Рішення № 83350336, 24.07.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2019
Номер справи
480/1294/19
Номер документу
83350336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2019 р. Справа № 480/1294/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гелети С.М.

за участю секретаря судового засідання Високос Я.С.

представника позивача Жулавський С.А.

представника відповідача Кобилінська О.К. , Ревенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення в частині, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Сумиобленерго» (далі - ПАТ «Сумиобленерго», позивач), звернулося до суду з даним позовом в якому просить, згідно уточнених позовних вимог (а.с.75) визнати протиправним та скасувати частково податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач) від 28.03.2019 №000057500 про накладення штрафу в сумі 4800,66 грн. за порушення строків реєстрації податкової накладної №13016//4 від 31.12.2018 , а також про накладення штрафу в сумі 95566,65 грн. за порушення строків реєстрації податкової накладної №5172//2 від 31.12.2018.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що такі порушення сталися за відсутності вини позивача, оскільки позивач своєчасно направляв для реєстрації податкові накладні, але не було отримано протягом операційного дня не надіслано було квитанцію про прийняття чи неприйняття такої реєстрації, а тому такі накладні вважаються зареєстрованими в день подання. Зазначає, що в день направлення електронна система працювала із збоями, а тому вчасне направлення відбулося не з вини позивача. Крім того, зазначає, що підприємством було подано уточнюючи декларації, які в подальшому були використані підприємством для податкової звітності.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав і просив її задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що позивачем було зареєстровано податкові накладні із порушенням граничного строку реєстрації на 1 день у зв`язку із чим і застосовані штрафні санкції. Зазначає, що подальше коригування не змінює факт порушення реєстрації первинної накладної. Таким чином штрафні санкції застосовані правомірно, підстави для скасування податкового повідомлення-рішення відсутні.

Ухвалою суду від 12.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Ухвалою суду від 22.04.2019 справу призначено до розгляду в режимі відеоконференції. Ухвалою суду від 23.05.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів. Ухвалою суду від 11.07.2019 закінчено підготовче провадження, справу призначено до розгляду.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що на підставі акта від 20.02.2019 № 112/28-10-50-08-12/23293513 про результати камеральної перевірки даних податкової звітності та даних Єдиного реєстру податкових накладних позивача за грудень 2018 року за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 1 календарний день, а саме від 31.12.2018 №13016//4 на суму ПДВ 48006,64 грн., а саме зареєстровано 16.01.2019, при граничному строку реєстрації 15.01.2019, а також накладної від 31.12.2018 №5172//2 на суму ПДВ 965666,51 грн., зареєстровано 16.01.2019, при граничному строку реєстрації 15.01.2019, що відображено на стор. 4 акту перевірки (а.с.12).

У зв`язку із виявленим порушенням, до ПАТ "Сумиобленерго застосовані штрафні (фінансові) санкції на підставі визначених абзацом 14 пунктом 201.10 статтею 201, та згідно зі статтею 120-1.1 Податкового кодексу України у розмірі 10%, а саме в сумі 4800,66 грн. за порушення строків реєстрації податкової накладної № 13016//4 від 31.12.2018, а також фв сумі 96566,65 грн. за порушення строків реєстрації податкової накладної №5172//2 від 31.12.2018 (а.с.16).

Суд погоджується із висновками податкового органу щодо виявлених порушень та підстав для застосовування штрафних (фінансових) санкцій, враховуючи наступне.

Відповідно до пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктами 201.1, 201.4 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В силу приписів норм п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

У разі порушення цього терміну реєстрації податкових накладних до платника податків (продавець товарів/послуг, який склав відповідні податкові накладні) застосовуються штрафні санкції визначені цим Кодексом.

Так, пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;- 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;- 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Податковим порушенням є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених Податковим кодексом України та іншим законодавством контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем було подано податкові накладені із порушенням строку їх реєстрації.

Так, податкова накладна від 31.12.2018 №13016//4 на суму ПДВ 48006,64 грн. зареєстрована 16.01.2019, при граничному строку реєстрації 15.01.2019, а накладна від 31.12.2018 №5172//2 на суму ПДВ 965666,51 грн., зареєстрована 16.01.2019, при граничному строку реєстрації 15.01.2019 (а.с.106, 109).

Слід зазначити, що посилання позивача на те, що підприємством було направлено на реєстрацію накладні 15.01.2019, але податковим органом протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, а тому із врахуванням п. 201.10 ст.201 ПК України податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, визнається судом безпідставним та необґрунтованим, враховуючи наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що в даному випадку, накладна від 31.12.2018 №13016//4 була неприйнята, що підтверджується квитанцією від 15.01.2019 з підстав того, що підприємством було порушено порядок обрахунку графи 11 розділу Б, сума у графі 11 (48006,635) не збігалася із розрахованою (480006,634) (а.с.18). В подальшому підприємством було здійснено відповідні виправлення, і накладна від 31.12.2018 №13016//4 була зареєстрована лише 16.01.2019.

Стосовно накладної від 31.12.2018 № 5172//2 від 31.12.2018, то дана накладна була надіслана до реєстру після 20:14, при цьому позивачем доказів доставлення такої накладеної до центрального рівня Державної податкової служби України 15.01.2019 матеріали справи не містять, позивачем не надано. Таким чином посилання позивача на те, що податкова накладна вважається зареєстрованою 15.01.2019 визнаються необґрунтованими. Матеріалами справи підтверджується, що накладна була зареєстрована лише 16.01.2019.

Посилання позивача на те, що у підприємства не в повному обсязі працювала система відправлення таких накладних до реєстру, слід зазначити, що відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Доказів того, що накладні містять дату реєстрації 15.01.2019 матеріали справи не містять, позивачем не надано.

Посилання позивача на те, що спірні накладні взагалі були помилково подані на реєстрацію, оскільки в подальшому підприємство скористалося правом коригування даних, зазначених в таких накладених, суд визнає безпідставним, враховуючи те, що коригування накладних є правом позивача, чим в подальшому і скористалося підприємство, разом із тим, штрафні санкції було застосовано саме за порушення реєстрації первинних податкових накладних, що були зареєстровані з порушенням граничного строку реєстрації. Крім того, подані на реєстрацію податкові накладні, зокрема, накладна №13016//4 від 31.12.2018, хоча і була відправлена 15.01.2019 на реєстрацію, але мала недоліки, що були здійснені самим підприємством, які в подальшому були виправлені, і 16.01.2019 подано на реєстрацію.

Крім того, суд зазначає, що предметом розгляду справи не є вимоги до Державної фіскальної служби України стосовно дати реєстрації чи вчинення будь-якої бездіяльності щодо не реєстрації вчасно податкових накладних. Крім того, на день розгляду справи в суді, відсутнє судове рішення, яке досліджував правомірність не реєстрації податкових накладених в граничний строк їх реєстрації, зокрема, 15.01.2019, рішення ДФС України про неприйняття на реєстрацію податкової накладеної не було позивачем оскаржено, не скасовано в установленому законом порядку, не зобов`язано ДФС України зареєструвати спірні податкові накладні саме в граничний день реєстрації - 15.01.2019.

В даному випадку, реєстрація податкових накладних по вказаних в них господарських операціях здійснена не вчасно та не у відповідності до термінів, встановлених абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги визнаються судом неправомірними, необґрунтованим та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.03.2019 №000057500 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 101367,31 грн. - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 31.07.2019

Суддя С.М. Гелета