Рішення № 83350373, 15.07.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2019
Номер справи
480/1908/19
Номер документу
83350373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2019 р. Справа № 480/1908/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - адвоката Нємцева В.А.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року протиправною та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату в перерахованому розмірі пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі виготовленої УМВС України в Сумській області довідки від 03.05.2019 р. № 11/166 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в розмірі 88% від зазначеної в довідці суми грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії. Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 р. N 988 було внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Таким чином, у зв`язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейських позивач як колишній працівник міліції має право на перерахунок пенсії, яке виникло з 01 січня 2016 року на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII. У свою чергу, правовою підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу є виготовлена УМВС України в Сумській області на виконання рішення Зарічного районного суду м. Суми від 18.01.2018 р. у справі № 591/7124/17 та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідка від 03.05.2019 р. № 11/166 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45.

На підставі ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Однак листом від 21.05.2019 р. ГУ ПФУ в Сумській області повідомило його, що рішення про проведення перерахунку пенсії або про відмову в проведенні перерахунку пенсії не приймалося.

Зазначає, що відповідач не здійснив перерахунку пенсії, на який позивач має право з 01.01.2016 р., оскільки перерахунок пенсії, передбачений Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 р. № 900, не проведено з вини відповідача, тому просить здійснити перерахунок з 01.01.2016 р. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, позивач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Перерахунок проведено з урахуванням чинної на момент його проведення редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Крім того, на виконання рішення Зарічного районного суду м. Суми від 18.01.2018 р. у справі № 591/7124/17 Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області надана довідка від 03.05.2019 р. № 11/166 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, яка долучена до матеріалів пенсійної справи. Разом з тим зазначеним рішенням не встановлено зобов`язань до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення перерахунку розміру пенсії відповідно до наданої довідки. У зв`язку з цим рішення про проведення або про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивача не приймалося.

Також зазначає, що відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Норми цієї статті є чинними, рішенням Конституційного Суду України чи іншими законами скасовані не були. Відповідно, підстави для здійснення перерахунку та виплати перерахованої пенсії позивача без обмеження граничного розміру відсутні. У свою чергу, Пенсійному фонду забороняється використовувати кошти на цілі, не передбачені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 03.07.2019 р. справу призначено до розгляду в судовому засіданні з викликом сторін.

У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили суд позов задовольнити.

У судове засідання представник відповідача не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не подав. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні представника відповідача за наявними у ній доказами.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Після звільнення у 2009 році відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу була призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої склав 88% грошового забезпечення за 31 рік вислуги.

На виконання рішення Зарічного районного суду м. Суми від 18.01.2018 р. у справі № 591/7124/17 УМВС України в Сумській області виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідка від 03.05.2019 р. № 11/166 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (а.с.18).

Листом від 21.05.2019 р. ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що рішення про проведення перерахунку пенсії або про відмову в проведенні перерахунку пенсії не приймалося (а.с.17).

Суд вважає, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016 р., є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч. 3 ст. 63 Закону).

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15 липня 2015 року N 614-VIII внесено зміни до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме статтю 51 Закону доповнено частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З огляду на викладене позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на перерахунок розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988.

Порядок перерахунку пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, до яких віднесений позивач, у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, п.п. 2 і 3 Порядку визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про Національну поліцію" передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб (пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію").

Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України у зв`язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.

Разом з тим Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не встановлює правових підстав для нерозгляду звернень осіб з питання перерахунку пенсії чи відстрочення здійснення перерахунку пенсії у строки, визначені ст. 51 вказаного Закону, що, у свою чергу, не може бути підставою для відповідача не проводити перерахунок пенсії позивача.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, який у рішенні від 15 лютого 2018 року у зразковій справі Пз/9901/8/18 820/6514/17 зазначив, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988.

Крім того, суд не враховує зауваження відповідача про відсутність обов`язку здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі рішення Зарічного районного суду м. Суми від 18.01.2018 р. у справі № 591/7124/17, оскільки таким рішенням не встановлено зобов`язань до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , та зазначає, що порядок перерахунку раніше призначених пенсій передбачений Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов`язок органу Пенсійного фонду України перерахувати пенсію особі за наявності підстав є безумовним та не може залежати від будь-якого окремого застереження, зокрема, в судовому рішенні.

Також, що стосується твердження відповідача про правомірність обмеження максимального розміру пенсії позивача у разі її перерахунку на підставі ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд зазначає, що дана норма була прийнята 06.12.2016 р. та набрала чинності з 01 січня 2017 року, тоді як пенсія позивачу підлягає перерахунку з 01 січня 2016 року. На підставі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, враховуючи, що пенсія позивачу має бути перерахована, починаючи з 01 січня 2016 року, а ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою станом на 01.01.2016 р. були встановлені обмеження максимального розміру пенсії, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. N 7-рп/2016 у справі N 1-38/2016 визнана неконституційною, такою, що втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року має бути проведений без обмеження граничного розміру.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, не здійснивши перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки УМВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату в перерахованому розмірі пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі виготовленої УМВС України в Сумській області довідки від 03.05.2019 р. № 11/166 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в розмірі 88% від зазначеної в довідці суми грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що полягає у непроведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої УМВС України в Сумській області 03.05.2019 № 11/166.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ України на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої УМВС України в Сумській області 03.05.2019 № 11/166, без обмеження максимального розміру пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн. в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах

Повне рішення складене 22 липня 2019 року.