
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2019 р. Справа № 480/2247/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченко Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області (далі - відповідач), в якій просить:
- застосувати захід реагування до Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення глядацької зали та сцени Литвиновицького будинку культури за адресою: Сумська обл., Кролевецький район, село Литвиновичі, вул. Центральна, буд. 59 В до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 13-25 Акту № 62 від 06.06.2019;
- покласти обов`язок щодо забезпечення виконання рішення суду на Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Сумській області;
- встановити спосіб виконання судового рішення шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами перевірки будівель та приміщень Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області, а саме будівлі Литвиновицького будинку культури за адресою: Сумська обл., Кролевецький район, село Литвиновичі, вул. Центральна, буд. 59 В, проведеної відповідно до ст. 66 Кодексу цивільного захисту населення та на підставі ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на об`єкті перевірки виявлено численні порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, в тому числі такі, що фактично створюють загрозу життю та здоров`ю людей. За результатами перевірки складено акт від 06.06.2019 № 62, в якому відображено виявлені порушення. У пунктах 13-25 відображено порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері пожежної безпеки, в зв`язку з чим позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 24.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/2247/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін 24.07.2019.
24.07.2019 розгляд справи перенесено на 31.07.2019 у зв`язку із перебуванням головуючого судді по справі у відпустці.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 20.03.2019 Кролевецьким районним сектором Управління ДСНС у Сумській області виданий наказ № 1 "Про проведення перевірок" щодо необхідності проведення в квітні - червні 2019 року планових перевірок об`єктів щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, в тому числі Литвиновицького будинку культури за адресою: Сумська область, Кролевецький район, село Литвиновичі, вул. Центральна, буд. 59 В (а.с. 12-14). На підставі вказаного наказу позивачем направлено відповідачу повідомлення про проведення планового заходу від 20.05.2019 № 242 (а.с. 15) та видано посвідчення на проведення перевірки від 03.06.2019 № 63 (а.с. 16).
З 03.06.2019 по 06.06.2019 посадовими особами Управління проведена позапланова перевірка додержання Литвиновицькою сільською радою Кролевецького району Сумської області вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт від 06.06.2019 № 62 (а.с. 17-28).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Згідно із ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Відповідно до ч. 2 ст. 70 повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Наказом Міністра внутрішніх справ України від 30.12.2014 року № 1417, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні.
Правила пожежної безпеки в Україні є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
З матеріалів справи встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем зафіксовано в акті перевірки від 06.06.2019 № 62 порушення Правил пожежної безпеки в Україні (далі - ППБУ), які створюють загрозу життю та здоров`ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Так, пунктами 13-25 розділу "Опис виявлених порушень" акту від 06.06.2019 № 62 встановлено порушення:
- п. 2.3.1 розділу ІІІ Правил Пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417 (далі - ППБУ) (Евакуаційні виходи з глядацької зали та сцени не забезпечені евакуаційним освітленням, що у випадку пожежі перешкоджає евакуації людей з приміщення глядацької зали);
- п. 3.6 розділу V ППБУ, додатку 10, п. 1, п. 5 Розділу VІ Наказу МВС від 15.01.2018 № 25 "Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників" (Приміщення сцени та глядацької зали не забезпечено первинними і засобами пожежогасіння згідно норм, тому у випадку пожежі не буде змоги самостійно гасити пожежу на початковому етапі до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів);
- п. 2.16 розділу VІ ППБУ (На сцені два світильники з лампами розжарювання не мають суцільного і силікатного скла, яке захищає колбу лампи. В разі зіпсування колби лампи розжарювання можливе вільне потрапляння іскор на горючу поверхню сцени);
- п. 1.18 розділу ІV ППБУ (В глядацькій залі допускається експлуатація. двох електроламп без і захисного суцільного скла (ковпаку). В разі зіпсування колби лампи розжарювання можливе вільне потрапляння іскор на горючу поверхню сцени);
- п. 1.7 розділу ІV ППБУ (З`єднувальні коробки в приміщенні сцени та глядацької зали не закриті кришкою з негорючого матеріалу. При виникненні загоряння у з`єднувальній коробці існуватиме загроза швидкому розповсюдженню вогню на горючі конструкції);
- п. 1.17 розділу ІV ППБУ (Три електророзетки на сцені влаштовані на горючій основі. У випадку нагрівання або короткого замкнення існує загроза подальшого розповсюдження вогню по горючій основі);
- п. 3.11 розділу V ППБУ (Пожежний щит на сцені не доукомплектовано необхідним комплектом засобів пожежогасіння (пожежне покривало - 1 шт., сокири - 2 шт.) У випадку пожежі не буде змоги самостійно гасити пожежу на початковому етапі до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів);
- п. 3.17 розділу V ППБУ (Не проведено технічне обслуговування двох вогнегасників ВП-5(з), які розміщені на сцені будинку культури);
- п. 1.18 розділу ІV ППБУ (У приміщенні глядацької зали допускається влаштування дільниці електромережі із пошкодженою ізоляцією. Під час тривалої експлуатації ізоляція електромережі втрачає свої захисні властивості і при короткому замкненні електродротів між собою виникає іскріння з послідуючим загорянням ізоляції та горючих елементів будівлі);
- п. 1.6 розділу ІV ППБУ (У двох розподільчих коробках глядацької зали, над евакуаційними виходами, з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснені не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. При підключенні електроспоживачів до мережі електроживлення можуть виникнути великі перехідні опори у місцях з`єднання електродротів між собою виникає іскріння з послідуючим загорянням ізоляції та горючих елементів будівлі);
- п. 2.37 розділу ІІІ ППБУ (Допускається захаращення евакуаційного виходу з приміщення глядацької зали меблями, обладнанням та іншими матеріалами. У випадку пожежі не буде змоги швидко провести евакуацію людей з приміщення глядацької зали);
- п. 2.27 розділу ІІІ ППБУ (Евакуаційний вихід з приміщення глядацької зали до фойє зачинений на ключ, а не на внутрішні запори, які відчиняються зсередини без ключа. У випадку пожежі не буде змоги швидко провести евакуацію людей з приміщення глядацької зали);
- п. 2.7 розділу VІ ППБУ (У глядацькій залі крісла не з`єднані між собою в ряди. У випадку пожежі не буде змоги швидко провести евакуацію людей з приміщення глядацької зали).
Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Метою застосування цього заходу є відвернення ймовірного настання для прав та інтересів невизначеного кола осіб негативних наслідків виявлених порушень. Такі негативні наслідки полягають у завданні шкоди життю та здоров`ю людей.
Основоположні права і свободи людини і громадянина закріплені, зокрема, в Першому Протоколі до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року), що набрала чинності для України з 11 вересня 1997 року та є складовою її правової системи відповідно до вимог статті 9 Конституції України.
Згідно із ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право кожного на життя охороняється законом.
Відповідно до статті 27 конституції України кожна людина має невід`ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов`язок держави - захищати життя людини.
У контексті спірних правовідносин, на переконання суду, загрозу життю та здоров`ю людей створюють такі порушення вимог законодавства, які безпосередньо можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищення або пошкодження вогнем майна, під час якого мають місце чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища (пункт 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України).
Суд враховує, що у даному випадку виявлені позивачем порушення установлених законодавством вимог пожежної безпеки створюють безпосередній ризик виникнення і розвитку пожежі, а тому вимагають вжиття виняткових заходів реагування адміністративним судом у вигляді повного або зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.
У зв`язку з цим, суд вважає обраний позивачем захід реагування таким, що відповідає критеріям пропорційності, так як з врахуванням характеру вчинених порушень, позивачем наведено і належними доказами підтверджено наявність реальної загрози життю та здоров`ю людей, а отже у суду наявні достатні підстави для висновку, що саме у такий спосіб буде досягнуто справедливого балансу між публічними інтересами та інтересами відповідача.
Таким чином, позовні вимоги про застосування до Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області заходу реагування до у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення глядацької зали та сцени Литвиновицького будинку культури за адресою: Сумська область, Кролевецький район, село Литвиновичі, вул. Центральна, буд. 59 В до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 13-25 акту № 62 від 06.06.2019, підлягають задоволенню.
Щодо покладення обов`язку на позивача для забезпечення виконання рішення суду та встановлення способу виконання рішення, суд зазначає наступне.
Згідно наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи "Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування запобіжних заходів посадовими особами Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки" від 27.03.2006 № 170, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.05.2006 за № 606/12480, приведення припису про застосування запобіжних заходів у дію здійснюється посадовою особою Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки заходів щодо призупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а також роботи, обмеження, зупинення робіт з будівництва, реконструкції, розширення об`єктів шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення.
Тобто, право позивача на опечатування, опломбування, знеструмлення виникає в силу закону та на переконання суду не потребує додаткового судового уповноваження.
При цьому питання встановлення способу виконання судового рішення регулюється ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Позивачем не наведено обставин, які ускладнюють виконання судового рішення, в розумінні вищевказаної норми, в тому числі з огляду на те, що такі обставини повинні мати місце при виконанні рішення, а не при його ухваленні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати до Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області (41334, Сумська область, Кролевецький район, с. Литвиновичі, вул. Центральна, 59А, ідентифікаційний код 04389549) захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення глядацької зали та сцени Литвиновицького будинку культури за адресою: Сумська область, Кролевецький район, село Литвиновичі, вул. Центральна, буд. 59 В до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 13-25 акту від 06.06.2019 № 62.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко