереч наданим Земельним кодексом України та законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваженням, суд вважає за необхідне зобов`язати Хмельницьку міську раду розглянути на черговій сесії заяву ОСОБА_1 від 05.02.2019 та прийняти рішення передбачене статтею 118 Земельного кодексу України про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,10 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , у межах міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради щодо прийняття рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України за заявою ОСОБА_1 від 05 лютого 2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,10 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Зобов`язати Хмельницьку міську раду розглянути на черговій сесії заяву ОСОБА_1 від 05 лютого 2019 року та прийняти рішення передбачене статтею 118 Земельного кодексу України про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,10 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 33332218) Головуючий суддя О.К. Ковальчук